Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Семенов Костянтин Арнольдович. Профілактика карієсу зубів у дітей з різними психоемоційними типами : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Семенов К.А. Профілактика карієсу зубів у дітей з різними психоемоційними типами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. - Інститут стоматології Академії медичних наук України. - Одеса, 2006.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності карієспрофілактичних заходів у дітей різних психоемоційних типів.

На підставі психологічного тестування, в залежності від рівня функційної рухливості нервових процесів, діти були розподілені на три психоемоційні групи: гіперактивну, активну і пасивну.

Використані клінічні, біохімічні, імунологічні, мікробіологічні дослідження довели відмінності карієсогенної ситуації в порожнині рота дітей різних психоемоційних типів.

У дітей пасивної групи при дії стресора виявлено достовірне підвищення вмісту кортизолу в ротовій рідині, яке корелює зі зменшенням швидкості салівації, збільшенням вмісту глюкози, що може стати «пусковим» моментом для формування карієсогенної ситуації, додатковим підтвердженням чого є високі значення індексів КПУ+кп та КПУп+кпп у цих дітей.

Показано, що діти пасивної групи більш схильні до розвитку карієсу зубів, ніж діти активної групи, і тому потребують додаткових карієспрофілактичних заходів і корекцію психоемоційного стану.

Розроблено, апробовано і доведена висока карієспрофілактична ефективність лікувально-профілактичного комплексу, що включає: контрольовану гігієну порожнини рота з використанням зубної пасти „Жемчуг” і вживання харчового концентрату поліфенолів винограду „Еноант”. Показано, що даний комплекс сприяє зменшенню інтенсивності карієсу зубів, поліпшенню гігієніного стану порожнини рота, збільшенню швидкості салівації, нормалізації мікрофлори зубного нальоту, а також призводить до стабілізації рівня функціональної рухливості нервових процесів і підтримує резистентність організму дитини.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування і нове рішення актуального наукового завдання стоматології дитячого віку, яке полягає в підвищенні ефективності карієспрофілактичних заходів у дітей шляхом диференційованого їх проведення з урахуванням відмін на рівні функційної рухливості нервових процесів.

1. Установлені достовірні відмінності при порівнянні показників інтенсивності карієсу зубів (КПУ+кп) у дітей 7-8-9 років активної групи (відповідно 2,87±0,17; 2,70±0,14; 2,61±0,15) з показниками у дітей гіперактивної (4,42±0,23; 3,92±0,47; 3,75±0,25) і пасивної (4,40±0,26; 3,9±0,15; 4,07±0,22) груп, що вказує на залежність інтенсивності каріозного процессу від рівня функційної рухливості нервових процесів.

2. Вихідний рівень вільного кортизолу в досліджуваних групах склав: активній – 2,6±0,2 нмоль/л, в пасивній – 8,4±0,8 нмоль/л (р<0,01). Ментальний стрес у дітей пасивної групи викликав трикратне підвищеня рівня вільного кортизолу в ротовій рідині. В дітей активної групи не спостерігали збільшення рівня вільного кортизолу в ротовій рідині. Через дві години після стресу в дітей пасивної групи рівень кортизолу залишався достаньо високим 13,4±1,4 нмоль/л у порівнянні з активної групою 3,5±0,2 нмоль/л (р<0,01), що свідчило про тривалість афективних переживань в дітей пасивної групи.

3. Встановлено погіршення карієсогенної ситуації в дітей пасивної групи, що підтверджується достовірним зниженням швидкості салівації (р<0,05), підвищенням індексів гігієни (р<0,05), рівня глюкози (р<0,01), вмісту секреторного IgA (р<0,05) і середньомолекулярних олігопептидів (р<0,05) у ротовій рідині, негативними змінами в структурі мікрофлори зубного нальоту в порівнянні з дітьми активної групи. Цей факт свідчить, що діти пасивної групи більш схильні до розвитку карієсу зубів, ніж діти активної групи, і тому потребують додаткових карієспрофілактичних заходів з корекцією психоемоційного стану.

4. Розроблено, обґрунтовано і впроваджено лікувально-профілактичний комплекс, який включає: навчання дітей стандартному методу чищення зубів; рекомендації по використанню зубної пасти „Жемчуг” і вживання харчового концентрату поліфенолів винограду «Еноант». Доведено, що застосування даного комплексу у дітей призводить до стабілізації рівня функційної рухливості нервових процесів, сприяє нормалізації гомеостазу і мікро біоценозу ротової порожнини, підвищенню резистентності організму дитини.

5. Ефективність розробленого комплексу карієспрофілактичних заходів у дітей активної та пасивної підгруп склала 25,4 % і 26,1 % відповідно. У дітей пасивної підгрупи відзначені також достовірні відміни (р<0,05) показника «концентрації уваги» за тестом Пьерона-Рузера. Після профілактичних заходів цей показник збільшився наприкінці занять з 38,5±1,0 до 45,8±1,3, що свідчить про підвищення активності сприйняття зовнішнього впливу.

Публікації автора:

1. Семенов К.А., Авдонина Л.И. Влияние стресса на формирование кариесогенной ситуации у детей с различным психоэмоциональным состоянием // Современная стоматология. – 2005. – № 2. – С. 99-101. Участь здобувача у клініко-лабораторному обстеженні дітей, аналізі і статистичній обробці результатів, написанні статті.

2. Семенов К.А., Авдонина Л.И., Гордиенко А.И., Дорогина Л.В., Вайнтруб В.Ф. Сравнительная характеристика показателей кариесогенной ситуации у детей с различным психоэмоциональным состоянием // Вісник стоматології. – 2005. - № 3. – С. 40-43. Здобувач особисто проводив клінічне обстеження дітей, забір матеріалу для бактеріологічних і імунологічних досліджень, аналіз отриманих результатів, статистичну обробку даних, підготовив статтю до друку.

3. Семенов К.А. Показатели интенсивности и распространенности кариеса у детей с различным психоэмоциональным состоянием // Современная стоматология. – 2005. - № 4. – С. 64-67.

4. Семенов К.А., Авдонина Л.И. Влияние пищевого концентрата «Эноант» на показатели кариесогенной ситуации у детей с различным психоэмоциональным состоянием // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – 2003. – Т. 139. – С. 143-145. Участь здобувача у клініко-лабораторному обстеженні дітей, проведенні карієспрофілактичних заходів, аналізі результатів, написанні статті.

5. Семенов К.А. Применение «Эноанта» в детской стоматологической практике // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – 2005. – Т. 141, часть 1. – С. 154-157.

6. Деклараційний патент на корисну модель № 5777, Україна, 7 А61К6/02, G01N33/00. Спосіб прогнозування ризику захворювання карієсом у дітей / Семенов К.А. - № 20040806978; Заявл. 20.08.2004; Опубл. 15.03.2005; Бюл. № 3.