Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Пирожков Леонід Сергійович. Статистичне забезпечення політики взаємодії держави з СОТ : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Пирожков Л.С. Статистичне забезпечення політики взаємодії держави з СОТ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10. – Статистика. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2008.

У дисертації розкрито сутність міжнародних торговельних відносин як об’єкта статистичного дослідження, сформовано теоретичні засади інформаційно-аналітичного забезпечення статистичного аналізу міжнародних торговельних відносин та політики взаємодії держави з СОТ. Розроблено концептуальну схему статистичного дослідження міжнародних торговельних відносин у процесі взаємодії країн з СОТ та методичні підходи до порівняння торговельних політик розвинених країн як бази для вибору ефективних процедур взаємодії інших країн в правовому, економічному та інформаційному полі СОТ.

Визначено тенденції розвитку міжнародної торгівлі та оцінено еластичність експорту щодо ВВП та імпорту за регіонами світу; встановлено негативний вплив глобального дисбалансу поточних рахунків країн на міжнародну торгівлю, а також зростання обсягів торгівлі інформаційною та технологічною продукцією.

З метою статистичного оцінювання наслідків вступу до СОТ за матеріалами Болгарії побудована гравітаційна модель зовнішньоторговельних потоків з dummy-змінними, застосування якої забезпечує можливість оцінювання наслідків вступу України до СОТ.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо формування методологічних засад інформаційно-аналітичного забезпечення політики взаємодії держави з СОТ.

Проведене дослідження дає можливість зробити такі висновки і пропозиції:

  1. На сучасному етапі відбувається певна інтерференція теоретичних підходів до аналізу міжнародної торгівлі, в результаті чого сутність торговельних потоків країн можна пояснити тільки через поєднання окремих складових різних теорій, яке деякі автори називають “калейдоскопною порівняльною перевагою”.

  2. Нагальною необхідністю є проведення систематичного порівняльного аналізу торговельних політик розвинених країн, узагальнення ефективних напрацювань та запровадження в Україні прогресивних і дієвих процедур з метою удосконалення прийняття рішень щодо формування ефективної торговельної політики, зокрема процедури, схожої на “фаст-трек”, що діє в США.

  3. Невід’ємною складовою статистичного забезпечення міжнародної торговельної політики в межах СОТ є моніторинг та оцінювання торговельних політик окремих країн з метою визначення впливу національної політики, розуміння урядами окремих країн змісту та результативності їх діяльності у сфері міжнародних торговельних відносин, прозорості та доступності інформації.

  4. Розроблена в роботі концептуальна схема статистичного дослідження міжнародних торговельних відносин включає в себе формування відповідних теоретичних засад; статистичний аналіз стану і тенденцій розвитку міжнародної торгівлі в процесі взаємодії країн з СОТ; інформаційно-аналітичне забезпечення ефективної процедури вступу України до СОТ та її взаємодії з цією міжнародною організацією; застосування передового досвіду країн – членів СОТ в процесі розробки Україною її міжнародної торговельної політики та стратегії взаємодії з СОТ; обґрунтування управлінських рішень, спрямованих на підвищення ефективності міжнародної торговельної політики України та її взаємодії з СОТ.

  5. За результатами проведеного в роботі аналізу сучасного стану та тенденцій розвитку міжнародної торгівлі в процесі взаємодії країн – членів СОТ зроблено висновки щодо характеру взаємозв’язків між політикою, що проводять деякі країни стосовно взаємодії з СОТ, та інтенсивністю розвитку обсягів міжнародної торгівлі у цих країнах.

  6. За результатами порівняльного аналізу торговельних політик окремих країн розглянуто структуру органів, які, зокрема на підставі статистичної інформації, формулюють торговельну політику, та їх функції, спрямовані на ефективне регулювання, нагляд, контроль за досягненням цілей, сформованих на основі національних інтересів держави та пріоритетів її міжнародної економічної політики.

  7. З урахуванням специфіки наявної статистичної інформації та рівня інформаційного забезпечення прийняття рішень в галузі зовнішньоекономічної діяльності доведена необхідність використання певного комплексу ефективних для досліджуваного об’єкту методів статистичного аналізу, які дають можливість в умовах невизначеності отримати необхідні результати. Зокрема, йдеться про доцільність застосування такого досить ефективного методу регресійного моделювання, як гравітаційне. Використання цього методу забезпечило можливість виокремлення та кількісного вимірювання впливу певних складових процесу торгівлі на торговельні потоки в цілому, а саме, визначення впливу зміни бар’єрів у міжнародній торгівлі.

  8. Адаптована методика використання в регресійній моделі dummy-змінних для статистичного оцінювання змін зовнішньоторговельних потоків внаслідок вступу країн до СОТ; в контексті спорідненості за даними Болгарії побудована гравітаційна модель взаємозв’язку експорту / імпорту цієї країни до / з інших держав світу з обсягами її ВВП та ВВП її торговельних партнерів. Розроблена модель може слугувати підґрунтям при оцінюванні можливих наслідків вступу України до СОТ.

  9. За результатами статистичного аналізу розроблені рекомендації щодо напрямів удосконалення роботи органів державної статистики і державного управління, створення системи статистичного забезпечення як основи підвищення ефективності національної торговельної політики. Впровадження цих рекомендацій в практику роботи Держкомстату та Міністерства економіки України, на думку автора, сприятиме розробці та реалізації збалансованої міжнародної торговельної політики взаємодії України з СОТ загалом і з окремими країнами-членами цієї багатосторонньої міжнародної торговельної системи.

Публікації автора:

Монографія:

1. Глобальна торгова система: розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ: Монографія / Керівник авторського колективу і науковий редактор Т.М. Циганкова. – К.: КНЕУ, 2003. – 660 с., - 44 д.а. (Особисто автору належить 0,4 д.а. Розділ 5.2 “Ключові умови і наслідки приєднання до СОТ країн з перехідною економікою”).

У наукових фахових виданнях:

2. Пирожков Л.С. Основні неотехнологічні теорії в контексті тристороннього підходу до обґрунтування засад міжнародної торгівлі // Економіка України. – 2005. – № 12. – С. 47–52. – 0,4 д.а.

3. Пирожков Л.С. Формування торгової політики країн за умов глобалізації (на прикладі США) // Стратегічна панорама. – 2005. – № 3. – С. 117–124. – 0,8 д.а.

4. Пирожков Л.С. До оцінки впливу вступу до СОТ країни–апліканта на її торгові потоки: досвід Болгарії // Статистика України. – 2005. – № 3. – С. 65–71. – 0,7 д.а.

В інших виданнях:

5. Пирожков Л.С. Щодо оцінки наслідків приєднання до СОТ нових країн / Перспективи та проблеми участі України в Світовій організації торгівлі у контексті економічної безпеки: Матеріали наук.-практ. конф. / Міжвідомча коміс. з питань фін. безпеки при Раді нац. безпеки і оборони України. – К., 2002. – С. 194–201. – 0,4 д.а.

6. Пирожков Л.С. Неотехнологічні теорії як сучасний інструмент визначення конкурентних переваг національних економік у міжнародній торгівлі / Міжнародна інтеграція та інформаційне суспільство. Матеріали наук. конф. Тези доп. / Відп. за вип. В.Є. Новицький. – К.: Науково-дослідний інститут міжнародних відносин НАУ, 2005. – С. 33–37. – 0,2 д.а.

7. Пирожков Л.С. Класичний та неокласичний напрями розвитку теорій міжнародної торгівлі в умовах глобалізації / Вісник Київського національного торговельного університету. Спецвипуск матеріалів міжнародної науково-практичної конференції “Науки про торгівлю” / Гол. Ред. А.А. Мазаракі. – К.: КНТЕУ, 2005. – № 2. – С. 34–41. – 0,5 д.а.