Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Кривобок Світлана Володимирівна. Правочини з підприємством як єдиним майновим комплексом. : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Кривобок С.В. Правочини з підприємством як єдиним майновим комплексом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03. – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. — Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. — Харків, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці доктринальних засад цивільно-правового регулювання правочинів з підприємством як єдиним майновим комплексом, виявленню особливостей таких правочинів, як купівля-продаж, оренда, іпотека та управління підприємством, обґрунтуванню пропозицій, спрямованих на усунення недоліків і прогалин у законодавчому регулюванні цих правочинів.

У роботі дається загальна характеристика підприємства як єдиного майнового комплексу – об’єкта цивільних прав; досліджені проблеми, пов’язані з визнанням за ним оборотоздатності, а також з’ясовані механізми вчинення окремих правочинів з підприємством.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає у з’ясуванні особливостей вчинення правочинів з підприємством як єдиним майновим комплексом. З висновків, зроблених у цій науковій роботі, найбільш загальними і важливими є такі :

1. Правочини з підприємством потребують спеціального врегулювання на законодавчому рівні. Відсутність відповідного законодавчого підґрунтя вчинення таких правочинів свідчить про послаблення регулятивної функції цивільного права і призводить до того, що вони залишаються незатребуваними на практиці.

2. Не вбачається можливим використання по аналогії моделі договору купівлі-продажу майна державних підприємств в процесі приватизації до договору купівлі-продажу підприємства приватних власників тому, що перша модель – це правова форма зміни державної форми власності, особливостями якої є: застосування спеціальних правил, що містяться у приватизаційному законодавстві і поєднують публічно-правові та приватно-правові способи регулювання; імперативність способів приватизації залежно від виду об’єкта приватизації; юридична нерівність сторін; специфічність умов цього договору та його укладення, зокрема, на аукціонах і за конкурсом.

3. Враховуючи специфіку правової природи власного найменування підприємства, право на яке не є виключним правом, самостійна участь його в цивільному обороті не допускається – воно відчужується разом з підприємством. Комерційне (фірмове) найменування підприємницького товариства не може відчужуватися за договором купівлі-продажу разом з підприємством, якщо інше не буде передбачено в договорі.

4. За невиконання зобов’язань, які перейшли за договором купівлі-продажу підприємства на покупця, але виконання яких неможливо через відсутність у нього дозволу (ліцензії) на здійснення відповідної діяльності, солідарну відповідальність перед кредиторами повинні нести продавець і покупець.

5. При укладенні договору оренди підприємства орендар, на відміну від орендаря будь-якого іншого майна, має право здійснювати над підприємством як єдиним майновим комплексом фактичне та юридичне панування за умови, що ці дії не призведуть до наступного зменшення вартості майна орендованого підприємства і не порушать умов цього договору.

6. Характерною особливістю суб’єктного складу договору оренди підприємства є те, що орендарем може бути суб’єкт підприємницької діяльності, який обізнаний з конкретними видами діяльності, які за допомогою підприємства здійснював його орендодавець.

7. Запропоновано внести зміни до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», доповнити главу 54 ЦК України статтею «Договір купівлі-продажу підприємства», главу 58 ЦК України статтею «Договір оренди підприємства», виключити ч.3 ст. 191 ЦК України, а також внести зміни і доповнення до статей 177, 191, 181, 1279 ЦК України.

Публікації автора:

1. Кривобок С.В. Деякі питання правового режиму майна подружжя, яке займається підприємницькою діяльністю //Пробл. законності. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. — Вип. 63. — С. 132 - 138.

2. Кривобок С.В. Деякі питання, пов’язані з визначенням підприємства як майнового комплексу за Цивільним кодексом України //Право України. — 2003. — № 10. – С. 132-135.

3. Кривобок С.В. Щодо характеристики підприємства як об’єкта цивільних прав //Вісн. госп. судочинства. – 2003. — №3. — С. 224-227.

4. Кривобок С.В. Підприємство як об’єкт цивільних правовідносин //Нові Цивільний та Господарський кодекси України та проблеми їх застосування: Матер. наук.-практ. семінару: Ч.2; м. Харків, 23 квіт. 2003 р. — Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 3-5.

5. Кривобок С.В. Щодо реєстрації єдиного майнового комплексу як нерухомості: питання залишаються //Актуальні проблеми цивільного права та процесу: Матер. наук.-практ. конф., присвяченої пам’яті проф. О. А. Пушкіна; Харків, 21 трав. 2005 р. Х.: Нац. ун. внутр. справ, 2005. – С. 125-127.

6. Кривобок С. Частина підприємства як об’єкт цивільно-правових правочинів //Право України. — 2005. — №8. — С. 36-40.

7. Кривобок С.В. Підприємство як єдиний майновий комплекс у Цивільному кодексі України: особливості регулювання та значення //Охоронюваний законом інтерес в цивільному праві та процесі: Матер. круглого столу; 16 груд. 2005 р. — Х.: Харків. нац. ун. внутр. справ, 2006. – С. 146-149.

8. Кривобок С.В. Договір управління підприємством //Право України. – 2007. — №3. — С. 47-51.