Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Соломка Тамара Миколаївна. Самоактуалізація студентів вищих аграрних навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації в процесі професійної підготовки. : Дис... канд. наук: 19.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Соломка Т. М. Самоактуалізація студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації в процесі професійної підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – ДВНЗ «Університет менеджменту освіти». – Київ, 2009.

Дисертацію присвячено вивченню психологічних особливостей самоактуалізації студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації в процесі професійної підготовки. Робота містить теоретичне обґрунтування, методичні засади та результати емпіричного дослідження проблеми.

Розкрито зміст, специфіку та побудовано модель самоактуалізації студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації в процесі професійної підготовки. Виявлено недостатній рівень самоактуалізації студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації в процесі професійної підготовки, а також переважання в структурі самоактуалізації розвитку компонентів особистісної складової (ціннісні орієнтації, уявлення про природу людини, самоповага).

Встановлено вплив на самоактуалізацію студентів-аграріїв на різних етапах професійної підготовки специфічних професійно-значущих особистісних якостей, а також соціально-демографічних чинників, пов'язаних з віком та статтю студентів.

Розроблено програму оптимізації процесу самоактуалізації студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації під час професійної підготовки, наведено результати її експериментального впровадження.

Аналіз і узагальнення теоретико-методологічних засад і експериментальних результатів досліджуваної проблеми дозволяють зробити наступні висновки:

  1. Самоактуалізація особистості є унікальним, безперервним процесом, який триває упродовж усього життя, пов’язаний з нескінченним зростанням потреб людини, її здібностей, інтересів та інших особистісних властивостей, з потенційним розгортанням її сутнісних характеристик та залежить від вродженого потенціалу, соціально-психологічної зрілості та життєвого шляху особистості.

  2. Самоактуалізація виявляється у наступних аспектах: а) мотиваційному як актуалізація потреби збереження і розвитку себе та максимального виявлення кращих якостей своєї особистості; б) процесуально-динамічному як безперервний саморозвиток особистості та опановування усіх вироблених способів перетворення навколишнього світу, а також розкриття всіх нових можливостей; в) результативному як успішність процесу самоактуалізації в цілому; г) становлення і розвиток інтегральних характеристик і властивостей особистості як комплексне явище формування сукупності нових психічних властивостей і якостей особистості в процесі самоактуалізації. Самоактуалізація відбувається у формах творчої спрямованості життєдіяльності, духовного самопізнання, прагнення до ідентичності та реалізації чоловічих і жіночих якостей. Як форма здійснення самоактуалізація також є джерелом перетворення норм даної культури (культуралізація) та особистісним внеском у інших людей (персоналізація).

  3. Особливості та проблематику професійної підготовки студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації визначають: а) загально-теоретичні та виробничо-практичні аграрно-галузеві характеристики мети, змісту та організації навчально-професійної діяльності студентів-аграріїв; б) соціальна спрямованість та психолого-педагогічні умови навчально-професійної діяльності студентів-аграріїв; г) взаємозв’язок і взаємообумовленість індивідуально-психологічних та професійно-важливих особистісних властивостей і якостей студентів-аграріїв.

  4. Запропоновано концептуальну модель самоактуалізації майбутніх фахівців-аграріїв, яка згідно з позиціями особистісно-діяльнісного підходу, включає особистісну складову (процес генерування особистісного смислу щодо максимального виявлення та розвитку потенційних професійно-значущих можливостей та якостей) та діяльнісну складову (процес оволодіння професійно-специфічними способами творення об’єктів матеріально-виробничої аграрно-галузевої сфери, а також розвитку та реалізації здібності до більш повноцінного, творчого виконання виробничо-практичних завдань відносно майбутньої фахової діяльності).

  5. За результатами емпіричного дослідження встановлено, що майже половина студентів-аграріїв мають середній рівень самоактуалізації. Високий рівень виявлено у незначної кількості студентів-аграріїв. Відповідно до концептуальної моделі досліджуваного процесу зафіксовано позитивні характеристики, які стосуються особистісної складової за показниками (критеріями): «Цінність самоактуалізації», «Погляд на природу людини», «Самоповага», що свідчить про наявність конструктивної основи для розвитку та оптимізації самоактуалізації студентів. Негативні характеристики належать в основному до діяльнісної складової («Синергічність» або «Цілісність» та «Екзистенційність» або «Гнучкість у поведінці і спілкуванні»).

  6. Виявлено, що на самоактуалізацію майбутніх фахівців-аграріїв впливають мотиви здобуття професійної майстерності, рівень інтелекту, категоріальна гнучкість мислення, адекватна самооцінка, помірно та яскраво виражена інтернальність тощо.

  7. Встановлено ґендерні особливості майбутніх фахівців аграріїв: студенти-аграрії жіночої статі мають переваги щодо компетентності у часі, більш синергічні та сензитивні, а також перевершують юнаків стосовно віри у власні можливості та самоприйняття. Дівчата порівняно з хлопцями більш гнучкі у поведінці і спілкуванні, менше залежать від соціальних стереотипів, більше здатні до адекватного самовираження.

Дослідженням встановлено, що місце проживання студентів-аграріїв не впливає на їх самоактуалізацію та на сформованість специфічних професійно-значущих якостей.

  1. Виявлено особливості самоактуалізації студентів-аграріїв залежно від етапів їх професійної підготовки. Зафіксовано позитивну динаміку на завершальному етапі професійної підготовки, яка виявляється у зменшенні кількості студентів з низьким та нижчим за середній рівнями самоактуалізації, а також у збільшенні кількості студентів з вищим за середній рівень самоактуалізації. Також показано, що від початкового до завершального етапу професійної підготовки відбуваються статистично-значущі зміни у професійно важливих якостях студентів, які впливають на процес їх самоактуалізації: мотиви соціальної значущості заміщуються мотивами здобуття професійної майстерності, підвищується рівень інтелекту, зменшується кількість студентів з неадекватною самооцінкою, зростають категоріальна гнучкість та конструктивна активність мислення; збільшується кількість інтерналів.

  2. Виявлено наступні стратегії самоактуалізації студентів: екстернально-об’єктну, екстернально-суб’єктну, інтернально-об’єктну та інтернально-суб’єктну. Також показано, що найвищого рівня самоактуалізації досягають студенти з інтернально-суб’єктною стратегією, яка виявляється у конструктивній єдності досягнення і ставлення, у прагненні до співпраці, партнерства, подолання суперечностей навчально-професійної діяльності. Студенти середнього рівня самоактуалізації користуються екстернально-об’єктною стратегією, сутність якої полягає у інструктивності поведінки, її варіюванні від покірно-сповільненого очікування на сприятливий збіг обставин до жорсткого придушення як власної природи (індивідуальності), так і природи (індивідуальності) інших, а також екстернально-суб’єктною стратегією, яка виявляється у прагненні до суперництва (змагання), на основі чого здійснюється самовиховання і самоствердження особистості студента. Інтернально-об’єктна стратегія виявлена у студентів, які схильні уникати складних ситуацій та розв’язувати проблеми і суперечності, що виникають у навчально-професійній діяльності Крім того, встановлено змішаний тип стратегії. Самоактуалізація таких студентів в цілому відбувається на середньому рівні.

  3. На формувальному етапі дослідження розроблено та впроваджено спеціальну програму, спрямовану на оптимізацію процесу самоактуалізації студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації під час професійної підготовки.

За результатами формувального експерименту підтверджено припущення про те, що підвищення рівня самоактуалізації студентів вищих аграрних навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації може бути здійснено завдяки впровадженню у навчальний процес спеціальної програми оптимізації процесу самоактуалізації майбутніх фахівців-аграріїв, спрямованої на: а) формування та систематизацію уявлень студентів-аграріїв про самоактуалізацію особистості в процесі професійної підготовки; б) здатність студентів оцінювати власні можливості щодо власної самоактуалізації в процесі професійної підготовки; в) розвиток специфічних професійно-значущих властивостей і якостей студентів-аграріїв, які впливають на їх самоактуалізацію у мотиваційно-потребовій, когнітивній, регулятивній сферах та у сфері самосвідомості; г) створення сприятливої психологічної атмосфери у процесі навчання студентів-аграріїв.

Щодо перспективи, то, безумовно, подальше дослідження в обраному напрямку дозволить поглибити існуючі уявлення про психологічні механізми, які визначають динаміку і спрямованість самоактуалізації студентів у процесі професійної підготовки. Важливим уявляється детальне дослідження впливу кризових явищ у професійній підготовці майбутніх фахівців аграрної галузі як чинника їх самоактуалізації.

Публікації автора:

  1. Соломка Т. М. Удосконалення рефлексивних здібностей особистості як проблема гармонізації міжособистісних стосунків у студентській групі / Т. М. Соломка // Наукові праці МАУП ; редкол. : М. Ф. Головатий (голов. ред.) та ін. – К. : МАУП, 2003. – Вип. 11. – С. 189–193.

  2. Соломка Т. М. Самоактуалізація студентів під час професійної підготовки / Т. М. Соломка // Соціальна психологія. –№ 4 (18). – 2006. – C. 152–167.

  3. Соломка Т. М. Соціально-психологічний компонент структурно-функціональної моделі самоактуалізації студентів / Т. М. Соломка // Соціальна психологія. – № 5 (25). – 2007. – С. 127–140.

  4. Соломка Т. М. Оптимізація психолого-педагогічних умов самоактуалізації студентів під час професійної підготовки / Т. М. Соломка // Актуальні проблеми психології : зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка. – К. : Логос, 2007. – Т. 7, вип. 13. – С. 140–149.

  5. Соломка Т. М. Мотиваційні стратегії самоактуалізації студентів під час професійної підготовки / Т. М. Соломка // Актуальні проблеми психології : зб. наук. праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / за ред. С. Д. Максименка – К. : ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2007. – Т. 10, вип. 2. – С. 509–526.

  6. Соломка Т. М. Соціально-психологічні особливості самоактуалізації студентів у навчально-професійній діяльності / Т. М. Соломка // Коломінські читання : матеріали Першого Міжнар. наук. форуму, присвяч. пам’яті д-ра психол. наук, проф. Н. Л. Коломінського, м. Київ, 28 березня 2007 р., МАУП / редкол. : М. Ф. Головатий (голов. ред.) та ін. – К. : МАУП, 2007. – С. 255–266.

  7. Соломка Т. М. Особливості самоактуалізації особистості майбутніх фахівців аграрної галузі / Т. М. Соломка // Педагогіка і психологія. – 2008. – № 1. – С. 102–111.