Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Ніколаєва Ганна Володимирівна. Профілактика карієсу зубів у дівчат із порушенням статевого розвитку : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Ніколаєва Г.В. Профілактика карієсу зубів у дівчат із порушенням статевого розвитку. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2007.

В клініці дитячої стоматології показано, що комплексна терапія, що включає фітоестрогенний препарат "ЕКСО", при профілактиці карієсу зубів у дівчат із затримкою статевого розвитку дозволила через 2 роки спостережень знизити приріст карієсу за індексом КПУз в 4,4 рази, а за індексом КПУп – в 4,2 рази, знизити інтенсивність запалення тканин пародонту за індексом кровоточивості в 3 рази, показники рівня гігієни – індекси Грін-Вермільона і Турескі зменшилися в 1,86 і 2,68 рази відповідно. Епідеміологічні обстеження показали, що поширеність і інтенсивність карієсу зубів у дітей достовірно корелювала з рівнем пестицидного навантаження в районі проживання. При експериментальній гіпоестрогенії в щурів дози ЕКСО 150 мг/кг та 300 мг/кг ефективно заповнювали дефіцит ендогенних естрогенів, попереджали порушення мінерального обміну й гальмували розвиток карієсу зубів. Біохімічні, біофізичні й спектроколориметричні дослідження ротової рідини, твердих тканин зубів, слизової оболонки ясен й КБЕ у дівчат із затримкою статевого розвитку показали, що використання фітоестрогенів ефективно нормалізує порушені у вихідному стані показники мінерального обміну, коливання величини рН, ступінь мінералізації зубів, функціональні реакції мікросудин на жувальне навантаження, зарядовий стан клітин буккального епітелію.

У дисертаційній роботі представлено патофізіологічно, експериментально й клінічно обґрунтоване нове вирішення актуального наукового завдання стоматології дитячого віку – підвищення ефективності профілактики та лікування карієсу зубів і запальних процесів тканин пародонту у дівчат з ендокринними порушеннями в пубертатному й постпубертатному періоді за рахунок компенсації біофлавоноїдами недостатності ендогенних естрогенів.

1. Показано в клініці дитячої стоматології, що комплексна терапія, яка включає фітоестрогенний препарат "ЕКСО", при профілактиці карієсу зубів у дівчат із затримкою статевого розвитку дозволила через 2 роки спостережень знизити приріст карієсу по індексу КПУз в 4,4 рази, а по індексу КПУп - в 4,2 рази в порівнянні з групою спостереження, знизити інтенсивність запалення тканин пародонту по індексу кровоточивості в 3 рази, а показники рівня гігієни – індекси Грін-Вермільона і Турескі – в 1,86 і 2,68 рази відповідно.

2. Проведені епідеміологічні обстеження в двох районах Одеської області з різним пестицидним навантаженням (ендокринних дизрупторів), що впливає на гормональний статус дітей, і однаковим вмістом фтору в питній воді показали, що поширеність і інтенсивність карієсу зубів у дівчат достовірно (р<0,01 – 0,001) корелювала з рівнем пестицидного навантаження.

3. В експериментальних дослідженнях встановлено, що на дієті віварія дози фітоестрогена ЕКСО 150 мг/кг і 300 мг/кг стимулюють у щурів мінеральний обмін, викликають збільшення щільності стегнової кістки, гальмують розвиток каріозного процесу й не роблять гіпертрофічних змін у репродуктивних органах. При експериментальній гіпоестрогенії зазначені дози ЕКСО ефективно заповнювали дефіцит ендогенних естрогенів, попереджали порушення мінерального обміну й гальмували розвиток карієсу зубів.

4. Біохімічні дослідження ротової рідини у дівчат із затримкою статевого розвитку показали, що профілактика карієсу зубів з використанням фітоестрогенів ефективно нормалізує порушені у вихідному стані показники мінерального обміну (активність ЛФ, вміст неорганічних фосфатів і іонізованого кальцію) і показники запалення (активність ферментів еластази, каталази, вміст МДА).

5. Біофізичні дослідження ротової рідини й реакції пульпи зубів на кислотний вплив на емаль зубів дівчат з ендокринними порушеннями свідчать про знижений у них рівень функціональних реакцій, відповідальних за гомеорезіс (рН = 0,25±0,1), за мінералізуючу функцію її (низька міцелярність - Кд = 18-20) і за захисну функцію пульпи зуба – ФКПАП. Застосування ізофлавоноїда ЕКСО дозволило через 6 місяців знизити інтервал коливань величини рН ротової рідини в 4 рази, коефіцієнт дисперсії електричного імпедансу її збільшити в 3,75 рази, що свідчить про збільшення частки рідкокристаличної мезофази й, отже, її мінералізуючої здатності, показник ФКПАП збільшити в 3,1 рази.

6. Спектроколориметрична оцінка твердих тканин зубів і стану мікрокапілярного русла слизової оболонки ясен у дівчат з естрогенною недостатністю показала, що фітоестрогенний препарат "ЕКСО" дозволив через 6 місяців терапії знизити в 2,15 рази градієнт коефіціента відбиття світла поверхнею зубів R, що свідчить про збільшення в них концентрації гідроксиапатиту, а також забезпечити перехід "негативної гіперемії" мікросудин під дією жувального навантаження в "позитивну", що свідчить про нормалізацію функціональних реакцій, що регулюють метаболізм в них.

7. Комплексна оцінка зарядового стану клітин букального епітелію у дівчат із затримкою статевого розвитку показала, що ізофлавоноїд ЕКСО дозволяє вже через 6 місяців відновити порушені відсоток рухливих ядер і плазмолемм, амплітуд їхнього зміщення в електричному полі й відносини цих амплітуд, наближаючи їх до фізіологічної норми.

Публікації автора:

1. Левицкий А.П., Макаренко О.А., Деньга О.В., Россаханова Л.Н., Лерфина Н.Ю., Николаева А.В. Эффекты ЭКСО у самок-крыс в период полового созревания // Вісник стоматології. - 2001. - № 4. - С. 5-8. Участь здобувача в проведенні досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів, написанні статті.

2. Николаева А.В., Макаренко О.А., Деньга О.В. Влияние препаратов фитоэстрогенов на развитие кариеса и состояние репродуктивных органов половозрелых крыс // Вісник стоматології. – 2005. - № 2. – С. 18-20. Здобувач брав особисту участь в проведенні експерименту, аналізі результатів, підготовці статті до друку.

3. Акбари М., Левицкий А.П., Николаева А.В. Остеотропное действие комплекса адаптогенов и кальцита в эксперименте на животных // Вісник стоматології. - 2004. - № 4. - С. 2-7. Особистий внесок здобувача полягає в участі у проведенні експерименту на тваринах, статистичній обробці та аналізі результатів, підготовці статті до друку.

4. Деньга О.В., Николаева А.В., Воскресенская Е.О. Профилактика кариеса зубов у девочек с задержкой темпов полового развития // Вісник стоматології. - 2006. - № 4. - С. 68-73. Автору належить клініко-лабораторне обстеження та лікування дівчат, аналіз одержаних результатів, участь в обговоренні та написанні статті.

5. Николаева А.В., Деньга О.В. Биофизическая и оптическая оценка кариеспрофилактической эффективности препарата «ЭКСО» у девочек с задержкой полового развития // Вісник стоматології. – 2007. - № 1. – С. 49-53. Участь здобувача в проведенні досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів, написанні статті.

6. Деньга О.В., Спичка И.А., Иванов В.С., Анисимова Л.В., Горохивский В.Н., Жук Д.Д., Николаева А.В. Заболеваемость тканей пародонта и состояние гигиены полости рта у детей Одесской области // Український стоматологічний альманах. - 2004. - № 1-2. - С. 52-60. Здобувач брав особисту участь в проведенні епідеміологічних обстежень дітей, аналізі результатів, підготовці статті до друку.

7. Патент на корисну модель № 23949, Україна, МПК (2006) А61К 6/00, А61К 36/48 (2007.01). Спосіб профілактики і лікування карієсу зубів у дівчат з порушенням темпів статевого розвитку /Ніколаєва Г.В., Дєньга О.В., Левицький А.П., Воскресенська О.О. - № u 2007 01587; Заявл. 15.02.2007; Опубл. 11.06.2007. - Бюл. № 8.

8. Деньга О.В., Иванов В.С., Горохивский В.Н., Анисимова Л.В., Спичка И.А., Жук Д.Д., Кононенко А.Е., Николаева А.В. Мониторинг стоматологической заболеваемости у детей Украины (сообщение первое) // Дентальные технологии. - 2003. - № 6 (14). - С. 2-6. Особистий внесок здобувача полягає в участі в проведенні епідеміологічних досліджень, статистичній обробці та аналізі результатів, підготовці статті до друку.

9. Деньга О.В., Николаева А.В., Юдина Е.А. Корригирующие свойства изофлавонов при стоматологической патологии у девочек пубертатного возраста // Вісник стоматології. – 2006. - № 3, спецвипуск (Матер. сімпозіуму „Рослинні поліфеноли та неспецифічна резистентність”, 4-5 жовтня 2006 р.) – С. 13-14. Участь здобувача в проведенні клініко-лабораторних досліджень, аналізі результатів, написанні тез.

10. Дєньга О.В., Іванов В.С, Горохівський В.Н, Анісімова Л.В., Спічка І.А., Жук Д.Д., Кононенко О.Є., Ніколаєва Г.В. Стоматологічний моніторинг у дітей Одеської області // Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології: Матеріали II (IX) з’їзду Асоціації стоматологів України. – Київ: ТОВ „Книга плюс”, 2004. – С. 92-93.