Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


502. Новицька Ірина Костянтинівна. Розробка та оцінка протикаріозної ефективності засобів та методів цілеспрямованої дії на мінеральний склад емалі зубів (клініко-лабораторне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Новицька І.К. Розробка та оцінка протикаріозної ефективності засобів та методів цілеспрямованої дії на мінеральний склад емалі зубів (клініко-лабораторне дослідження).-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22-стоматологія.- Національний медичний університет ім.О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі корекції порушень мінерального обміну в ротовій порожнині дітей з різною сприйнятливістю до карієсу зубів та вивченню впливу карієспрофілактичних заходів на мінералізуючий потенціал ротової рідини. Встановлено, що зміни мінерального складу ротової рідини приводять до порушення її мінералізуючої функції у карієссприйнятливих дітей. Розроблено та обґрунтовано спосіб спрямованої регуляції мінерального обміну твердих тканин зубів, який поєднує індивідуальну гігієну ротової порожнини та електрофорез, що сприяє активній дифузії іонів мінеральних компонентів в емаль при чищенні зубів. Спосіб ґрунтується на використанні електрофоретичних зубних щіток та спеціальних зубних паст.

Наводяться дані радіоізотопних досліджень, за допомогою, яких доведено достовірне підвищення відсотку включення 45Са в мінералізовані тканини експериментальних тварин при використанні запропонованого комплексу.

Розроблено та обґрунтовано схему використання лікувально-профілактичного комплексу у дітей, доведено його високу профілактичну ефективність. Вивчення мінерального складу ротової рідини у дітей, яким проводили розроблені профілактичні заходи продемонструвало достовірне підвищення вмісту кальцію, фосфору та фтору.

В дисертації вирішена актуальна медична задача підвищення ефективності профілактики карієсу зубів у дітей шляхом направленої дії на мінеральний склад емалі зубів з використанням оригінальних електрофоретичних зубних щіток і ремінералізуючих зубних паст.

1.У карієссприйнятливих дітей виявлено порушення мінералізуючої функції ротової рідини, викликане за результатами проведених нами біохімічних досліджень значними змінами її мінерального складу (достовірне підвищення порівняно з даними, отриманими у карієсрезистентних дітей, вмісту кальцію, зниженням вмісту магнію та фосфату, активності лужної фосфотази, рН, швидкості слиновиділення).

2.Для корекції порушень мінерального обміну твердих тканин зубів, стимуляції їх мінералізації запропоновано, обгрунтовано і впроваджено в практику комплекс лікувально-профілактичних заходів, який поєднує індивідуальну гігієну з використанням спеціальних зубних паст і елоктрофоретичних зубних щіток, за рахунок яких здійснюється активна дифузія іонів мінеральних компонентів в емаль при чищенні зубів.

3.Для здійснення спрямованої мінералізації твердих тканин зубів як компоненту комплексної первинної профілактики карієсу розроблено нові рецептури зубних паст з різним складом і вмістом активних інгредієнтів: “Дента нейтрал”, яка вміщує кальцій, фосфор та фтор, “Дента плюс” - містить кальцій та фосфор та “Дента мінус” – містить фтор.

4. Експериментальними дослідженнями доведено, що найвищий рівень включення 45Са в мінералізовані тканини щурів спостерігається у разі використання електрофоретичної зубної щітки з розчином 45Са Cl2. При чищенні зубів електрофоретичною зубною щіткою та зубною пастою “Дента плюс” рівень включення 45Са був на 16% інтенсивніше, порівняно з даними при використанні традиційної зубної щітки і на 26% інтенсивніше порівняно з контрольною групою.

5. Клініко-функціональна ефективність розробленого профілактичного комплексу підтверджується змінами мінералізуючої функції слини, про що свідчить динаміка вмісту мінеральних елементів у ротовій рідині: підвищення кальцію - на 8,4%, фосфору - на 24,5%, магнію - на 28%, фтору на - 15%, зростання активності лужної фосфатази - на 50%, зміна типу мікрокристалізації ротової рідини з IV на II.

6. Використання електрофоретичної зубної щітки з кальційвмісною зубною пастою за даними спектроколориметричного дослідження емалі зубів дітей суттєво підвищує щільність гідроксиапатиту емалі, а чищення цією щіткою в поєднанні з фторидвмісною зубною пастою сприяє утворенню фторапатиту, що підтверджується характерним для цієї сполуки зменшенням коефіцієнту відбиття світла у всьому діапазоні довжини хвиль.

7. Клінічними дослідженнями протягом двох років доведено високу ефективність розробленого профілактичного комплексу у дітей. Карієспрофілактичний ефект складає 27,6%. Підвищення карієсрезистентності зубів підтверджується зниженням розчинності емалі на 41%. Результати експериментальних, функціональних і клініко-лабораторних спостережень дозволяють рекомендувати розроблений профілактичний комплекс для впровадження в стоматологічну практику.

Публікації автора:

1. Новицкая И.К., Косенко К.Н., Терешина Т.П. Экспериментальное обоснование способа регуляции минерального обмена в эмали зубов // Вісник стоматології.-2000.-№ 5.- С.10-11.

Здобувачем проведені клініко-лабораторні дослідженя, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження.

2. Новицкая И.К., Косенко К.Н., Подорожная Р. П., Кнава О.Э. Влияние электрофоретических зубных щеток «Габитус» и зубных паст «Дента» на включение 45Са в минерализованные ткани белых крыс //Современная стоматология.-2002.-№4.-С.98-100.

Здобувачеві належать експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів.

3. Новицкая И.К. Клиническое исследование эффективности применения реминерализующего комплекса «Habitus» // Вісник стоматології.- 2002.-№4 (36).-С.108-111.

4. Новицкая И.К., Терешина Т.П. Зубные щетки // Вісник стоматології.- 2002.-№1.- С.46-48.

Здобувачеві належать клінічні дослідження, узагальнення і аналіз результатів.

5.Новицкая И.К., Косенко К.Н., Репужинский Й.М. Метод направленной минерализации зубов при ортодонтическом лечении брекет-системой //Український стоматологічний альманах.-2001.-№6.-С.100.

Здобувачеві належать дані стоматологічного обстеження пацієнтів, узагальнення і аналіз результатів.

6.Новицкая И.К., Косенко Д. К. Клинические исследования и обоснование применения технологии «Habitus» // Материалы I Международной славянской научно-практической конференции молодых ученых стоматологов. - Одесса.-2002.-С.25.

Здобувачеві належать клінічні дослідження, аналіз та статистична обробка результатів.

7.Новицкая И.К. Влияние электрофоретических зубных щеток с постоянным током низкой величины и специальных зубных паст на включение 45Са в минерализованные ткани крыс // Межрегиональная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов с международным участием «Санкт-Петербургские научные чтения-2002».Сборник тезисов докладов.-СПб.:Человек,2002.-С.95.

8.Деклараційний патент України на винахід “Спосіб та зубні пасти для мінералізації зубів» № 35783 А від 16.04.2001.Бюл.№3.

9. Патент Российской Федерации на изобретение «Способ и состав для минерализации зубов» RU 2152203 С1.Бюл.№19.