Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Охорона праці


Льовкін Микола Борисович. Розробка науково-організаційних методів запобігання аваріям та травматизму на основі встановлення закономірностей їх проявлення у вугільних шахтах України: дисертація д-ра техн. наук: 05.26.01 / Державний Макіївський науково-дослідний ін-т з безпеки робіт у гірничій промисловості (МакНДІ). - Макіївка, 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Льовкін М.Б. Розробка науково-організаційних методів запобігання аваріям та травматизму на основі встановлення закономірностей їх проявлення у вугільних шахтах України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.26.01 - „Охорона праці”. Державний Макіївський науково-дослідний інститут з безпеки робіт у гірничій промисловості, Макіївка, 2003.

Дисертація присвячена рішенню актуальної науково-технічної проблеми, яка полягає у встановленні закономірностей проявлення аварій та травматизму, розробці методів запобігання їм у вугільних шахтах.

У дисертації застосовано новий методичний підхід до визначення середніх показників аварійності та травматизму й прогнозних їх значень з урахуванням розподілу ймовірностей цих подій . Експериментально встановлена функціональна залежність між значеннями показників аварійності та травматизму, дві третини якого стається під час аварій. Визначено степінь впливу різних небезпечних факторів на аварійність та травматизм, а також закономірність їх проявлення, що стало основою для розробки вимог нормативно-правових актів з протиаварійного захисту, відбору, навчання кадрів, встановлення їх функцій та обовґязків з охорони праці. Розроблені методики прогнозування аварій, травматизму і стимулювання за безпеку праці.

Результати роботи використані під час розробки „Гірничого Закону України”, „Правил безпеки у вугільних шахтах”, „Системи управління охороною праці у вугільній промисловості України, „Посібника для спеціалістів вугільних шахт з норм забезпечення підземних виробок, робочих місць та робітників засобами захисту та контролю”, професійних інструкцій з охорони праці, безпечного виконання робіт та поведінки у шахті, які застосовуються на вугільних шахтах.

У дисертаційній роботі надано теоретичне обґрунтування і практичне вирішення актуальної науково-технічної проблеми, які полягають у встановленні закономірностей виникнення аварій та травматизму, визначені міри впливу різних факторів на виникнення травмонебезпечних ситуацій на вугільних шахтах, що забезпечує можливість прогнозування числа аварій і травм для визначення фінансових ресурсів, технічних засобів і розробки нормативно-правових актів, спрямованих на запобігання цим подіям.

Виконані дослідження дозволили вирішити поставлені задачі:

1. Розроблено методи розрахунку середніх показників аварійності та травматизму у вугільній галузі. При цьому залежність аварійності та травматизму, отримана шляхом вираження параметрів їх розподілу у функції від часу, стала основою для розробки методики прогнозу середніх показників імовірності аварій і нещасних випадків за даними попереднього періоду.

2. Виявлено кореляційний зв’язок між числом травмованих працівників і кількістю аварій і встановлено функціональну залежність показників травматизму від аварій, які дозволили обґрунтувати положення про те, що основним напрямком зменшення рівня травматизму є запобігання аваріям.

3. У зв’язку з тим, що більше 66% загального травматизму і 92% - з тяжкими наслідками на вугільних шахтах коїться у результаті аварій, а 82% загального і 80% смертельного травматизму – з організаційних причин визначено, що головним напрямком у поліпшенні безпеки гірничих робіт і запобіганні аваріям є заходи організаційного характеру.

4. Встановлено закономірності ймовірності виникнення аварій у залежності від степеня дії гірничо-геологічних і організаційно-технічних факторів. При цьому встановлені якісні та кількісні величини залежності аварій від глибини ведення гірничих робіт, потужності, кута спаду і багатогазовості вугільних пластів, протяжності гірничих виробок, числа очисних вибоїв, рівня механізації й технології виробництва, чисельності працівників і кількості порушень ПБ. Це дозволило встановити, що основним напрямком організації безпечного виробництва є удосконалення нормативно-правових актів.

5. Обґрунтовано принципи розробки вимог гірничого законодавства і нормативних документів з організації протиаварійного захисту шахт, відбору, навчання і підвищення кваліфікації кадрів, встановлення функцій, рівня безпеки робіт і відповідальності за охорону праці, в основу яких покладений коефіцієнт рангової кореляції під час аналізу порушень ПБ різними категоріями працівників. На основі цих положень здійснено вибір організаційних способів та технічних засобів забезпечення безпеки гірників.

6. З використанням встановлених закономірностей впливу факторів підземного середовища на аварійність і травматизм розроблені розділи і статті Гірничого Закону України з організації протиаварійного захисту шахт, охорони праці, відбору, навчання і підвищення кваліфікації кадрів, встановлення функцій, обов’язків і відповідальності керівників, фахівців і гірників.

7. Враховуючи вимоги гірничого законодавства з організації протиаварійного захисту у нових ПБ передбачено відповідні нормативи для розробки паспортів, технологічних схем і програм навчання кадрів.

8. Для забезпечення вимог ПБ з протиаварійного захисту і на підставі аналізу причин аварій, визначення способів і засобів запобігання їм, розроблено "Посібник для спеціалістів вугільних шахт з норм оснащення підземних виробок, робочих місць і працівників засобами захисту і контролю", який затверджено і впроваджено на шахтах у встановленому порядку.

9. За результатами досліджень причин аварій і травматизму гірників вугільних шахт за 10-річний період визначені основні напрямки до забезпечення безпеки праці і на цій підставі з урахуванням вимог Закону України "Про охорону праці", розроблено типові професійні інструкції для підземних робітників вугільних шахт.

10. Для реалізації вимог Закону України "Про охорону праці", "Правил безпеки у вугільних шахтах" розроблено "Систему управління охороною праці у вугільній промисловості України. Типове положення", яке вміщує:

методику прогнозування аварійності та травматизму, розроблену на підставі досліджень розподілу імовірностей аварій і нещасних випадків, а також їх закономірностей та степеня впливу різних факторів на аварійність і травматизм;

методику стимулювання працівників шахт за забезпечення безпеки умов праці у вугільних шахтах, розроблену на підставі аналізу витрат, пов’язаних зі збитками при аваріях і нещасних випадках, досліджень впливу організаційних причин на аварійність і травматизм;

перелік посадових обов’язків і функцій у системі управління охороною праці на вугільних шахтах для різних категорій працівників апарату Мінпаливенерго України, холдингових компаній, а також керівних працівників шахт.

11. Розроблено критерії матеріального стимулювання забезпечення охорони праці у вугільній промисловості, які полягають у розрахунку узагальненого показника охорони праці. Як критерій оцінки підвищення безпеки праці запропоновано величину зменшення фактичного показника аварійності та травматизму у порівнянні з прогнозованими їх значеннями, а не досягнутими раніше показниками.

12. Впровадження на шахтах України "Системи управління охороною праці у вугільній промисловості України. Типове положення" дозволило в цілому по галузі і на ряді шахт («Красноармійська-Західна №1», ДХК «Донвугілля», «Макіїввугілля», «Артемвугілля» та ін.) поліпшити стан охорони праці, зменшити аварійність і виробничий травматизм з важкими наслідками у 2001 р. (на 4%) і 2002 р. (12,9%).

Основні положення дисертації опубликовані у наступних роботах:

1. Лёвкин Н.Б. Предотвращение аварий и травматизма в угольных шахтах Украины. - Донецк: Донбасс, 2002. - 392 с.

2. Лёвкин Н.Б. Предотвращение аварий с групповыми несчастными случаями на угольных шахтах Украины. Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр. /МакНИИ. - Макеевка. - 2003. - С.17-26.

3. Лёвкин Н.Б. Охрана труда в угольной промышленности Украины: состояние и перспективы // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: Сб. научн. тр. т.4, ч. II/ ИЭП НАН Украины. - Донецк: - 2003. - С. 296-303.

4. Кашуба О.И., Лёвкин Н.Б. Взрывы газа и угольной пыли при взрывных работах в угольных шахтах // Уголь Украины. - 2003. - № 5. - С. 40-41.

5. Лёвкин Н.Б., Кузьменко Н.С. Особенности обвалов и обрушений в очистных забоях: Межвед. сб. научн. тр./ ИГМ НАН Украины. – Днепропетровск: - 2003. - С. 31-35.

6. Лёвкин Н.Б., Кузьменко Н.С., Рева В.Н., Зинченко К.А. Повышение безопасности работ при отработке целиков угля на пластах, склонных к газодинамическим явлениям и самовозгоранию // Физико-технические процессы горного производства: Сб. научн. тр. №6./ ИФГП НАН Украины. - Донецк: - 2003. - С. 120-129.

7. Лёвкин Н.Б., Кузьменко Н.С., Зинченко К.А., Андреев И.М., Удовенко О.Н. Безопасность при отработке угольных целиков в сложных горно-геологических условиях // Проблеми гірського тиску: Зб. наук. пр. №9/ДонНТУ. – Донецк: - 2003. – С.23-39.

8. Льовкін М.Б. Дослідження закономірностей виникнення аварій та травматизму на вугільних шахтах// Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Житомир - 2003. № 1(24). - С. 234-238.

9. Льовкін М.Б. Закономірності впливу різних факторів на аварійність та травматизм у вугільних шахтах. Проблема охорони праці в Україні. Зб. наук. пр. вип.6/ НДІОП. К.: - 2002. – С. 17-23

10. Грядущий Б.А., Лёвкин Н.Б. Предотвращение аварий на горно-шахтном оборудовании // Проблеми експлуатації обладнання шахтних стаціонарних установок: Зб. наук. пр./ ДВАТ НДІ гірничої механіки ім. М.М.Федорова. - Донецьк: - 2002. - С. 23-29.

11. Пашковский П.С., Лёвкин Н.Б. Меры по предотвращению пожаров в угольных шахтах// Науковий вісник №2 (6) / Укр.НДІПБ. - К.: - 2002. - С. 20-23.

12. Лёвкин Н.Б. Установление закономерностей влияния травматизма на затраты по возмещению убытков от аварий и несчастных случаев // Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ, - Макеевка: - 2002. - С. 77-82.

13. Лёвкин Н.Б. О стимулировании работ по охране труда в угольных шахтах // Известия Донецкого горного института №3. - Донецк: ДНТУ.- 2002.- С. 75-78.

14. Льовкін М.Б. Методичне забезпечення стимулювання охорони праці на вугільних підприємствах// Социально-экономические аспекты промышленной политики: Зб. наук. пр. /ИЕП НАН України.- Донецьк: - 2002.- С. 311-317.

15. Лёвкин Н.Б. Опыт внедрения системы управления охраной труда в угольной промышленности: Сб. научн. трудов, посвящен. 45-лет. ДГМИ / Перспективы развития угольной промышленности ХХІ века. – Алчевск: ДГМИ. - 2002. - С.348-354.

16. Медведев Э.Н., Левкин Н.Б. Методика прогноза травматизма при авариях на угольных шахтах // Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ.- Макеевка. -2001.- С. 209-217.

17. Гайшенец Г.И., Лунев С.Г., Лёвкин Н.Б. Система управления охраной труда и эффективность ее внедрения// Уголь Украины. - 2000. - №11. - С. 36-39.

18. Лёвкин Н.Б. Актуальные проблемы управления охраной труда в угольной промышленности в рыночных условиях // Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ.- Макеевка. -1998.- С. 160-164.

19. Лёвкин Н.Б., Деревянский В.Ю. Основные принципы в обучении специалистов служб охраны труда // Cпособы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ.- Макеевка. -1996.- С. 205-207.

20. Колесов О.А., Лёвкин Н.Б., Шаталов В.С. О проекте новых Правил безопасности в угольных шахтах // Безопасность труда в промышленности. - 1994. - №1.-С.55-58.

21. Перцевой Е.А., Лёвкин Н.Б., Попов В.В. Методические подходы к аттестации рабочих мест на шахтах // Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./МакНИИ. - Макеевка. - 1994. - С.122-126.

22. Брусиловский Б.М., Лёвкин Н.Б. Распределение травматизма в подземных выработках угольных шахт по опасным производственным факторам // Cпособы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ.- Макеевка. - 1993. -С. 92-96.

23. Лёвкин Н.Б., Долженков А.Ф., Браилко Л.И., Квитко А.Г. Совершенствование спецобуви для горнорабочих, работающих на маломощных угольных пластах // Предупреждение травматизма и производственная санитария в шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ. - Макеевка. - 1990. - С. 21-27.

24. N.Levkin. Computerized data base of safety regulations applicable in Ukrainian underground coal mines. Workshop on occupational safety and environmental protection in the underground coal-mining industry. 4-6.10.1994. Szczyrk , Poland/ - 1994/Р. 48-53.

25. Льовкін М.Б. Роль Гірничого Закону у розвитку вдосконалення чинного законодавства України з питань управління охороною праці // Праці ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з охорони праці "Охорона праці в Україні: стан, проблеми, перспективи". Збірник матеріалів. – К.: ВВО Основа, 1998. - С. 151-154.

26. Medvedev E.N., Bryuchanov A.M, Levkin N.B. Accident and Injwies Prediction in Coal Mines of Ukraine. International Symposium on Geotechnological Jssues of Underground Space Use for Environmentally Protected World 2001. NMUU/Dnipropetrovsk/-2001/Р. 303-305.

27. Медведев Э.Н., Лёвкин Н.Б. Оценка уровня травматизма на угольных шахтах //Горный информационно-аналитический бюллетень.- М.: МГГУ.- 2001. - №6.- С. 164-167.

28. Лёвкин Н.Б. Разработка системы управления охраной труда в угольной промышленности Украины// Материалы региональной научно-практической конференции МЭГИ "Экология и безопасность жизнедеятельности : инновационные процессы в науке, технологии и образовании". -Донецк: БСГ.-2001.-С. 99-100.

29. Лёвкин Н.Б. Социальные аспекты высокой аварийности на угольных шахтах Украины // Труды первой межд. конф. МАНЭБ "Экологический кризис - проблема социальная. Пути ее решения" (18-21.10.01, г.Донецк). Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ. - Макеевка. - 2001.- С. 142-148.

30. Брюханов А.М., Колосюк В.П., Лёвкин Н.Б. Анализ взрывов метана и угольной пыли на угольных шахтах, вызвавших человеческие жертвы // Труды научн.-практ. семинара "Проблемы техногенной, производственной и экологической безопасности. Пути их решения" (17-22.06.02, пос. Ласпи, Крым). Способы и средства создания безопасных и здоровых условий труда в угольных шахтах: Сб. научн. тр./ МакНИИ. – Макеевка. - 2002. -С. 18-31.

31. Лёвкин Н.Б. Вероятность возникновения аварий по различным факторам и причинам в угольных шахтах // Труды второго Международного симпозиума «Безопасность жизнедеятельности в ХХІ веке». – Днепропетровск: Технополис.- 2002. –С. 56-57.

32. Брюханов А.М., Коптиков В.П., Лёвкин Н.Б. Предотвращение аварий в угольных шахтах - актуальная задача// Труды Междунар. научн.-практ. конф. "Проблемы пожарной безопасности. Ликвидация аварий и их последствий". Донецк: НИИГД. - 2002. - С. 34-35.