Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


698. Потапова Марина Юріївна. Статистичний аналіз репродуктивного здоров'я населення України: дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Потапова М.Ю. Статистичний аналіз репродуктивного здоров’я населення України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі викладені результати досліджень теоретичних аспектів аналізу репродуктивного здоров’я населення, сучасних чинників, які формують його в Україні.

Розроблені напрямки і етапи статистичного аналізу репродуктивного здоров’я.

В дисертації запропонована система показників репродуктивного здоров’я населення за блоками аналізу.

У роботі висвітлено питання інформаційного забезпечення статистичного аналізу репродуктивного здоров’я населення України в сучасних умовах, проведена оцінка його можливостей у світлі впровадження Міжнародної класифікації хвороб X перегляду.

Проведений регіональний аналіз репродуктивного здоров’я населення України в сучасних умовах на основі розроблених етапів, аналіз динаміки показників репродуктивного здоров’я, їх прогнозування.

У дисертації здійснено удосконалення методичних засад та інструментарію статистичного аналізу репродуктивного здоров’я населення в Україні. Це дозволило сформулювати низку висновків теоретичного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети.

  1. Вивчення методологічних засад дослідження репродуктивного здоров’я населення виявило, що його визначення згідно Всесвітньої організації охорони здоров’я є достатньо складним і потребує різнобічного підходу. Найбільша можливість статистичного вивчення репродуктивного здоров’я населення – у фізіологічних аспектах здоров’я, існуючих показниках його виміру.

  2. Аналіз існуючих джерел літератури дозволяє стверджувати, що на даний момент часу чіткої системи показників репродуктивного здоров’я не існує. Так, при дослідженні репродуктивного здоров’я пропонується декілька підходів, суть яких полягає у використанні для аналізу паралельно демографічних показників та показників захворюваності і смертності населення без чіткої систематизації. На основі систематизації та узагальнення існуючих підходів до вивчення репродуктивного здоров’я населення запропонована система показників оцінки репродуктивного здоров’я.

  3. Розроблені етапи аналізу репродуктивного здоров’я населення України на тлі існуючих підходів і методів вивчення репродуктивного здоров’я, що дозволило розглядати його як системне явище.

  4. Проведена оцінка можливостей інформаційного забезпечення аналізу репродуктивного здоров’я населення в Україні дозволила виявити певні його недоліки, а саме: обмеженість даних за віком.

  5. Здійснений аналіз відповідності розрахунків показників перинатальної і материнської смертності міжнародним стандартам, що дозволяє виявити напрямки подальшого удосконалення розрахунків службами статистики.

  6. Проаналізовані два потоки інформації – від Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я і Державного комітету статистики України, що дозволить користувачам інформації щодо репродуктивного здоров’я населення України правильно оцінити різницю розрахунків цими службами таких показників репродуктивного здоров’я, як перинатальна і материнська смертність; навчитися користуватися інформацією в залежності від мети використання даних.

  7. Оцінка впливу репродуктивного здоров’я населення України на демографічні процеси дозволила виявити основні регіони зниження чисельності наявного населення України в міжпереписний період, оцінити за допомогою нормативу Коула втрати дітей на Україні в динаміці, провести порівняння сумарних коефіцієнтів плідності гутеритів і українських жінок.

  8. Тенденції основних показників репродуктивного здоров’я є негативними. Так, в Україні відбувається погіршення стану здоров’я вагітних. За даними жіночих консультацій у 1992-2002 рр. частота анемій серед вагітних збільшилася в 2,4 рази, хвороб сечостатевої системи – в 2,7 разів, хвороб системи кровообігу – майже в 2 рази.

  9. На основі розрахованого співвідношення між рівнем захворюваності на гонорею і сифіліс доведений недооблік захворюваності хворобами, що передаються статевим шляхом; це співвідношення скоротилося з 12,1 в 1990 році до 0,7 в 2002 році.

  10. Проведена типологія областей України за основними складовими репродуктивних втрат – перинатальною і материнською смертністю, яка дозволила виявити регіони з найгіршою ситуацією, що дозволяє зробити припущення про зв’язок репродуктивних втрат населення України з екологічним станом регіону. Доведено, що одержане районування не пов’язане з показниками забезпечення лікарями акушер-гінекологами і пологовими ліжками жінок. Це потребує диференційованого підходу до областей України, розробки відповідних медичних заходів підтримки найбільш неблапополучних регіонів.

  11. Проведена типологія областей України за показниками репродуктивного потенціалу підліткового населення дозволила оцінити регіональний потенціал населення України, виявити репродуктивно виснажені регіони України.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Потапова М.Ю. Методологічні підходи до статистичного вивчення репродуктивного здоров’я/ Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід.наук.зб. – Вип.9/Відп.ред.О.О.Бєляєв. – К.: КНЕУ, 2001. – С.473-478 (0,15 д.а.).

  2. Потапова М.Ю. Статистичне дослідження рівноваги на ринках освіти, охорони здоров’я та соціальної допомоги за методом товарних потоків// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 173. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С.151-157 (0,24 д.а.).

  3. Потапова М.Ю. Статистичне дослідження динаміки основних показників репродуктивного здоров’я населення України/ Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 179. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С.306-315 (0,41 д.а.).

  4. Потапова М.Ю. Прогнозування репродуктивних втрат населення України/ Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 182. – Т.III. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С.680-684 (0,17 д.а.).

  5. Потапова М.Ю. “Статистичний аналіз репродуктивних втрат населення України”/ Проблеми статистики: Збірник наукових праць НДІ статистики Держкомстату України. Випуск 5. – К.: Видавничий центр Держкомстату України, 2003. – С.188-196 (0,52 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Potapova M. Statistical analysis of a reproductive health status of Ukraine`s population/ Problems of economical statistics in transition countries. 8th Ukrainian-Polish-Slovak Scientific Seminar.– K.: KNEU, 2001. – P.182-191 (0,35 д.а.).

  2. Потапова М. Репродуктивне здоров’я населення України: формування, статистична оцінка стану/ Вчені записки: Наукове видання; Випуск №10. – Харків, ХІУ, 2003. – С.271-273 (0,12 д.а.)

  3. Потапова М.Ю. Типологія областей України за показниками репродуктивних втрат/ Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень `2003”. Том 23. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.51-53 (0,12 д.а.)