Ігнатов Сергій Новомирович. Статистика ринку праці в сільській місцевості регіону (на прикладі Вінницької області) : Дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Державний комітет статистики України. — К., 2005. — 399арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 190-205.
Анотація до роботи:
Ігнатов С.Н. Статистика ринку праці в сільській місцевості регіону (на прикладі Вінницької області). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01 – статистика. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2005.
У дисертації розглянуто сутність ринку праці в сільській місцевості, його специфіка, місце і вплив на формування, відтворення та використання трудових ресурсів, інформаційне забезпечення цих процесів, удосконалення методики їх статистичного аналізу, оцінювання та прогнозування.
Систематизовано та формалізовано теоретичні, наукові означення, що характеризують явища і процеси, пов’язані з формуванням моделі ринку праці, яка існує в Україні, а також сформульовано авторське поняття “регіональний ринок праці в сільській місцевості”. Здійснено статистичний аналіз соціально-економічних, демографічних, міграційних процесів у сільській місцевості Вінниччини в динаміці.
Запропоновано концепцію, що узагальнює, розвиває і доповнює існуючу систему статистичних показників, які відображають розвиток регіонального ринку праці в сільській місцевості.
Отримано характеристику за окремими ознаками з розкриттям соціально-ментальних властивостей трудових ресурсів сільського населення регіону в результаті проведеного вперше спеціального вибіркового обстеження економічної активності сільського населення .
Здійснено прогнози динаміки ринку праці в сільській місцевості, проаналізовано розвиток демографічних процесів на селі, рівень зайнятості та безробіття сільського населення.
Обґрунтовано методику побудови та здійснено розрахунок інтегрального показника для комплексного оцінювання розвитку ринку праці на селі.
Запропоновано практичні рекомендації щодо застосування статистичного забезпечення управління ринком праці на селі.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових завдань щодо обґрунтування методологічних, організаційних та методичних засад статистичного оцінювання стану, розвитку та регулювання регіонального ринку праці в сільській місцевості. Основні науково-практичні результати дослідження дозволяють зробити такі висновки:
На підставі систематизації теоретико-наукових означень вітчизняних науковців сформульовано поняття регіонального ринку праці в сільській місцевості з розкриттям його сутності, особливостей територіальної ознаки, взаємозв’язків суб’єктів і чинників, і це зумовило його загальнопізнавальне, теоретичне значення.
Аграрні реформи, які були впроваджені в сільськогосподарському виробництві не дали бажаних результатів в частині забезпечення сільського населення робочими місцями. Стан економіки в сільськогосподарському секторі послабив взаємозв’язки суб’єктів та чинників ринку праці і обумовив негативну тенденцію їх розвитку.
Тип кон’юнктури ринку праці в сільській місцевості Вінницької області – трудонадлишковий, що свідчить про наявність кризових явищ на ринку праці.
Сучасна система національних показників статистики ринку праці в цілому відповідає чинним міжнародним стандартам і нормативним документам, але не повною мірою враховує особливості ринку праці в сільській місцевості. Для врахування специфіки сільської місцевості регіону та досягнення повноти розкриття територіального розрізу на підставі здійсненого порівняльного аналізу пропонується статистичну звітність, адміністративні дані, програми спостережень доповнити статистичними показниками з їх диференціацією за користувачами.
У результаті проведеного статистичного дослідження рівня сільськогосподарського виробництва, стану ринку праці та демографічних процесів сільського населення області отримано результати, які свідчать про негативні тенденції розвитку сільського ринку праці. Скорочення чисельності населення, зниження народжуваності і тривалості життя, смертність населення в працездатному віці, від’ємне сальдо міграції сьогодні характеризують демографічну ситуацію на Вінниччині. Це призводить до зменшення як економічно активного населення на селі, так і працездатного населення, зростання навантаження на працездатних осіб, збільшення кількості безробітних та наявності прихованого безробіття.
Запропонована програма і результати проведеного спеціального вибіркового обстеження економічної активності сільського населення дали можливість отримати характеристику трудових ресурсів у сільській місцевості регіону за окремими ознаками з відображенням якісної сторони одиниць спостереження, тим самим доповнивши інформаційну базу статистичного забезпечення управління ринком праці.
За допомогою статистичних критеріїв доведено можливість використання прогнозів розвитку ринку праці в сільській місцевості для прийняття управлінських рішень регіональними органами виконавчої та представницької влади з метою регулювання ринку праці. Результати здійсненого прогнозу підтверджують негативну тенденцію розвитку явищ і процесів, які відбуваються на регіональному ринку праці в сільській місцевості.
Розрахований інтегральний показник є індикатором стану ринку праці в сільській місцевості регіону і дозволяє здійснювати рейтингове оцінювання розвитку ринку праці в розрізі регіонів України.
Використані теоретико-методологічні засади проведення спеціального вибіркового обстеження населення, прогнозів, побудови схеми інтегрального показника можуть бути застосовані в інших регіонах (областях) України для статистичного аналізу стану і розвитку ринку праці в сільській місцевості.
Отримані результати здійсненого дослідження є інформаційною базою для користувачів у процесі розроблення та прийняття ними управлінських рішень за основними напрямками діяльності на ринку праці для підвищення ефективності регіональної політики щодо відтворення, розподілу і використання трудових ресурсів у сільській місцевості.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Ігнатов С.Н. Про деякі проблеми забезпечення статистичною інформацією органів державної влади та місцевого самоврядування на регіональному рівні щодо зайнятості населення в сільській місцевості // Проблеми статистики: Зб. наукових праць НТК статистичних досліджень Держкомстату України. – К.: Видавничий центр Держкомстату України. – 2004. – Вип. 6 – 276 с. – С.40 – 43 (0,40 друк. арк.).
Ігнатов С.Н. Тенденції демографічних процесів в сільській місцевості Вінниччини, їх вплив на трудові ресурси села // Економіст. – 2005. - № 7. – С.63 – 65 (0,74 друк. арк.).
Ігнатов С.Н. Методологічні аспекти статистичного аналізу ринку праці у сільській місцевості Вінницької області // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2005. - №2 (7). – С.18 – 25 (0,55 друк. арк.).
Ігнатов С.Н. Соціально-економічне становище в сільській місцевості Вінницької області та його вплив на ринок праці // Статистика України. - 2005. - №2(29). – С. 63-69 (0,94 друк. арк.).
Ігнатов С.Н. Використання вибіркових статистичних спостережень для регулювання ринку праці в сільській місцевості // Зб. наукових праць Вінницького державного аграрного університету, Вінниця: Видавництво ОЦ ВДАУ. – 2005. – Вип. 24 – 231 с. – С. 174 – 183 (0,62 друк. арк.).
Ігнатов С.Н., Мороз О.О., Мельник І.Г. До проблеми інтеграції підприємництва в АПК // Статистика України. – 2004. - №2(25). – С. 79-83 (0,64/0,15 друк. арк.).
Ігнатов С.Н., Мороз О.О., Карачина Н.П., Ткачук Л.М. Інституційне значення, динаміка та перспективи розвитку переробної сфери АПК // Статистика України. – 2004. - №4(27). – С. 91-94 (0,56/0,1 друк. арк.).
Мороз О.В., Ігнатов С.Н., Штефан Л.Б. Закономірності динаміки енергетичної ефективності сільськогосподарського виробництва Вінницької області // Статистика України. – 2002. - №2. – С. 44-50 (0,67/0,20 друк. арк.).
Мороз О.В., Ігнатов С.Н., Штефан Л.Б. Методологічні підходи до визначення ефективності сільськогосподарського виробництва // Статистика України. – 2002. - №4. – С. 11-14 (0,45/0,12 друк. арк.).
В інших виданнях:
1. Ігнатов С.Н. Статистичні дослідження чинників ринку праці в сільській місцевості. // Зб. текстів доповідей на науково-практичній конференції з нагоди Дня працівників статистики “Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи”. – Київ: Держкомстат України. – 2003. – С.106 – 112 (0,50 друк. арк.).
2. Ігнатов С.Н. Фінансове забезпечення ринку праці в сільській місцевості Вінниччини. // Зб. матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників “Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій”. Том І. – Вінниця: Вінницький інститут економіки. – 2004. – С.32 – 37 (0,40 друк. арк.).