Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технології матеріалів та виробів текстильної та легкої промисловості


Ткачук Оксана Леонідівна. Розробка багатоцільового оздоблення целюлозовмісних тканин на основі застосування водорозчинного силікону : Дис... канд. наук: 05.19.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Ткачук О.Л. Розробка багатоцільового оздоблення целюлозовмісних тканин на основі застосування водорозчинного силікону. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.03 – технологія текстильних матеріалів - Херсонський національний технічний університет, м. Херсон, 2007 р.

У роботі наведено результати комплексних теоретичних і експериментальних досліджень застосування водорозчинного кремнійорганічного препарату вітчизняного виробництва ГКР-11К в процесах оздоблення текстильних матеріалів із целюлозних волокон.

Показано багатофункціональність метилсиліконату калію і можливість його застосування для фарбування текстильних матеріалів в якості інтенсифікатора, а також в заключному оздобленні для надання гідрофобних і протизабруднюючих властивостей.

Показано, що застосування препарату ГКР-11К як інтенсифікатора фарбування сірчистими барвниками сприяє підвищенню інтенсивності забарвлення.

Встановлено, що використання препарату дозволяє одержати на бавовняній тканині гідрофобний ефект з високими показниками водотривкості, а в композиції з реакційноздатними кремнійорганічними сполуками підвищується водовідштовхування і знижується водопоглинання.

В результаті ІЧ-спектроскопічних досліджень запропоновано механізм взаємодії метилсиліконату калію з целюлозою індивідуально, в присутності каталізатора і в композиції з реакційноздатними кремнійорганічними сполуками.

Проведені виробничі випробування підтвердили доцільність використання препарату в заключному оздобленні текстильних матеріалів.

1. Розроблено багатоцільове оздоблення целюлозовмісних тканин при застосуванні метилсиліконату калію, що виявляється в інтенсифікуючій дії в процесі фарбування, гідрофобізуючій дії, наданні протизабруднюючих властивостей бавовняній тканині. Запропоновано технології фарбування сірчистими барвниками, протизабруднюючого і гідрофобного оздоблення.

2. Застосування метилсиліконата калію в якості інтенсифікатора фарбування сірчистими барвниками сприяє підвищенню інтенсивності забарвлення, не змінює колористичні характеристики, при цьому не впливає негативно на стійкість пофарбованих тканин до фізико-механічних дій.

3. Вивчення впливу волокнистого складу тканини на якість гідрофобного ефекту показало, що застосування метилсиліконату калію дозволяє одержати найбільш високий гідрофобний ефект на бавовняній тканині.

4. Визначено вплив операцій попередньої підготовки бавовняної тканини на гідрофобні властивості при оздобленні метилсиліконатом калію і встановлено мінімальне число підготовчих операцій, які забезпечують високий гідрофобний ефект.

5. Встановлено, що при використанні метилсиліконату калію індивідуально досягається гідрофобний ефект з високими показниками водотривкості, а в композиції з реакційноздатними кремнійорганічними сполуками підвищується водовідштовхування і знижується водопоглинання.

6. Запропоновано однованний спосіб високоефективної технології гідрофобного оздоблення бавовняної тканини на основі водорозчинного силікону, що дозволяє отримати показник водотривкості 3500 Па.

7. Розроблено композиції на основі препарату ГКР-11К і реакційно-здатних кремнійорганічних сполук, що забезпечують високий ефект водовідштовхування, стійкий до прання.

8. Запропоновано механізм взаємодії целюлозного волокна з метилсиліконатом калію індивідуально, в присутності каталізатора і в композиції з реакційноздатною кремнійорганічною сполукою. Показано, що метилсиліконат калію утворює з целюлозним волокном водневі зв’язки, в присутності каталізатора утворюються координаційні зв’язки, чим і пояснюється підвищення стійкості до прання. При використанні композицій, вінілтриетоксісилан вступає у взаємодію з метилсиліконатом калію, подовжуючи ланцюг гідрофобізуючого силоксана, в результаті чого підвищуються водовідштовхуючі властивості.

9. У виробничих умовах АТЗТ ЧШК з позитивним результатом випробувано технологію гідрофобного оздоблення бавовняної тканини з застосуванням препарату ГКР-11К. Очікуваний економічний ефект від впровадження запропонованої технології складе 364,85 грн. на 1000 м2 тканини.

Публікації автора:

1. Ткачук О.Л., Сарібекова Д.Г. Дослідження впливу ступеню підготовки бавовняної тканини на гідрофобний ефект // Вісник технологічного університету Поділля.-2005.-№ 5.- С.-112-114.

Особистий внесок: експериментальні дослідження, узагальнення результатів, формулювання висновків.

2. Ткачук О.Л., Сарибеков Г.С. Придание противозагрязняемых свойств хлопчатобумажной ткани на основе применения водорастворимого силикона // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины .-2005.- № 1(10).-С. 257-260.

Особистий внесок: одержання експериментальних даних та їх аналіз.

3. Ткачук О.Л., Сарібекова Д.Г. Дослідження впливу волокнистого складу тканини на гідрофобний ефект, отриманий на основі метилсиліконату калію // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну.-2006.-№ 1.-С. 54-58.

Особистий внесок: виконання експерименту, аналіз результатів.

4. Ткачук О.Л., Сарібекова Д.Г. Совершенствование гидрофобной отделки хлопчатобумажной ткани на основе применения алкилсиликоната калия // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины .-2006.-№1(11). – С. 105-108.

Особистий внесок: одержання експериментальних даних, аналіз результатів.

5. Сарібекова Д.Г., Задорожний В.В., Ткачук О.Л. Надання гідрофобних властивостей текстильним матеріалам фтор- і кремнійорганічними емульсіями // Вісник Київського національного університету технологій і дизайну. – 2006. - №3. – С. 80-84.

Особистий внесок: експериментальні дослідження.

6. Ткачук О.Л., Сарибеков Г.С. Оценка целесообразности использования метилсиликоната калия в процессах крашения целлюлозных материалов сернистыми красителями // Вестник Херсонського національного технічного університету. – 2006. - №3. – С. 173-176.

Особистий внесок: експериментальні дослідження, узагальнення результатів, формулювання висновків.

7. Пат. (Ua) 18527, МПК D06М 15/00. Склад для надання целюлозовмісним матеріалам гідрофобності / Ткачук О.Л., Бардачов Ю.М., Сарібекова Д.Г., Задорожний В.В. - № u200604908; Заявл. 03.05.2006; Опубл. 15.11.2006; Бюл. №11. – 5с.

Ткачук О.Л.: одержання експериментальних результатів, запропонована формула винаходу та прототип.

Задорожний В.В. – виконання експериментальних досліджень.

Сарібекова Д.Г. – визначення області застосування.

8. Ткачук О.Л., Сарібеков Г.С. Вдосконалення технології отримання гідрофобного оздоблення бавовняної тканини // Тези доповідей V всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів „Наукові розробки молоді на сучасному етапі”. – К.: КНУТД.-2006.-С. 192.

9. Ткачук О.Л., Сарібеков Г.С. Вплив ступеню підготовки бавовняних тканин на гідрофобний ефект, отриманий на основі водорозчинних силіконів // Тези доповідей ІV всеукраїнської ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів, присвяченої 75-річчю КНУТД „Наукові розробки молоді на сучасному етапі”. – К.: КНУТД.-2005.-С. 144.

10. Ткачук О.Л., Сарибеков Г.С. Исследование влияния силиконового препарата на противозагрязняемые свойства хлопчатобумажной ткани // Тезисы научно-практической конференции „Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины”. – Херсон, ХНТУ. - 2005. - С. 285-286.

11. Задорожный В.В., Сарибекова Д.Г., Ткачук О.Л. Применение фтор- и кремнийсодержащих эмульсий для придания водоотталкивающих свойств текстильным материалам различного волокнистого состава // Тези сьомої всеукраїнської конференції студентів та аспірантів „Сучасні проблеми хімії”. – К.: Київський національний університет ім. Т. Шевченка. – 2006. – С. 293.