Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Кисіль Зінаїда Федорівна. Розробка та клінічне впровадження штучних зубів підвищеної твердості в знімних зубних протезах : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 192арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 172-192.



Анотація до роботи:

Кисіль З.Ф. Розробка та клінічне впровадження штучних зубів підвищеної твердості в знімних зубних протезах. Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – Стоматологія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2007.

На підставі проведеного клінічного обстеження стану зубних рядів в знімних протезах в залежності від терміну користування та клінічних умов виявлено передчасне стирання пластмасових штучних зубів у 94,5% пацієнтів при користуванні знімними протезами впродовж 1-2 років. Розроблено рецептуру нового композитного матеріалу, який використано для виготовлення штучних зубів “Естедент-композит”. Проведені фізико-механічні випробування достовірно доводять перевагу композитних штучних зубів “Естедент-композит” перед пластмасовими зубами “Естедент-02”, що підтверджено результатами вивчення їх структури дифракційними методами. Результати токсикологічних випробувань свідчать про індиферентність композитних зубів. За даними мікробіологічних досліджень in vitro встановлено мінімальний рівень бактеріальної адгезії до розроблених штучних зубів. Результати клінічних досліджень та ЕМГ жувальних м’язів пацієнтів, що користувались знімними зубними протезами з штучними зубами “Естедент-композит”, свідчать про збереження на більш тривалий термін форми їх оклюзійної поверхні та висоти прикусу порівняно з пластмасовими зубами. Це обумовлює подовження терміну користування фукнкціонально-придатними знімними протезами та зменшення кількості ускладнень протезування, пов’язаних із стиранням штучних зубів.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної науково-практичної задачі сучасної стоматології – підвищення ефективності ортопедичного стоматологічного лікування пацієнтів
з частковими дефектами зубних рядів та повною втратою зубів, шляхом розробки
і запровадження нових вітчизняних штучних зубів на композитній основі “Естедент-композит” з покращеними фізико-механічними характеристиками:

1. На підставі клінічного обстеження 452 пацієнтів, що користувались знімними зубними протезами (690 конструкцій) з акриловими штучними зубами від 1-2 років та більше, виявлено стирання оклюзійної поверхні штучних зубних рядів від 1-2 мм до 4 мм у 98,2% випадків. Із збільшенням тривалості користування знімними протезами зростає ступінь стирання штучних зубів. У групі пацієнтів з терміном користування ПЗП 5 років і більше зареєстровано 20 (19%) осіб з повністю стертими штучними зубами. Нестабільність оклюзійної площини і зниження висоти прикусу є причиною виникнення змін у прикусі, як у вертикальній площині, так і у сагітальній (96,5%), погіршення жувальної ефективності (70,6%), розвитку ускладнень протезування (36%) та погіршення естетики (54,9%). Це скорочує період функціональної придатності знімних конструкцій зубних протезів і обумовлює необхідність їх передчасної переробки.

2. Згідно з даними проведених досліджень встановлено, що стирання пластмасових штучних зубів прискорюють такі основні фактори, як контакт з антагоністами більшої твердості (природні зуби, металеві, металокомпозитні та металопорцелянові незнімні ортопедичні конструкції), тип конструкції знімних протезів, що забезпечує їх високу функціональну ефективність (бюгельні протези та знімні протези з металевим базисом), добре збережений тонус та парафункції жувальних м’язів.

3. Розроблено та експериментально обґрунтовано рецептуру вітчизняних композитних штучних зубів “Естедент-композит” з покращеними фізико-механічними властивостями. Порівняльні фізико-механічні дослідження штучних зубів “Естедент-композит” по визначенню мікротвердості (762,4±0,8 МПа), опору стиранню (94,4±1,06 Дж/мм3), водопоглинання (18,3±0,13 мг/см3), ударної в’язкості (19,8±0,73 кДж/см2) свідчать, що розроблені композитні штучні зуби за всіма параметрами вірогідно перевищують акрилові штучні зуби “Естедент-02” (Р<0,05). Це дозволило підвищити стійкість до стирання штучних зубів “Естедент-композит” у порівнянні з акриловими “Естедент-02” на 63,6% і на 21,8% у порівнянні
з закордонним аналогом “Vitapan”, а також їх твердість відповідно на 56,2%
та 33,6%.

4. За даними біологічних досліджень in vivo встановлено, що штучні зуби “Естедент-композит” мають такі суттєві переваги, як відсутність подразнювальної, сенсибілізуючої та загальнотоксичної дії. Сполучнотканинна капсула навколо досліджуваних зразків ідентична капсулам, які утворюються навколо інертних сторонніх тіл. Результати визначення in vitro гістотоксичності зразків розроблених штучних зубів вказують на відсутність гістотоксичного ефекту, про що свідчить ПГТ, який дорівнює 0,92±0,02.

5. Вивчення структурної організації штучних зубів “Естедент-композит” методом рентгенструктурного аналізу показало, що введення апретованого неорганічного наповнювача в полімерну матрицю ПММА, завдяки утворенню хімічного зв’язку між ними через біфункціональний силан та більш регулярній будові макроланцюгів, дозволяє отримати хімічно-модифіковану композицію з покращеними експлуатаційними якостями.

6. Клінічні спостереження за 131 пацієнтом протягом 1 року показали, що при застосуванні штучних зубів “Естедент-композит” спостерігається тільки їх пришліфовування у точках змикання, яке обумовлює незмінність рельєфу оклюзійної площини, збереження висоти прикусу і міжоклюзійного співвідношення щелеп. Знімні протези з зубами підвищеної твердості “Естедент-композит” при лікуванні пацієнтів груп підвищеного ризику стирання штучних зубів та розвитку ускладнень протезування є надійним лікувально-профілактичним засобом, що забезпечує стійкий лікувальний ефект та попереджує виникнення усладнень протезування.

7. Функціональний стан жувальної мускулатури при користуванні знімними протезами з композитними штучними зубами за даними ЕМГ досліджень наближається до середньостатистичної норми інтактної зубощелепної системи через шість місяців після протезування, що є ознакою остаточної адаптації. Часові та амплітудні показники біоелектричної активності жувальних м’язів пацієнтів, що користувались знімними протезами з композитними штучними зубами, були вірогідно кращими порівняно з показниками пацієнтів, що користувались знімними протезами з пластмасовими штучними зубами (P<0,05). Тривалість жувального періоду зменшилась до 14,9±0,11 с проти 16,3±0,27 с, кількість жувальних рухів зменшилась до 15,8±0,19 проти 18,2±0,69, амплітуда біопотенціалів для власне жувального м’язу робочої сторони збільшилась до 0,23±0,018 мВ проти
0,2±0,017 мВ, коефіцієнт “К” стабілізувався на рівні 1,18±0,04 проти 1,31±0,07.

8. Дані електроміографічних досліджень проведених через один рік після протезування знімними зубними протезами з композитними штучними зубами свідчать про збереження параметрів біоелектричної активності жувальних м’язів на рівні остаточної адаптації, формування та закріплення нового динамічного стереотипу жування у віддалених термінах користування такими протезами. Синхронність початку та кінця біоелектричної активності в одноіменних м’язах, залпова активність в жувальних м’язах при ковтанні, відсутність тонічної напруги
в жувальних м’язах у стані спокою є підтвердженням збереження первинної висоти прикусу.

Практичні рекомендації

1. Враховуючи, що за даними проведених досліджень у 99,1% знімних протезах як конструктивний елемент використані пластмасові штучні зуби, пропонуємо для конструювання штучних зубних рядів в знімних зубних протезах застосовувати вітчизняні композитні штучні зуби “Естедент-композит”, що дозволить підвищити якість ортопедичного лікування, прискорити процес адаптації, подовжити термін користування функціональнопридатними знімними зубними протезами.

2. Отримані результати експериментальних та клініко-лабораторних досліджень обґрунтовують доцільність застосування композитних штучних зубів “Естедент-композит” в знімних зубних протезах при лікуванні пацієнтів з дисфункціональними станами СНЩС, патологічним стиранням та пародонтитом, що забезпечить стабілізацію рельєфу оклюзійної площини та висоти прикусу на більш тривалий термін.

3. На підставі проведених досліджень рекомендуємо застосовувати штучні зуби підвищеної твердості у випадках протезування пацієнтів з добре збереженим тонусом та парафункціями жувальних м’язів, при наявності зубів-антагоністів більшої твердості (природні зуби, металеві, металокомпозитні та металопорцелянові незнімні ортопедичні конструкції), а також при виготовленні знімних конструкцій зубних протезів з високою функціональною ефективністю (бюгельних протезів, часткових знімних протезів з металевим базисом).

4. Пацієнтам з повною відсутністю зубів, у яких підвищена больова чутливість слизової оболонки протезного ложа, рекомендувати виготовлення знімних протезів з композитними зубами, а в деяких випадках може бути застосована еластична підкладка.

5. Контрольні огляди пацієнтів, що користуються знімними протезами з штучними зубами “Естедент-композит”, доцільно проводити 1 раз на рік. При з’ясуванні ступеня зміни рельєфу оклюзійної площини, зниження висоти прикусу та атрофії тканин протезного ложа індивідуально вирішувати питання щодо необхідності перебазування протезу або його переробки.

Публікації автора:

1. Кисіль З.Ф. Розробка композитного матеріалу для штучних зубів підвищеної твердості // Український науково-медичний молодіжний журнал, 2003. – № 1-2. –С. 31-35.

2. Кисель З.Ф., Неспрядько В.П., Румянцева Н.В. Изучение механических свойств базисных пластмасс съемных зубных протезов // Современная стоматология, 2006. – № 2 (34). – С. 136.

Дисертантом проведено аналіз наукової літератури з обраного питання, здійснено лабораторні дослідження та узагальнення одержаних даних. Оформлено статю до друку.

3. Кисіль З.Ф., Неспрядько В.П., Волинець В.М., Румянцева Н.В. Порівняльна оцінка гігієнічних властивостей конструкційних матеріалів для штучних зубів за даними лабораторних досліджень бактеріальної адгезії // Український стоматологічний альманах, 2006. – № 2. – С. 11-12.

Дисертанту належить участь у проведенні мікробіологічних досліджень та визначенні адгезії бактерій до конструкційних матеріалів для штучних зубів, аналізі результатів дослідження. Оформлено статтю до друку.

4. Кисіль З.Ф., Неспрядько В.П., Грибан О.М. Штучні зуби підвищеної твердості “Естедент-композит” // Х конгрес світової федерації українських лікарських товариств, м. Чернівці, 2004. – С. 548.

5. Кисіль З.Ф., Неспрядько В.П. Перспективи створення композитного матеріалу для штучних зубів // Матеріали міжнародної науково-практичної. конференції „Сучасний стан і актуальні проблеми ортопедичної стоматології”, м. Івано-Франківськ, 2005. – С. 38-39.

6. Кисіль З.Ф., Неспрядько В.П., Волинець В.М., Грибан О.М. Застосування штучних зубів на композитній основі в повних знімних протезах // ХI конгрес світової федерації українських лікарських товариств, м. Полтава, 2006. – С. 181.

7. Патент № 12269 Україна В01D 39/16, A61C 13/08 Полімерний матеріал для виготовлення штучних зубів / Кисіль З.Ф., Неспрядько В.П., Волинець В.М., Грибан О.М.; Заявл. (22) 25.10.2005; Опубл. 16.01.2006. Бюл. № 1.

Дисертантом розроблена формула винаходу, проведено інформаційно-патентний пошук і оформлена патентна документація.