Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


96. Жушман Максим Вікторович. Судовий розгляд справ, що виникають з законодавства про вибори: дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Жушман М. В. Судовий розгляд справ, що виникають з законодавства про вибори.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 - цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. - Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню процесуальних особливостей розгляду і вирішення цивільних справ, які виникають з застосування законодавства про вибори.

Досліджено правову природу справ, які виникають з застосування законодавства про вибори як позовних.

Досліджено коло суб’єктів права на пред’явлення позову по справах, які виникають з застосування законодавства про вибори, передумови права на пред’явлення позову та порядок його здійснення.

Розглянуті питання про склад сторін у справах даної категорії. Дається характеристика правового положення сторін через ознаки сторін як осіб, які беруть участь у справі. Досліджується інститут процесуального позивача та спірні питання застосування цього інституту.

Досліджуються питання предмету доказування, засобів доказування та судового рішення в аспекті процесуальних особливостей судочинства по даній категорії справ. Дається характеристика належних та допустимих засобів доказування.

В аспекті загальних вимог, що пред’являються до судового рішення як акту правосуддя, досліджуються сутність судового рішення та його властивості у справах даної категорії.

Висловлюються пропозиції щодо вдосконалення цивільного процесуального законодавства та судової практики.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання конкретного наукового завдання, що виявляється у дослідженні цивільної процесуальної форми судового захисту активного та пасивного виборчого права в цілому і процесуальних особливостей судової процедури розгляду і вирішення цієї категорії цивільних справ. У ній досліджено застосування інститутів цивільного судочинства щодо таких об’єктів судового захисту, як активне та пасивне виборче право, сформульовані теоретичні положення, практичні висновки, спрямовані на розвиток теорії цивільного процесуального права, удосконалення законодавства та практики цивільного судочинства.

Головні наукові і практичні результати роботи мають теоретичне та прикладне значення та зводяться до наступного:

1.Цивільне судочинство, як комплексна система інститутів, стадій та процесуальних проваджень, має єдину цивільну процесуальну форму, яка визначає певний уніфікований стандарт правосуддя. Єдність цивільної процесуальної форми має розглядатися як концептуальна засада, яка визначає модель дослідження цивільного судочинства. Разом з тим при дослідженні процедур судочинства по конкретних категоріях цивільних справ загальній моделі дослідження притаманні певні особливості, які є похідними від об'єкту судового захисту та предмету судової діяльності. Ці особливості, одначе, не впливають на єдність цивільної процесуальної форми та принципи цивільного судочинства.

2.Незалежно від характеру спору про право, якщо він стає предметом судової діяльності, ця діяльність може бути тільки позовною. Тому і сутність справ, що випливають з публічно-правових відносин та ж, що і справ позовного провадження.

3.Дослідження правової природи справ, які виникають з застосування законодавства про вибори, дозволило дійти висновку про те, що в справах цього виду провадження також присутня така категорія, як спір про право. Визначено, що позов по досліджуваній категорії справ– це процесуальна вимога заявника до суду про захист публічного права чи охоронюваних законом інтересів шляхом вирішення правового конфлікту між суб’єктами публічно-правових відносин з приводу законності правового акта, рішення, дії органів державної влади тощо з метою відновлення порушених прав та свобод, що вирішується в межах єдиної цивільної процесуальної форми.

4.Доводиться, що по справах, які виникають з законодавства про вибори, є підстави виділяти категорію процесуальних позивачів. Процесуальними позивачами називаються суб’єкти, які за законом мають право порушити цивільну справу по захисту чужого активного або пасивного виборчого права.

5.Враховуючи особливість об’єкту судового захисту, доводиться, що по справах, які виникають з законодавства про вибори, можуть брати участь треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

6.В дисертації обґрунтовано висновок про необхідність звузити дію принципу змагальності в адміністративному судочинстві та надати адміністративному суду можливість за власною ініціативою збирати докази.

За темою дисертації опубліковано такі роботи:

1.Жушман М.В. Судова юрисдикція при розгляді виборчих спорів
// Предпринимательство, хозяйство и право. - 2001.- №6. – с. 55-59.

2.Жушман М.В. До питання про об’єкт виборчих правовідносин
// Проблеми законності. Респ. міжвід. наук. зб. Вип. 52 – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002.-с. 181-185.

3.Жушман М.В. Предмет судової діяльності у справах про захист виборчих прав // Право України.-2004.-№4.-с. 77-80.

4.Жушман М.В. Питання судового розгляду спорів по виборах народних депутатів України // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези доп. та наук. повідоилення учас. наук. конф. молодих учених та здобувачів. Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003.-с. 30-33.

5.Жушман М.В. Проблеми судового захисту виборчих прав громадян
// Актуальні проблеми формування правової держави в Україні. (До 50-ї річниці Конвенції про захист прав людини та основних свобод): Тези доп. та наук. повідомлення учас. наук. конф. молодих учених та здобувачів. Х.: Нац. юрид. акад. України, 2000.-с. 62-64.

Анотації