Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Цьохла Світлана Юріївна. Стратегія економічного розвитку курортно-рекреаційної сфери : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Цьохла С. Ю. Стратегія економічного розвитку курортно-рекреаційної сфери. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка та управління національним господарством - Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2009.

У дисертаційній роботі виявлені передумови, проблеми та тенденції розвитку курортно-рекреаційної сфери України та її підприємств, які враховано при обґрунтуванні напрямів удосконалення галузевої діяльності та формуванні стратегії економічного розвитку. Розкрито сутність, зміст курортно-рекреаційної діяльності, обґрунтовано економічні складові її розвитку. Виявлено особливості трансформаційних процесів у курортно-рекреаційній сфері, що складаються в реформуванні відносин власності і розвитку підприємництва в галузі. Розроблено методичні підходи до індикативної оцінки функціонування галузевих підприємств, проведено моніторинг господарської діяльності курортів, установлені тенденції розвитку курортно-рекреаційної сфери України. Встановлено конкурентні переваги вітчизняних курортів на міжнародному ринку послуг. Запропонована диференціація регіонів для спеціалізації курортів та розвитку видів послуг для відповідних споживачів. Проведена рейтингова систематизація оздоровниць за якістю обслуговування. Розроблено економетричні моделі рівня якості послуг за курортними регіонами. Обґрунтовано напрями вдосконалення діяльності та цільового розвитку курортно-рекреаційної сфери. Розроблено економіко-математичну модель оцінки впливу курортно-рекреаційної сфери на формування доходів держави, побудовано прогноз економічного розвитку курортів для використання в економічній політиці.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та вирішення важливої науково-прикладної проблеми обґрунтування методологічних і методичних положень формування стратегії економічного розвитку курортно-рекреаційної сфери, науково-практичних рекомендацій щодо її реалізації адекватно до сучасних умов економіки країни.

Сутність основних висновків і пропозицій полягає в наступному:

  1. Сучасний етап соціально-економічного розвитку України характеризується численними спробами реформування соціальної сфери суспільства, при цьому визначальну роль у забезпеченні життєдіяльності населення відіграють галузі та сфери національного господарства, відповідальні за стан здоров'я населення. Обґрунтовано роль рекреації у національній економіці, яка сформувалась у специфічний сектор національного господарства, сферу соціально-економічної та екологічної державної політики для реалізації комплексних рекреаційних потреб громадян та вносить значний вклад у вирішення питань зайнятості, формування прибутку національних, регіональних структур, об’єднань і підприємств. Соціально-економічний вплив на суспільство і довкілля виявляється багатьма шляхами: по-перше, поліпшенням здоров'я та підвищенням добробуту населення; по-друге, забезпечення доходів національних, регіональних структур і бізнесу; по-третє, раціональне використання природних ресурсів дозволяє зберігати якість довкілля.

  2. Сутність курортно-рекреаційної діяльності полягає в організації процесів формування і реалізації курортного продукту та надання окремих послуг із метою задоволення рекреаційних потреб. Сучасні оздоровниці для надання послуг відпочинку і якісного лікування формують комплексний курортний продукт, поєднуючи оздоровчу технологію з послугами розміщення, харчування, організацією дозвілля, спортивними та анімаційними заходами, додаткового сервісу.

  3. Організація курортної індустрії базується на принципах забезпечення раціонального споживання природних ресурсів, розвитку матеріально-технічної бази, ефективного використання виробничих ресурсів, забезпечення прибуткової діяльності та орієнтації на світові стандарти обслуговування. До економічних складових розвитку курортно-рекреаційної діяльності пропонується віднести: багаті рекреаційні ресурси, наявність попиту, розвинена мережа санаторно-курортних установ, прогрес науки і техніки, популяризація туризму.

  4. Досліджено еволюцію державного управління сферою оздоровлення в Україні та обґрунтовано систему її сучасних принципів. Обґрунтовано доцільність подальшого управління курортно-рекреаційної сферою на ринкових засадах із елементами державного регулювання. При цьому ринковий механізм реалізує принципи економічної свободи, вільної взаємодії попиту і пропозиції, державне регулювання розвитку націлено на створення умов для ефективного функціонування ринку та усунення негативних наслідків ринкових процесів, захист національних інтересів на світовому туристичному ринку.

  5. Досліджено сучасні інституціональні перетворення в сфері рекреації у національній економіці, які полягають у реформуванні відносин власності та трансформації суб'єктів курортно-рекреаційної діяльності. Результати моніторингу реформування власності курортно-рекреаційних підприємств свідчать про тенденцію завершення процесу приватизації. До тенденції трансформації суб'єктів курортно-рекреаційної діяльності треба віднести пріоритет формування й функціонування якісно нових господарських структур над процесом перетворення й перерозподілом дореформених об'єктів.

  6. Створена концепція економічного розвитку курортно-рекреаційної сфери на принципах постійного вдосконалення якості послуг, яка містить основні напрями економічного розвитку з виділенням пріоритетних напрямів щодо вдосконалення якості обслуговування, встановлює низку дій цільового розвитку, форми забезпечення, способи й умови реалізації, а також передбачає моделювання варіантів підвищення якості обслуговування та прогнозування рівня розвитку курортно-рекреаційної сфери. Застосування концепції дозволить розробляти й запроваджувати стратегії підвищення економічної ефективності діяльності курортів.

  7. Дістало подальший розвиток науково-методичний підхід до індикативної оцінки функціонування підприємств курортно-рекреаційної сфери через визначення певних видів ефектів за допомогою системи показників, що відображає поточний рівень, динаміку змін у розвитку курортно-рекреаційної діяльності, забезпечує можливість результативного управління такого роду розвитком. На засадах аналізу сучасного стану курортно-рекреаційної сфери, було обґрунтовано відповідні заходи для забезпечення її розвитку: реструктуризація підприємств санаторно-курортної мережі, поліпшення якості обслуговування та їх відповідність міжнародним стандартам, розвиток інфраструктури.

  8. Дістало подальший розвиток науково-методичний підхід до диференціації курортних регіонів за розміщенням рекреаційних ресурсів для формування адекватної стратегії економічного розвитку. Запропонована диференціація курортних регіонів щодо формування стратегічних центрів господарювання включає оцінку рекреаційного потенціалу (забезпеченість) території та встановлення на цій основі спеціалізації курорту, розвиток видів курортно-рекреаційних послуг. Це дозволяє визначати групи відповідних споживачів та формувати адекватні стратегії економічного розвитку курортних територій.

  9. Досліджено тенденції розвитку міжнародної рекреації; методом аналізу порівняльних переваг позицій країн у міжнародному туробміні встановлені конкурентні переваги вітчизняних курортів: унікальні цілющі ресурси, рекреаційна цінність клімату, довжина морського узбережжя, які є важливішими стратегічними ресурсами України, що потребують збереження та розвитку.

  10. Шляхом проведення маркетингового аналізу визначено ступінь задоволення оздоровлених, переваги місць розміщення, структуру витрат відпочиваючих, обсяг селитебного сектора, а також встановлено слабкі сторони курортного обслуговування, які стримують розвиток галузевої діяльності. Визначено стратегічні напрями вдосконалення та розвитку діяльності для досягнення цілей з підвищення економічної ефективності через управління якістю курортно-рекреаційних послуг.

  11. Уперше розроблено науково-методичні положення щодо оцінки рівня якості курортно-рекреаційних послуг, які полягають у системному дослідженні процесів обслуговування за сформованою системою критеріїв якості. Запропоновано рейтингову систематизацію оздоровниць за якістю обслуговування, що дозволяє ранжувати курортні установи, і на цій основі проводити цільове регулювання діяльності. Дослідження залежності якості обслуговування та ціни курортно-рекреаційних послуг проведено із використанням математичних методів. Уперше розроблено економетричні моделі «ціна-якість» для санаторіїв та пансіонатів, за допомогою яких визначено рівень якості послуг за курортними регіонами, обґрунтовано напрями вдосконалення діяльності та цільового розвитку курортно-рекреаційної сфери.

  12. Запропоновано наукові рекомендації щодо комплексного формування цільових державних і регіональних програм розвитку рекреації як інструмента її успішного розвитку шляхом розмежування рівнів регулювання та узгодження інтересів всіх суб'єктів рекреаційного процесу. Відповідно до потреб необхідності здійснення комплексної економічної політики сформовано систему програм економічного розвитку курортно-рекреаційної сфери, що дозволяє підвищити роль економічних методів у системі управління й в області використання рекреаційних ресурсів.

  13. Обґрунтовано доцільність застосування інноваційного забезпечення функціонування й розвитку курортно-рекреаційної сфери, а саме новітні методики оздоровлення й лікування, інновації в благоустрою курортних парків, маркетингові новації для просування курортного продукту на внутрішньому й зовнішньому ринках. На основі регіональних концепцій і програм розвитку рекреації і курортів сформовано систему заходів щодо активізації інноваційної діяльності курортно-рекреаційних підприємств, яка поєднує напрями підтримки та способи стимулювання інновацій для рекреації.

  14. Уперше розроблено економіко-математичну модель оцінки впливу курортно-рекреаційної сфери на формування доходів держави через податкові платежі суб'єктів діяльності (модель залежності платежів до бюджету від чисельності працюючих у галузі, кількості відпочиваючих, обсягу реалізації послуг, витрат на виробництво і кількості проведених ліжко-днів), за допомогою якої побудовано прогноз економічного розвитку курортів для використання в економічній політиці.

Результати проведеного дослідження і виконаних розрахунків підтверджують, що пріоритетний напрямок розвитку національного господарства – курортно-рекреаційна сфера, яка сприяє забезпеченню значного рівня зайнятості й соціального добробуту, збереженню й раціональному використанню природних ресурсів країни, – є потенційно прибутковою.

Публікації автора:

Монографії

  1. Цьохла С. Ю. Трансформація рекреаційної діяльності та розвиток регіональних ринків курортно-рекреаційних послуг (методологія, аналіз і шляхи вдосконалення): [монографія] / Світлана Юріївна Цьохла. - Сімферополь, Таврія, 2008. – 352 с.

Відгук у ЗМІ – д.е.н. проф. О. О. Орлов. Важливість курортно-рекреаційного комплексу зростає // Економіст. – 2008. - № 10. – С. 74.

  1. Цёхла С. Ю. Иностранный туризм в Украине и направления его развития / С. Ю. Цёхла // Тенденции развития экономики и формирование современной системы управления внешнеэкономическими связями: региональный аспект /Под общей ред. Крамаренко В. И. – Симферополь: Культура народов Причерноморья, 2007. – 263 с. (С. 202-206).

Особистий внесок здобувача: визначено тенденції та напрями розвитку іноземного туризму – 0,49 д.а.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Цёхла С. Ю. Направления совершенствования маркетинговых исследований крымского турпродукта / С. Ю. Цёхла, Е. Н. Бобарыкина // Экономика и управление. – 2002. – № 6. – С. 31–34.

Особистий внесок здобувача: сформована система показників конкурентоспроможності підприємств курортно-рекреаційних послуг, визначено зміни попиту на ринку оздоровчих послуг - 0,2 д.а.

  1. Цёхла С. Ю. Управление техническим развитием предприятий / С. Ю. Цёхла // Ученые записки Таврического национального университета им. В. И. Вернадского. – 2002. – № 54. – С. 141–145.

  2. Цёхла С. Ю. Предприятие как объект права собственности / С. Ю. Цёхла // Ученые записки Таврического национального университета им. В. И. Вернадского. – 2004. – Т. 17 (56), № 2 Экономика. – С. 320–323.

  3. Цёхла С. Ю. Состояние трансформации собственности в Автономной Республике Крым / С. Ю. Цёхла // Экономика Крыма. – 2005. – № 15. – С. 64–67.

  4. Цёхла С. Ю. Вопросы эффективности приватизации учреждений санаторно-курортного комплекса Крыма / С. Ю. Цёхла // Ученые записки ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2006. – Т. 19 (58), № 2 Экономика. – С. 252–263.

  5. Цьохла С. Ю. Концептуальні напрями формування стратегії економічного розвитку курортно-рекреаційної сфери України / С. Ю. Цьохла // Культура народов Причерноморья. – 2006. – № 115, Т. 2. – С. 39–43.

  6. Цёхла С. Ю. Основные экономические проблемы санаторно-курортного комплекса Крыма / С. Ю. Цёхла // Экономика Крыма. – 2006. – № 17. – С. 107–109.

  7. Цёхла С. Ю. Особенности организации и применения системы контроллинга на предприятиях курортно-рекреационного комплекса // С. Ю. Цёхла, О.В. Мамонтова // Культура народов Причерноморья. – 2007. – № 88. – С. 126-129.

Особистий внесок здобувача: визначено особливості діяльності підприємств рекреаційної сфери та впровадження системи контролінгу для них - 0,3 д.а.

  1. Цьохла С. Ю. Економіко-статистичний аналіз використання трудових ресурсів у рекреаційній сфері АР Крим / С. Ю. Цьохла, О. П. Кузнєцова // Вісник Хмельницького національного університету. – Том 2, № 6, Економічні науки. – 2007. – С. 108–112.

Особистий внесок здобувача: визначено соціально-економічні чинники рекреаційної індустрії, обґрунтовано необхідність підвищення якісного рівня персоналу рекреаційної сфери - 0,35 д.а.

  1. Слесарева М. П. Уровень результативности крымских курортных регионов / М. П. Слесарева, С. Ю. Цёхла [зб.наук.пр. «Інноваційні шляхи розвитку курортно-туристичних регіонів та ринків» / НАН України. Ін-т економіко-правових досліджень]. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, ЛТД», 2007. – С. 198–205.

Особистий внесок здобувача: складено рейтинг курортних регіонів по показникам результативності діяльності галузевих підприємств - 0,18 д.а.

  1. Цёхла С. Ю. Особенности развития экспорта крымских курортных услуг / С. Ю. Цёхла // Ученые записки ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2007. – Т. 20 (59), № 1 Экономика. – С. 231–237.

  2. Цёхла С. Ю. Региональная дифференциация курортов Крыма: экономические вопросы / С. Ю. Цёхла // Экономика Крыма. – 2007. – № 21. – С. 73–77.

  3. Цёхла С. Ю. Проблемы налогообложения деятельности рекреационных предприятий / С. Ю. Цёхла // Бизнес Информ. – 2007. – № 12 (2). – С. 78–80.

  4. Цьохла С. Ю. Формування умов для розвитку ефективної экономічної діяльності курортної сфери / С. Ю. Цьохла // Культура народов Причерноморья. – 2007. – № 123. – С. 55–60.

  5. Цьохла С. Ю. Сутність соціально орієнтованої рекреаційної діяльності й проблеми її розвитку / С. Ю. Цьохла // Економіка та держава”. – 2008. – № 1. – С. 21–23.

  6. Цьохла С. Ю. Моніторінг фінансових показників рекреаційних підприємств Криму / С. Ю. Цьохла // Фінанси України. - 2008. – № 2. – С. 36–43.

  7. Цьохла С. Ю. Економічні основи курортної індустрії й перспективи розвитку / С. Ю. Цьохла // Ученые записки ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2008. – Т. 21 (60), № 1 Экономика. – С. 286–294.

  8. Цьохла С. Ю. Інноваційна реструктуризація як головній напрямок розвитку регіональної рекреації / С. Ю.Цьохла // Теорії мікро-макроекономіки: зб. наук. праць Академії муніципального управління. За ред. Проф. Ніколенка Ю.В., Мальчина Ю.М., – Випуск 29. – Київ, 2008. – С. 147-153.

  9. Цьохла С. Ю. Управління розвитком курортно-рекреаційної сфери на основі вдосконалення якості послуг / С. Ю. Цьохла // Экономика Крыма. – 2008. – № 25. – С. 79-83.

  10. Цьохла С. Ю. Стратегічні пріоритети розвитку курортно-рекреаційної сфери України / С. Ю. Цьохла // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2008. – № 3 (19). – С. 124-131.

  11. Цьохла С. Ю. Економіка курортної індустрії: ринкові принципи / С. Ю.Цьохла // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Спец. вип. Економіка підприємства: теорія і практика. – Ч. ІІ. – К.: КНЕУ, 2008. – С. 631-636.

  12. Цьохла С. Ю. Економіко-математична модель прогнозу показників результативності курортно-рекреаційної сфери / С. Ю.Цьохла // Культура народов Причерноморья. – 2008. – № 141. – С. 128 – 133.

  13. Цьохла С. Ю. Активізація та розвиток інвестиційної діяльності в сфері курортно-рекреаційного господарства / С. Ю. Цьохла // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. – № 22. – С. 6–10.

  14. Цьохла С. Ю. Стратегічні напрямки підвищення іміджу курортів України на світових ринках / С. Ю.Цьохла // Культура народов Причерноморья. – 2008. – № 145. – С. 159 – 163.

Матеріали наукових конференцій

  1. Цёхла С. Ю. Социальные предпосылки развития туризма в Крыму / Цёхла С. Ю.: материалы второй республик. науч.-практ. конф. [«Туризм, курорты и наука. Инновационный менеджмент и маркетинг как средство эффективного управления туристской и курортно-рекреационной отраслью»] (Симферополь, 14 декабря 2004 г.) / Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского / под. ред. И. Ф. Карташевской. – Симферополь: ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2004. – С. 199–200.

  2. Цёхла С. Ю. Структура и управление собственностью предприятий сферы туризма в АР Крым / Цёхла С. Ю.: материалы межвуз. науч.-практ. конф. [«Современные концепции реформирования прав собственности в Украине»], (Симферополь, 18 декабря 2004 г.) / Одесская национальная юридическая академия, Экономико-правовой факультет в г. Симферополе. – Симферополь: ЭПФ Одесской национальной юридической академии. – 2004. - С. 18–22.

  3. Цёхла С. Ю. Проблемы собственности в предпринимательской деятельности: материалы Всеукр. науч.-практ. конф. [«Проблемы управления предпринимательством в современных условиях»], (Ялта, 9-12 ноября 2005г.) / М-во образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского [и др.]. – Ч. 1. – Симферополь: ЧП «Кильбер». – 2005. – С. 8–19.

  4. Цёхла С. Ю. Экономические аспекты отношений собственности / Цёхла С. Ю.: матеріали наук.- практ. конф. [«Актуальні проблеми економічних та суспільних наук»] (Сімферополь, 18 лютого 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Донец. держ. Ун-т економіки і торгівлі ім. Туган-Барановського. – Сімферополь: СНЦ Донецького державного університету економіки і торговлі ім.Туган-Барановського, 2007. – С. 58–62.

  5. Нечепоренко Ю. В. Кооперация в туристической индустрии / Ю. В. Нечепоренко, С. Ю. Цёхла: сб. тезисы докладов II Всеукр. науч.- практ. конф. [«Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов»], (Симферополь, 28 марта 2006 г.) / М-во образования и науки АР Крым, Республиканское ВНЗ «Крымский инженерно-педагогический университет». – Симферополь: Крымское учебно-педагогическое государственное издательство, 2006. – С. 141–144.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано міжгалузеві зв'язки під час обслуговування туристів для підвищення якості послуг - 0,08 д.а.

  1. Цёхла С. Ю. Исследование продолжительности отдыха в курортном сезоне / С. Ю. Цёхла // Матеріали доповідей учасників другої наук.-практ. конф. [«Інформаційні технології в управлінні туристичною та курортно-рекреаційною економікою»]. (Бердянськ, 15-16 вересня 2006 р.) / М-во освіти та науки України, Академія управління та інформаційних технологій «АРІУ» [та ін.]. – Бердянськ: АУІТ «АРІУ», 2006. – С. 44–45.

  2. Цёхла С. Ю. Реформирование собственности и развитие предпринимательства в рекреационной сфере / Цёхла С. Ю.: материалы Междунар. науч.-практ. конф. [«Теория и практика предпринимательской деятельности»], (Симферополь, 4-7 окт. 2006г.) / Мин-во образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского [и др.]. – Симферополь: ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2006. – С. 90–93.

  3. Цьохла С. Ю. Аналіз реформування власності рекреаційних підприємств / Цьохла С. Ю.: зб. наук. праць за матеріалами II Всеукр. наук.- практ. конф [«Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства»], (Житомир, 16-17 листопада 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Рада по вивченю продуктивних сил України Національної академії наук України [та ін.] / За заг. ред. Б. М. Данинишина. – Житомир: Вид-во Житомирського державного університету ім. І. Франка. – 2006. – С. 114–116.

  4. Цёхла С. Ю. К вопросу методологии оценки рекреационных услуг / Цёхла С. Ю.: матеріали наук.-практ. конф. [«Актуальні проблеми економічних та суспільних наук»] (Сімферополь, 2 лютого 2007 р.) / М-во освіти і науки України, Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. Туган-Барановського. – Сімферополь: СНЦ Донецького державного університету економіки і торговлі ім. Туган-Барановського, 2007. – С. 36–39.

  1. Цёхла С. Ю. Повышение эффективности функционирования рекреационной сферы на основе кластеров / С. Ю. Цёхла // Материалы науч.-практ. конф. «Проблемы формирования инновационных механизмов в современных условиях. Социально-экономическое развитие Крыма на основе кластеров» (Симферополь 24 апреля 2007 г.) / М-во экономики Автономной Республики Крым, Общественная организация «Крымский республиканский Центр поддержки реформ». – Симферополь: Минэконом АРК, 2007. – С. 91–94.

  2. Цёхла С. Ю. Рыночная трансформация рекреации в Украине / Цёхла С. Ю.: материалы Междунар. науч.-практ. конф. [«Стратегии развития Украины в глобальной среде»], (Симферополь-Севастополь, 26-28 окт. 2007г.) / Высшая школа менеджмента, Крымский институт бизнеса [и др.]. – Том ІІ. – Симферополь: издательский центр Крымского института бизнеса. – 2007. – С. 71–73.

  3. Цёхла С. Ю. Экономические направления развития туристско-рекреационного комплекса / С. Ю. Цёхла: материалы межвуз. науч.-практ. конф. [«Актуальные вопросы социально-экономического развития регионов в современных условиях»]. (Симферополь, 12-12 ноября 2007 г.) / М-во образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского. – Симферополь: ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2007. – С. 9–11.

  4. Цёхла С. Ю. Вопросы управления инновационной активностью предприятий рекреационной сферы / С. Ю. Цёхла // Материалы науч.-практ. конф. «Наука и бизнес. Проблемы развития малого иннновационного предпринимательства» (Симферополь 19 декабря 2007 г.) / М-во экономики Автономной Республики Крым, Общественная организация «Крымский республиканский Центр поддержки реформ». – Симферополь: Минэконом АРК, 2007. – С. 104–110.

  5. Цёхла С. Ю. Конкуренция на рынке курортных услуг и курорты Крыма / Цёхла С. Ю. : сб. науч. трудов по материалам междунар. науч.-практ. конф. [«Современные направления теоретических и прикладных исследований ‘2008»] (Одесса, 15-25 марта 2008 г.) / Научно-исследовательский проектно-конструкторский институт морского флота Украины, Одесский национальный морской университет [ и др.]. – Одесса: Издательство Черноморье, 2008. – Т. 24. – С. 69–73.

  6. Цёхла С. Ю. Специфика рекреационной индустрии / С. Ю. Цёхла // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Становлення сучасної економіки: науково-практичні аспекти» (м.Севастополь, 21-22 березня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Кримський інститут економіки та господарського права. – Севастополь: КІЕГП, 2008. –С. 40-41.

  7. Цёхла С. Ю. Оценка качества обслуживания на крымских курортах / С. Ю. Цёхла, Е. П. Кузнецова // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Становлення сучасної економіки: науково-практичні аспекти» (м.Севастополь, 21-22 березня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Кримський інститут економіки та господарського права. – Севастополь: КІЕГП, 2008. – С. 41-45.

Особистий внесок здобувача: визначено склад показників якості курортного обслуговування та знайдена математична залежність показників якості та ціни послуг - 0,16 д.а.

  1. Цёхла С. Ю. Механизм экономического регулирования развития курортной сферы / Цёхла С. Ю. / Материалы VIII Междунар. конгресса «Здравница-2008» // Актуальные проблемы восстановительной медицины, курортологии и физиотерапии (Москва, 21-24 мая 2008 г.) / М-во здравоохранения и социального развития Российской Федерации, Федеральное агентство по здравоохранению и социальному развитию, Российский научный центр восстановительной медицины и курортологии. – Москва: Дирекция форумов «Здравница», 2008. – С. 212.

  2. Цьохла С. Ю. Соціально-економічний механізм регулювання бізнес-ефективності підприємств курортно-рекреаційної сфери / С. Ю. Цьохла // Матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. «Ефективність бізнесу в умовах трансформаційної економіки» (Сімферополь-Ялта 30 травня – 1 червня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, М-во освіти і науки Автономної Республіки Крим [та ін.]. – Симферополь: Видавничий центр Кримського інституту бізнесу. – С. 149-151.

  3. Долгополова Г. В. Необхідність переходу від управління персоналом турфірм до управління людським капіталом туристичного регіону / Г. В. Долгополова, С. Ю. Цьохла // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Міжнародний бізнес та менеджмент: проблеми та перспективи в умовах глобалізації», (Тернопіль, 22-24 жовтня 2008р.) / М-во освіти і науки України, Тернопільський нац.економ.ун-т. – Тернопіль: Економічна думка, 2008. – С. 214-217.

Особистий внесок здобувача: розроблено складові елементи системи управління персоналом на базі критерію якості обслуговування клієнтів- 0,1 д.а.

  1. Tsohla S. Ukraine and WTO membership /Tsohla S., Dyachenko N. // Материалы четвертой междунар. научно-практ. конф. «Украина и мировое сообщество: теория и практика хозяйствования» (Симферополь, 31 октября - 1 ноября 2008 г.) / М-во освіти і науки України, Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского. – Симферополь: ЧП «Предприятие Феникс», 2008. – С. 198-199.

Особистий внесок здобувача: визначені підходи формування механізму координації та сприяння розвитку в глобальному масштабі – 0,08 д.а.

  1. Цьохла С. Ю. Маркетингові дослідження в формуванні стратегії економічного розвитку курортів / С. Ю. Цьохла // Материалы шестой республик. науч.-практ. конф. [«Туризм, курорты и наука. Стратегический менеджмент в туризме»] (Симферополь, 6 декабря 2008 г.) / Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского / под. ред. И. Ф. Карташевской. – Симферополь: ТНУ им. В. И. Вернадского. – 2008. – С. 134–136.

  2. Цьохла С. Ю. Стратегічні оріентири розвитку курортно-рекреаційної сфери в умовах загострення економічної кризи / С. Ю. Цьохла // Материалы науч.-практ. конф. «Социально-экономическое развитие Крыма на основе кластеров» (Симферополь 2 марта 2009 г.) / М-во экономики Автономной Республики Крым, Общественная организация «Крымский республиканский Центр поддержки реформ». – Симферополь: Минэконом АРК, 2009. – С. 106–110.

Інші видання

  1. Підприємництво: навч. посіб. / В. А. Подсолонко, ..., С. Ю. Цьохла, ...,; під ред. В. А. Подсолонко. – Київ: Центр навчальної літератури, 2003. – 616 с., у тому числі автора С. 129-158: Фінансування малого бізнесу. Оподаткування в малому бізнесі (аналіз умов фінансового забезпечення діяльності підприємств та видів оподаткування реформованих підприємств) - 1,2 д.а.

  2. Лучшие здравницы Украины / В.И. Родкин, ..., С. Ю. Цёхла; под ред. В. И. Родкина. – Симферополь: Институт курортной индустрии «Лигма», 2008. – 109 с.

Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз показників рівня якості обслуговування рекреантів, складено рейтинг оздоровниць Криму за критерієм якості обслуговування - 0,8 д.а.