Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Мосейчук Олександр Михайлович. Системні та функціональні особливості англомовних однослівних ідіом (на матеріалі сучасного публіцистичного дискурсу). : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Мосейчук О.М. Системні та функціональні особливості англомовних однослівних ідіом (на матеріалі сучасного публіцистичного дискурсу). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.04 – германські мови. – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, 2009.

У дисертації визначено статус однослівних ідіом у підсистемі ідіоматичних одиниць сучасної англійської мови та виявлено особливості їх функціонування у публіцистичному дискурсі. З’ясовано зміст понять “ідіома” та “ідіоматичність”, встановлено співвідношення фразеології та ідіоматики та визначено категоріальні ознаки однослівних ідіом, провідною з яких є експресивність. Результати фреймового моделювання актуального значення однослівних ідіом свідчать про те, що базовими структурами оформлення знань, закріплених за ідіомами, є посесивний та компаративний фрейми, які співвідносяться з концептуальною метонімією та метафорою відповідно. Визначено, що актуальне значення однослівної ідіоми формується на основі міжслотових та міжфреймових відношень. Ідіоматизації підлягають сфери, що визначаються значущістю певного явища для життя і практичної діяльності людини. Встановлено, що однослівні ідіоми в сучасному англомовному публіцистичному дискурсі виступають як знаки іллокуції, маркери інтенціональності та як засоби забезпечення прагматичної когерентності дискурсу. Визначено функції та розроблено словотворчу, структурну, тематико-ідеографічну та стильову класифікації однослівних ідіом.

Дослідження однослівних ідіом стимулювалося усвідомленням того факту, що попри наявність численних праць, присвячених проблемам вивчення фразеології та ідіоматики, природа однослівної ідіоматики так і не знайшла свого задовільного висвітлення в наукових розвідках лінгвістичного спрямування. Існування прошарку однослівних ідіом у словниковому складі сучасної англійської мови свідчить про те, що в мові не існує чітко визначених меж між підкласами та групами її одиниць. Питання визначення кордонів ідіоматики тісно пов’язане з недискретною та градуальною природою самої мови, яка нерідко конфліктує з природною спрямованістю людської свідомості на категоризацію мовних фактів. Запроваджений у дисертації підхід до вивчення однослівної ідіоматики ґрунтується на тому, що поняття ідіоматики є ширшим за поняття фразеології, оскільки воно поширюється на одинці як синтаксичного, так і лексичного рівнів. З іншого боку, не всі фразеологізми є ідіомами: фразеологічні одиниці представляють такі підкласи, як зрощення, напівзрощення, єдності, напів’єдності та фразеологічні вирази ідіоматичного характеру. Усі зазначені підкласи ідіом-фразеологізмів разом із класом однослівних ідіом утворюють ідіоматичну систему мови. Провідними системними характеристиками ідіом є образність та яскраво виражена експресивна функція, адже всі ідіоми є прагматично навантаженими. Таким чином, доцільним видається індуктивний підхід до аналізу явища ідіоматики, тобто комплексне вивчення параметрів підкласів ідіом та побудова градуальної, різноструктурної системи ідіоматики.

Однослівні ідіоми наявні у різних сферах мовленнєвої діяльності людини, але саме публіцистичний дискурс є оптимальним контекстом для дослідження особливостей їх функціонування. На широке використання однослівних ідіом у сучасному англомовному публіцистичному дискурсі вказують ознаки, що визначають його як сферу для здійснення різних видів впливу на формування й зміну оцінок, думок, переконань і поведінки людей. Однослівні ідіоми у публіцистичному дискурсі є носіями іллокуції, маркерами інтенціональних станів людини та засобами прагматичної когерентності дискурсу.

Когнітивними механізмами формування значення однослівних ідіом є метафора, метонімія та їх синкретичний різновид – метафтонімія. Основними структурами оформлення знань, закріплених за однослівними ідіомами, є посесивний та компаративний фрейми, співвідносні з концептуальною метонімією та метафорою відповідно. Значення однослівних ідіом утворюється в результаті взаємодії фреймів та окремих слотів і базується на комплексній операції над повсякденним знанням, в основі якого лежить буквальне прочитання ідіоми. Це знання забезпечує когнітивну базу для тлумачення однослівних ідіом і утворює план їх змісту.

У формуванні однослівних ідіом беруть участь такі словотворчі процеси, як словоскладання, конверсія, інкорпорація (універбація), афіксація та редуплікація. Майже всі формальні перетворення однослівних ідіом супроводжуються семантичною деривацією. У структурному відношенні однослівні ідіоми представлені односкладними, двоскладними, трискладними та чотирискладними основами, які можуть належати до частиномовних класів іменників, прикметників, прислівників, дієслів та вигуків.

Стильова диференціація однослівних ідіом здійснюється за часовим, власне стильовим (реєстровим) та дискурсивним критеріями. Дослідження стильових особливостей функціонування однослівних ідіом у публіцистичному дискурсі свідчить про те, що на сучасному етапі розвитку суспільства спостерігається тенденція до загального зниження регістру офіційного мовлення, популяризації субстандарту й активного проникнення його складових у масову культуру.

Таким чином, здійснений у дисертаційному дослідженні аналіз структурних, змістових та функціональних властивостей однослівних ідіом сучасної англійської мови доводить, що підставою для виокремлення мікросистеми однослівних ідіом у підсистемі ідіоматичних одиниць є різноманітні вияви дії антропофактору. Антропоцентричність однослівної ідіоматики визначається, насамперед, тим, що у формуванні значення відповідних одиниць провідна роль належить суб’єкту, який є носієм мовного і позамовного знання, поєднання якого у процесі дискурсивної діяльності забезпечує можливість досягнення взаємного розуміння між комунікантами і здійснення мовленнєвого впливу.

Перспективи розвитку дослідження вбачаємо у всебічному вивченні перекладацького та міжкультурного аспектів однослівних ідіом у різних типах дискурсу, а також у наукових розвідках етимологічного, лексикографічного та лінгводидактичного напрямів.

Публікації автора:

  1. Мосейчук О. М. Проблема визначення кордонів ідіоматики / О. М.Мосейчук // Вісник Житомирського державного університету імені І. Я. Франка. – 2004. – №17. – C. 269–272.

  2. Сингаївська А. В. Основні критерії визначення слова як одиниці лексичного рівня / А. В. Сингаївська, О. М.Мосейчук // Вісник Житомирського державного університету імені І. Я. Франка. – 2005. – №23. – С. 34–38.

  3. Сингаївська А. В. Функція, функціональність і функціональний клас: функціональний підхід до вивчення ідіоматики / А. В. Сингаївська, О. М.Мосейчук // Вісник Житомирського державного університету імені І. Я. Франка. – 2006. – №27. – С. 55–59.

  4. Мосейчук О. М. До питання про обсяг і природу ідіоматики / О. М.Мосейчук // Мовні і концептуальні картини світу : Зб. наук. пр. – Вип. 23 / 2. – К. : Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2007. – С. 55–59.

  5. Мосейчук О. М. Категоріальні ознаки однослівних ідіом / О. М.Мосейчук // Тези доповідей другого Всеукраїнського форуму “Сучасна англістика: когніція, комунікація, текст”. – Харків: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2007. – С. 53–54.

  6. Сингаївська А. В. Ідіоматика в когнітивному аспекті / А. В. Сингаївська, О. М.Мосейчук // Вісник Житомирського державного університету імені І. Я. Франка. – 2007. – №32. – С. 154–157.

  7. Мосейчук О. М. Конотативна складова у семантиці однослівних ідіом / О. М.Мосейчук // Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики : Зб. наук. пр. – Вип. 12. – К. : Київський національний університет імені Т. Шевченка, 2007. – С. 266–271.

  8. Сингаївська А. В. Функціональні характеристики однослівних ідіом / А. В. Сингаївська, О. М.Мосейчук // Вісник Житомирського державного університету імені І. Я. Франка. – 2008. – №39. – С. 181–186.

Особистий внесок дисертанта полягає в теоретичному обґрунтуванні статусу однослівних ідіом у системі ідіоматичних одиниць [1; 4]; визначенні категоріальних ознак однослівних ідіом [2; 5]; розробці класифікацій однослівних ідіом за словотворчою, структурною, тематико-ідеографічною ознаками та за стильовими сферами; виявленні механізмів формування значення однослівних ідіом [6; 7] та визначенні їх функціонально-прагматичних характеристик у публіцистичному дискурсі [3; 8].