Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси механічної обробки, верстати та інструменти


Пулька Чеслав Вікторович. Технологічна та енергетична ефективність індукційного наплавлення тонких сталевих дисків : Дис... д-ра наук: 05.03.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Пулька Ч.В. Технологічна та енергетична ефективність індукційного наплавлення тонких сталевих дисків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.03.06 „Зварювання та споріднені технології”. Національний технічний університет України „КПІ”, м.Київ, 2006 р.

В дисертаційній роботі для умов індукційного наплавлення тонких сталевих дисків зубчатої та суцільної форми, на основі методів технічної електродинаміки та теорії теплопровідності вперше розроблені математичні моделі для проектування енергоощадних нагрівальних джерел (індукторів, систем – індуктор, тепловий та електромагнітний екрани (ІТЕЕ) та індуктор-магнітопровід) з урахуванням їх тепло-, електрофізичних, енергетичних, механічних та геометричних параметрів з використанням енергоощадного режиму наплавлення. На їх засадах створені інженерні методики розрахунку нагрівальних систем для реалізації нового напрямку технології індукційного наплавлення тонких сталевих дисків. На основі проведених теоретичних та експериментальних досліджень розроблено технологію і обладнання для одночасного наплавлення тонких сталевих дисків по всій робочій поверхні з використанням конструкцій нагрівальних джерел (індукторів, системи ІТЕЕ та індуктор-магнітопровід), а також енергоощадного режиму наплавлення.

  1. Розроблені основи індукційного нагрівання та наплавлення тонких сталевих дисків суцільної форми, які дозволяють проектувати нагрівальні системи індуктор-магнітопровід з урахуванням їх електрофізичних, енергетичних та геометричних параметрів.

  2. Розроблені математичні моделі, які дозволили:

    1. отримати інженерні методики для розрахунку геометричних розмірів нагрівальних джерел (індукторів і систем), що дозволили у виробничій практиці визначати їх конструктивні параметри і силу струму для наплавлення дисків довільних діаметрів і розмірів зони наплавлення (для прикладу, диски товщиною і діаметром відповідно 2...6 мм і 210...420 мм та шириною і товщиною наплавлюваного металу відповідно 10...50 мм і 0,8...1,5 мм), виходячи з потреб технології;

    2. обґрунтувати доцільність одночасного наплавлення дисків по всьому периметру з допомогою постійної питомої потужності джерела нагрівання в часі, бо при цьому на наплавлення одного диска тратиться 0,356 кВт.год енергії, тоді як на наплавлення сегментним індуктором потрібно 0,425 кВт.год, тобто в останньому випадку витрати в 1,2 рази більші;

    – показати, що при застосуванні енергоощадного режиму нагрівання додатково досягається економія енергії (до 16%), тобто затрати електроенергії зменшуються ще на 0,057 кВт.год на один виріб;

    – показати, що при використанні електромагнітного та теплового екранування разом з індуктором, сконструйованими енергоощадними системами (ІТЕЕ) досягається в порівнянні з попереднім випадком скорочення часу на наплавлення дисків зубчатої форми з 32 до 22 с, підвищення рівномірності нагрівання диска в зоні наплавлення, усунення перегрівання торця диска, а також додаткової економії електроенергії на 9-20%, тобто затрати електроенергії знижуються на 0,037-0,082 кВт.год за рахунок зменшення часу на наплавлення та конвективних втрат тепла;

    – встановити, що в результаті впровадження системи (ІТЕЕ) сумарна економія електроенергії складає приблизно біля 42...56%, або 0,162...0,217 кВт.год на один виріб у порівнянні з наплавленням сегментним індуктором;

      1. проектувати та досліджувати енергоощадні нагрівальні електромагнітні джерела з урахуванням їх електро-, теплофізичних, енергетичних, механічних та геометричних параметрів, а також режимів нагрівання;

      2. конструювати нагрівальні системи індуктор, тепловий і електромагнітний екрани (ІТЕЕ) з метою одночасного наплавлення по всій робочій поверхні дисків зубчатої і суцільної форми в широкому діапазоні, бо коефіцієнти екранування теплової конвекції КТ і електромагнітного екранування Ке змінюються в проміжках (0 КТ 1), (0 Ке 1);

      3. визначати поля залишкових напружень, деформацій та переміщень в залежності від геометричних розмірів диска і наплавлюваного металу, а також їх механічних та теплофізичних характеристик, що дало можливість керувати величиною прогину для отримання дисків із заданими геометричними характеристиками;

      встановити, що для багатьох матеріалів в досить широкому діапазоні температур від 0 до 1220 С добуток модуля пружності і коефіцієнта температурного розширення основного і наплавлюваного металів ЕТ = const, що дозволило значно спростити обчислення при визначенні вище згаданих характеристик;

      показати, що після наплавлення дисків із сталі Ст.3 порошковим сплавом на залізній основі ПГ-С1 з використанням нагрівальної системи ІТЕЕ та енергоощадного режиму нагрівання, розтягуюче кільцеве напруження в наплавленому шарі досягає максимальної величини безпосередньо біля межі з’єднання його з основним металом і дорівнює 054 МПа при границі міцності наплавленого металу = 150 МПа. При цьому виконуються умови міцності по критерію найбільших нормальних напружень та по енергетичному критерію Губера, і залишкові напруження не приводять до виникнення тріщин і втрати працездатності деталі;

        1. здійснювати контроль за температурою в довільній точці диска в будь-який момент часу, що дозволило зменшити обсяг експериментальних досліджень, і тим самим значно економити матеріальні затрати при знаходженні технологічних режимів та конструктивних розмірів нагрівальних систем для виконання процесу наплавлення;

        2. дослідити процес індукційного нагрівання та остигання сталевих дисків з використанням системи ІТЕЕ. Показано, що розроблений інженерний варіант визначення температурного поля в диску в процесі нагрівання і остигання значно спрощує математичний апарат, а результати обчислень відрізняються від точних на 2-3% при нагріванні і на 5,0-7,5% при остиганні.

        1. Встановлено, що теплова енергія, скерована на одночасне індукційне наплавлення дозованого шару металу на робочу поверхню диска довільних розмірів, формується та спрямовується в екранованому тепловому полі встановлених параметрів. Таке поле забезпечує рівномірне кероване виділення тепла в зоні наплавлення, що підвищує рівномірність товщини шару наплавленого металу на 12% в широкому спектрі їх конструктивних та експлуатаційних параметрів дисків.

        2. Визначено, що при наплавленні суцільних дисків з використанням нагрівальної системи (індуктор-феритний магнітопровід) час наплавлення одного диска скорочується з 60 до 50 с, а витрати електроенергії зменшуються на 20% в порівнянні з індуктором без магнітопроводу.

        Показано доцільність застосування феритного магнітопроводу для наплавлення тонких суцільних дисків переважно великих розмірів і складної конфігурації.

        1. Перевірені експериментально результати, отримані з допомогою математичної моделі нагрівання та остигання диска після наплавлення. Похибка при використанні цих методик відносно експериментальних вимірювань складає при нагріванні 2-3%, при остиганні – 5,0-7,5%.

        2. Розроблені методи автоматизованого експериментального дослідження температури в зоні наплавлення, товщини шару наплавленого металу та деформації дисків дозволяють швидко оцінити та контролювати якість розроблених технологічних процесів наплавлення дисків при мінімальних матеріальних затратах і часу.

        3. Розроблено та впроваджено трьохпозиційну роторну лінію для індукційного наплавлення сталевих дисків на базі розроблених технологічних систем ІТЕЕ та індуктор-магнітопровід, які захищені патентами України.

        4. Результати роботи впроваджені на ВАТ „Тернопільський комбайновий завод”, ВАТ „Коломиясільмаш”, ВАТ „Каховський завод електрозварювального устаткування”, а також в банк даних математичних моделей і енергоощадних технологій в Інституті електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України. Запропоновано використання результатів досліджень у навчальному процесі при підготовці бакалаврів, спеціалістів, магістрів та аспірантів зварювального виробництва.

        Достовірність отриманих результатів забезпечується адекватністю моделей, коректністю постановок задач та їх відповідністю фізичним процесам, що відбуваються при індукційному наплавленні; використанням перевірених методів їх розв’язання; узгодженням числових результатів з експериментальними даними; дослідно-промисловою перевіркою технології і устаткування.

Публікації автора:

  1. Шаблий О.Н., Пулька Ч.В. Технология и оборудование для индукционной наплавки тонких фасонных дисков // Автомат. сварка. – 1994. – № 5-6. – С. 48-50.

    Шаблий О.Н., Пулька Ч.В., Письменный А.С. Оптимизация конструктивных параметров индуктора для индукционной наплавки тонких стальных дисков // Автомат. сварка. – 1997. – № 6. – С. 17-20.

    Пулька Ч.В. Методика исследования температурных полей при индукционной наплавке // Автомат. сварка. – 1997. – № 7. – С. 52-53.

    Пулька Ч.В. Влияние режимов индукционной наплавки на толщину наплавленного слоя и величину деформации тонких стальных дисков // Автомат. сварка – 1997. – № 10. – С. 57-58.

    Пулька Ч.В. Программирование режима нагрева при индукционной наплаве тонких стальных дисков // Автомат. сварка. – 1998. – № 1. – С. 48-50.

    Шаблий О.Н., Пулька Ч.В., Письменный А.С., Михайлишин В.М. Остаточные перемещения тонких стальных дисков при индукционной наплавке износостойкими порошкообразными твердыми сплавами // Автомат. сварка. – 1999. – № 9. – С. 55-57.

    Письменный А.С., Пантелеймонов Е.А., Прокофьев А.С., Пулька Ч.В. Расчет индуктора с магнитопроводом для нагрева плоских поверхностей изделий // Автомат. сварка. – 2000. – № 11. – С. 39-43.

    Шаблий О.Н., Пулька Ч.В., Письменный А.С. Оптимизация параметров индуктора для равномерного нагрева дисков по ширине зоны наплавки с учетом экранирования // Автомат. сварка. – 2002. – № 11. – С. 24-26.

    Пулька Ч.В. Наплавка рабочих узлов почвообрабатывающей и уборочной сельскохозяйственной техники // Автомат. сварка. – 2003. – № 8. – С. 36-41.

    Шаблий О.Н., Пулька Ч.В., Письменный А.С. Оптимизация индукционной наплавки тонких дисков с учетом теплового и электромагнитного экранирования // Автомат. сварка. – 2003. – № 9. – С. 22-25.

    Шаблий О.Н., Пулька Ч.В., Письменный А.С., Шарик М.В. Усовершенствование конструкций индукторов для индукционной наплавки тонких элементов деталей машин // Автомат. сварка. – 2004. – № 4. – С. 50-54.

    Пулька Ч.В., Шаблий О.Н., Письменный А.С. Влияние режимов индукционной наплавки на структуру и свойства наплавленного металла // Автомат. сварка. – 2004. – № 10. – С. 19-21.

    Шаблій О.М., Михайлишин М.С., Михайлишин В.М., Пулька Ч.В. Математичне моделювання виникнення залишкових напружень, деформацій та переміщень при індукційному наплавленні тонких сталевих дисків // Вісник Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя. – 1998. – Т. 3, число 4. – С. 5-12.

    Пулька Ч.В. Механізована лінія для неперервно-послідовного індукційного наплавлення тонких фасонних дисків // Вісник Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя. – 2002. – Т. 7, № 2. – С. 83-90.

    Пулька Ч.В. Енергозберігаюча автоматизована лінія для одночасного індукційного наплавлення тонких фасонних дисків // Вісник Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя. – 2002. – Т. 7, № 3. – С. 41-48.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Дослідження індукційного наплавлення тонких фасонних дисків з використанням магнітопроводу // Вісник Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя. – 2002. – Т. 7, № 4. – С. 77-80.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Шарик М.В. Вдосконалення обладнання для індукційного наплавлення ножів-гичкорізів // Вісник Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя. – 2003. – Т. 8, № 1. – С. 36-43.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С., Шарик М.В. Індуктори для наплавлення тонких фасонних дисків при мінімальних енергозатратах // Вісник Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя. – 2003. – Т. 8, № 3. – С. 48-53.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Дослідження стійкості проти спрацювання наплавлених індукційним способом деталей сільськогосподарських машин // Вісник ТДТУ ім. Івана Пулюя. – 2004. – Т. 9, № 1. – С. 22-26.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Програмне керування процесом індукційного наплавлення по оптимальному режиму // Зб. наук. праць присвячений 100-річчю механіко-машинобудівного і 50-річчю зварювального факультетів. Том IV. 1998. – С. 344-345.

    Шаблій О. М., Пулька Ч. В. Дослідження наплавленого металу одержаного шляхом реалізації оптимального за енергозатратами режиму нагрівання // Пр. 4-го Міжнародного симпозіуму з трибофатики (ISTF 4), 23-27 вересня 2002 р., Тернопіль (Україна) / Відп. ред. В.Т.Трощенко – Тернопіль: Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя. Т. 2. – С. 636-642 (Зараховано як фахове видання. Постанова Президії ВАКУ від 15.01.03 № 1-05/01).

    Патент України №40547, С21Д1/10. Спосіб обробки виробів із сталі. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Василюк П.М. (Україна) Опубл. Бюл. № 6 від 16.07.2001 р.

    Патент України № 55346, В23К 13/00. Пристрій для наплавлення плоских тонкостінних деталей. Пулька Ч.В., Шаблій О.М., Будзан Б.П. (Україна) Опубл. Бюл. № 3 від 17.03.2003 р.

    Патент України № 55349, В23К 13/00. Спосіб наплавлення тонкостінних фасонних дисків. Пулька Ч. В., Шаблій О.М., Будзан Б.П., Скочило В.М. (Україна) Опубл. Бюл. № 3 від 17.03.2003 р.

    Патент України № 55350, В23К 37/04. Автоматична потокова лінія для наплавлення тонкостінних фасонних дисків. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Дячук С.Ф. та ін. (Україна) Опубл. Бюл. № 3 від 17.03.2003 р.

    Гичкозрізувальний пристрій. Деклараційний патент UA. №56031А, 7 А01Д23/02/ Мартиненко В.Я., Вовк Я.Ю., Пулька Ч.В. та ін. – №2002097165; Заявл. 03.09.2002; Опубл. 15.04.2003, Бюл. № 4.

    Пристрій для регулювання потужності в зоні наплавлення. Деклараційний патент UA. № 58943А, 7 В23К13/00/Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Михайлишин М.С. та ін. – № 2002119491; Заявл. 28.11.2002; Опубл. 17.11.2003, Бюл. № 11.

    Пристрій для регулювання потужності в зоні наплавлення. Деклараційний патент UA. 68940A, 7B23K 13/00 / Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. – № 2003 1110476; Заявл. 20.11.2003; Опубл. 16.08.2004. Бюл. № 8.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Високопродуктивна і енергозберігаюча технологія індукційного наплавлення тонких фасонних дисків // Прогресивні технології і обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей першої науково-технічної конференції ТПІ. – Тернопіль, 1992. – С. 73.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Підвищення зносостійкості тонких дисків шляхом наплавлення зносостійкими сплавами // Прогресивні технології і обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей першої науково-технічної конференції ТПІ. – Тернопіль, 1992. – С. 74.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Розробка енергозаощадливих механізмів для індукційної наплавки деталей // Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей другої науково-технічної конференції ТПІ. – Тернопіль, 1993. – С. 89-90.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Вдосконалення технології індукційного наплавлення ріжучих елементів // Тези доповідей 1-го міжнародного симпозіуму українських інженерів-механіків у Львові. – 1993. – С. 325-326.

    Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Шляхи економії енергії в процесі індукційної наплавки тонких дисків // Матеріали міжнародної конференції „Ресурсо- и энергосберегающие технологии в машиностроении”, Одеса, 6-8 вересня 1994, С. 47-48.

    1. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Пулька Т.Ч. Індукційне наплавлення твердих тіл при мінімальних енергозатратах // Тези доповідей 2-го міжнародного симпозіуму українських інженерів-механіків у Львові. – 1995. – С. 131.

    2. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Шарик М.В. Зносостійкість та твердість наплавленого металу одержаного шляхом реалізації оптимального за енергозатратами режиму нагріву // Тези доповідей IV міжнародної конференції з механіки неоднорідних структур. – Тернопіль, 1995. – С. 232.

    3. Пулька Ч.В. Енергоощадна технологія індукційного наплавлення тонких стальних дисків // Материалы 2-й Международной конференции по управлению использованием энергии (Львов, 3-6 июня 1997 г.). – Tacis Bistro/96/052/ – С. 2-47 - 2-48.

    4. Пулька Ч.В. Розробка індукторів для індукційного наплавлення тонких стальних дисків / Тези доповідей 3-го міжнародного симпозіуму українських інженерів-механіків у Львові. – 1997. – С. 152-153.

    5. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Керування розподілом потужності при індукційному наплавленні тонких сталевих дисків з використанням електромагнітного екранування // Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей третьої науково-технічної конференції ТДТУ. – Тернопіль, 1998. – С. 68.

    6. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Енергозберігаючі технології наплавлення деталей машин // Тезисы докладов Международной конференции “Сварка и родственные технологии – в ХХІ век”. – Киев: ИЭС им. Е. О. Патона, 1998. – С. 132.

    7. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Михайлишин М.С. Методика визначення полів залишкових напружень, деформацій та переміщень при енергоощадному режимі індукційного наплавлення тонких металевих конструкцій // Тези доповідей 4-го міжнародного симпозіуму українських інженерів-механіків у Львові. – 1999. – С. 112-113.

    8. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Регулювання залишкових переміщень при індукційному наплавленні тонких металевих конструкцій // Материалы международной конференции “Сварочные конструкции”. – Киев: НТК ИЭС им. Є.О.Патона, 2000. – С. 64-65.

    9. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Михайлишин В.М. Визначення залишкових переміщень при індукційному наплавленні тонких металевих дисків, коефіцієнти лінійного температурного розширення матеріалів, яких залежать від температури // Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей четвертої науково-технічної конференції ТДТУ. – Тернопіль, 2000. – С. 51.

    10. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Михайлишин В.М. Математичне моделювання процесу індукційного наплавлення тонких сталевих дисків з врахуванням пружно-пластичного деформування // Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей п’ятої науково-технічної конференції ТДТУ. – Тернопіль, 2001. – С. 4.

    11. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Методика розрахунку індуктора з магнітопроводом для нагрівання деталей машин // Тези доповідей 5-го міжнародного симпозіуму українських інженерів-механіків у Львові. – 2001. – С. 112-113.

    12. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Вдосконалення технології індукційного наплавлення робочих поверхонь деталей машин // Материалы международной конференции “Сварка и родственные технологии 2002”. – Киев: НТК ИЭС им. Є.О.Патона, 22-26 апреля, 2002. – С. 46-47.

    13. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Шарик М.В. Розробка обладнання для індукційного наплавлення ножів гичкорізів // Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні: Тези доповідей шостої науково-технічної конференції ТДТУ. – Тернопіль, 2002. – С. 3.

    14. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Михайлишин В.М. Вплив екранування на розподіл потужності по ширині зони наплавлення і конструктивні розміри індуктора // Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні: тези доповідей шостої науково-технічної конференції ТДТУ. – Тернопіль, 2002. – С. 4.

    15. Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Методи регулювання потужності теплових джерел при індукційному наплавленні деталей машин // Матеріали сьомої наукової конференції ТДТУ. – Тернопіль, 2003. – С. 5.

    16. Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Оптимізація температурного поля при індукційному наплавленні фасонних дисків // Матеріали сьомої наукової конференції ТДТУ. – Тернопіль, 2003. – С. 6.

    17. Шаблій О.М., Пулька Ч.В. Енергозберігаюча технологія індукційного наплавлення ріжучих засобів з врахуванням теплового й електромагнітного екранування // Тези доповідей 6-го міжнародного симпозіуму українських інженерів-механіків у Львові. – 2003. – С. 103-104.

    18. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Шляхи регулювання температурного поля в зоні індукційного наплавлення тонких дисків з врахуванням теплового і електромагнітного екранування // Материалы международной конференции “Современные проблемы сварки и ресурса конструкций 2003”. – Киев: НТК ИЭС им. Е. О. Патона, 24-27 ноября, 2003. – С. 79-80.

    19. Шаблій О.М., Пулька Ч.В., Письменний О.С. Вдосконалення технології індукційного наплавлення тонких сталевих дисків // Матеріали восьмої наукової конференції ТДТУ. – Тернопіль, 11-12 травня 2004. – С. 3.

    20. Шаблий О.Н., Пулька Ч.В., Письменный А.С. Математическое моделирование остывания диска после индукционной наплавки в нагревательной системе // Математическое моделирование и информационные технологии в сварке и родственных процессах: Сб. тр. Второй междунар. конф. – пос. Кацивели, Крым, Украина, 13-17 сент. 2004 г. / Под ред. В.И.Махненко. – Киев: ИЭС им. Е.О.Патона НАН Украины, 2004. – С. 245-247.

    Результати роботи викладені одноосібно автором у восьми друкованих працях [3-5, 9, 14, 15, 36, 37] з розробленням методик експериментальних досліджень температурного поля в диску, товщини наплавлюваного металу, деформації дисків після наплавлення, пристрою для програмного керування режимом наплавлення за енергоощадним законом, а також технології та обладнання для наплавлення дисків з використанням кільцевих двохвиткових індукторів, нагрівальних систем ІТЕЕ та індуктор-магнітопровід.

    В публікаціях [2, 7, 8, 10, 11, 18, 20, 33-35, 38-40, 44, 47, 48, 50, 51], що виконані у співавторстві, дисертантові належить наступне: розроблено математичні моделі по оптимізації конструктивних параметрів нагрівальних джерел (індукторів, нагрівальних систем ІТЕЕ та індуктор-магнітопровід) для наплавлення дисків довільних діаметрів і розмірів зони наплавлення, що дозволило отримати графічні залежності і табличні дані для визначення їх конструктивних розмірів з експериментальною їх перевіркою, виходячи з потреб технології, та досліджено енергозатрати на наплавлення дисків; [6, 13, 40-43] – розроблена математична модель для визначення залишкових напружень, деформацій та переміщень, а також проведено експериментальне дослідження прогинів наплавлених дисків; [53] – проведені теоретичні дослідження температури в зоні наплавлення після індукційного наплавлення дисків нагрівальною системою ІТЕЕ; [12, 16, 21] – досліджено структуру і товщину наплавленого металу, його твердість, стійкість проти спрацювання; [22-28] – рівнодолева участь автора в генеруванні ідей винаходів, їх експериментальній перевірці та промисловому випробуванні.

    Формулювання висновків та рекомендацій, а також постановку завдань виконано разом з науковими консультантами.