Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Семіколенова Світлана Вікторівна. Статистичне оцінювання стану та розвитку готельного господарства : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Сєміколенова С.В. Статистичне оцінювання стану та розвитку готельного господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10 – Статистика. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних та практичних питань комплексного статистичного оцінювання стану та розвитку готельного господарства.

У дисертації обґрунтовано необхідність дослідження особливостей функціонування однієї з основних складових сфери послуг - готельного господарства, розкрито соціально-економічний зміст категорії «готельне господарство» та методологічні засади статистики готельного господарства. Проведено розмежування категорій «готелі» та «підприємства готельного господарства», з виокремленням їх типів; здійснено типологізацію підприємств готельного господарства за різними суттєвими ознаками. Сформовано систему статистичних показників, що характеризують діяльність готельних підприємств; визначено підходи до вдосконалення інформаційного забезпечення статистичного аналізу стану та розвитку готельного господарства України, зокрема, запропоновано статистичний інструментарій для проведення вибіркових обстежень та експертного оцінювання.

Розроблено методичне забезпечення та адаптовано статистичні методи для здійснення статистичного оцінювання стану та розвитку готельного господарства України та Автономної Республіки Крим.

Запропоновано методику оцінювання інвестиційної привабливості готельного господарства, проведено порівняльний аналіз рівня інвестиційної привабливості регіонів в цілому з рівнем інвестиційної привабливості готельного господарства зокрема. Адаптовано апарат і процедури кластерного аналізу для виокремлення однорідних груп регіонів (районів) АРК.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні теоретико-методологічних засад статистичного дослідження стану та розвитку готельного господарства України. Основні науково-практичні результати дисертації дозволяють зробити такі висновки:

  1. Прискорений розвиток сфери послуг, прагнення підприємств отримати найвищий прибуток та зростаюча платоспроможність споживачів послуг сприяють розширенню та урізноманітненню діяльності готельних підприємств, оскільки готельне господарство – одна з важливих складових сфери послуг. Тому в роботі обґрунтовано теоретичні, методологічні та організаційні засади аналізу стану та розвитку готельного господарства в контексті трансформації економіки. Це дає можливість забезпечити глибоке обґрунтування управлінських рішень та краще здійснювати контроль за їх виконанням.

  2. Існування проблем термінологічного визначення основних категорій та понять, не тільки в наявних літературних джерелах, а і в законодавчих та нормативних актах України, вимагає єдиного підходу до розуміння та трактування категорій «готельне господарство», «підприємства готельного господарства» та «готель». Це дозволило б чітко розмежувати категорії, що стосуються місць короткотермінового проживання залежно від їх типу та функцій.

  3. Класифікація готельних підприємств та розробка відповідних до них базових вимог – необхідна умова проведення системного аналізу стану та розвитку готельного господарства. Відтак, доповнено окремі класифікації та визначено методичні підходи до побудови групувань за різними ознаками за: рівнем комфорту, місцем розташування, тривалістю перебування в них, місткістю, поверховістю, забезпеченістю харчуванням, тривалістю функціонування протягом року, рівнями цін, формами власності та іншими ознаками. Це дає можливість на основі групувань вивчити різні типи явищ, притаманних готельному господарству, та підвищити ефективність використання інших статистичних методів дослідження.

  4. В процесі дослідження виявлено, що незважаючи на багатий арсенал статистичних методів, вони практично не використовуються в аналізі діяльності підприємств готельного господарства. Всебічна характеристика явищ вимагає комплексного застосування всіх статистичних методів. Відтак, обґрунтовано використання певних статистичних методів в оцінці стану, тенденцій та напрямів розвитку готельного господарства України, зокрема методів статистичного спостереження, групувань, узагальнюючих статистичних характеристик та характеристик варіації, методів обробки динамічних рядів, аналізу взаємозв’язків між явищами, експертних оцінок та інших.

  5. Теоретично обґрунтовано необхідність формування системи статистичних показників для здійснення комплексного аналізу стану і розвитку готельного господарства. Визначено методичні підходи до побудови системи та виділення показників у блоки з урахуванням економічного змісту досліджуваних явищ і процесів, розвитку їх в часі, ступеню агрегування, аналітичних функцій, джерел формування тощо. Це дозволило сформувати систему показників з урахуванням вивчених потреб користувачів і наявної статистичної інформації, та на їх основі удосконалити технологію проведення статистичного аналізу.

  6. Існуюче інформаційне забезпечення не дає можливості проводити комплексний статистичний аналіз стану та розвитку готельного господарства. Якісне використання інформаційних ресурсів в статистичному аналізі і прийнятті управлінських рішень на сьогодні є одним з найважливіших і найскладніших завдань статистики готельного господарства. Окремі завдання статистичного аналізу неможливо вирішити через відсутність певної інформації, що насамперед стосується вивчення причинно-наслідкового зв’язку окремих сторін розвитку готельного господарства в контексті розвитку економіки України, структурних зрушень в готельному господарстві країни та окремих її регіонів тощо.

  7. Побудова системи раціонального інформаційного забезпечення оцінювання стану та розвитку готельного господарства потребує визначення змісту необхідної інформації і добре організованого статистичного спостереження. Інформаційна база звітності готельних підприємств використовується не повною мірою, як в діяльності потенційних користувачів, так і в наукових дослідженнях, незважаючи на те, що вона є основою комплексного оцінювання і прогнозування діяльності підприємств готельного господарства, його стану та розвитку в регіоні та в державі в цілому. Для вирішення проблем інформаційного забезпечення необхідно поряд з суцільним спостереженням проводити вибіркові обстеження та застосовувати метод експертних оцінок. Це дає можливість вивчити потреби в додаткових послугах підприємств готельного господарства, розширити їх спектр та вивчити склад приїжджих і працюючих за різними ознаками. На підставі даних експертного опитування - з’ясувати існуючі недоліки, пов’язані з проблемою прийняття управлінських та інвестиційних рішень на мезо- і макро- рівнях, а також реалізувати проекти, результати яких неможливо однозначно визначити та врахувати експертні оцінки у процесі розробки політики держави щодо розвитку сфери послуг в Україні.

  8. Розроблено методичне забезпечення та адаптовано статистичні методи для здійснення статистичного оцінювання стану та розвитку готельного господарства України. Виявлено, що загальними причинами зменшення кількості підприємств готельного господарства є економічний спад в Україні та окремих її регіонах, посилення податкового та регулятивного тиску протягом останнього десятиліття, несприятливий інвестиційний клімат. Проте, для різних явищ, що характеризують стан та розвиток готельного господарства регіонів України, притаманні й інші тенденції. Необхідна перебудова, реконструкція старих та будівництво нових підприємств готельного господарства, пришвидшення розвитку не тільки готелів, а й інших типів готельних підприємств, таких як мотелі, кемпінги, турбази та гуртожитки. Для виявлення особливостей стану та розвитку готельного господарства в розрізі окремих регіонів, якісного і ефективного здійснення статистичного аналізу, необхідна чітка організація аналітичного процесу та використання комп’ютерних технологій.

  1. Розроблено методику оцінювання інвестиційної привабливості готельного господарства, побудовану з використанням низки показників, зокрема: кількості місць готельних підприємств у регіоні, завантаженості готельних підприємств та дохідності у розрахунку на одне місце готельного підприємства. Це дало можливість здійснити порівняльний аналіз інвестиційної привабливості регіонів в цілому з інвестиційною привабливістю готельного господарства зокрема та оцінити щільність зв’язку між ними.

  2. Досліджено стан та розвиток готельного господарства АРК. Проведено аналіз часових рядів вартісних показників, що дозволило виявити тенденції, сезонні коливання та оцінити структурні зрушення. Адаптовано апарат та процедури кластерного аналізу для розподілу регіонів (районів) Криму на порівняльні однорідні групи, що дозволило не тільки оцінити сучасний стан готельного господарства АРК, а й запропонувати принципово новий підхід до здійснення аналітичних процедур на основі даних офіційної статистичної звітності.

Результати проведеного дослідження можуть бути використані органами державного управління будь-якого рівня, а також потенційними інвесторами та іншими користувачами інформації.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Сєміколенова С.В. Проблеми моделювання в стратегічному управлінні // Наукові записки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Економічні науки. – 2004.–– Том 30. – С.82- 85 (0,4 д.а.).

  2. Сєміколенова С.В. Strategic planning of hotel sector development in Ukraine // Культура народов Причерноморья. – №54. – 2004. –С. 101-103 (0,4 д.а.).

  3. Сєміколенова С.В. Місце готельного господарства в розвитку міжнародних комунікацій: ретроспектива та сучасний стан // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И.Вернадского. –– 2005. – Том 18 (57). – С. 123-127 (0,7 д.а.).

  4. Сєміколенова С.В. Особливості класифікації та групувань готельних підприємств в Україні та інших країнах світу // Наукові записки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Економічні науки. – 2005. – Том 44. –– С.97-101 (0,5 д.а.).

  5. Cєміколенова С.В. Методичні підходи до формування системи статистичних показників діяльності готельних підприємств // Наукові записки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Економічні науки. – 2006. – Том 56. –– С.75 – 80 (0,6 д.а.).

  6. Галицька Е.В., Сєміколенова С.В. Статистичне забезпечення управління діяльністю підприємств готельного господарства // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – – Дніпропетровськ, 2006. – Том 3. – С.98-103 (0,4 д.а.) (особисто автору належить 0,25 д.а., висвітлено особливості існуючого інформаційного забезпечення статистичного аналізу стану та розвитку готельного господарства та сформульовано напрями його вдосконалення в умовах розвитку міжнародних відносин України).

  7. Галицька Е.В., Сєміколенова С.В. Оцінка інвестиційної привабливості готельного господарства регіонів України // Культура народов Причерноморья. – №80. – 2006. – С.133-136 (0,5 д.а.) (особисто автору належить 0,3 д.а., здійснено порівняльний аналіз рівня інвестиційної привабливості регіонів в цілому з рівнем інвестиційної привабливості готельного господарства зокрема).

В інших виданнях

  1. Сєміколенова С.В. Аналіз підходів до застосування прогнозування в системі стратегічного управління // Теорія та практика економіки та підприємництва : Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Сімферополь, 2004. – С.77-81 (0,2 д.а.).

  2. Сєміколенова С.В. Стратегії розвитку готельного господарства у м. Києві // Актуальні проблеми та перспективи розвитку економіки України: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Сімферополь, 2004. – С.63-66 (0,2 д.а.).

  3. Сєміколенова С.В. Аналіз стану та напрямки розвитку готельного господарства України // Інтеграція країн із перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи: Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції . – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С.326-327 (0,1 д.а.).

  4. Сєміколенова С.В. Соціально-економічні основи та організація готельного господарства // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Київський національний університет ім.Т.Г.Шевченко. – К.: Логос. – 2005. – С. 203-205 (0,2 д.а.).

  5. Сєміколенова С.В. Региональные особенности развития гостиничного хозяйства в Украине // Ломоносов 2006. Сборник тезисов. - М.: Издательство МГУ, 2006. – Т ІІ.– С. 900 – 901. (0,1 д.а.).

  6. Сєміколенова С.В. Використання статистичних методів в дослідженні діяльності підприємств готельного господарства // Передові наукові розробки – 2006: Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2006. – Том 4. –– С.408-500 (0,2 д.а.).