Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гематологія та трансфузіологія


Жулкевич Ігор Валентинович. Стан мінеральної щільності кісткової тканини при ураженнях гемопоетичної та гемостатичної систем: прогнозування патоморфозу і диференційовані методи профілактики: дисертація д-ра мед. наук.: 14.01.31 / АМН України; Інститут гематології та трансфузіології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Жулкевич І.В. Стан мінеральної щільності кісткової тканини при ураженнях гемопоетичної та гемостатичної систем: прогнозування патоморфозу і диференційовані методи профілактики. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.31. — гематологія та трасфузіологія — Інститут гематології та трансфузіології АМН України, Київ, 2003.

У дисертаційній роботі з позицій системного підходу представлені результати дослідження поширення та особливостей формувань остеопоротичних і остеопенічних уражень КТ при гострому лімфобластному лейкозі, мієломній хворобі, хронічних лімфо- та мієлолейкозах, хронічному сублейкемічному мієлозі, анеміях різного генезу виникнення, автоімунних тромбоцитопеніях та гемофілії А. На підставі комплексного клініко-експериментального дослідження взаємозв’язків між клініко-морфологічними, імунологічними, ендотоксемічними та денситометричними показниками методами статистичного моделювання визначені основні фактори впливу, що призводять до формувань уражень КТ і їх подальшого прогресування. За даними динамічного спостереженням встановлено темпи та напрямки змін стану КТ і визначено ступінь ризику виникнення хребцевих деформацій в групах обстежених хворих. Розроблені та апробовані чотири профілактично-лікувальні комплекси, спрямовані на відновлення СФСКТ в хворих з найбільшим ризиком виникнення хребцевих деформацій. Створено і впроваджено в практику медичних закладів комп’ютеризовану систему профілактичного доденситометричного прогнозу стану КТ у хворих з гемобластозами.

1. У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення науково-прикладної проблеми, пов’язаної зі встановленням механізмів впливу на структурно-функціональний стан кісткової тканини уражень систем кровотворення і гемостазу, визначені фактори та виявлені основні механізми патоморфозу, які призводять до модифікації кісткової тканини та зростання ризику виникнення хребцевих деформацій за умов розвитку гематологічної патології. Сформульована концепція про залежність змін структурно-функціонального стану кісткової тканини у хворих на гемобластози від стадії розвитку лейкемічного процесу та статі: при зростанні ступеня пухлинної агресії зменшується мінеральна щільність кісткової тканини та зростає ризик виникнення хребцевих деформацій як у жінок, так і в чоловіків. Створені та оцінені за ефективністю лікувальнi програми, спрямовані на відновлення репаративних процесів у кістці.

2. У 56,2 % хворих з ураженням кровотворної системи діагностуються остеопоротичні і остеопенічні зміни кісткової тканини поперекового відділу хребта, частота і ступінь яких залежить від морфологічної ідентифікації ураженого паростка кровотворної системи і ступеня диференціації пухлинних клітин. Вплив ураження лімфопоетичного і мієлопоетичного паростків кровотворення на кісткову тканину характеризується конкуруючими взаємовідносинами між статевою детермінантою стану мінеральної щільності кісткової тканини та стадією розвитку захворювання.

3. Ураження лімфопоезу супроводжується остеопенічними і остеопоротичними змінами стану кісткової тканини у 56,9 % хворих. У 72,7 % пацієнтів з мієломною хворобою, у 51,1 % — з хронічним лімфолейкозом і в 28,6 % — з гострим лімфобластним лейкозом визначається зниження рівнів мінеральної щільності, втрата вмісту мінералів у кістковій тканині та структурна перебудова хребців поперекового відділу хребта, що зумовлює зростання у них ризику виникнення хребцевих деформацій. Стан мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на мієломну хворобу та хронічний лімфолейкоз залежить від стадії розвитку захворювання та статі.

4. У хворих з ураженням мієлопоетичного паростка кровотворення зміни структурно-функціонального стану кісткової тканини носять різноспрямований характер. При хронічному мієлолейкозі в 65,5 % хворих визначаються остеопоротичні та остеопенічні зміни, які проявляються зменшенням вмісту мінералів, рівня мінеральної щільності кісткової тканини і зумовлюють підвищення ризику виникнення хребцевих деформацій. Стан мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на хронічний мієлолейкоз залежить від двох провідних факторів: статі та фази захворювання. У хворих на хронічний сублейкемічний мієлоз зростає вміст мінералів у кістковій тканині та її мінеральна щільність без структурної перебудови хребців поперекового відділу хребта.

5. Формування змін мінеральної щільності кісткової тканини при анеміях залежить від їх патогенетичних механізмів розвитку. У хворих на мегалобластну, гемолітичну та залізодефіцитну, що виникла внаслідок ураження шлунково-кишкового тракту, анемії зменшення мінеральної щільності кісткової тканини визначене відповідно у 60,0; 60,0 і 77,0 % випадків. Ці пацієнти віднесені до групи підвищеного ризику виникнення хребцевих деформацій. У жінок із залізодефіцитною анемією стан мінеральної щільності кісткової тканини залежить від віку, ступеня важкості анемії та наявності менопаузи.

6. У 54,6 % хворих на автоімунні тромбоцитопенії та у 54,0 % — на гемофілію А виявляються остеопоротичні й остеопенічні ураження кісткової тканини, причому при гемофілії А основними факторами, що до них призводять, є короткотривалі періоди іммобілізації з приводу гострих гемартрозів у минулому та ускладнення перебігу захворювання вторинним ревматоїдним синдромом, що зумовлює значний ризик виникнення хребцевих деформацій у таких хворих.

7. Експериментально відтворена іммобілізація призводить до змін діафізарної й епіфізарної зон довгих трубчастих кісток у щурів на макро- і мікрорівнях організації кісткової тканини, що проявляється зменшенням довжини плечової та великогомілкової кісток, зменшенням ширини їх проксимального, дистального епіфізів і діафіза, зростанням відносного об`єму остеокластів, зменшенням кількості остеобластів і порушенням кровопостачання. Іммобілізація призводить до змін гуморальної ланки імунітету, що перебігає на тлі активації перекисного окислення ліпідів, процесів ендоксемії та дисбалансу кальцієво-фосфорного обміну.

8. Прогресування остеопоротичних та остеопенічних змін кісткової тканини в групах гематологічних хворих проходить різними темпами, які визначають різний ступінь ризику виникнення хребцевих деформацій. Пацієнти з гострим лімфобластним лейкозом, хронічними лімфо- та мієлолейкозами, мієломною хворобою, залізодефіцитною при патології шлунково-кишкового тракту, мегалобластною і гемолітичною анеміями, автоімунною тромбоцитопенією та гемофілією А належать до груп підвищеного ризику виникнення хребцевих деформацій і потребують динамічного денситометричного спостереження за станом кісткової тканини з метою своєчасного виявлення, ранньої профілактики і лікування кісткових уражень.

9. Профілактично-лікувальні програми корекції рівня мінеральної щільності кісткової тканини препаратами “Сандокал-D форте 1000/880”, “Кальсін” і “Фосамакс” в групах з підвищеним ризиком виникнення хребцевих деформацій показали різну свою ефективність, причому найбільша, за даними денситометричного обстеження і самооцінки якості життя хворих, належить алендронату натрію в курсовій дозі 840 мг у хворих на мієломну хворобу і гемофілію А.

Публікації автора:

1. Жулкевич І.В. Реконструкція кісткової тканини — погляд гематолога // Вісник наукових досліджень. — 1999. — № 1. — С. 12-15.

2. Жулкевич І.В., Ковальчук О.Л. Дослідження структурно-функціонального стану кісткової тканини методом двофотонної рентгенівської денситометрії // Шпитальна хірургія. — 1999. — № 2. — С. 124-129 (автор зібрав клінічний матеріал, проводив спостереження за хворими і статистичний аналіз отриманих даних, підготував публікацію до друку).

3. Жулкевич І.В. Методика дослідження мінеральної щільності кісткової тканини проксимальної ділянки стегна подвійною рентгенівською абсорбціометрією // Вісник наукових досліджень. — 1999. — № 3. — С. 37-40.

4. Жулкевич І.В., Корильчук Н.І. Гематологічні аспекти остеопорозу // Лікарська справа. — 1999. — № 11. — С. 12-17 (автор зібрав клінічний матеріал, проводив спостереження за хворими і статистичний аналіз отриманих даних, підготував публікацію до друку).

5. Комплексне експериментальне дослідження іммобілізаційної моделі остеопорозу / Ковальчук Л.Я., Гнатюк М.С., Сміян С.І., Жулкевич І.В., Масик О.М., Гудима А.А., Лісничук Н.Є. // Вісник наукових досліджень. — 2000. — № 1. — С. 81-84 (автор виконав серію дослідів на іммобілізованих тваринах, провів статистичний аналіз результатів, підготував статтю до друку).

6. Нові підходи до оцінки структурно-функціональних характеристик кісткової тканини за даними лонгітудинальної кісткової денситометрії / Сміян С.І., Жулкевич І.В., Масик О.М., Гаврилюк М.Є., Бабінець Л.С // Шпитальна хірургія. — 2000. — №1. — С. 134-136 (автор розробив математичний апарат оцінки СФСКТ для лонгітудинальних досліджень, підготував статтю до друку).

7. Зміни мінеральної щільності кісткової тканини поперекового відділу хребта, поширення хребцевих деформації та ризик їх виникнення при ураженні гемопоетичної системи (огляд літератури і власні дослідження) / Жулкевич І.В., Сміян С.І., Гаврилюк М.Є., Орищин Л.Ю. // Вісник наукових досліджень. — 2000. — № 2. — С. 15-18 (автор провів збір клінічних та літературних даних, статистичний аналіз клініко-денситометричних даних, підготував статтю до друку).

8. Жулкевич І.В. Стан мінеральної щільності кісткової тканини поперекового відділу хребта при ураженні різних паростків кровотворення // Шпитальна хірургія. — 2000. — № 3. — С. 80-85.

9. Методологічні підходи до вивчення якості життя в гематологічних дослідженнях (огляд літератури і власні дослідження) / Жулкевич І.В., Сміян С.І., Гаврилюк М.Є., Кміта Г.Г., Крамар Л.Т., Корчинська Р.Й. // Вісник наукових досліджень. — 2000. — № 3. — С. 16-23 (автор провів аналіз літератури, збір анкетних даних, клінічне спостереження за хворими та статистичний аналіз, підготував статтю до друку).

10. Жулкевич І.В. Вплив ураження системи кровотворення на стан мінеральної щільності кісткової тканини // Вісник наукових досліджень. — 2000. — № 4. — С. 30-34.

11. Масик О.М., Сміян С.І., Жулкевич І.В. Сучасні аспекти застосування біфосфонатів у клінічній практиці (огляд літератури) // Журнал АМН України. — 2000. — Т. 6, № 4. — С. 713-721 (автор брав участь в доборі та аналізі літературних джерел).

12. Показники мінеральної щільності кісткової тканини у здорових жителів України (на прикладі Тернопільської області) за результатами двофотонної рентгенівської денситометрії. Повідомлення І: жіноче населення / Сміян С.І., Жулкевич І.В., Масик О.М., Корильчук Н.І., Бабінець Л.С. // Проблеми остеології. — 2000. — Т. 3, № 4. — С. 9-16 (автор брав участь у доборі групи здорових жінок, самостійно провів статистичний аналіз і математичне моделювання результатів дослідження та підготував публікацію до друку).

13. Жулкевич І.В. Аналіз показників остеоденситометрії у хворих на хронічний лімфолейкоз // Вісник наукових досліджень. — 2001. — № 1. — С. 32-35.

14. Жулкевич І.В. Фактори впливу на реконструкцію кісткової тканини в жінок з залізодефіцитною анемією // Шпитальна хірургія. — 2001. — № 3. — С. 122-126.

15. Структурно-функціональний стан кісткової тканини в анемізованих жінок / Сміян С.І., Жулкевич І.В., Бакалюк О.Й., Дячан Л. // Вісник наукових досліджень. — 2001. — № 3. — С. 49-52 (автор провів клініко-денситометричне дослідження хворих, статистичний аналіз та математичне моделювання результатів дослідження, підготував статтю до друку).

16. Жулкевич І.В. Статистичне обгрунтування вікової залежності стану кісткової тканини від морфологічної форми хронічної лейкемії // Вісник наукових досліджень. — 2001. — № 4. — С. 77-79.

17. Марценюк В.П., Жулкевич І.В., Ковальчук О.Я. Про нелінійну динамічну систему реконструкції кісткової тканини // Вісник Київського університету: Серія фізико-математичні науки. — 2001. — № 4. — С. 292-298 (автор провів збір клінічних даних і їх статистичний аналіз, підготував статтю до друку).

18. Жулкевич І.В. Визначення профілактичних заходів при ураженні кісткової тканини в гематологічній практиці методом дискримінантного аналізу // Вісник соціальної гігієни і організації охорони здоров’я України. — 2002. — № 1. — С. 39-43.

19. Жулкевич І.В., Гнатюк М.С. Клініко-експериментальне дослідження структурно-функціонального стану кісткової тканини при гемофілії // Шпитальна хірургія. — 2002. — № 1. — С. 70-74 (автор провів клініко-денситометричне дослідження хворих, статистичний аналіз та математичне моделювання результатів дослідження, виконав серію дослідів на іммобілізованих тваринах і підготував статтю до друку).

20. Жулкевич І.В. Марценюк В.П. Визначення прогнозу структурно-функціональних змін кісткової тканини при гемобластозах // Вісник наукових досліджень. — 2002. — № 1. — С. 57-60 (автор провів клініко-денситометричне дослідження хворих, статистичний аналіз та математичне моделювання результатів дослідження, підготував статтю до друку).

21. Жулкевич І.В., Марценюк В.П. Створення та досвід використання системи підтримки прогностичних лікарських рішень в остеології // Шпитальна хірургія. — 2002. — № 2. — С. 93-97 (автор провів клініко-денситометричне дослідження хворих, статистичний аналіз та математичне моделювання результатів дослідження, підготував статтю до друку).

22. Жулкевич І.В., Марценюк В.П. Фактори формування остеопоротичних змін при гемобластозах // Український медичний альманах. — 2002. — Т. 5, № 2.— С. 158-160 (автор провів клініко-денситометричне дослідження хворих, статистичний аналіз та математичне моделювання результатів дослідження, підготував статтю до друку).

23. Жулкевич I.В. Стан мiнеральної щiльностi кiсткової тканини та ризик хребцевих деформацiй у хворих на гемофiлiю А // Вісник наукових досліджень. — 2002. — № 2. — С. 99-103.

24. Сміян С.І., Масик О.М., Жулкевич І.В. Показники мінеральної щільності кісткової тканини здорових чоловіків за результатами двофотонної рентгенівської денситометрії // Проблеми остеології. — 2002. — № 2. — С. 9-16 (автор брав участь у доборі групи здорових чоловіків, самостійно провів статистичний аналіз і математичне моделювання результатів дослідження та підготував публікацію до друку).

25. Жулкевич І.В. Фактори впливу на реконструктивні процеси кісткової тканини в жінок з залізодефіцитною анемією // Вісник наукових досліджень. — 2002. — № 3. — С. 144-117.

26. Жулкевич І.В., Лучанко П.І., Кміта Г.Г. Характеристика стану мінеральної щільності кісткової тканини у хворих з спадковою недостатністю VІІ та VІІІ факторів // Міжвідомчий збірник “Гематологія і переливання крові”. — 2002. — Вип. 31. — С. 29-33 (автор провів клінічне спостереження, аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

27. Остеопороз в клініці внутрішніх захворювань / Швед М.І., Білозецька-Сміян С.І. Бакалюк О.Й. Жулкевич І.В. // Збірник матеріалів ІІ Української науково-практичної конференції. — Київ, 1997. — С. 19-22 (автор провів клінічне спостереження за групою гематологічних хворих, підготував публікацію до друку).

28. Жулкевич І.В. Вторинний ревматоїдний синдром та синдром зниження мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на гемофілію // Сучасні проблеми кардіології та ревматології. — Київ, 1998. — С. 136.

29. Синдром зниження мінеральної щільності кісткової тканини та вторинний ревматоїдний синдром у хворих на гемофілію А / Жулкевич І.В., Білозецька-Сміян С.І., Дунець І.А., Шемет В.П., Кміта Г.Г., Крамар Л.Т. // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. — Тернопіль: Укрмедкнига, 1998. — Вип. 3. — С. 104-107 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

30. Жулкевич І.В., Корильчук Н.І. Досвід вивчення мінеральної щільності кісткової тканини у гематологічних хворих // Проблеми остеології. — Т. 2, № 1. — 1999. — С. 84 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

31. Жулкевич І.В., Орищин Л.Ю. Мінеральна щільність кісткової тканини у хворих на мієломну хворобу // Проблеми остеології. — Т. 2, № 1. — 1999. — С. 85 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

32. Жулкевич І.В., Сміян С.І., Орищин Л.Ю. Алгоритм диференціальної діагностики вторинних форм остеопорозу в гематологічній практиці // Проблеми остеології. — 1999. — Т. 2, № 1. — С. 85 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

33. Жулкевич І.В., Юсеф Саїд Вторинний ревматоїдний синдром та зниження мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на гемофілію // Проблеми остеології. – Т. 2, № 1. – 1999. – С. 84 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

34. Глюкокортикоїд-індукований остеопороз в гематологічній практиці / Жулкевич І.В., Юсеф Саїд, Орищин Л.Ю, Кміта Г.Г. // Проблеми остеології. — 2000. — Т. 3, № 1. — С. 98 (автор провів клініко-статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

35. Розробка проблеми остеопорозу: приклад інтеграції планової наукової роботи кафедри та навчального процесу / Сміян С.І., Масик О.М., Жулкевич І.В., Бакалюк О.Й., Гаріян М.П., Пришляк В.Д., Грималюк Н.В., Гарач І.Г., Погоріла М.А., Ясніцька М.Я., Цяпа Ю.М., Слаба У.С.// В кн.: “Нові технології навчання в медичному вищому навчальному закладі”. — Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. — С. 156-159 (автор впровадив дані планової наукової роботи в навчальний процес, підготував до друку).

36. Зміни архітектоніки гемопоезу як один із факторів впливу на стан кісткової тканини / Сміян С.І., Жулкевич І.В., Гаврилюк М.Є., Кміта Г.Г., Шемет В.П., Корчинська Р.Й., Крамар Л.Т., Скакун Л.М. // Збірник наукових праць XLIV підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. — Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. — С. 35 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

37. Marzeniuk V.P., Zhulkevich I.V. Differential Equations-based Approach For Bone Mineral Density Simulation // Fifth Mississippi State Conference on Differential Equations & Computational Simulations, May 18-19, 2001. — Data received: March 27, 2001, Mississippi State University, Starkville, Mississippi, USA. — Abstract included in Atlas Mathematical Conference Abstracts (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).

38. Аналіз причин остеопенічних та остеопоротичних уражень кісткової тканини у хворих на гемофілію А / Жулкевич І.В., Гаврилюк М.Є., Кміта Г.Г., Шемет В.П., Корчинська Р.Й., Крамар Л.Т, Скакун Л.М. // Збірник наукових праць XLV підсумкової наукової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. — Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. — С. 36 (автор провів клінічне спостереження, статистичний аналіз та узагальнення матеріалу, підготував до друку).