Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Крячко Андрій Григорович . Стоматологічна захворюваність військовослужбовців України та розробка профілактичних заходів : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2009.



Анотація до роботи:

Крячко А.Г. Стоматологічна захворюваність військовослужбовців України та розробка профілактичних заходів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2008.

Дисертаційна робота присвячена вивченню рівня стоматологічної захворюваності військовослужбовців ВМС України різного терміну служби та розробці комплексу заходів для профілактики стоматологічної патології з використанням засобів адаптогенної дії.

Встановлено, що стоматологічна захворюванність в значній мірі залежить від регіону України, з якого відбувався призов до лав ВМС, найбільша захворюваність встановлена для Західного регіону. Вперше чітко визначено зв’язок ступеня дисбіозу порожнини рота із стоматологічною патологію та терміном служби військовослужбовців ВМС України.

Вивчено лікувально-профілактичну дію таблетованого засобу "Біотрит-Дента" та зубного еліксиру "Лізомукоїд" у моряків із стоматологічною патологією та показано їх високу ефективність в нормалізації мікробіоценозу, салівації та усуненні запальних явищ в ротовій порожнині.

Вперше обґрунтовано, запропоновано та опрацьовано комплекс загально-профілактичних та спеціальних заходів, спрямованих на зниження стоматологічної захворюваності у військовослужбовців ВМС України.

Показано, що застосування розробленого комплексу серед військовослужбовців ВМС України дозволяє зменшити приріст карієсу зубів та інтенсивність запального процесу в тканинах пародонта.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення й нове вирішення актуального наукового завдання, що полягає у підвищенні ефективності профілактики й лікування карієсу зубів і захворювань пародонту у військовослужбовців ВМС України шляхом розробки комплексу організаційно-профілактичних заходів із застосуванням препаратів адаптогенної дії.

1. На підставі проведених епідеміологічних досліджень виявлено високу розповсюдженість та інтенсивність карієсу зубів та захворювань пародонту у призовників до лав ВМС України, причому самий високий рівень захворюваності – у призовників із Західного регіону, де вміст фтору у питній воді є недостатнім (розповсюдженість карієсу 98 %; індекс КПВ 7,6; індекс CPITN 2,36; кровоточивість в структурі індексу CPITN 33,2 %).

2. Встановлено, що у військовослужбовців ВМС України із збільшенням терміну служби погіршується гігієнічний стан порожнини рота, зменшується швидкість салівації (р < 0,01), знижується ЗПА та активність КФ (р < 0,001) в ротовій рідині та значно зростає стоматологічна захворюваність (розповсюдженість карієсу досягає 100 %, захворювань пародонту – 87 %).

3. Показано, що у призовників із стоматологічною патологію ступінь дисбіозу порожнини рота майже в 2 рази більше норми та значно збільшується з терміном служби (в 6 разів).

4. Показано, що застосування «Біотрита-Дента» військовослужбовцями з множинним карієсом зубів та захворюваннями пародонту призводить до зниження приросту карієсу (в 3,6 разів), покращення гігієнічного стану порожнини рота (зменшення ГІ Гріна-Вермільона на 25 %, індексу Silness-Loe на 30 %), зменшення інтенсивності запалення тканин пародонта (зменшення РМА (Parma) на 63 %, індексу кровоточивості на 65 %, ПІ Рассела на 55 %), зменшення ЗПА та активності КФ в ротовій рідині в 2 рази, нормалізації мікробіоценозу порожнини рота (зменшення СД майже в 2 рази).

5. Показано, що під впливом зубного еліксиру «Лізомукоїд» у військовослужбовців з ХКГ покращується гігієнічний стан порожнини рота (зменшення ГІ Гріна-Вермільона на 20 % та індексу Silness-Loe на 28 %), зменшується інтенсивність запалення тканин пародонта (зменшення РМА (Parma) та індексу кровоточивості на 59 %, ПІ Рассела на 53 %), покращується функціональна активність слинних залоз (збільшення швидкості салівації на 25 %), зменшується ЗПА, активність КФ в ротовій рідині, ступінь дисбіозу до показників здорових осіб (р < 0,05).

6. Обґрунтовано, розроблено та опрацьовано комплекс загально-профілактичних та спеціальних заходів із застосуванням препаратів адаптогенної дії, який дозволяє зменшити приріст карієсу (на 80 % при застосуванні «Лізомукоїду» та на 94 % при застосуванні «Лізомукоїду» та «Біотриту-Дента») та інтенсивність запального процесу в тканинах пародонта (РМА Parma на 36,5 % та CPITN на 40 % при застосуванні «Лізомукоїду» і на 46,5 % та 49 % відповідно при застосуванні «Лізомукоїду» та «Біотриту-Дента»).

Публікації автора:

  1. Косенко К. Н. Стоматологическая заболеваемость призывников Военно-морских сил Украины / К.Н. Косенко, А.Г. Крячко // Вісник стоматології. – 2008. – № 2. – С.112-118. Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, обробка результатів і їх підготовка до друку.

  2. Крячко А. Г. Состояние полости рта у военнослужащих ВМС Украины с разным сроком службы / А.Г. Крячко // Вісник стоматології. – 2008. – № 5-6. – С. 134-137.

  3. Крячко А. Г. Влияние профилактических средств на состояние полости рта у военнослужащих ВМС Украины / А.Г. Крячко, К.Н. Косенко, О.А. Макаренко // Вісник стоматології. – 2007. – № 2. – С. 28-32. Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, обробка результатів і їх підготовка до друку.

  4. Крячко А. Г. Стан здоров’я ротової порожнини у військовослужбовців військово-морських сил України / А.Г. Крячко // Військова медицина України. - 2007. – Том 7. – № 1. – С.23-25.

  5. Крячко А. Г. Лечебно-профилактическое действие зубного эликсира «Лизомукоид» при стоматологической патологии у кадровых военнослужащих ВМС Украины / А.Г. Крячко, О.Э. Кнава // Вісник стоматології. – 2008. – № 5-6. – С. 15-17. Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, обробка результатів та їх підготовка до друку.

  6. Крячко А. Г. Актуальні проблеми військово-морської стоматології на сучасному етапі / А.Г. Крячко // Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. – 2007. – Вип. 20. – С. 351-357.

  7. Левицкий А. П. Регуляция микробиоценоза полости рта с помощью про- и пербиотиков / А.П. Левицкий, О.В. Деньга, Л.Н. Россаханова, А.Г. Крячко, А.Б. Македон, А.В. Дзяд // Вісник стоматології (Мат. наук.-практ. конф. с між нар. участю "Досягнення та перспективи розвитку сучасної стоматології" з нагоди 80-річчя з дня заснування Інституту стоматології АМН України, м. Одеса, 3-4 квітня 2008 р.). – 2008. – № 1. – С. 12-13. Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, підготовка до друку.

  8. Левицкий А. П. Лизоцим-содержащие препараты в профилактике и лечении стоматологических заболеваний / А.П. Левицкий, О.В. Деньга, А.Г.Крячко, К.В. Скидан, В.Г. Плотникова // Інноваційні технології в стоматологічну практику : матеріали III (X) з’їзду асоціації стоматологів України. : тези доп. – Полтава, 2008. – С.196-197. Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, обробка результатів і їх підготовка до друку.