Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


50. Безвушко Ельвіра Валентинівна. Реабілітація дітей з флюорозом зубів, які проживають в умовах комбінованого впливу підвищеного вмісту фтору і важких металів: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Безвушко Е.В. Реабілітація дітей з флюорозом зубів, які проживають в умовах комбінованого впливу підвищеного вмісту фтору і важких металів -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22-стоматологія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2004.

Дисертація присвячена клінічно-лабораторному обґрунтуванню реабілітації дітей, які проживають в умовах комбінованого впливу підвищеного вмісту фтору і важких металів. Виявлено, що у дітей, мешканців геохімічної провінції багатокомпонентного забруднення довкілля, флюороз і патологія тканин пародонта трапляються частіше, ніж у дітей, які проживають у регіоні з високим вмісту фтору у питній воді. Серед дітей досліджуваного регіону частіше виявлено дітей з дисгармонійним фізичним розвитком, у волоссі встановлено підвищений вміст стронцію, свинцю, заліза та знижений рівень цинку, магнію, натрію. Застосування реабілітаційних заходів забезпечує профілактичний ефект флюорозу у 7-річних дітей 22,1±1,2%, у 12-річних – 18,5±1,4%, зменшення приросту карієсу, показників пародонтальних індексів та індексу гігієни, нормалізацію біохімічних і морфологічних параметрів ротової рідини.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання - покращання стоматологічного здоров’я дітей, які проживають в умовах комбінованого впливу підвищеного вмісту фтору та важких металів шляхом розпрацювання і впровадження комплексу реабілітаційних заходів для дітей з флюорозом зубів.

  1. У дітей, які проживають у місцевості з підвищеним вмістом фтору і важких металів (смт.Соснівка), виявлено значно вищі показники ураження зубів флюорозом (64,9±2,9%), патології тканин пародонта (49,2±2,3%) і нижчі показники розповсюдженості карієсу (28,2±1,9%), у порівнянні з дітьми з інших геохімічних провінцій (м.Червоноград, с.Топорів. с.Сілець). У період від 1994 до 1998 р. спостерігається значне підвищення ураженості зубів флюорозом - від 33,9±2,8% до 75,2±2,8%, у 3,5 раза збільшується частота важких форм захворювання. У подальшому, визначено стабілізацію і зниження ураження зубів флюорозом у молодших вікових групах дітей, що свідчить про адаптацію до екологічного навантаження і є наслідком зниження вмісту токсичних елементів у питній воді.

  2. У регіоні комбінованого впливу довкілля більша кількість дітей з дисгармонійним фізичним розвитком (18,7±2,0%) і з варіантами його відхилень у порівнянні з дітьми контрольної групи (9,8±1,4%). При IV-V ступені флюорозу частіше траплялися низькорослі дівчата і хлопці (21,4±1,6% та 9,3±1,3%) у порівнянні з дітьми з I-III ступенем ураження зубів (відповідно 12,4±1,6% та 6,3±1,6%). Негативний вплив навколишнього середовища сприяє накопиченню у волоссі дітей з флюорозом зубів заліза, свинцю і стронцію та зниженню вмісту таких життєво важливих елементів як цинк, магній, натрій у порівнянні з дітьми контрольної групи.

  3. Встановлено, що у дітей з флюорозом зубів, які проживають у місцевості з підвищеним вмістом фтору і важких металів (смт.Соснівка), час поширення ультразвуку кістковою тканиною нижньої щелепи збільшений, у порівнянні з дітьми контрольної групи (с.Топорів), при всіх ступенях флюорозу. Показники часу проходження ультразвуку нижньою щелепою дітей обох геохімічних провінцій при важких формах флюорозу вищі, ніж у дітей з легкими формами захворювання.

  1. Для дітей, які проживають в смт.Соснівка, характерні підвищений вміст кальцію, білка, активність еластази і кислої фосфатази, переважання кристалів ІІІ типу, дуже низький та низький мінералізувальний потенціал ротової рідини, у порівнянні з дітьми с.Топорів. Це свідчить про посилення процесів демінералізації твердих тканин зубів і запалення тканин пародонта при додатковому впливі на організм, крім підвищеного вмісту фтору, ще і важких металів.

  2. Важкі ступені флюорозу супроводжуються підвищенням концентрації білка, активності ферментів еластази, кислої фосфатази, зниженням активності лужної фосфатази, вмісту кальцію, фосфору в ротовій рідині та мінералізувальної здатності ротової рідини при порівнянні з відповідними показниками при легких формах захворювання. Вміст фтору в ротовій рідині та в сечі вищий у дітей з І-ІІІ ступенем флюорозу, що може свідчити про вищий рівень адаптації дітей до негативного впливу довкілля.

  3. Розпрацьований і впроваджений у клінічну практику реабілітаційний комплекс передбачає використання спеціальних заходів, які спрямовані на зниження токсичного впливу хімічних речовин (сорбент „Ентеросгель”); на зв’язування фтору та виведення його з організму (препарати кальцію: гліцерофосфат кальцію, „Кальцит” або „Кальцемін”); на підвищення резистентності тканин порожнини рота до несприятливих чинників (адаптогени рослинного походження „Біотрит-С” та ехінацея пурпурова); на посилення процесів мінералізації під дією кальційвмісних препаратів, особливо в період незавершеної мінералізації емалі („Кальцекс” і кальційвмісні зубні пасти); на зміцнення судинної стінки тканин пародонта („Аскорутин”).

  4. Реабілітаційний комплекс для дітей з флюорозом зубів сприяє покращанню гігієнічного стану порожнини рота; зменшенню приросту частоти карієсу, в середньому, на 0,2 в основній групі і на 0,6 у контрольній групі (за КПВ); нормалізації параметрів пародонтальних індексів, особливо у школярів з важкими ступенями захворювання. Профілактичний ефект флюорозу становив, у середньому, 20,3±1,3%. Більшу ефективність стверджено у дітей 7-річного віку (22,1±1,2%), у порівнянні з 12-річними (18,5±1,4%). У залежності від ступеня важкості захворювання, більше виражений профілактичний ефект виявлено у дітей з легкими формами обох вікових груп (в середньому 23,9±1,7%).

  5. Впроваджений реабілітаційний комплекс у дітей на фоні інтоксикації фтором та важкими металами сприяє нормалізації процесів мінералізації твердих тканин зубів і кісткової тканини, про що свідчить зниження рівня кальцію, неорганічного фосфору і активності лужної фосфатази у ротовій рідині дітей. Під впливом комплексу препаратів знижується ступінь запалення у тканинах пародонта, про що свідчить зниження активності еластази, кислої фосфатази та рівня білка.

Публікації автора:

  1. Смоляр Н.І., Бібік С.М., Безвушко Е.В. Диференційно-діагностичні критерії некаріозних уражень твердих тканин зубів // Новини стоматології.- 1996.- № 4.- С.14-16.

  2. Безвушко Е.В. Забруднене довкілля як фактор ризику виникнення флюорозу зубів у дітей // Новини стоматології.- 1999.- № 3.- С.14-16.

  3. Подолянська В.В., Безвушко Е.В. Оцінка фізичного розвитку дітей шахтарського регіону Західної України, забрудненого фтором та солями важких металів // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 1999.- № 6.- С.25-28.

  4. Безвушко Е.В., Блаурок-Буш Е. Особливості мінерального складу волосся дітей, які страждають флюорозом зубів і проживають на території підвищеного вмісту фтору та солей важких металів // Вісник стоматології.- 2000.- № 4.- С.44-45.

  5. Смоляр Н.И., Кононенко В.В., Безвушко Э.В. Перспективы применения методики коррекции измененных в цвете зубов препаратами на основе пероксида карбамида // Современная стоматология.- 2001.- № 3(15).- С.15-18.

  6. Безвушко Е.В., Дубецька Г.П. Розповсюдженість та особливості клінічного перебігу флюорозу зубів у дітей екологічно несприятливого регіону // Вісник стоматології.- 2001.- № 5.- С.119.

  7. Безвушко Е.В. Динаміка розповсюдженості флюорозу зубів, обумовлена високим вмістом фтору та солей важких металів // Вісник стоматології.- 2003.- № 1.- С.61-63.

  8. Безвушко Е.В. Флюороз зубів і фізичний рівень розвитку дітей, які проживають в місцевості з підвищеним вмістом фтору та солей важких металів // Український стоматологічний альманах.- 2003.- № 1.- С.44-48.

  9. Безвушко Е.В. Біохімічні показники крові у дітей з некаріозними ураженнями твердих тканин зубів // Тези доповідей 58-ої загальноуніверситетської студентської наукової конф.- Львів, 1997.- С.160.

  10. Krupnyk N., Bezvushko E. Children’s caries problems and ecological influences in the West Region of Ukraine // J. Dent. Research (IADR Abstracts).- 1998.- Vol.77- P.713.

  11. Krupnyk N., Bezvushko E. The permanent teeth caries in children from Ecological unfavourable Region // 4th international Joint Meeting Continental and Scandinavian divisions of IADR.- Warsaw, 2000.- P.197-198.

  12. Безвушко Е.В. Обгрунтування застосування “Біотриту-С” для профілактики флюорозу зубів у дітей // Матер. I Междунар. славянской науч.-практ. конф. молодых ученых-стоматологов.- Одесса.- 2002.- С.94-95.