Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Громико Олег Васильович. Соціальні протиріччя у Збройних Силах та механізм їх розв'язання в умовах трансформації українського суспільства (соціально-філософський аналіз): дисертація канд. філос. наук: 09.00.03 / Харківський військовий ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Громико О.В. Соціальні протиріччя у Збройних Силах та механізм їх розв’язання в умовах трансформації українського суспільства (соціально-філософський аналіз). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. – Харківський військовий університет, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено соціально-філософському аналізу феномену соціальних протиріч у Збройних Силах. В роботі викладена цілісна концепція динаміки соціальних процесів у перехідний період розвитку українського суспільства та його Збройних Сил. Визначені місце, роль і особливості загострення соціальних протиріч у збройних силах в умовах реформування. На основі системного підходу запропонована розгорнута класифікація та форми прояву соціальних протиріч у збройних силах. Розкритий та визначений механізм і технології розв’язання соціальних протиріч у збройних силах. Запропоновані основні напрямки оптимізації механізму розв’язання соціальних протиріч у збройних силах в період трансформаційних процесів у суспільстві.

У висновках дисертації наведені підсумки дослідження, зроблені теоретичні узагальнення, намічені перспективи вирішення окремих аспектів розглянутої проблеми, пропонуються рекомендації з впровадження отриманих результатів у повсякденну діяльність Збройних Сил України, найбільш значущими серед яких є наступні:

  1. Соціальні протиріччя в збройних силах у період реформування розуміються як стан усього різноманіття відносин, що виникають у процесі військової служби між групами й спільностями військовослужбовців, обумовлений розходженням їх інтересів, потреб і цілей, що є джерелом розвитку збройних сил. За своєю суттю вони виступають як особлива характеристика соціальних відносин. Сутнісний аспект соціальних протиріч у збройних силах розглядається через аналіз змісту і особливостей соціальних протиріч, які функціонують у сучасному суспільстві, з урахуванням специфіки їх відображення у військовій сфері.

  2. Аналіз змісту соціальних протиріч, причин їх загострення на сучасному етапі свідчить, що до числа найбільш значущих факторів, які безпосередньо чи опосередковано впливають на ступінь їх прояву, належать: внутрішні, тобто діючі безпосередньо в самих збройних силах, і зовнішні, тобто характерні для всього суспільства, і такі, що діють на рівні відносин збройних сил і суспільства.

До числа внутрішніх факторів можна віднести:

а) об’єктивні, пов’язані з труднощами у забезпеченні навчально-бойового, культурно-дозвільного, соціально-побутового аспектів життя військових колективів, переходом на контрактні умови служби значної частини військовослужбовців;

б) суб’єктивні фактори, які проявляються в прийнятті недостатньо компетентних рішень з питань соціальної захищеності військовослужбовців, порушеннях принципу соціальної справедливості, хабарництві, протекціонізмі тощо.

До зовнішніх факторів, насамперед, належать:

економічні, обумовлені різким падінням рівня виробництва у промисловості і сільському господарстві, порушенням усталених економічних зв’язків, непродуманим характером проведення конверсії військового виробництва, недостатнім рівнем фінансування життєдіяльності збройних сил, що не дозволяє вирішити насущні навчально-бойові, організаційно-управлінські, кадрові, соціально-побутові проблеми військовослужбовців;

політичні фактори, які характеризуються нестабільністю політичної обстановки в країні, загостренням боротьби різних політичних сил за владу;

соціальні фактори, пов’язані із соціальною диференціацією суспільства, що поглиблюється, його поляризацією, а, отже, і з неминучим загостренням протиріч між різними соціальними групами й спільностями;

духовно-моральні фактори, основний зміст яких складає загострення протиріч між групами людей на основі переоцінки цінностей, що відбувається в суспільстві, кардинальних змін мотиваційно-ціннісної структури особистості, тенденцією зниження морального потенціалу суспільства.

  1. Критеріями класифікації соціальних протиріч виступають типи, види і форми протиріч. Типи соціальних протиріч у збройних силах можуть бути класифіковані: залежно від ролі й місця протиріччя на певному етапі розвитку збройних сил – основні і неосновні; залежно від сутності й характеру розв’язання – антагоністичні й неантагоністичні; залежно від природи виникнення і характеру змісту – об'єктивні й суб'єктивні, необхідні і випадкові. Види соціальних протиріч можна класифікувати за наступними підставами: залежно від змісту, джерел виникнення і сфери функціонування – соціально-політичні, соціально-демографічні, соціально-правові, моральні, естетичні, релігійні; залежно від суб'єкта-носія – протиріччя характерні для збройних сил, міжособистісні, міжгрупові, протиріччя між особистістю і групою; залежно від сфери прояву і загострення – протиріччя службово-функціональної, організаційно-управлінської, соціально-побутової, культурно-дозвільної та комунікативної сфер військової діяльності. Розвиток соціальних протиріч у збройних силах може здійснюватися у вигляді гармонії, дисгармонії та конфлікту.

  2. Розроблений механізм розв’язання соціальних протиріч у збройних силах на етапі їх реформування представляється як усвідомлена діяльність його суб’єктів у цей період, спрямована на задоволення їх різноманітних потреб та інтересів з урахуванням складних трансформаційних процесів у суспільстві. Сутність даного механізму розкривається через його основні функції.

  3. Конструктивне розв’язання протиріч між суспільством та збройними силами, яке припускає: розробку механізму надійного цивільного контролю за збройними силами, приведення у відповідність з новими умовами всіх нормативно-правових актів, що визначають роль і місце армії в політичній організації суспільства, відповідальність і обов’язки органів державного управління стосовно збройних сил, зміна системи професійної орієнтації і підготовки громадян до військової служби, підвищення авторитету армії в суспільстві.

  4. Здійснення органами державного і військового управління комплексу заходів, спрямованих на запобігання максимального уповільнення руйнівних для збройних сил процесів, забезпечення їх усім необхідним і достатнім для якісного виконання покладених на них завдань.

  5. Оптимізація механізму розв’язання соціальних протиріч у період реформування українського суспільства і його Збройних Сил запропонована на основі діалектичного сполучення вирішення взаємозалежних завдань, які розв'язуються на макрорівні (на рівні взаємодії збройних сил і суспільства), а також на рівні самих збройних сил. Механізм розв’язання соціальних протиріч на рівні взаємодії армії і суспільства може розглядатися як сукупність завдань, спрямованих на максимальне зниження негативного впливу на збройні сили деструктивних процесів, що відбуваються у всіх сферах життя суспільства. Оптимізація механізму розв’язання соціальних протиріч на рівні самих збройних сил являє собою процес чітко спланованих перетворень в усіх сферах діяльності військовослужбовців.

Публікації автора:

  1. Громико О.В. Військовий конфлікт у системі політичних конфліктів // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. Харків: Харківський військовий університет, 2000. – Вип. VIII. – С. 122-126.

  2. Громико О.В. Особливості прояву соціальних протиріч у Збройних Силах // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. Харків: Харківський військовий університет, 2001. – Вип. Х. – С. 194-200.

  3. Громико О.В. Основні типи протиріч у Збройних Силах України // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. Харків: Харківський військовий університет, 2001. – Вип. ХII. – С. 145-151.

  4. Громыко О.В. Конфликты и их влияние на вооруженные силы // Конфлікти в суспільствах, що трансформуються: Збірник наукових статей (за матеріалами ХI Харківських політологічних читань). – Харків: Право, 2001. – С. 5-6.

  5. Громико О.В. Джерела соціальних протиріч у процесі підготовки офіцерських кадрів у вищих навчальних закладах Міністерства оборони України // “Педагог і влада: історичний досвід, сучасні реалії та перспективи”(Програма і матеріали IV Багаліївських читань). – Ч. 4. – Харків: НУА, 2001. – С. 133-135.

  6. Громико О.В. Правові протиріччя в період трансформації українського суспільства і їх вплив на функціонування Збройних Сил // “Українська державність: становлення, досвід, проблеми”. Збірник наукових статей (за матеріалами XII Харківських політологічних читань). – Харків: Право, 2001. – С. 87.

  1. Громико О.В. Механізм розв’язання соціальних протиріч у Збройних Силах України в умовах трансформації суспільства // Соціально-філософський аналіз аспектів національної безпеки України: Звіт про НДР (заключний) / Харківський військовий університет. – Інв. № 12253. – Харків, 2002. – С. 131-148.

  2. Громико О.В. Сучасний стан і напрямки вдосконалення змісту та методики викладання гуманітарних та соціально-економічних дисциплін у ВВНЗ МО України: Звіт про НДР (проміжний) / Харківський військовий університет. – Шифр “Гуманізація – 2”. – Харків, 2002. – 126 с.