Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Загрева Валентина Ярославівна. Правове виховання старшокласників у навчально-виховному процесі загальноосвітніх шкіл-інтернатів: Дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Інститут проблем виховання АПН України. - К., 2002. - 216арк. - Бібліогр.: арк. 171-193.



Анотація до роботи:

Загрева В.Я. Правове виховання старшокласників у навчально-виховному процесі загальноосвітніх шкіл-інтернатів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2002.

Розкрито суть правового виховання, проаналізовано специфічні особливості цього процесу у загальноосвітніх школах-інтернатах. На цій основі створена модель правового виховання учнів старших класів. Розроблено критерії та показники правової вихованості старшокласників і визначено рівні правового виховання. Розглянуто педагогічні умови ефективного правового виховання у школах інтернатного типу, проаналізовано шляхи впровадження їх у навчально-виховний процес. Теоретично обґрунтовано, експериментально перевірено та впроваджено програму з правового виховання старшокласників у загальноосвітніх школах-інтернатах.

Основні результати експерименту знайшли своє практичне застосування в організації навчально-виховного процесу загальноосвітніх шкіл-інтернатів.

1. На основі теоретичного аналізу філософської, юридичної, соціологічної, психолого-педагогічної літератури та дослідно-експериментального дослідження ми дійшли висновку, що правове виховання особистості – складний, неперервний, cистемний, багатофакторний процес творення особистості шляхом суспільно-правової діяльності, головною метою якого є її соціальна активність і громадянська позиція. Правове виховання – це планомірний і цілеспрямований вплив на свідомість і поведінку людини з метою формування відповідних правових установок, понять, принципів, ціннісних орієнтацій, що забезпечують необхідні умови для її особистісного розвитку, підготовки до суспільного життя, активної життєдіяльності.

2. Реальний стан правового виховання старшокласників у загальноосвітніх школах-інтернатах є незадовільним. Спостерігається низький рівень правової освіченості старшокласників, деформована їхня морально-правова свідомість, домінують антиправові орієнтації у способах задоволення своїх потреб тощо. Причинами такого стану справ, на нашу думку, є: відсутність у школярів інтелектуальних правових інтересів і культурних потреб; недостатня розвинутість різних форм міжособистісного спілкування, бездуховність спілкування; стресові перевантаження учнів; відсутність взаємозв’язку, активного та творчого співробітництва “педагог – учень”; поширеність антиправових і аморальних орієнтацій серед молоді; соціальна пасивність школярів; пасивність і недостатня професійна підготовка вчителів і вихователів; низький рівень методичного забезпечення в організації ефективного навчально-виховного процесу та ін.

3. Нами розроблено критерії визначення рівня правової вихованості старшокласників на основі її структури. Пізнавальний критерій виявляє наявність і свідоме засвоєння учнем правових знань і знань про суспільство, державу, людину, людство; розуміння різних світоглядних, соціальних, правових, політичних і економічних понять, систем відношень "людина – людина", "людина – держава", "людина – суспільство", "людина – Всесвіт"; наявність правових умінь і навичок , вміння бачити своє місце у суспільстві та світі тощо.

Емоційно-мотиваційний критерій визначає усвідомлення особистістю школяра його ставлення до суспільства, права, держави, людства; до подій і явищ, які відбуваються у своїй державі та у світі в цілому; його громадянську позицію; соціальну компетентність, ціннісні орієнтації, ідеали, переконання.

Діяльнісно-поведінковий критерій оцінює готовність особистості до реалізації власних правових переконань у практичній діяльності, визначає життєву активність і соціальну позицію старшокласника, мотивованість його правомірної діяльності, його соціальну компетентність.

4. З метою активізації правового виховання старшокласників у загальноосвітніх школах-інтернатах було розроблено структурно-функціональну модель правового виховання, для експериментальної перевірки дієвості якої ми запропонували програму правового виховання.

Головною метою програми є забезпечення глибокого й усвідомленого сприйняття учнями правових знань, формування умінь і навичок їх практичного застосування, максимальне сприяння розвитку правової свідомості, становленню соціально активної особистості.

5. Нами виділено ефективні педагогічні умови реалізації завдань правового виховання.

Психолого-педагогічною умовою результативності правового виховання старшокласників у закладах інтернатного типу є застосування особистісно орієнтованого підходу, який ґрунтується на засадах емоційно-мотиваційної налаштованості, педагогічного коригування, психологічної корекції, педагогічної підтримки розвитку особистості як допомоги підростаючій людині у пошуку самої себе, в роботі над собою у ствердженні позитивного досвіду спілкування і взаємодії.

Створення правового поля дає змогу досягти органічної єдності двох сторін діяльності школярів – пізнавальної, яка забезпечує інтелектуальний розвиток особистості, та діяльнісної – розвиток взаємовідносин з людьми.

Важливою організаційною умовою ефективності правового виховання є постійний діагностичний підхід у цьому процесі, тобто орієнтація на реальний рівень правосвідомості, правової поведінки вихованців шкіл-інтернатів, врахування відмінностей в інтелектуальній, емоційно-вольовій сферах та інтегративний, який забезпечує творче володіння різними способами пізнання (науково-теоретичним, духовно-практичним, художнім), що сприяє цілісному світосприйняттю особистості.

Необхідною умовою ефективності правового виховання старшокласників є педагогічно доцільний спосіб організації учнівського колективу, системи діяльності вихованців, яка надавала б їм можливість набувати досвіду, практикуватися у входженні в соціальне середовище, проектувати вірогідні моделі поведінки.

Найбільш результативними з використаних нами форм і методів реалізації правового виховання стали проблемні, пошуково-дослідницькі, активні методи, які застосовувалися з додержанням вимог поступового зростання складності, варіативності, наступності залежно від реальних можливостей учнів.

Вагомою організаційною умовою ефективності правового виховання старшокласників у школі-інтернаті є випереджаюче науково-методичне забезпечення цього процесу, цілеспрямована підготовка вчителів і вихователів.

6. Відповідно до розглянутих змісту, структури, функцій правового виховання, а також специфічних особливостей їх реалізації у ранньоюнацькому віці, ми пропонуємо опиратися на такі принципи організації навчально-виховного процесу в сучасній загальноосвітній школі-інтернаті: принцип гуманізації та демократизації взаємин педагогів і старшо-класників, принцип індивідуалізації та диференціації навчально-виховної діяльності, принцип творчої діяльності та самостійності, принцип психологізації навчально-виховного процесу, принцип врахування духовних потреб і пізнавальних інтересів старшокласників, який і повинен коригувати весь навчально-виховний процес.

7. Проведене дослідження створило підґрунтя для подальшого опрацювання проблеми. Зокрема, більш глибокого вивчення потребують питання удосконалення координації управління правовиховною діяльністю у закладах інтернатного типу, проектування соціального розвитку особистості учня школи-інтернату, планування правовиховної роботи з учнями в позаурочний час та ін.

Публікації автора:

1. Загрева В.Я. Виховання в учнів поваги до законів і права // Рідна школа. – 2002. – № 10. – С. 65-67.

2. Загрева В.Я. Правова культура старшокласників загальноосвітніх шкіл-інтернатів / Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць. – Луцьк, 2002. – № 3. – С. 196-202.

3. Загрева В.Я. Психолого-педагогічні умови формування правової культури особистості / Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Збірник наукових праць. – Київ, 2002. – С. 88-92.

4. Загрева В.Я. Формування правової культури підлітків у процесі навчально-виховної роботи школи-інтернату / Проблеми педагогічних технологій. Збірник наукових праць. – Луцьк, 2001. – № 4. – С. 84-87.

5. Загрева В.Я. Програма правового виховання старшокласників у загальноосвітніх школах-інтернатах. – Луцьк, 2002. – 78 с.

6. Загрева В.Я. Народознавство у навчально-виховному процесі // Початкова школа. – 1995. –№ 5 – 6. – С. 13.

7. Загрева В.Я. Народні традиції як засіб формування духовного потенціалу особистості. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Педагогічна теорія та педагогічний досвід: перспективи, розвиток”. – Луцьк, 1998. – С. 67-70.

8. Загрева В.Я., Гей М.І., Киричук Л.В. Зміст та методика викладання українознавства в сучасній школі. – Луцьк, 1999. – 38 с.

9. Загрева В.Я., Щоголева Л.О. Система роботи педагога. Передовий педагогічний досвід. – Луцьк, 2000. – 22 с.