Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Амеліна Наталія Вікторівна. Профілактика карієсу зубів і гінгівіту у дітей з порушеннями гепатобіліарної системи : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2009.



Анотація до роботи:

Амеліна Н.В. Профілактика карієсу зубів і гінгівіту у дітей з порушеннями гепатобіліарної системи. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2008.

В експерименті на тваринах показано, що при ураженні печінки туберкулостатиками на тлі карієсогенної дієти застосування лецитин- і кальцієвмісних препаратів дозволило запобігти розвитку карієсу й запалення в тканинах пародонту, нормалізувати порушені процеси білкового й мінерального обміну і, як наслідок, нормалізувати біохімічні параметри сироватки крові, ротової рідини, тканин пародонту й стегнової кістки. У клініці дитячої стоматології застосування при порушенні ГБС комплексної терапії, що включає препарати "Ессенціалє форте Н", "Кальцинова", "Намацит" і глибоке фторування за Кнаппвостом, дозволило знизити за 2 роки спостережень у дітей 6-7 років приріст карієсу зубів в 2,34 рази, інтенсивність запалення за індексом PMA% в 2,9 разів, а у дітей 11-12 років відповідно в 7,8 разів (редукція 78,7%) і в 6,9 разів, нормалізувати в ротовій рідині активність еластази, каталази, вміст МДА, кальцію, фосфатів, систему ПОЛ-АОС, нормалізувати й стабілізувати функціональні реакції в організмі й у ротовій порожнині, відповідальні за стоматологічний статус.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення й нове вирішення актуального наукового завдання, що полягає у підвищенні ефективності профілактики карієсу зубів і гінгівіту в дітей з порушеннями ГБС із використанням системно й місцево лецитин- і кальцієвмісних препаратів, препарату "Намацит", що регулює кислотно-лужну рівновагу, й глибокого фторування за Кнаппвостом.

1. Клініко-лабораторними методами показано, що висока ефективність профілактики й лікування карієсу зубів і гінгівіту у дітей з порушеннями гепатобіліарної системи може бути досягнута при поетапному й сполученому використанні мембранотропних і кальцієвмісних препаратів, засобів, що регулюють лужно-кислотну рівновагу в організмі та які є джерелом тривалого надходження фтору у тверді тканини зубів і ротову рідину.

2. В експерименті на тваринах на сполученій моделі порушення гепатобіліарної системи й карієсу зубів показано, що "Кальцит" і вітамін D3 не дають позитивного результату без лецитинвмісних препаратів (показники активності КФ, МДА на достовірно високому рівні (р<0,001-0,01)).

3. В експерименті на тваринах показано, що при лікарському отруєнні печінки туберкулостатиками на тлі карієсогенної дієти застосування комплексної терапії, що включає препарати "Ессенціалє форте Н", вітамін D3 і "Кальцит" дозволило запобігти розвитку карієсу зубів (кількість каріозних порожнин зменшилась майже в 2 рази (р<0,05) й запалення в тканинах пародонту, нормалізувати порушені процеси білкового й мінерального обміну і, як наслідок, нормалізувати біохімічні параметри сироватки крові (холестерин (р<0,05), активність АЛТ (р<0,01), KФ (р<0,001), ЗПА (р<0,002)), у гомогенатах стегнової кістки й тканинах пародонту (ЗПА, активність КФ, каталази, еластази, вміст МДА (р<0,001-0,01)).

4. У клініці дитячої стоматології показано, що застосування при порушенні ГБС комплексної терапії, що включає препарати "Ессенціалє форте Н", "Кальцинова", "Намацит" і глибоке фторування за Кнаппвостом, дозволило знизити за 2 роки спостережень у дітей 6-7 років приріст карієсу зубів в 2,34 рази (редукція 53,3%), інтенсивність запалення за індексом PMA(%) в 2,9 разів, а у дітей 11-12 років відповідно в 7,8 разів (редукція 78,7%) і в 6,9 разів. У групах порівняння ці показники покращилися на 10-50%.

5. Показано, що застосування комплексної терапії у дітей при порушенні ГБС дозволило в ротовій рідині стабільно нормалізувати активність еластази, каталази, вміст МДА, кальцію, фосфатів.

6. Показано, що поетапне та сполучене застосування препаратів "Ессенціалє форте Н", "Кальцинова", "Намацит", а також глибокого фторування за Кнаппвостом, дозволило нормалізувати й стабілізувати функціональні реакції, відповідальні за гомеостаз ротової рідини (рН знизилося в 4-5 разів), збільшити швидкість слиновиділення в 2 рази, активізувати реакцію пульпи на кислотний вплив на емаль зуба (А = Z2/Z1 збільшилося в 4,5 рази).

7. Біофізичними методами показано, що застосування розробленого комплексу, що включає препарати "Эссенціалє форте Н", "Кальцинова", "Намацит" і глибоке фторування за Кнаппвостом, дозволило збільшити ступінь мінералізації твердих тканин зубів (grad R знизився в 2 рази), нормалізувати функціональні реакції мікрокапілярного русла на жувальне навантаження ("негативна" гіперемія переходить в "позитивну"), стабілізувати бар'єрні властивості слизової оболонки ясен, збільшити в 1,5 рази відсоток електрофоретично рухливих ядер і плазмолемм КБЕ, в 2...2,5 рази амплітуди зсуву ядер і плазмолемм, привівши їхнє співвідношення до фізіологічної норми Апля=1,80...1,85, що свідчать про нормалізацію метаболізму, а також нормалізувати денситометричні показники.

Публікації автора:

1. Марусич Н. В. Кариес и пародонтопротекторное действие лецитинсодержащих препаратов при экспериментальном повреждении печени / Н.В. Марусич, Л.Н. Россаханова, Ю.В. Зеленина // Вісник стоматології. - 2006. - № 4. - С. 2-7. Особистий внесок здобувача полягає в проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

2. Калиниченко Ю. А. Влияние препаратов лецитина на активность ферментов в костной ткани крыс на фоне экспериментальной патологи печени / Ю.А. Калиниченко, А. Мохамад, Н.В. Амелина, О.А. Макаренко // Вісник стоматології. - 2007. - №2. - С. 6-10. Участь здобувача полягає в пошуку літературних даних, проведенні експериментальних досліджень, аналізі результатів, написанні статті.

3. Калініченко Ю. А. Порушення обміну кальцію у щурів при експериментальному гепатохолециститі та його корекція / Ю.А. Калініченко, Н.В. Амеліна, А. Мохамад, О.А. Макаренко // Одеський медичний журнал. - 2007. - №4 (102). - С. 23-26. Участь здобувача полягає в проведенні досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів, написанні статті.

4. Амелина Н .В. Сравнительное изучение профилактической эффективности лецитиновых препаратов на фоне сочетанной патологии печени и кариеса зубов у крыс / Н.В. Амелина, А.П. Левицкий // Вісник стоматології. – 2008. – № 2. – С. 2-7. Автору належить пошук літератури, участь у написанні статті.

  1. Амелина Н. В. Динамика показателей состояния тканей пародонта у детей с заболеваниями гепатобилиарной системы под влиянием лечебно-профилактического комплекса / Н.В. Амелина, О.В. Деньга, И.В. Ходорчук // Вісник стоматології. – 2008. – № 3. – С. 68-75. Здобувач прийняв участь у проведенні клінічних досліджень та аналізі результатів лабораторних досліджень, підготовці матеріалів статті.

6. Патент на корисну модель № 27435, Україна, МПК G09B 23/28 (2006.01). Спосіб сумісного моделювання гепатохолециститу і карієсу зубів /Макаренко О.А., Амеліна Н.В., Левицький А.П., Дєньга О.В. – заявка № u 2007 08244; Заявл. 19.07.2007; Опубл. 25.10.2007. – Бюл. № 17. Особистий внесок полягає в участі у розробці моделі захворювання та проведенні експерименту.

7. Деклараційний патент на корисну модель за заявкою № u 2008 05277 від 23.04.2008. Спосіб профілактики карієсу зубів у дітей з дискінезією жовчних шляхів і холециститом /Дєньга О.В., Амеліна Н.В., Левицький А.П., Макаренко О.А. Особистий внесок полягає в участі у розробці та клінічному обґрунтуванні методу профілактики.

8. Амеліна Н. В. Стоматологічна захворюваність у дітей з гепатохолециститом: матеріали конференції [“Стоматологічне здоров’я – дітям України”] (Київ, 28-29 вересня, 2007) / Н.В. Амеліна, Л.В. Вакуленко // Науковий вісник національного медичного університету ім. О.О. Богомольця. – 2007. – С. 18- 20. Автору належить пошук та аналіз матеріалу, написання статті.

9. Амелина Н. В. Влияние лецитинсодержащих препаратов на минеральный обмен при моделировании холестаза на фоне кариесогенной диеты у крыс: матеріали конференції [«Біофізичні стандарти та інформаційні технології в медицині»], (листопад, 2006 р.) / Наталия Викторовна Амелина . - Одеса «Астропринт», 2006. - С. 6-8.