Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Луспеник Дмитро Дмитрович. Судочинство у справах про захист честі, гідності та ділової репутації: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Луспеник Д.Д. Судочинство у справах про захист честі, гідності та ділової репутації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. - Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню процесуальних особливостей розгляду і вирішення цивільних справ про захист честі, гідності та ділової репутації.

Визначено юридичний об’єм категорій честі, гідності та ділової репутації як правових благ та об’єктів судового захисту та зміст суб’єктивного права на захист честі, гідності та ділової репутації.

Досліджено коло суб’єктів права на пред’явлення позову про захист честі, гідності та ділової репутації, передумови права на пред’явлення позову та порядок його здійснення.

Розглянуті питання про склад сторін у справах даної категорії. Дається характеристика правового положення сторін через ознаки сторін як осіб, які беруть участь у справі. Досліджуються особливості процесуальної співучасті та спірні питання застосування інституту процесуальної співучасті.

Досліджуються питання предмету доказування, засобів доказування та судового рішення в аспекті процесуальних особливостей судочинства по даній категорії справ. Дається характеристика належних та допустимих засобів доказування.

В аспекті загальних вимог, що пред’являються до судового рішення як акту правосуддя, досліджуються сутність судового рішення та його властивості у справах даної категорії.

Висловлюються пропозиції щодо вдосконалення цивільного процесуального законодавства та судової практики.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання конкретного наукового завдання, що зводилося до дослідження цивільної процесуальної форми судового захисту права на честь, гідність та ділову репутацію в цілому та процесуальних особливостей судової процедури розгляду і вирішення цієї категорії цивільних справ. У ній досліджено застосування інститутів цивільного судочинства щодо таких об’єктів судового захисту, як честь, гідність та ділова репутація, сформульовані теоретичні положення, практичні висновки, спрямовані на розвиток теорії цивільного процесуального права, удосконалення законодавства та практики цивільного судочинства.

Головні наукові і практичні результати роботи мають теоретичне та прикладне значення.

Найбільш узагальнюючий висновок зводиться до того, що цивільне судочинство, як комплексна система інститутів, стадій та процесуальних проваджень, має єдину цивільну процесуальну форму, яка визначає певний уніфікований стандарт правосуддя. Єдність цивільної процесуальної форми – та концептуальна засада, яка визначає модель дослідження цивільного судочинства. Разом з тим при дослідженні процедур судочинства по конкретних категоріях цивільних справ загальній моделі дослідження притаманні певні особливості, які є похідними від об’єкту судового захисту та предмету судової діяльності. Ці особливості, одначе, не впливають на єдність цивільної процесуальної форми та принципи цивільного судочинства.

Науковий результат, який є наслідком використання запровадженого методологічного підходу і відбиває основні завдання дослідження – кваліфікація честі, гідності та ділової репутації як об’єктів судового захисту, їх понятійна характеристика, що має суттєве значення для застосування як матеріального, так і цивільного процесуального права при розгляді справ даної категорії.

Дослідження привело до того висновку, що ст. 7 ЦК, що регулює захист честі, гідності та ділової репутації, не є досконалою, оскільки визначає честь, гідність та ділову репутацію як певні правові блага громадян та організацій. Одначе право на захист честі, гідності та ділової репутації мають громадяни, а право на захист ділової репутації – суб’єкти зі спеціальним статусом (як громадяни, так і організації). Крім того, є нагальна потреба провести певну уніфікацію законодавства, що застосовується при розгляді справ про захист честі, гідності та ділової репутації, оскільки мають місце колізії між нормами, що містяться у ст. 7 ЦК та Законах України “Про інформацію” (ст. 14, 18), “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” (ст. 37).

До загальних висновків дисертаційної роботи можна віднести також те, що дослідження аспектів правозастосування підкреслило системність правозастосування в тому відношенні, що майже завжди, коли виникають колізійні питання, необхідно застосовувати принцип верховенства права та Конституцію України як нормативний акт прямої дії. Даний підхід є особливо принциповим для судової діяльності і розгляду цивільних справ.

Робота має і певну прикладну цінність, оскільки містить положення щодо тлумачення та застосування чинного законодавства, яке визначає основні процесуальні способи захисту честі, гідності та ділової репутації.

Поряд з цим аналіз питань процесуальних форм захисту дозволив сформулювати висновки і рекомендації, які мають значення для законотворчої діяльності. Певним практичним результатом, який може сприяти прийняттю законодавчих новел та вплинути на судову практику, є обґрунтування відповідних положень щодо питання юрисдикції цивільних та господарських судів, кола учасників цивільного судочинства та їх статусу, процесуального доказування та судового рішення тощо.

Наукові та практичні результати дисертаційного дослідження є достовірними, оскільки випливають із визначеного автором об’єкта, предмета та методів дослідження.

За темою дисертації опубліковано такі роботи:

  1. Луспеник Д.Д. Застосування ст.10 Конвенції про захист прав и основних свобод людини та рішень Європейського суду при розгляді справ за позовами про захист честі, гідності та ділової репутації // Вісн. Акад. правов. наук України. – Харків, 2002. – № 4(31). –
    С. 106-109.

  2. Луспеник Д.Д. Соответчики по делам о защите чести, достоинства и деловой репутации // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. сб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2003. –Вип. 58. – С. 173-179.

  3. Луспеник Д.Д. Некоторые вопросы процессуального соучастия по делам о защите чести, достоинства и деловой репутации // Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ. – Харків, 2003. – Вип. 21. – Ч. 1. – С. 129-135.

  1. Луспеник Д.Д. Субъекты права на возбуждение в суде гражданских дел о защите чести и достоинства // Проблеми вищої юридичної освіти: Тези доп. та наук. повідом. учасників наук.-метод. конф. (м. Харків 18-19 грудня 2001 року) / За ред. В.В. Комарова. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2002. – С. 153-154.

  2. Луспеник Д.Д. Честь, гідність і ділова репутація як об’єкт судового захисту // Сучасні проблеми юридичної науки і правозастосовчої практики: Тези доп. та наук. повідом. учасників наук. конф. молодих вчених (м. Харків, 20-21 грудня 2001 р.) / За ред. М.І. Панова. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2001. – С. 76-78.