Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


32. Соболь Роман Георгійович. Регіональне управління економічними процесами: дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України; Харківський регіональний ін-т держ. управління. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Соболь Р.Г. Регіональне управління економічними процесами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2005.

У дисертації досліджується науково-теоретико-методологічні засади та прикладні аспекти державного управління економічними процесами на регіональному рівні та пропонуються пропозиції щодо удосконалення його механізмів в умовах сучасного етапу трансформаційних перетворень в Україні. Розглядаються питання забезпечення сталого економічного розвитку територій з обґрунтуванням його критеріальних ознак з’ясуванням сутності, змістовних характеристик, суб’єктів і об’єктів, принципів, форм та методів реалізації регіонального управління.

Аналізуються сучасна специфіка державного управління економікою регіону, його організаційно-правові засади, систематизовано чинники зростання та подолання кризового стану економіки, опрацьовані механізми державного управління нею в умовах поглиблення ринкових відносин.

Особлива увага приділяється аналізу діяльності органів державної виконавчої влади усіх рівнів щодо соціально-економічного розвитку територій, регіональної організації управління економічними процесами. Обґрунтовується відмінність регіонального управління від територіального, предметом якого виступає територіальний розподіл праці, державних інвестицій, міжрегіональна інтеграція тощо.

На прикладі Харківського регіону показано форми і методи прискорення соціально-економічного розвитку за рахунок удосконалення механізмів державного управління, оптимізації управлінських структур.

Основні результати дисертаційного дослідження в сукупності вирішують конкретне наукове завдання, що пов’язане з удосконаленням механізмів державного управління економічними процесами на регіональному рівні в умовах переходу до якісно нових принципів господарювання. Їх можна узагальнити в таких положеннях:

1. Роль держави щодо забезпечення розвитку регіонів у сучасному світі не обмежується лише регуляторними функціями: стимулювання економічного зростання, раціонального використання трудового потенціалу, забезпечення прогресивних зрушень у галузевій і територіальній системах, підтримки експорту продукції та послуг. Головною метою державного управління стає забезпечення економічної й соціальної стабільності, захист вітчизняних виробників на світових ринках, правовий перерозподіл доходів громадян, гармонізація майнових відносин, зміцнення існуючого ладу, демократизація управління, транзит держави в європейські та євроатлантичні структури тощо.

2. Регіон як об'єкт державного управління є складною системою взаємопов'язаних елементів зі своєю специфічною структурою, культурою і рівнем розвитку, яка суттєво впливає на соціально-економічну ситуацію в державі і безпосередньо залежить від неї щодо упровадження дійових механізмів власної динаміки зростання, вирішує низку внутрішніх проблем стосовно ефективного використання всіх наявних ресурсів на засадах самозабезпечення і самодостатності.

3. Директивно-планова економіка радянських часів обмежувала повноваження регіонального управління. Ринкова економіка, навпаки, зумовлює формування ефективної системи господарювання в регіоні. Тому регіональне управління економічними процесами запропоновано розглядати як скоординований вплив місцевих органів влади на відтворювальні процеси з метою забезпечення збалансованого і пропорційного розвитку території та поліпшення якості життя населення.

4. Характерними недоліками регіонального управління економічними процесами на сучасному етапі трансформаційних перетворень в Україні є:

відсутність досконалих механізмів реалізації середньострокових антикризових і стабілізаційних програм, їх неузгодженість з реорганізацією суб’єкт-об’єктної взаємодії в економічному полі;

несуттєве практичне значення довгострокових планів і програм стратегічного розвитку регіонів як економічних управлінських документів, їх мінімізований зв'язок з середньостроковими і поточними програмами дій;

наявність тиску регіональних органів влади на приватні структури для забезпечення виконання бюджету, фінансування регіональних проектів, а також прагнення підпорядкувати економічну і фінансову ситуацію в регіоні.

5. У регіональному управлінні економічними процесами доцільно якомога ширше застосовувати кластерний підхід, що дозволяє використовувати переваги двох способів координації економічних систем (внутрішньої ієрархії і ринкового механізму) та уможливлює ефективне застосування нових знань, наукових відкриттів і винаходів. Структура інноваційного кластеру зумовлює зниження сукупних витрат на дослідження і розробку нововведень, забезпечує стабільність інновацій протягом тривалого часу.

6. Основними проблемами економічного розвитку регіонів, на вирішенні яких необхідно зосередити зусилля місцевих органів влади, є подолання застарілих стереотипів у державному управлінні, формування сприятливого бізнес-клімату, розмежування повноважень між органами влади різних рівнів, налагодження системи взаємодії між територіальними органами влади та суб’єктами економічної діяльності, створення належних умов для розвитку малого та середнього підприємництва, адаптація підприємств різних форм власності до нових ринкових „правил гри”, підвищення реальних доходів населення.

7. Аналіз досвіду щодо ефективного функціонування місцевих органів влади в Україні дозволяє визначити основні показники оцінки їх діяльності:

– ступінь використання можливостей, наданих чинним законодавством, у тому числі й у сфері здійснення власної господарської діяльності;

– рівень добробуту громадян;

– успішність ведення господарської та підприємницької діяльності в межах окремої територіальної одиниці;

– задоволеність громадян управлінською діяльністю органів державного управління.

8. Задля ефективного соціально-економічного розвитку територій пропонуються такі основні напрямки удосконалення діяльності місцевих органів влади:

чіткий розподіл функцій і повноважень між суб’єктами державного управління різного рівня і компетенції, органами місцевого самоврядування, недержавними організаціями;

реорганізація внутрішньоорганізаційних структур органів влади, розвиток гнучкості та підвищення їх адаптивних функцій;

гармонізація комунікативних відносин з населенням відповідних територій та суб’єктами економічної діяльності;

створення належних умов для розвитку малого і середнього бізнесу, використання наявного потенціалу і матеріально-технічної бази підприємств різних форм власності при реалізації проектів регіонального економічного розвитку;

залучення до прийняття управлінських рішень громадськості, експертів, фахівців-науковців з певних питань;

сприяння запровадженню інновацій, поновлення форм і методів організації виробництва, системи економічного стимулювання;

запровадження жорсткого контролю за використанням коштів місцевих бюджетів.

9. Важливим інструментом підвищення ефективності системи управління економікою у напрямку розвитку партнерства між державним, громадським і приватним секторами, мінімізації конфліктів між різними суб’єктами впливу на економічні процеси в регіоні, попередження економічних, соціальних та інших ризиків в межах відповідної території мають стати місцеві агенції регіонального розвитку, що здатні виконувати посередницькі, контролюючі, регуляторні, інформаційно-аналітичні та дослідницькі функції.

10. Діяльність органів регіонального управління доцільно будувати на засадах стратегічного планування, з урахуванням при розробці планів регіонального економічного розвитку такого:

чіткого визначення ролі і місця всіх суб’єктів управління, що сприяють взаємодії усіх підприємств і установ в економічному полі;

залучення нових учасників до господарчої, виробничої, фінансової діяльності на території регіону;

оцінку управлінського впливу на економічну ситуацію;

визначення рівня підготовленості до сприйняття та підтримки громадянами владних рішень;

розширення можливостей щодо реорганізації об’єктів управління, а також удосконалення механізмів координації суб’єкт-об’єктної взаємодії.

11. Удосконалення механізму системи регіонального управління економічними процесами зумовлює якісні зміни суб’єкта управління (на рівні погодження елементів суб’єкта управління з прийняттям і реалізацією управлінських рішень), об'єкта управління та механізмів їх взаємодії (принципів і методів) у процесі розвитку системи управління, а також опрацювання відповідної стратегії економічного розвитку регіону.

12. Застосування запропонованих заходів з удосконалення системи регіонального управління економічними процесами дозволяє органічно поєднати всі одноаспектні підходи до аналізу процесу управління – змістовний (за видами об'єктів управління і цільовою спрямованістю проблем), організаційний (виокремлення етапів і завдань, послідовність і тривалість їх виконання, взаємодія виконавців при прийнятті і реалізації рішень, організація і спеціалізація виконавців тощо), технологічний (способи отримання, використання і розповсюдження інформації, процедура процесу управління, технологія виконання аналогічних робіт різними фахівцями, моделювання, прогнозування, автоматизація процесів управління і т. ін.) і соціально-психологічний (форма взаємодії суб'єкта та об'єкта управління, погодження інтересів, творча активність виконавців, розвиток самоврядування).

Публікації автора:

  1. Соболь Р.Г. Удосконалення системи управління економікою на регіональному рівні // Збірник наукових праць Української Академії державного управління при Президентові України / Державне управління та місцеве самоврядування: В 6 ч. – Ч. 1. За заг. ред. Г.І. Мостового. – Х.: УАДУ ХФ, 2001. – С. 43 – 44.

    Соболь Р.Г. Збалансування повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Х.: ХарРІ УАДУ, 2001. – № 3 (11). –

    С. 189 – 192.

    1. Соболь Р.Г. Реалізація економічної функції на рівні територіальних органів влади // Збірник наукових праць Української Академії державного управління при Президентові України / Державне управління та місцеве самоврядування. – Вип. 2/2001. – Ч. ІІ. За заг. ред. Г.І. Мостового, Г.С. Одінцової. – Х.: ХарРІ УАДУ, 2001. – С. 140 –142.

    2. Соболь Р.Г. Діяльність органів місцевого самоврядування щодо регіонального управління розвитком економічних та соціальних процесів // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ "Магістр", 2002. – № 3 (14). – С. 155 –160.

    3. Соболь Р.Г. Ефективність функціонування регіональної системи управління // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2003. – № 2 (17): У

    2 ч. – Ч.2. – С. 113 – 116.

    1. Амосов О.Ю., Соболь Р.Г. Суперечності регіонального управління економічними процесами // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць Одеського регіонального інституту державного управління. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 2 (14). – С. 96 – 105. Особистий внесок автора: економічна оцінка стану та визначення напрямів активної регіональної політики – 0,3 авт.арк.

    2. Соболь Р.Г. Формування регіональних складових механізму подолання аграрної кризи // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2003. – № 3 (18). – С. 74 – 79.

    3. Соболь Р.Г. Удосконалення регіонального управління економічними процесами та активізація інвестиційної діяльності // Економіка розвитку: Науковий журнал. – Х.: ХДЕУ, 2002. – № 3 (23). –

    С. 83 – 85.

    1. Соболь Р.Г. Сучасні підходи до регулювання зайнятості населення у сфері малого підприємництва // Удосконалення механізму державного управління зайнятістю населення та особливості його застосування в депресивних регіонах: Матеріали наук.-практ. конф., 27 грудня 2000 р. – Х.: УАДУ(ХФ), 2000. – С. 83 – 86.

    2. Соболь Р.Г. Економічні чинники функціонування територіальних громад у громадянському суспільстві // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф., 30 травня 2001 р. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва.– К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Т. 2. – С. 154 – 157.

    3. Соболь Р.Г. Регіональне індикативне планування як засіб управління економічними процесами // Формування механізму регіонального управління в Україні: Матеріали наук.- практ. конф., 29 листопада 2001 р. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ "Магістр", 2002. – С. 216 – 218.

    4. Соболь Р.Г. Розвиток економічного потенціалу Харківського регіону як передумова європейської інтеграції // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф., 29 травня 2002 р. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва.– К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Т. 2. – С. 272 – 274.

    5. Соболь Р.Г. Регіональне управління економічними процесами шляхом зміцнення фінансової бази місцевих бюджетів //Теорія та практика державного управління. – Вип. 1. Бюджет та фінансовий контроль у державному управлінні: Матеріали наук.-практ. конф., 27 листопада 2002 р. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ "Магістр", 2003. – С. 124 – 126.

    6. Соболь Р., Дєгтяр А., Маматова Т., Пархомчук О. Кроки оцінювання // Оцінювання державних політик та програм: Посіб. для виклад. з осв.-проф. прогр. підгот. магістрів держ. упр. / Т. Англерід, А. Андерсен, І. Артим та ін. – К.: Всеувито, 2003. – С. 51 – 64.