Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Тімофєєв Олександр Олексійович. Профілактика патологічних змін у тканинах порожнини рота при використанні металевих конструкцій незнімних зубних протезів : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Тімофєєв О.О. Профілактика патологічних змін у тканинах порожнини рота при використанні металевих конструкцій незнімних зубних протезів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.22 - стоматологія. - Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2006.

У дисертації обстежено 174 пацієнтів з металевими включеннями у порожнині рота й проведене вивчення характеру змін у тканинах порожнини рота, які виникають при користуванні металевими конструкціями незнімних зубних протезів, фіксованих з опорою на зубах і дентальних імплантатах. На основі використання клініко-лабораторних методів вивчений комплекс потенціометричних показників (різниця потенціалів, сила струму, електрична провідність ротової рідини) у пацієнтів з металевими включеннями, що знаходяться у порожнині рота, при відсутності чи наявності клінічної симптоматики гальванозу.

Встановлено, при якій кількості металевих включень у роті, виді металу й конструкцій зубних протезів виникають достовірно високі потенціометричні показники й спостерігається зниження місцевих і загальних факторів неспецифічної резистентності організму, тобто створюються несприятливі умови, які необхідно враховувати для профілактики розвитку ускладнень після проведення незнімного зубного протезування.

Виявлено фактори, що можуть спричинити розвиток у пацієнтів клінічних симптомів гальванозу й математичним методом встановлені найбільш характерні клініко-лабораторні його ознаки. Визначено діагностичні критерії ефективності його лікування.

Науково обґрунтовано, що зниження місцевих і загальних факторів неспецифічної резистентності організму є одним із симптомів нестерпності до сплавів металів, які варто обов'язково враховувати у лікуванні гальванозу. Встановлено, що зняття металевих зубних протезів, що стали причиною розвитку нестерпності до сплавів металів не приводить до повного видужання пацієнтів, тому що зберігається тимчасовий імунодефіцит. Розроблено спосіб його усунення шляхом використання харчової добавки "Трофосан-4" (пріоритет пропонованого способу захищений патентом України № 5168 від15.07.2004р. "Спосіб лікування гальванозу").

Розроблені й науково обґрунтовані потенціометричні параметри, які варто враховувати для профілактики ускладнень при проведенні дентальної імплантації з наступним відновленням дефектів за допомогою зубного протезування.

У дисертації представлені результати клініко-лабораторних обстежень і запропоновано вирішення наукового завдання, що полягає у профілактиці і лікуванні патологічних змін, що спостерігаються в навколощелепних м'яких тканинах при використанні металевих конструкцій незнімних зубних протезів.

1. Наявність у порожнині рота металевих включень у вигляді незнімних зубних протезів не є сприятливим фактором для організму пацієнта. У обстежуваних із наявністю в порожнині рота 5 і більше ортопедичних одиниць металевих включень відзначається достовірне збільшення, у порівнянні зі здоровими людьми, потенціометричних показників (різниці потенціалів у 4 рази, сили струму - у 6 разів, електричної провідності ротової рідини - у 7 разів), зниження місцевих і загальних факторів неспецифічної резистентності організму. Найбільш високі потенціометричні показники й найбільш низький рівень місцевої й загальної неспецифічної резистентності організму виявлені у обстежуваних зі штамповано-паяними металевими конструкціями, а також у пацієнтів із хромокобальтовими (хромонікелевими) металевими включеннями або у осіб з метало-захисним покриттям нітридом титану.

2. Встановлено, що суцільнолиті зубні протези з нержавіючої сталі або хромокобальтового (хромонікелевого) сплаву підвищують різницю потенціалів до 70-80 мВ, силу струму - до 8-12 мкА й електричну провідність ротової рідини - до 10-14 мкСм. Наявність штамповано-паяних конструкцій або зубних протезів з метало-захисним покриттям з нітриду титану підвищує різницю потенціалів до 100-140 мВ, силу струму - до 16-18 мкА, а електричну провідність ротової рідини - до 16-20 мкСм. Присутність дефектів керамічних або пластмасових облицювань зубних протезів, а також металевих частин незнімної конструкції або метало-захисного покриття у значній мірі підвищує потенціометричні показники.

3. Найзначніші зміни потенціометричних й імунологічних показників спостерігалися у обстежуваних з клінічними симптомами нестерпності до сплавів металів зубних протезів. У пацієнтів виявлена гальванічна форма нестерпності до сплавів металів. Збільшення показників різниці потенціалів, у порівнянні з нормою, було у 8 разів, сили струму - у 9 разів, електричної провідності ротової рідини - в 9 разів. Встановлено, що вірогідно низькі показники місцевих і загальних факторів неспецифічної резистентності зберігалися протягом 4-6 місяців після зняття різнорідних металевих включень, тобто виявлено тимчасовий імунодефіцит. Лікування клінічних проявів у пацієнтів із симптомами нестерпності до сплавів металів полягає не тільки у знятті металевих зубних протезів, що виявилися причиною розвитку гальванозу (електросанації порожнини рота), але й у проведенні імунокорегуючої терапії шляхом застосування біологічно активної добавки "Трофосан-4" для усунення тимчасового імунодефіциту.

4. Фактором, що може спричинити виникнення клінічних симптомів нестерпності до сплавів металів зубних протезів є наявність у роті великої кількості металевих включень із хромокобальтового або хромонікелевого сплавів, а також зубних протезів з метало-захисним покриттям з нітриду титану і його дефектів. Встановлено, що клінічні симптоми нестерпності до сплавів металів зубних протезів у 91,1 % випадках з'являються у осіб з великою кількістю (5 і більше ортопедичних одиниць) металевих включень.

5. Після зняття зубних протезів, що стали причиною розвитку гальванозу, не всі потенціометричні показники нормалізуються у найближчі дні після цього. Показник електричної провідності ротової рідини нормалізується протягом одного місяця паралельно зі зникненням клінічних симптомів нестерпності до сплавів металів. Показник електричної провідності ротової рідини є діагностичним критерієм ефективності проведеного лікування пацієнтів з гальванозом.

6. Математичним методом доведено, що у пацієнтів із клінічними симптомами нестерпності до сплавів металів без сумніву частіше, у порівнянні із іншими обстежуваними, що мають у роті металеві включення, зустрічаються такі місцеві клінічні ознаки як гінгівіт, парестезія, зміна слиновиділення (підвищення або зниження) і глосодинія. Такі клінічні й лабораторні симптоми як зміна смакових відчуттів (кислувато-солонуватий присмак або присмак металу), наявність в'язкої чи тягучої слини, лейкоплакія (плоска форма) і тривале зниження факторів неспецифічної резистентності організму (тимчасовий імунодефіцит) є характерними ознаками гальванозу.

7. Встановлено, що виразність клінічної симптоматики нестерпності до сплавів металів залежить не тільки від величини потенціометричних показників, виду й числа (кількості) різнорідних металевих включень, що знаходяться у ротовій порожнині, але також перебуває у прямій залежності від стану місцевих і загальних факторів неспецифічної резистентності організму пацієнта.

8. Величина змін потенціометричних показників не залежить від кількості введених дентальних імплантатів, а перебуває у прямій залежності від кількості металевих включень, що знаходяться у порожнині рота, конструктивних особливостей зубного протезу (суцільнолитий або штамповано-паяний), виду металу, дефектів облицювання й металевих частин опорних конструкцій, наявності метало-захисного покриття і його дефектів.

9. Присутність металевих включень у порожнині рота вимагає перед встановленням дентальних імплантатів обов'язкового проведення потенціометричних досліджень. Встановлення дентальних імплантатів повинно відбуватися при величинах потенціометричних показників, які відповідають нормі (різниця потенціалів-32,6±2,9 мВ, сила струму-2,9±0,2 мкА, електрична провідність ротової рідини-2,7±0,2 мкСм). Фіксацію на дентальних імплантатах незнімних конструкцій зубних протезів, виготовлених із хромокобальтового (хромонікелевого) сплаву або з використанням метало-захисного покриття з нітриду титану не можна виконувати, тому що це призведе до підвищення потенціометричних показників та зниженню місцевої й загальної неспецифічної резистентності організму.

Практичні рекомендації

1. Пацієнтам з металевими включеннями у ротовій порожнині при проведенні обстеження або зубного протезування необхідно проводити потенціометричне обстеження (визначення різниці потенціалів, сили струму, електричної провідності ротової рідини) для виявлення відхилень досліджуваних показників від норми. Потенціометричний тест варто використовувати не тільки для діагностики пацієнтів із клінічними симптомами нестерпності до сплавів металів зубних протезів, але й з метою визначення ефективності проведеного лікування.

2. Лікування пацієнтів із клінічними симптомами нестерпності до сплавів металів полягає у проведенні електросанації порожнини рота з одночасним усуненням тимчасового імунодефіциту, використовуючи для цієї мети препарат "Трофосан-4" (по 1 чайній ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їжі протягом 2-х тижнів).

3. При виявленні на слизистій оболонці порожнини рота плоскої форми лейкоплакії у пацієнтів з гальванозом, після зняття різнорідних металевих включень, необхідне проведення симптоматичного лікування, що включає призначення концентрату вітаміну А по10 крапель 3 рази на день протягом 1-2 місяців, аплікації масляного розчину вітаміну А на область патологічного вогнища 3-4 рази на день, а також, прийом вітамінів групи В з обов'язковим дотриманням гігієни ротової порожнини.

4. Контактна термометрія є об'єктивним тестом ефективності лікування пацієнтів із запальними ускладненнями слизової оболонки альвеолярного відростка і обов'язково повинна проводитися у комплексному обстеженні пацієнтів з металевими включеннями в порожнині рота та лікуванні обстежуваних з гальванозом.

5. З метою місцевого лікування запальних ускладнень слизової оболонки альвеолярного відростка рекомендується використовувати для полоскання порожнини рота препарат «Гівалекс» (2 чайні ложки препарату розчиняється в склянки теплої води 2-4 рази на день), що має антисептичну, протизапальну і місцевоанестезуючу дію.

6. Для незнімного зубного протезування не рекомендується використовувати незнімні зубні протези, виготовлені із хромокобальтового (хромонікелевого) сплаву та застосовувати метало-захисне покриття з нітриду титану, а також штамповано-паяні зубні протези. При наявності дефектів облицювання, металевих частин і метало-захисного покриття незнімних металевих конструкцій рекомендується заміна зубного протезу.

7. При післяопераційних дефектах щелеп, які виникають під час встановлення дентальних імплантатів, для створення сприятливих умов щодо остеорепаративних процесів рекомендується заповнити їх остеотропною біокерамікою (кергап або інша біокераміка) з подальшим призначенням біокальцевіту (по 2,0 г порошку під час або через 15-20 хвилин після їжі один раз на добу протягом одного місяця).

8. Протипоказанням для проведення дентальної імплантації є виявлення підвищених, у порівнянні з нормою, потенціометричних показників у пацієнтів з наявністю металевих включень у ротовій порожнині. Це протипоказання є тимчасовим, після його усунення введення дентальних імплантатів стає можливим.

Публікації автора:

1. Павленко А.В., Тимофеев А.А. Неспецифическая обшая резистентность организма при использовании металлических конструкций несъемных зубных протезов // Современная стоматология. - 2004. - № 1. - С.122-125. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

2. Тимофеев А.А., Павленко А.В. Возможности использования иммунокоррегирующей терапии в ортопедической стоматологии // Современная стоматология. - 2004. - № 3. - С.114-117. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

3. Тимофеев А.А., Павленко А.В. Показатели потенциометрии у пациентов с металлическими включениями в полости рта // Современная стоматология. - 2005. - № 2. - С.147-149. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

4. Тимофеев А.А., Павленко А.В. Временный иммунодефицит как клинический симптом гальваноза // Современная стоматология. - 2005. - № 3. - С.129-132. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

5. Тимофеев А.А. Показатели потенциометрии и неспецифической резистентности организма у пациентов с металлическими включениями в полости рта, фиксированными на дентальных имплантатах и зубах // Современная стоматология. - 2005. - № 4. - С.133-138.

6. Павленко О.В., Тімофєєв О.О. Перспективи використання імунокорекції в ортопедичній стоматології // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика.- Київ.- випуск 14. – книга № 1. - 2005 р. - С.284-288. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

7. Тимофеев А.А. Особенности диагностики, клинического течения и лечения пациентов с металлическими включениями в полости рта // Современная стоматология. - 2006. - № 1. - С.106-110.

8. Тімофєєв О.О., Камінський В.В. Клініко-лабораторні показники тканин порожнини рота у пацієнтів з металевими включеннями, які фіксовані на дентальних імплантатах // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика.- Київ.- випуск 15. – книга № 1. - 2006 р. – С.261-268. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

9. Камінський В.В., Тімофєєв О.О. Використання препарату "Біокальцевіт" у комплексному лікуванні хворих з посттравматичними дефектами нижньої щелепи // Наукова, практична і педагогічна стоматологія.- К.- 2002.- вип. № 1.- с.69-70. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

10. Kaminsky V.V., Tymofeev O.O.The use of "Biokalcevit" in complex treatment of jawbone defects // Joint 3rd congress of Baltic Orthodontic Association and 5-th Congress of Baltic Association for Maxillofacial and Plastic Surgery. – Riga (Litvia) - 2002. – May.- 23-25. - Р.36. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання тез.

11. Kaminsky V., Timofyeyev O. Particularites of the treatment of the jaw bones defects // Int. J. Oral Maxillofac. Surg..- 2003.- 32 (Supplement 1).- P. 8. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання тез.

12. Тимофеев А.А., Павленко А.В. Иммунокоррекция в ортопедической стоматологи // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Вып.8. – Харьков. – 2004. – С.78-81. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

13. Павленко А.В., Тимофеев А.А. Изменения в организме пациента, наблюдаемые при длительном использовании несъемных зубных протезов // Збірник наукових праць Інституту стоматології КМАПО ім.П.Л.Шупика. - Київ.- випуск 1. - 2004 р. - С.126-128. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.

14. Timofyeyev A.A., Kaminskiy V.V. Using osteogenic ceramics “KERGAP” in complex treatment of patients with mandible posttraumtic defects // Stomatologija (Baltic Dental and Maxillofacial Journal).-Riga (Latvia) .-2005. - 1. - P.12. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання тез.

15. Timofyeyev A.A., Kaminskiy V.V., Krut A.G. Peculiarities of clinical course of some diseases at presence of metallic inclusions in the oral cavity // Stomatologija (Baltic Dental and Maxillofacial Journal).-Riga (Latvia) .-2006.- 1.- P.19. Дисертантові належить збір клінічного матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання тез.

16. Павленко О.В., Тімофєєв О.О. Спосіб лікування гальванозу. Деклараційний патент на корисну модель № 5168 від 15.02.2005 р Бюл.№2. Дисертантом запропонована нова методика лікування, проведено клінічне дослідження, аналіз результатів та підготовка документів.