Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Мороз Наталія Станіславівна. Система виховної роботи в середніх навчальних закладах Великої Британії. : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Мороз Н.С. Система виховної роботи в середніх навчальних закладах Великої Британії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.07. – теорія і методика виховання. – Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка. – Дрогобич, 2009.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню системи виховної роботи в середніх навчальних закладах Великої Британії. На основі аналізу численних джерел реалізовано низку завдань: схарактеризовано та науково обґрунтовано структуру й організацію освітньо-виховної системи, з’ясовано сучасні підходи до виховання в середніх навчальних закладах Великої Британії, зокрема концепцію пасторальної опіки; проаналізовано напрями виховання учнів в середніх навчальних закладах Великобританії та узагальнено досвід їх організації; з’ясовано роль і функції класного керівника у виховній системі середніх навчальних закладів Великої Британії та показано взаємозв’язок школи, сім’ї й громадськості в процесі виховання; виявлено можливості застосування раціональних ідей виховання підростаючого покоління середніх навчальних закладів Великої Британії в школах України.

Теоретичний аналіз проблеми й одержані результати науково-дослідницької роботи дають змогу зробити такі висновки і узагальнення:

1. Дослідження різних аспектів системи виховної роботи середніх навчальних закладів Великої Британії у працях науковців свідчить про її багатогранність та різноплановість. Більшість науковців схиляється до думки, що організація освітньо-виховного процесу цієї країни базується на принципах демократизму та пріоритеті загальнолюдських цінностей, вихованні толерантних стосунків між різними народами та культурами, розвитку громадянськості. У цій системі очевидна пріоритетність моральних цінностей і норм, відповідальність, лояльність та гідність стосовно до інших, готовність йти на компроміс, захищати свої права, оскільки об’єктом і суб’єктом виховання в британській педагогіці завжди була і залишається людина. З огляду на це, виховання толерантного, демократичного, відповідального, високоморального громадянина стало пріоритетним завданням освітян сучасної Великої Британії. Метою ж навчально-виховного процесу, на думку британських освітян, є навчити кожного бути людиною. Позаяк після закінчення школи діти повинні стати успішними, впевненими особистостями, відповідальними громадянами, які прогресують, досягають успіху, ведуть здоровий спосіб життя та роблять позитивний внесок у розвиток суспільства.

2. Система виховної роботи Великої Британії це сукупність завдань, змісту, форм та методів, що підпорядковуються спільній меті: сприяння повноцінному становленню особистості підростаючого покоління. Ця система включає в себе вихователів та вихованців, їхні стосунки, соціальне середовище, управлінську діяльність, законодавчу та матеріальну базу щодо забезпечення виховної роботи. Освітньо-виховна системи середніх навчальних закладів Великої Британії передбачає 5 ключових етапів (окрім Шотландії), а навчання в школі починається з 4-х–5-ти років (залежно від регіону). Кожен регіон має свої департаменти освіти та уповноважені органи, що інспектують діяльність навчально-виховних закладів щодо дотримання стандартів освіти. Керівники навчальних закладів усіх регіонів керуються законодавчими актами країни в галузі освіти і виховання, основу освітньо-виховного процесу становить Національний навчальний план (National Curriculum). Процесом виховання займаються всі педагогічні працівники школи, серед яких провідну роль відіграють класні керівники (form tutors), шкільні психологи, консультанти з вибору професії та шкільні соціальні працівники.

3. У процесі євроінтеграції британці долучилися до перегляду цінностей освіти і виховання та вдосконалення освітньо-виховної системи, що привело до появи нових шкільних дисциплін та формування новітніх шляхів їхньої реалізації. Сучасною новітньою концепцією виховання в середніх навчальних закладах Великої Британії стала пасторальна опіка, яка спрямована на психологічну підтримку та особистісно-соціальний розвиток вихованців, а також передбачає сумлінне піклування вихователів про своїх вихованців і в урочний, і позаурочний час.

4. Основними напрямами виховання школярів у Великій Британії є трудове, моральне, духовне, релігійне, екологічне, естетичне, громадянське, фізичне, розумове та ін. Удосконалення виховного процесу відбувається на основі впровадження нових форм і методів виховної роботи, які використовуються у класній та позакласній діяльності (сторітелінг; «польові маршрути» і «стежки»; творча драма; проекти; шкільні ради; рольові гри; імпровізовано-орієнтовані ігри; портфоліо; відео-презентації та ін.).

Серед новітніх напрямів виховання в середніх навчальних закладах Великої Британії виявлено такі: виховання здорового способу життя, екологічне виховання (в руслі нових глобальних екологічних проблем), статеве й безпечне виховання, зокрема безпечне використання Інтернету та медіа носіїв, програми і спецкурси яких внесено до національного навчального плану британських шкіл.

5. У ході дослідження простежено функції класного керівника в середніх навчальних закладах Великої Британії (виховна, комунікаційна, організаторська, контролююча, соціальна, управлінська, стимулююча, мотиваційна, організаторська, наставницька, опікунська, судейська, консультативна, функція слухача та ін.). При цьому з’ясовано, що сумлінний класний керівник виконує набагато більше функцій, ніж це визначено нормативними документами. Також встановлено, що однією із основних функцій класного керівника є реалізація концепції пасторальної опіки.

У британських школах окрім різноманітних виховних заходів, які організовує класний керівник або школа (екскурсії, походи, дні відкритих дверей, шкільні свята та ін.), працюють клуби за інтересами; діють музичні, спортивні та інші гуртки, у яких учні мають можливість займатися улюбленою справою або відпочити.

6. Британські педагоги в середніх навчальних закладах велику увагу приділяють роботі з батьками, співпрацюючи з ними у спеціально створених шкільних радах та батьківських комітетах. Батьки мають право висловлювати свої думки, ідеї щодо освітньо-виховного процесу школи, її устаткування та обладнання або інших освітянських питань. Вони отримують підтримку на державному рівні та кошти з бюджету на втілення різноманітних ідей. Неабиякий вплив на виховання підростаючого покоління британців мають також громадськість та соціальні інститути (організації, асоціації, товариства, клуби тощо), з якими школи тісно співпрацюють для досягнення мети виховання.

7. Вивчення системи виховання Великої Британії дозволяє стверджувати про можливість творчого використання досвіду цієї країни в школах України. По-перше, це використання досвіду «розширених шкіл», куди батьки мали б змогу приводити дітей до початку навчання і не турбуватися про їхнє місцезнаходження після закінчення уроків. По-друге, залучення до виховання школярів таких спеціалістів, як керівник з вибору професії, шкільний соціальний працівник та шкільний психолог. Наявність таких фахівців в усіх вітчизняних школах значно полегшила б роботу класних керівників та вчителів і була б запорукою правильного і цілеспрямованого вибору учнями подальшого життєвого шляху. По-третє, корисною для вітчизняних педагогів могла б стати концепція пасторальної опіки, ідея якої полягає в піклуванні про вихованців в урочний та позаурочний час. По-четверте, у практичній діяльності вчителі могли б використовувати такі форми і методи роботи: польові маршрути і стежки, творча драма, сторітелінг, портфоліо тощо. По-п’яте, доцільно було б увести в навчально-виховний процес дисципліну «Безпечне використання Інтернету та медіа носіїв» та ін. Окрім цього у виховній системі України можуть бути впроваджені окремі положення екологічного, трудового та релігійного виховання, які успішно застосовуються в британських школах.

Одним із шляхів використання британського досвіду у вихованні підростаючого покоління українців може стати спецкурс «Організація та управління процесом виховання учнів середніх навчальних закладів Великої Британії», який допоможе ознайомити українських освітян з особливостями та специфікою виховної діяльності в середніх навчальних закладах цієї країни.

Уважаємо, що дослідження освітньо-виховної системи середніх навчальних закладів Великої Британії та впровадження її новітніх розробок може стати важливим чинником удосконалення системи виховання та освіти нашої держави в процесі її реформування та адаптації до європейського освітнього простору.

Проведене дослідження не вичерпує багатоаспектності цього питання, залишаючи місце для подальших та глибших досліджень.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Слюсаренко Н. Телебачення як засіб формування моральної особистості / Ніна Слюсаренко, Наталія Мороз // Молодь і ринок : наук.-економ. та пед. журнал. – Дрогобич, 2005. – № 3(13). – С. 74-78.

2. Мороз Н. Організація релігійного виховання учнів у школах Великої Британії / Наталія Мороз // Молодь і ринок : наук.-економ. та пед. журнал. – Дрогобич, 2007. – № 11-12 (34-35). – С. 131-134.

3. Мороз Н.С. Організація профорієнтаційної роботи в середніх навчальних закладах Великої Британії / Н.С. Мороз // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Вип. 46 / Херсон. держ. ун-т. – Херсон, 2007. – С. 156-160.

4. Мороз Н.С. Творча драма як засіб естетичного виховання учнів середніх навчальних закладів Великої Британії / Н.С. Мороз // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського. Серія «Педагогіка і психологія». Вип. 23. – Вінниця, 2008. – С. 350-354.

5. Мороз Н. Сучасні тенденції у вихованні в учнів середніх шкіл Великої Британії здорового та безпечного способу життя / Наталія Мороз // Молодь і ринок: наук.-економ. та пед. журнал. – Дрогобич, 2008. – № 6(41). – С. 134-138.

6. Мороз Н.С. Сучасні підходи до виховання підростаючого покоління в середніх навчальних закладах Великої Британії / Н. С. Мороз // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Вип. 47 / Херсон. держ. ун-т. –Херсон, 2008. – С. 201-208.

7. Мороз Н. С. Роль та функції класного керівника в середніх навчальних закладах Великої Британії / Н. С. Мороз // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Вип. 48 / Херсон. держ. ун-т. – Херсон, 2008. – С. 215-220.

Науково-методичні матеріали

8. Слюсаренко Н.В. Виховання учнів у середніх навчальних закладах Великої Британії : [навч. посіб.] / Н.В. Слюсаренко, Н.С. Мороз. – Херсон : Айлант, 2008. – 178 с.

9. Слюсаренко Н.В. Організація та управління процесом виховання учнів середніх навчальних закладів Великої Британії: [метод. рекомендації] / Н.В. Слюсаренко, Н.С. Мороз. – Херсон : РІПО, 2008. – 64 с.

Публікації в інших виданнях

10. Гончаренко (Мороз) Н. Сучасний розвиток морального виховання підлітків у позаурочній діяльності / Наталія Гончаренко (Мороз) // Збірник наукових праць. Студентські наукові студії / Херсон. держ. ун-т. – Херсон, 2003. – С. 16-21.

11. Гончаренко (Мороз) Н.С. До питання формування в підлітків моральних якостей / Н.С. Гончаренко (Мороз) // Таврійський вісник освіти / Південноукр. регіон. ін-т післядиплом. освіти пед. кадрів.– Херсон, 2004. – № 1. – С. 139-144.

12. Гончаренко (Мороз) Н.С. З досвіду роботи методичного об’єднання класних керівників / Н.С. Гончаренко (Мороз) // Печатное слово : інформ.-метод. журнал. – Херсон, 2004. – № 1/6. – С. 34-37.

13. Слюсаренко Н.В. Управління поведінкою учнів у позаурочний час в навчальних закладах Англії / Н.В. Слюсаренко, Н.С. Мороз // Таврійський вісник освіти / Південноукр. регіон. ін-т післядиплом. освіти пед. кадрів. – Херсон, 2007. – № 3. – С. 9-14.

14. Мороз Н.С. Організація виховної роботи в середніх навчальних закладах Великої Британії / Н.С. Мороз // Таврійський вісник освіти / Південноукр. регіон. ін-т післядиплом. освіти пед. кадрів.– Херсон, 2007. – № 4. – С. 98-104.

15. Мороз Н.С. Театралізована діяльність учнів в системі виховної роботи Великої Британії: історичний аспект / Н.С. Мороз // Таврійський вісник освіти / Південноукр. регіон. ін-т післядиплом. освіти пед. кадрів.– Херсон, 2008. – № 1. – С. 94-99.

16. Мороз Н.С. Організація навчальної та виховної роботи з безпечного використання учнями середніх навчальних закладів Великої Британії Інтернету та медіа / Н.С. Мороз // Таврійський вісник освіти / Південноукр. регіон. ін-т післядиплом. освіти пед. кадрів. – Херсон, 2008. – № 2. – С. 20-25.

Матеріали конференцій

17. Мороз Н.С. Роль телебачення у формуванні моральних якостей громадянина України / Н.С. Мороз // Зміст громадянської освіти і виховання: історія, реалії, перспективи : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 14-15 вер. 2006 р. – Херсон : РІПО, 2006. – С. 100-101.

18. Slusarenko N. Teacher’s Competency as a Condition of Effectiveness Increase of Teaching Activity at Secondary Schools / Nina Slusarenko, Natalia Moroz // Proceedings. Competences and teacher competence. – Osijek, 18th – 19th April 2007. – Р. 99-106.

19. Мороз Н.С. Участь батьків в управлінні середніми навчальними закладами Великої Британії / Н.С. Мороз // Державно-громадське управління сучасним закладом освіти : матеріали Першої обласної наук.-метод. конф., 25 жов. 2007 р., Херсон / За ред. В.В. Кузьменка, Н.В. Слюсаренко, К.М. Товстухи. – Херсон : РІПО, 2007. – С. 55-59.