Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Паненко Ірина Анатоліївна. Розробка та обґрунтування методу профілактики і лікування хронічного кандидозу порожнини рота в осіб із зубними протезами : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2007.



Анотація до роботи:

Паненко І. А. Розробка та обґрунтування методу профілактики і лікування хронічного кандидозу порожнини рота в осіб із зубними протезами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2007.

Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню методу профілактики і лікування хронічного кандидоза порожнини рота в осіб із зубними протезами, що полягає в застосуванні комплексу антигрибкових заходів, серед яких найбільш важливе місце займає препарат пробiотичноi дії - лактобактерин.

Для осіб із знімними зубними протезами розроблений лікувально-профілактичний гель для порожнини рота «Лактогель», що включає лактобактерин, хлоргексидин і тетраборат натрію.

Встановлено, що застосування розробленого комплексу з використанням гелю призводить до клінічного видужання, підвищення швидкості слиновиділення, зменшенню грибкової інвазії й нормалізації мікробіоценозу в порожнині рота. Про останнє свідчить співвідношення 2-х головних показників: зниження росту грибів роду Кандида (на 66,5 %) при одночасному збільшенні титру лактобацил (більш ніж в 5 разів) стосовно вихідного рівня.

Механізм лікувально-профілактичної дії антигрибкового комплексу пов’язаний не тільки з фунгіцидної дією запропонованих засобів, а і з пробіотичною дією лактобактерина, а також підвищенням природних захисних механізмів організму за рахунок використання препарату адаптогенної дії Біотриту С.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення проведених клініко-експериментальних досліджень і запропоноване нове рішення актуального наукового завдання стоматології, що полягає у підвищенні ефективності лікування і профілактики хронічного кандидозу порожнини рота в осіб із зубними протезами шляхом застосування комплексу антигрибкових заходів і розробленого гелю для порожнини рота.

1. Встановлено, що питома вага грибкових стоматитів у загальній масі зафіксованих уражень слизової оболонки порожнини рота в пацієнтів із знімними протезами становить 29 %. При цьому найбільша частота кандидозних стоматитів порожнини рота спостерігається при використанні повних знімних протезів (42 %), а найменша - в осіб з бюгельними протезами (20 %).

2. Кандидозний стоматит в осіб із знімними зубними протезами протікає на тлі зменшення рівня слиновидiлення (0,32 ± 0,020 мл/хв. при 0,65 ± 0,041 в контрольній групі) і зниження активності природних захисних механізмів ротової порожнини (при рівні обсіменіння грибами слизової оболонки порожнини рота понад 3000 колонії активність лізоциму в ротовій рідині знижена на 25 %, а SIgA - на 29 %).

3. Наявність незнімного зубного протеза ініціює ріст і розмноження грибкової флори (в 2,6 рази), але не є причиною розвитку кандидоза порожнини рота. Найбільш високий рівень кантамiзацii ротової порожнини грибами роду Кандида спостерігається при наявності незнімних протезів із пластмасовим покриттям (до 2054±202 колоній). Збільшенню важкості грибкового стоматиту сприяє поганий гігієнічний стан порожнини рота (індекс Федорова-Володкиной 2,75±0,23).

4. Розроблено рецептуру антигрибкового гелю для порожнини рота «Лактогель», що включає лактобактерин, хлоргексидин і тетраборат натрію, здатних забезпечити виражену фунгіцидну дію (зона відсутності росту тест-культури Candida albicans навколо лунки з гелем у досліді «in vitro»- 28 мм, що свідчить про високу чутливість).

5. Застосування антигрибкового комплексу, що включає як основний компонент «Лактогель», в осіб зі знімними зубними протезами сприяло клінічному видужанню (в 90 % осіб), збільшенню рівня салівації (більш ніж на 12 %), зменшенню грибкової інвазії й нормалізації мікробіоценозу в порожнині рота. Про останнє свідчить співвідношення 2-х головних показників: зниження росту грибів роду Кандида (на 66,5 %) при одночасному збільшенні титру лактобацил (більш ніж в 5 разів) стосовно вихідного рівня.

6. Встановлено, що в осіб з незнімними зубними протезами, що мають вміст грибів вище норми, але без клінічних ознак грибкового ураження слизової оболонки, для нормалізації мікробного балансу достатнє застосування орального антисептика типу «Септефрил». У пацієнтів з високим вмістом грибкових колоній на слизовій оболонці порожнини рота доцільним є призначення усередину препарату пробiотичноi дії лактобактерину, застосування якого в 2 рази зменшує рівень мікробного обсіменіння слизової оболонки порожнини рота.

Публікації автора:

1. Паненко І. А., Романова Ю. Г. Частота розповсюдження грибкових уражень слизової оболонки порожнини рота у пацієнтів зі знімними зубними протезами // Одеський медичний журнал. - 2005. - №3. - С. 84-86. Участь дисертанта полягає в наборі клінічного матеріалу, обробці даних і написанні статті.

2. Терешина Т. П., Паненко И. А. Изучение in vitro антигрибкового эффекта нового геля для полости рта // Вiснiк стоматологii. - 2005. - № 4. - С. 15-17. Участь дисертанта полягає у проведенні експериментальних досліджень з вивчення антигрибкового ефекту гелю.

3. Косенко К. Н., Паненко И. А., Терешина Т. П. Секреторная активность слюнных желез у пациентов со съемными зубными протезами, страдающими грибковым стоматитом // Вiснiк стоматологii. - 2006. - № 1. - С. 51-53. Участь дисертанта полягає у проведені клінічних досліджень, статистичній обробці отриманих даних, підготовці статті до друку.

4. Паненко И.А. Эффективность применения «Лактогеля» в комплексе реабилитационных мероприятий у протезоносителей с грибковым стоматитом // Вісник стоматології. - 2005. - № 2. - С.19-21.

5. Патент № 19291, Україна, А61С17/00. Гель для порожнини рота / Косенко К.М., Терешина Т.П., Паненко І.А., Маєр Ю.Г. - Заявл. 31.05.06; Опубл. 15.12.06. – Бюл. № 12.

6. Паненко І.А. Епідеміологічні показники захворюванностi на грибковi стоматити порожнини рота у протезоносіїв // Тези міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених «Вчені майбутнього» (18-19 жовтня 2005). - Одеса, 2005. - С.164-165.