Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Дієва Тетяна Василівна. Розробка адгезивних засобів для поліпшення якості фіксації повних знімних зубних протезів та профілактики травматичних протезних стоматитів (клініко- експериментальне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Інститут стоматології АМН України. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Дієва Т.В. Розробка адгезивних засобів для поліпшення якості фіксації повних знімних зубних протезів та профілактики травматичних протезних стоматитів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, м. Одеса, 2003 р.

Робота присвячена удосконаленню ортопедичного лікування хворих з повною відсутністю зубів – розробці адгезивних засобів для поліпшення якості фіксації і стабілізації повних знімних зубних протезів та профілактики травматичних пошкоджень і запальних процесів у слизовій оболонці протезного поля.

На підставі проведеного клінічного обстеження та анкетного опитування хворих з повними знімними пластинковими протезами обґрунтована медична та соціальна потреба в вітчизняних адгезивних засобах.

Модельні випробування розроблених адгезивних композицій вказали на високу ступінь їх адгезивних властивостей і відповідність рівню закордонних аналогів.

Встановлено, що включення до складу композицій бентонітової глини значно поліпшує ступінь адгезії. При цьому, сила відклеювання склала у адгезиві №1 86,3±1,95 кг/м2, адгезиві №2 з e-амінокапроновою кислотою 75,51±1,4 кг/м2, "Super Poli-Grip" – 74,50±1,45 кг/м2 і "Фіксоденті" – 72,4±1,3 кг/м2.

Дані токсикологічних досліджень свідчать про індиферентність адгезивів до тканин порожнини рота та організму в цілому. Спостерігається зниження атрофії альвеолярного відростка щелеп при застосуванні композиції, до складу якої входить e-амінокапронова кислота, - з 37,2±1,11% в контрольній групі до 32,3±1,28% в дослідній.

Результати клінічних досліджень вказують на значне покращення якості фіксації і стабілізації повних знімних зубних протезів, зменшення травматичних пошкоджень та запальних процесів у слизовій оболонці протезного поля.

У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності ортопедичного лікування хворих з повною відсутністю зубів при несприятливих анатомо-топографічних умовах протезного поля шляхом розробки і використання нових вітчизняних адгезивних засобів для поліпшення якості фіксації і стабілізації повних знімних пластинкових протезів та профілактики травматичних протезних стоматитів.

1. Результати клінічного обстеження і соціологічного опитування хворих з повною відсутністю зубів свідчать про медичну і соціальну необхідність розробки у нашій країні спеціальних адгезивних засобів з метою поліпшення якості фіксації і стабілізації повних знімних зубних протезів та профілактики травматичних протезних стоматитів.

2. Визначена значна кількість щелеп з повною відсутністю зубів та несприятливими анатомо-топографічними умовами протезного поля для повноцінного протезування, яка складає 86,5 % від загальної їх кількості (17,6% - верхніх і 68,9 % - нижніх щелеп).

3. Розроблені нові адгезивні композиції, які призначені для поліпшення ступеня фіксації повних знімних пластинкових зубних протезів в порожнині рота у хворих з повною відсутністю зубів при несприятливих анатомо-топографічних умовах протезного поля і профілактики травматичних протезних стоматитів, що за своїми властивостями знаходяться на рівні закордонних аналогів.

4. На підставі лабораторних випробувань адгезивних композицій встановлено, що введення до їх складу бентонітової глини значно поліпшує ступінь адгезії. При цьому, сила відклеювання досить значна і складає 86,3±1,95 кг/м2 проти 72,4±1,3 кг/м2; 74,50±1,45 кг/м2 і 75,51±1,4 кг/м2, відповідно у "Фіксодента", "Super Poli Grip" і в адгезивному гелі з додатковим включенням e-амінокапронової кислоти.

5. Токсикологічні випробування розроблених адгезивних засобів не виявили їх локальної подразнюючої дії на слизову оболонку порожнини рота і шкіру, сенсибілізуючої дії на організм, а також мікробної забрудненості, і показали, що по загальної більшості параметрів між контрольною і дослідними групами тварин достовірної різниці не має. При цьому відмічено, що в групі тварин, де використовувалася адгезивна композиція, до складу якої входила e-амінокапронова кислота, спостерігалося зменшення ступеня атрофії альвеолярного відростка щелеп – з 37,2±1,11% в контрольній групі до 32,3±1,28% в дослідній.

6. Результати клінічного випробування розроблених адгезивних засобів свідчать про значне поліпшення якості фіксації і стабілізації повних знімних протезів в порожнині рота та профілактичну їх спрямованість на виникнення травматичних пошкоджень і запальних процесів у слизовій оболонці протезного поля. Так, кількість корекцій протезів зменшилась з 2,21 корекцій на верхній і 2,77 – на нижній щелепах у хворих, які не використовували адгезивні засоби, до 0,58 і 1,37 корекцій, відповідно до осіб, які їх застосовували.

Публікації автора:

1. Терешина Т.П., Лабунец В.А., Диева Т.В. Разработка рецептуры и оценка технологических показателей адгезивных композиций, предназначеных для улучшения фиксации полных съемных пластиночных зубных протезов // Современная стоматология. – 2002.- № 4. - С. 90-92.

Здобувачу належить участь в розробці рецептури, проведенні модельних випробувань, визначенні технологічних показників адгезивних композицій, аналізі результатів дослідження. Оформлено статтю до друку.

2. Лабунец В.А., Диева Т.В. Клинические испытания нового отечественного адгезивного средства для больных с полным отсутствием зубов // Вісник стоматології. – 2002. - № 4. – С. 114-118.

Здобувачу належить проведення клінічних випробувань, аналіз одержаних даних. Оформлено статтю до друку.

3. Лабунець В.А., Дієва Т.В. Вплив нових розроблених адгезивних засобів на функціональний стан тканин порожнини рота і слиновиділення в хворих з повними знімними зубними протезами // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 1. – С. 37-39.

Здобувачу належить проведення клінічних випробувань, аналіз одержаних даних. Оформлено статтю до друку.

4. Лабунец В.А., Диева Т.В. Социальное и медицинское обоснование разработки и промышленного выпуска отечественных адгезивных средств для реабилитации больных с полным отсутствием зубов // Медична реабілітація, курортологія і фізіотерапия. – 2002. - № 4 (32). – С. 49-52.

Здобувачу належить проведення клінічних обстежень, анкетне опитування, аналіз одержаних даних. Оформлено статтю до друку.

5. Лабунець В.А., Дієва Т.В., Дієв Є.В. Використання адгезивних засобів у клініці ортопедичної стоматології. Досягнення і проблеми // Галицький лікарський вісник. – 2003 – Т. 10, № 1. – С. 121-123.

Здобувачем проведено збір та аналіз літератури за темою роботи, оформлено оглядову статтю до друку.

6. Диева Т.В. К вопросу о необходимости разработки отечественных адгезивных средств для фиксации полных съемных пластиночных протезов // Вісник стоматології. – 2001. - № 2. – С. 34-36.

7. Терешина Т.П., Лабунец В.А., Диева Т.В. Экспресс-методика определения вязкости гелеобразных средств, применяемых в стоматологии // Вісник стоматології. – 2002. - № 2. - С. 42.

Здовувачу належить участь в постановці задачі, розробці методики. Оформлено статтю до друку.

8. Диева Т.В. Предварительные клинико-экспериментальные результаты испытания разработанного отечественного адгезивного препарата // Матеріали VI Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 329.

9. Патент № 39407 А Україна, МКБ 7 А61 С13/23. Адгезивний засіб для фіксації повних знімних зубних протезів / Т.П.Терешина, Н.В.Мозгова, Н.М. Мержієвська, К.М.Косенко, В.А.Лабунець, Т.В.Дієва – Одеський НДІ стоматології. – заявка № 2000074149; Заявл. 13.07.2000; Опубл. 15.06.2001. – Бюл.№5.

Здобувачу належить участь в постановці задачі, розробці рецептури адгезивного засобу. Проведено інформаційно-патентний пошук та оформлено необхідну медико-технічну документацію.