Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика напівпровідників і діелектриків


Лопушанський Василь Володимирович. Радіаційно-індуковані зміни оптичних характеристик нанокристалічних та об'ємних напівпровідників CdS1-xSex: Дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / НАН України; Інститут електронної фізики. - Ужгород, 2002. - 184 арк. - Бібліогр.: арк. 153-184.



Анотація до роботи:

Лопушанський В.В. Радіаційно індуковані зміни оптичних характеристик нанокристалічних та обємних напівпровідників CdS1–xSex. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 фізика напівпровідників та діелектриків. – Ужгородський національний університет, Ужгород, 2002.

Дисертацію присвячено встановленню основних закономірностей впливу високоенергетичного електронного опромінення на оптичні характеристики напівпровідникових нанокристалів CdS1–xSex, вкраплених у боросилікатну скляну матрицю, та порівняння їх із закономірностями утворення і трансформації радіаційних дефектів у об’ємних напівпровідниках CdS1–xSex та склоподібних матеріалах класу силікатів. Показано, що характер викликаного опроміненням високоенергетичними електронами перерозподілу інтенсивностей смуг LO- і 2LO-фононів у спектрах резонансного КР монокристалів CdS1–xSex визначається умовами резонансу збуджуючого випромінювання з екситонними чи донор-акцепторними електронними переходами. Виявлено розмиття квантово-розмірних максимумів у спектрах оптичного поглинання та короткохвильове зміщення краю поглинання вкраплених у скло нанокристалів CdS1–xSex під дією електронного та рентгенівського опромінення. Величина максимального зміщення краю поглинання залежить від типу, енергії та дози опромінюючих частинок. Встановлено, що основним механізмом, відповідальним за спричинені опроміненням зміни в оптичних спектрах нанокристалів CdS1–xSex, вкраплених у боросилікатне скло, є радіаційно індукована іонізація нанокристалів за рахунок переносу носіїв заряду між ними та матрицею внаслідок утворення в останній радіаційних центрів забарвлення. Відзначено, що отримані результати досліджень дозових та енергетичних залежностей радіаційно індукованого приросту коефіцієнта поглинання у видимому спектральному діапазоні, а також температурні інтервали відпалу радіаційно індукованих змін можуть бути використані при моделюванні впливу іонізуючого випромінювання на оптичні елементи, створені на базі боросилікатного скла як з вкрапленими нанокристалами CdS1–xSex, так і без них.