Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


440. Кулинич Роман Омелянович. Статистичний аналіз взаємозв'язку розвитку економіки і зовнішньої торгівлі України: дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кулинич Р.О. Статистичний аналіз взаємозв’язку розвитку економіки і зовнішньої торгівлі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01 – Статистика. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню актуальних теоретичних та прикладних аспектів статистичної оцінки взаємозв’язку економічних явищ на прикладі розвитку економіки і зовнішньої торгівлі України. Розкрито значення зовнішньої торгівлі як чинника забезпечення економічного розвитку в умовах глобалізації. Проаналізовано сучасний стан зовнішньоторговельної діяльності в країні.

Дано характеристику статистичних методів кількісної оцінки взаємозв’язків економічних явищ. Проведено порівняльний аналіз ефективності застосування регресійного аналізу та статистичних рівнянь залежностей в оцінці показників взаємозв’язку і взаємовпливу економічного розвитку та зовнішньої торгівлі України.

Розроблено комп’ютерну програму для вивчення взаємозв’язків економічних явищ і виявлення тренду “Метод статистичних рівнянь залежностей” та запропоновано методичні положення: кількісної оцінки взаємозв’язку зовнішньоторговельного обороту з основними макроекономічними показниками; прогнозування і моделювання рівнів макроекономічних чинників для визначення ступеня інтенсивності їх використання у формуванні зовнішньоторговельного обороту в динаміці та індексного аналізу впливу чинників на формування обсягу експорту/імпорту товарів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової задачі щодо статистичного аналізу взаємозв’язку економічного розвитку і зовнішньої торгівлі України. Це дозволило сформулювати низку висновків теоретичного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети.

  1. Сучасна міжнародна торгівля здійснюється в умовах глобалізації і регіоналізації світової економіки, які потребують створення економіки відкритого типу, гармонійно узгодженої з економічним розвитком світового господарства. Це вимагає активізації трансформаційних ринкових процесів в економіці, оптимізації рівня її відкритості, захисту внутрішнього ринку на основі поліпшення структури і конкурентоспроможності національного виробництва. В умовах звуження платоспроможного попиту внутрішнього ринку як на кінцеву, так і на проміжну продукцію, та відсутності в даний час підґрунтя для його збільшення за браком механізмів сприяння зростанню заробітної плати населення і прибутків підприємств, експортна орієнтація може виявитися чи не єдиним механізмом досягнення сталого розвитку.

Усі теорії міжнародної торгівлі (меркантилізм, класична школа А.Сміта і Д.Рікардо, теорія Хекшера-Оліна, М.Портера та інші) вважають зовнішню торгівлю одним з важливих чинників економічного розвитку і становлять практичний інтерес щодо побудови більш удосконаленої моделі розвитку зовнішньоторговельної діяльності. Така модель потребує вибору ефективних економіко-статистичних методів для кількісної оцінки взаємозв’язку і взаємовпливу розвитку економіки та зовнішньої торгівлі, прогнозування й моделювання рівнів макроекономічних чинників для визначення ступеня інтенсивності їх використання у формуванні обсягу зовнішньоторговельного обороту в динаміці, а також оцінки впливу чинників (ціни і кількості експортованих/імпортованих товарів) на зовнішньоторговельний оборот по експорту/імпорту та умов зовнішньоторговельної діяльності.

  1. Динаміка обсягів зовнішньої торгівлі України товарами й послугами за 1996– 2002 роки свідчить про недостатню протидію наслідкам кризових явищ в Росії у 1998 – 1999 роках (як одного з найбільших торговельних партнерів). Так, починаючи з 1998 р., встановлено тенденцію до зниження обсягів товарів та послуг і тільки після 2000 р. спостерігаємо активізацію зовнішньої торгівлі в умовах економічного пожвавлення.

  2. Порівнюючи структури торгівлі товарами як імпорту, так і експорту України у 2002 році з 1996 роком, можна констатувати, що за сім років товарні структури зовнішньої торгівлі схожі і зміни, які відбувались протягом досліджуваного періоду, є незначними. Так, коефіцієнт подібності товарних структур експорту 2002 та 1996 років досить високий і становить 0,92 (структур імпорту – 0,97). Отже, товарна структура зовнішньої торгівлі України практично не змінилась, незмінною залишилася й номенклатура товарів, які забезпечують основну частину валютних надходжень. Протягом 1996-2002 років товарну структуру складають в основному металургія, хімічна промисловість, машинобудування та агропромисловий комплекс. Розвиток експорту хімічної продукції стримується її високою енергоємністю, залежністю від імпортної сировини (особливо газу, нафти й стиролу) та екологічною шкідливістю. Потрібно також зауважити, що за рівня внутрішніх цін, який склався нині на більшість товарів вітчизняного агропромислового комплексу, важко розраховувати на збереження зовнішніх ринків для цієї продукції.

  3. Перспективним напрямом розвитку зовнішньої торгівлі України є прискорення темпів експорту товарів до країн далекого зарубіжжя порівняно з експортом у країни близького зарубіжжя, що сприятиме підвищенню сталості економічного розвитку з огляду на меншу мінливість економічної кон’юнктури за межами СНД. Зрозуміло, що надання переваг відносинам з країнами далекого зарубіжжя не означає необхідності стримання експорту до країн близького зарубіжжя, особливо до Російської Федерації.

  4. У дисертаційному дослідженні запропоновано розраховувати індекс цін зовнішньої торгівлі. У даний час Державним комітетом статистики цей індекс не публікується. Розрахунок індексів цін експорту (імпорту) товарів дасть змогу оцінювати розмір економії (перевитрат) держави внаслідок зміни цін. Розроблено методичні положення індексного аналізу впливу чинників на формування обсягу експорту (імпорту) товарів та умов зовнішньої торгівлі.

  5. У роботі вперше запропоновано використовувати для кількісної оцінки взаємозв’язку і взаємовпливу економічного розвитку та зовнішньої торгівлі України, поряд з методом регресійного аналізу, метод статистичних рівнянь залежностей. Для проведення розрахунків автором дослідження створено комп’ютерну програму.

  6. Створення надійної інформаційної бази для менеджменту в усіх галузях економіки, зокрема, у сфері зовнішньої торгівлі, неможливе без урахування ступеня інтенсивного чи неінтенсивного впливу різних чинників, які формують результати господарської діяльності. Виявлення за допомогою методу статистичних рівнянь залежностей інтенсивного чи неінтенсивного впливу окремого макроекономічного чинника на результативний показник (зовнішньоторговельний оборот) має важливе значення для прийняття обґрунтованих державних рішень з метою інтенсифікації позитивного впливу чинника в майбутньому чи зменшення його ролі – при негативній його дії на розвиток зовнішньоторговельної діяльності.

  7. Метод статистичних рівнянь залежностей можна застосовувати для оперативних розрахунків взаємозалежності економічних явищ на державному та регіональному рівнях, а також в будь-якому виді економічної діяльності (промисловості, сільському господарстві, будівництві, транспорті тощо) з урахуванням специфіки чинників та результативних показників функціонування певного виду діяльності. У цьому випадку необхідно уточнити перелік чинників та результативних показників, що характеризують конкретний вид господарської діяльності. Наприклад, на регіональному рівні можна вивчати взаємозалежність зовнішньоторговельного обороту і валової доданої вартості, а в окремих видах економічної діяльності – взаємозв’язок зовнішньоторговельного обороту і виробленої продукції цієї галузі.

За результатами досліджень підготовлено методичні положення:

кількісної оцінки взаємозв’язку зовнішньоторговельного обороту з основними макроекономічними показниками;

прогнозування і моделювання рівнів макроекономічних чинників для визначення ступеня інтенсивності їх використання у формуванні зовнішньоторговельного обороту в динаміці.

  1. Запропоновані в дисертаційному дослідженні методики оцінки впливу чинників на результати зовнішньоторговельної діяльності можуть знайти своє застосування в усіх ланках органів державного управління (районних, міських, обласних і міністерствах) та Державному комітеті статистики України, що дозволить покращити рівень господарської діяльності на загальнодержавному і регіональному рівнях.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

        1. Кулинич Р.О. Статистичне моделювання рівнів чинників, що формують обсяг валового внутрішнього продукту (ВВП) // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2001. – №6. – С. 47 – 52. – 0,4 друк.арк.

        2. Кулинич Р.О. Моделювання інтенсивності використання чинників для формування обсягу ВВП в динаміці // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2002. - №2. - С.118 – 121. – 0,3 друк.арк.

        3. Кулинич Р.О. Аналіз зовнішньоторговельної діяльності як один із чинників формування обсягу ВВП України // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – Хмельницький, 2003. – №1. – С. 216—227. – 0,8 друк.арк.

        4. Кулинич Р.О. Індексний аналіз впливу чинників на формування обсягу ВВП України в умовах ринкової економіки // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2003.- №1. – С.126 – 128. – 0,2 друк.арк.

        Публікації в інших виданнях:

              1. Кулинич Р.О. Моделювання методом статистичних рівнянь залежностей обсягу ВВП при зміні рівнів чинників // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: Збірник наукових праць. - Кривий Ріг: І. В. І., 2002. - С. 168-173. – 0,4 друк.арк.

              2. Кулинич Р.О. Програмне забезпечення вивчення взаємозв’язків і виявлення тенденцій розвитку соціально-економічних явищ і технічних процесів методом статистичних рівнянь залежностей // Системний аналіз та інформаційні технології: Тези доповідей учасників V Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених.– К.: НТУУ “КПІ”, 2003. – С.66 – 67. – 0,1 друк.арк.

              3. Кулинич Р.О. Моделювання і прогнозування рівнів макроекономічних чинників для визначення ступеня інтенсивності їх використання у формуванні зовнішньоторговельного обороту в динаміці // Економетрія: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Хмельницький: ХІУП, 2003. – С. 100- 126. - 1,7 друк.арк.

              4. Кулинич Р.О. Методологічні аспекти статистичної оцінки взаємозв’язку розвитку економіки і зовнішньої торгівлі України // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи. Збірник текстів доповідей науково-практичної конференції з нагоди Дня працівників статистики. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2003.– С. 176-181. - 0,4 друк.арк.

                    1. Кулинич Р.О. Статистична оцінка макро- і мікроекономічних чинників господарської діяльності // Управління у ХХІ столітті: погляд молодих вчених. Збірник тез доповідей Всеукраїнської наукової конференції. – Хмельницький: ХІУП, 2004. – С. 59 - 60. – 0,2 друк.арк.