Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Македон Олександр Борисович. Стан слизової оболонки порожнини рота у жінок з гіпоестрогенією та корекція його препаратами фітоестрогенів : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2005.



Анотація до роботи:

Македон О.Б. Стан слизової оболонки порожнини рота у жінок з гіпоестрогенією та корекція його препаратами фітоестрогенами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2005.

Дисертаційна робота присвячена вивченню стану слизової оболонки порожнини рота, великих слиних залоз при гіпоестрогенних станах в експерименті та клініці з метою корекції виявлених порушень. Встановлено в експерименті та клініці, що двобічна оваріоектомія призводить не тільки до клінічних змін, а й до біохімічних та морфологічних змін у слизовій оболонці порожнини рота. При цьому одним з механізмів ураження слизової оболонки порожнини рота при гіпоестрогенних станах є активація процесів вільнорадикального окиснення ліпідів на тлі виснаження ферментів антиоксидантної системи.

Отримані дані морфологічних досліджень свідчать про те, що оваріоектомія призводить до порушення процесів проліферації і диференціювання епітеліоцитів, зниження на 25% мітотичного індексу та вмісту нуклеїнових кислот в слизовій оболонці порожнини рота. Подібні зміни виявлені також в ендометрії оваріоектомованих щурів.

Естрогени є інгібіторами процесів вільнорадикального окиснення ліпідів. Введення оваріоектомованим тваринам препаратів фітоестрогенів (ЕКСО, ІФСО, зубного еліксиру “Ексодент – 1”) сприяє зниженню рівня процесів вільнорадикального окиснення ліпідів та зростанню активності каталази, підвищенню мітотичного індексу та вмісту нуклеїнових кислот. Препарати ізофлавонів сої у жінок з захворюваннями слизової оболонки порожнини рота на тлі гіпоестрогенії зменьшують прояви атрофії та дистрофії слизової оболонки, прискорюють на 2,6 дні термін регенерації елементів уражень, знижують процеси вільнорадикального окиснення ліпідів в ротовій рідині та збільшують активність ферментів антиоксидантного захисту.

У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, пов`язаної з вивченням механізмів розвитку уражень слизової оболонки порожнини рота у жінок з гіпоестрогенними станами, та запропоновано комплекс лікувально-профілактичних заходів для корекції виявлених метаболічних порушень за допомогою фітоестрогенів.

  1. Експериментальна гіпоестрогенія, яка моделювалась у щурів двобічною оваріоектомію, призводить до посилення процесів вільнорадикального окиснення ліпідів (збільшення вмісту МДА в 2 рази), зниження активності ферментів антиоксидантної системи, інтенсивності включення радіокальцію, різкого пригнічення загальнопротеолітичної активності в тканинах слизової оболонки порожнини рота, піднижньощелепних слинних залозах та сироватці крові.

  2. Експериментальна гіпоестрогенія призводить до зменшення товщини епітеліального шару слизової оболонки порожнини рота, зниження індексу диференціювання епітелію, мітотичного індексу на 25% та вмісту нуклеїнових кислот при одночасному збільшенні кількості двоядерних клітин, що є причиною змін функціональних властивостей епітелію.

  3. Введення ізофлавонів сої у складі препарату ЕКСО та зубного еліксиру “Ексодент – 1” тваринам з оваріоектомією знижує рівень процесів перекисного окиснення ліпідів в слизовій оболонці щоки, піднижньощелепних слинних залозах та сироватці крові щурів з одночасним підвищенням активності ферментів АОЗ, загальної протеолітичної активності та включення радіокальцію. Встановлено, що препарати порівняння – кверцетин і мікрофолін – виявляють слабкішу антиоксидантну дію.

  4. Гістологічне дослідження тканин слизової оболонки порожнини рота щурів з оваріоектомією показало збільшення товщини епітеліального шару, мітотичного індексу і вмісту нуклеїнових кислот під впливом препарату ЕКСО, що проявляє анаболічну дію, про що свідчить збільшення об`єму ядра та ядирця в епітеліоцитах.

  5. У жінок з гіпоестрогенією в ротовій рідині в 2,5 рази підвищується концентрація водорозчинного білка, в 2 рази – вміст малонового діальдегіду та загальна протеолітична активність на тлі 2-разового зниження активності фермента каталази. Включення в комплексну терапію захворювань слизової оболонки порожнини рота у жінок на тлі гіпоестрогенії препаратів фітоестрогенів (ЕКСО у вигляді таблеток та зубного еліксиру “Ексодент – 1”) нормалізує вміст в ротовій рідині білка, МДА, знижує до норми активність протеаз та підвищує активність каталази. Окрім того, включення в комплекс лікувальних заходів препаратів ЕКСО і “Ексодент - 1” вірогідно підвищує рівень кристалізації слини, різко зниженій при гіпоестрогенії, що може свідчити про їх естрогенний ефект.

  6. Застосування препаратів ЕКСО і “Ексодент – 1” у жінок із захворюваннями слизової оболонки порожнини рота на тлі гіпоестрогенії поліпшує стан слизової оболонки порожнини рота, нормалізує її колір та рельєф, зменьшує прояви дистрофії та атрофії, прискорює на 2,6 дні терміни загоювання ерозивно-виразкових елементів ураження.

Публікації автора:

1. Македон А.Б., Скиба В.Я., Почтарь В.Н., Макаренко О.А., Россаханова Л.Н. Влияние препаратов соевых изофлавонов на слизистую оболочку полости рта у крыс после овариоэктомии // Вісник стоматології. – 2002. - № 4. – С. 6-11.

Участь здобувача полягає у проведенні експериментальних досліджень, статистичній обробці даних, аналізі результатів і написанні статті.

2. Македон А.Б., Почтарь В.Н., Скиба В.Я., Левицкий А.П., Подорожная Р.П., Кнава О.Э., Россаханова Л.Н. Влияние фитоэстрогенных препаратов на включение радиокальция в мягкие ткани полости рта и большие слюнные железы овариоэктомированных крыс // Вісник морської медицини. – 2002. - № 4. – С. 33-38.

Здобувачу належить проведення експериментальних досліджень, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

3. Македон А.Б., Почтарь В.Н., Скиба В.Я., Левицкий А.П. Влияние соевых изофлавонов на протеолитическую активность слизистой оболочки полости рта крыс после овариоэктомии // Вісник стоматології. – 2003. - № 1. – С. 9-12.

Здобувачу належить проведення експериментальних досліджень, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

4. Македон А.Б., Моисеев И.Н., Скиба В.Я., Почтарь В.Н. Морфологические изменения слизистой оболочки полости рта крыс, вызванные овариоэктомией и коррекция ЕКСО // Вісник стоматології. – 2003. - № 4. – С. 5-9.

Участь здобувача полягає у проведенні експериментальних досліджень та аналізі результатів, написання статті.

5. Македон А.Б., Моисеев И.Н., Почтарь В.Н., Скиба В.Я. Морфометрические исследования эпителиоцитов слизистой оболочки щеки крыс после овариоэктомии и введения ЕКСО // Вісник стоматології. – 2004. - № 1. – С. 11-15.

Здобувачу належить проведення експериментальних досліджень, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

6. Македон А.Б., Почтарь В.Н., Скиба В.Я., Левицкий А.П. Применение препаратов фитоэстрогенов для лечения заболеваний слизистой оболочки полости рта при гипоэстрогенных состояниях у женщин // Вісник стоматології. – 2004. - № 3. – С. 22-26.

Дисертантом проведено клініко-лабораторні дослідження, аналіз результатів, статистична обробка даних та написання статті.

7. Македон А.Б. Коррекция фитоэстрогенами изменений слизистой оболочки полости рта при гипоэстрогении у женщин // Матеріали V Української конференції молодих вчених, присвяченій пам’яті академіка В.В. Фролькіса. – Київ, 2003. – С. 112-113.

8. Македон О.Б. Коррекция фитоэстрогенами изменений слизистой оболочки полости рта при гипоэстрогении у женщин // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 80-річчю Харківської медичної академії післядипломної освіти, Харків. – 2003. – С. 40-41.

9. Македон А.Б. Изменения на слизистой оболочке полости рта у женщин с физиологическим климаксом и коррекция фитоэстрогенами // Материалы международной научно-практической конференции “Проблемы современной стоматологии Казахстана”. – Часть 2. – Алматы, 2004. - С. 303-304.