Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Вербицька Анна Віталіївна. Розробка комплексу профілактичних заходів карієсу зубів при інтоксикації солями важких металів : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2007.



Анотація до роботи:

Вербицька А.В. Розробка комплексу профілактичних заходів карієсу зубів при інтоксикації солями важких металів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.22 - стоматологія. - Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МЗ України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності профілактики карієсу зубів з використанням лікувально-профілактичного комплексу, що складається з антиоксиданта "Джунглі з мінералами", адаптогена "Цигапана" й сорбента важких металів "Яблучного пектину в клітковині".

В експериментальних умовах було встановлено, що постійне надходження з питною водою важких металів викликає у експериментальних тварин відповідні обтяження каріозного процесу зубів, порушення в антиоксидантній системі (зниження активності каталази в 1,3 рази), порушення активності амінотрансфераз (підвищується активність як АсАТ, так й АлАТ в 1,3 - 1,4 рази), а також зменшення співвідношення ЛФ/КФ в 2,5 рази, що супроводжується стійкою демінералізацією емалі й дентину.

Проведені клінічні дослідження показали, що постійні зуби в 7-річних дітей в умовах надмірної дії важких металів мають високі цифри поширеності карієсу, які перевищують 35%. Високі цифри поширеності карієсу зубів – більше 76% - мають й 12-річні діти. Хоча інтенсивність карієсу при цьому не відзначалася високими показниками.

В умовах експерименту було доведено, що розроблений лікувально-профілактичний комплекс, має потужний протикаріозний, антитоксичний, антиоксидантний ефект.

У клінічних умовах ефективність, розробленого лікувально-профілактичного комплексу, була приблизно в 2 рази вище в порівнянні зі стандартним способом корекції в дітей як 7-, так й 12-річного віку. При цьому вона була дещо вище в умовно "чистому" районі. Висока ефективність лікувально-профілактичного комплексу підтверджується також нормалізацією показників біохімічних й імунологічних досліджень.

У дисертації представлені результати експериментальних та клініко-лабораторних досліджень і запропоновано вирішення наукового завдання, що полягає у профілактиці карієсу зубів у дітей при інтоксикації солями важких металів.

  1. Епідеміологічними дослідженнями встановлено, що захворюваність на карієс зубів у регіоні інтенсивних промислових розробок склала в дітей 7-річного віку 35 %, а в 12-річних - 76 % при інтенсивності карієсу 1,1 у.од. й 2,5 у.од. відповідно.

  2. Карієсогенна дієта в сполученні із солями важких металів в експерименті на тваринах збільшує число каріозних зубів в 1,8 рази порівняно з контролем (p<0,05) і глибину каріозних порожнин на 2,8 бали, що свідчить про карієсогенну роль важких металів.

  3. Застосування карієспрофілактичного комплексу, що містить антиоксидант, адаптоген і сорбент в експериментальних умовах підвищує карієсрезистентність зубів. Про це свідчить зниження числа каріозних зубів з 4,4 до 4,1, кількості каріозних порожнин з 6,3 до 5,6, а також глибини ураження з 7,6 до 6,4 балів (p<0,05).

  4. Біохімічними дослідженнями ротової рідини в дітей 7- і 12-річного віку встановлене зниження рівня іонізованого кальцію в 2 рази й неорганічних фосфатів в 1,5 рази (p<0,05); підвищення активності кислої фосфатази в 2 - 3 рази.

  5. У дітей, що проживають в умовах інтенсивної промислової зони, установлена зміна імунних показників: зниження рівня S Іg на 0,37 г/л і лізоциму на 65 од., що свідчить про зниження резистентності організму.

  6. Застосування розробленого лікувально-профілактичного комплексу, що включає „Джунглі з мінералами”, „Цигапан”, „Яблучний пектин у клітковині” у сполученні з гігієною порожнини рота знижує захворюваність карієсом зубів у дітей 7 й 12 років (редукція карієсу в 7-річних склала 56,4 %, а в 12-річних - 60,4 %).

Публікації автора:

1. Вербицкая А.В. Результаты применения комплекса антиоксиданта, адаптогена и антидота в профилактике кариеса у детей 7-лет // Український стоматологічний альманах. – 2005. - № 5. – С. 36 – 38.

2. Вербицкая А.В. Эффективность профилактики кариеса зубов у 12-летних детей при применении комплекса антиоксиданта, адаптогена и антидота // Український стоматологічний альманах. – 2005. - № 6. – С. 39 – 41.

3. Дычко Е.Н., Вербицкая А.В. Способ коррекции процесса деминерализации эмали зубов в эксперименте // Вісник стоматології. – 2005. - № 1. – С. 5 – 10. Дисертантом проведено експериментальне дослідження на 60 щурах. В динаміці вивчена ефективність “Флюр-е-дею” та профілактичного комплексу, який вміщує антиоксидант, адаптоген та “антидот” важких металів. Проаналізовані клінічні показники на зубах та біохімічні дослідження біологічних рідин. Проведено аналіз, узагальнення результатів та написання статті.

4. Дычко Е.Н., Вербицкая А.В., Ковач И.В. Сравнительная характеристика заболеваемости кариесом зубов у детей в отдельных районах промышленного мегаполиса // Вісник стоматології. – 2005. – Спец. випуск №2. – С. 146 – 147. Дисертантом проведено епідеміологічне та статистичне дослідження отриманих результатів на 199 дітях 7- та 12-річного віку в середніх школах промислового мегаполісу у співставленні умовно “чистого” та умовно “забрудненого” районів.

5. Дычко Е.Н., Вербицкая А.В., Ковач И.В. Динамика показателей минерализующей функции ротовой жидкости у детей под влиянием лечебно-профилактического комплекса // Вісник стоматології. – 2006. –№1. – С. 101– 104. Дисертантом проведене клінічне та лабораторне дослідження на 60 дітях 7- та 12-річного віку, яким призначався карієспрофілактичний комплекс, в динаміці спостережень вивчена ефективність використання в цьому комплексі препаратів “Джунглі з мінералами”, “Цигапану” та “Яблучного пектину в клітковині” з оцінкою мінералізації якостей ротової рідини. Проведено аналіз і узагальнення результатів і написання статті.

6. Дычко Е.Н., Ковач И.В., Вербицкая А.В. Уровень гигиенического состояния и степень поражаемости кариесом у подростков // Вісник стоматології. – 2005. - № 2. – С. 61 – 62. Дисертантом проведені клінічні спостереження на 199 школярах 7- та 12-річного віку з аналізом показників гігієнічного стану та поширеності карієсу зубів. Узагальнені отримані результати, складений текст статті.

7. Деклараційний патент на корисну модель № 6667, Україна, МПК 7 А61К7/16, А61К35/00. Спосіб профілактики та лікування карієсу зубів, сполученого з хронічним катаральним гінгівітом / Ковач І.В., Вербицька А.В., Дичко Є.Н., Алексєєнко А.В. - № 20041008729; Заявл. 26.10.04 р.; Опубл. 16.05.05 р. – Бюл. № 5.

8. Деклараційний патент на корисну модель № 6668, Україна, МПК 7 А61К7/16, А61К35/00. Спосіб профілактики та лікування карієсу зубів / Ковач І.В., Вербицька А.В., Дичко Є.Н., Щербина І.М. - № 20041008730; Заявл. 26.10.04 р.; Опубл. 16.05.05 р. – Бюл. № 5.