Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Сиротюк Володимир Дмитрович. Теоретико-методичні засади використання дидактичних засобів у навчанні фізики в школах інтенсивної педагогічної корекції : дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Сиротюк В.Д. Теоретико-методичні засади використання дидактичних засобів у навчанні фізики в школах інтенсивної педагогічної корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. – Київ, 2005.

У дисертації обґрунтовані теоретико-методичні засади використання дидактичних засобів з фізики в процесі корекційно-розвиткового навчання учнів із затримкою психічного розвитку в школах і класах інтенсивної педагогічної корекції.

Встановлено, що ефективність і результативність навчання фізики учнів із затримкою психічного розвитку в школах і класах інтенсивної педагогічної корекції підвищується, якщо використовується система дидактичних засобів та реалізується діяльнісний підхід у процесі корекційно-розвиткового навчання, тому що саме це сприяє корекції загального розвитку учнів, їх особистому становленню, зростанню життєвої та соціальної компетентності.

Основні результати дослідження впроваджені в процес навчання фізики учнів спеціальних загальноосвітніх шкіл і класів інтенсивної педагогічної корекції (для учнів із затримкою психічного розвитку). Навчальна програма з фізики, підручники та збірник задач для 7-9 класів, методичні рекомендації для вчителів, створені автором дослідження, використовуються в процесі корекційно-розвиткового навчання в спеціальних загальноосвітніх школах і класах інтенсивної педагогічної корекції України.

Результати проведеного дослідження теоретико-методичних засад використання дидактичних засобів у навчанні фізики в школах інтенсивної педагогічної корекції дозволяють зробити такі висновки:

1. Реформування спеціальної освіти в Україні потребує теоретичного узагальнення і практичного розв’язання проблеми науково обґрунтованого використання дидактичних засобів у навчанні фізики учнів 7-9 класів спеціальних загальноосвітніх шкіл інтенсивної педагогічної корекції. Розроблені у дисертації теоретико-методичні положення щодо реалізації системного та діяльнісного підходів до використання дидактичних засобів у процесі корекційно-розвиткового навчання фізики надають нових можливостей для удосконалення підготовки з фізики учнів 7-9 класів, корекції їх психічного і загального розвитку і забезпечення зростання життєвої та соціальної компетентності.

2. Прийняття Стандартів державної освіти в Україні вимагає посиленої уваги до урізноманітнення систем навчання, їх спеціалізації та інтенсифікації, що, відповідно, неможливе без диференціації учнів за їх психологічними здібностями. Реорганізація змістового та організаційно-методичного аспектів корекційно-розвиткового навчання в спеціальних загальноосвітніх школах і класах інтенсивної педагогічної корекції мають ґрунтуватися на основних положеннях теорії пізнання, діалектика якого виступає головним орієнтиром у побудові логічної організації пізнавальної діяльності учнів із затримкою психічного розвитку. У процесі корекції психічного розвитку, навчання і виховання учнів 7-9 класів інтенсивної педагогічної корекції необхідно враховувати сучасні дані фізіології щодо функціонування мозку та аналізаторних систем дитини, вікові та індивідуальні особливості учнів, специфіку підліткового періоду у становленні та розвитку їх особистості. На зламному етапі онтогенезу, яким є підлітковий, важливе значення мають психологічно грамотні корекція та регулювання діяльності учнів із затримкою психічного розвитку на кожному рівні відображення реальної дійсності: на рівні свідомості, несвідомого та самосвідомості. Дидактично виважена система впливів на пізнавальну, афективну та регулятивну сфери самосвідомості учнів із затримкою психічного розвитку має бути спрямованою на формування в них позитивної, мажорної Я-концепції, яка виступає надійною передумовою розгортання учнями активної пізнавальної діяльності, спрямованої на усунення зовнішніх і внутрішніх суперечностей, що виникають у ході навчання, та є атрибутом розвитку особистості.

3. Необхідність і своєчасність дисертаційного дослідження зумовлені тим, що після відкриття спеціальних загальноосвітніх шкіл інтенсивної педагогічної корекції в Україні (1983 р.) не проводилися спеціальні дослідження з теорії та методики навчання фізики учнів із затримкою психічного розвитку, зокрема, з проблеми створення і використання на уроках фізики дидактичних засобів з метою корекції психічного розвитку учнів. Використовуючи підручники середніх загальноосвітніх шкіл, учні не могли засвоїти навчальний матеріал, передбачений діючою на той час програмою з фізики. Це ще більше гальмувало їх розвиток.

4. Проаналізований сучасний стан проблеми розвитку методики навчання фізики в спеціальних загальноосвітніх школах і класах інтенсивної педагогічної корекції і методичної підготовки вчителів фізики, які працюють з учнями із затримкою психічного розвитку, дав можливість встановити, що на сьогодні успішне функціонування названих вище шкіл і класів стає немислимим без кваліфікаційної корекційно-розвиткової роботи, яка ґрунтується на результатах комплексної діагностики і нових науково обґрунтованих організаційних і методичних формах діяльності.

5. Створена навчальна програма з фізики для спеціальних загальноосвітніх шкіл і класів інтенсивної педагогічної корекції (експериментальна - з 1996 року, нині діюча - з 2002 року) визначає зміст і цілі навчання фізики: освітні (формування і розвиток в учнів наукових знань та вмінь застосовувати їх для практиці; оволодіння мовою фізики; формування умінь систематизувати, узагальнювати знання; планувати і проводити фізичний експеримент тощо); виховні (формування наукового світогляду; озброєння учнів раціональним методологічним підходом до пізнавальної й практичної діяльності; виховання працелюбності та наполегливості, національної свідомості та патріотизму, екологічного мислення та поведінки); розвиткові (розвиток логічного мислення, уміння користуватися методами індукції і дедукції, аналізу і синтезу, робити висновки та узагальнення; розвиток умінь розв’язувати якісні, розрахункові та експериментальні задачі); і, що найбільш важливо, корекційні (формування соціально-моральної поведінки учнів, яка забезпечує успішну адаптацію до умов навчання; розвиток особистісних компонентів пізнавальної діяльності учнів; охорона і зміцнення соматичного і психоневрологічного здоров’я учнів; створення сприятливого соціального середовища, що забезпечує відповідний віку розвиток учня).

6. Запропонована система дидактичних засобів з фізики, яка включає демонстраційний експеримент (демонстраційні досліди, фронтальні лабораторні роботи і досліди, роботи фізичного практикуму, експериментальні задачі), аудіовізуальні засоби (діафільми, діапозитиви, кінофільми, відеофільми, телепередачі, грамзаписи, магнітні записи, педагогічні програмні засоби), друковано-графічні засоби (таблиці, картини, підручники, збірники задач, хрестоматії, довідники, науково-популярна література, фотографії) для шкіл і класів інтенсивної педагогічної корекції. В ній враховані інноваційні процеси сучасної педагогічної науки, і вона виявилася ефективним та результативним засобом збудження пізнавальної діяльності учнів із затримкою психічного розвитку на різних етапах корекційно-розвиткового навчання: сприймання навчального матеріалу, його осмислення та усвідомлення, узагальнення, систематизації, обліку та корекції знань тощо; формування в них стійких пізнавальних інтересів, які поступово переходять у пізнавальну потребу досліджувати, описувати, розкривати та трансформувати сутність фізичних явищ, процесів і законів.

7. У системі дидактичних засобів з фізики для спеціальних загальноосвітніх шкіл і класів найважливішими засобами є створені підручники „Фізика. 7 клас”, „Фізика. 8 клас”, „Фізика. 9 клас” та „Збірник задач з фізики для 7-9 класів”. Вони відіграють провідну корекційно-розвиткову роль у навчально-виховному процесі, тісно пов’язані з іншими засобами навчання і мають такі характерні особливості: а) окрім тексту місять велику кількість кольорових малюнків, фотографій, схем, таблиць тощо; б) емоційний вплив на корекційно-розвиткове навчання проявляється через художнє та поліграфічне виконання, виразність мови, логіку наукових аргументацій, проблемно-пошуковий виклад навчального матеріалу; в) математичний апарат використовується тільки в тих випадках, коли він добре зрозумілий учням і порівняно простий; г) створені рубрики „Що я знаю і що я вмію робити?”, „Фізичні задачі навколо нас”, „Видатні фізики”, „Це цікаво знати”, „Словник фізичних термінів”; ґ) після кожної теми пропонуються вправи для формування в учнів експериментальних умінь і навичок, необхідних для їх соціалізації у суспільстві.

8. Методика цілеспрямованого використання дидактичних засобів з фізики у навчальному процесі спеціальних загальноосвітніх шкіл і класів інтенсивної педагогічної корекції вимагає вибору відповідних методів, організаційних форм і засобів навчання. Принциповим кроком усунення суперечності між потенціальними можливостями розвитку учнів 7-9 класів інтенсивної педагогічної корекції та їх реалізації в оптимальних пропорціях є розробка дидактичних умов розчленованого і поетапного формування фізичних понять. Вони створені на наочно-практичній і словесно-логічній основі та на зміні функцій дидактичних засобів, які спрямовані на компенсацію та корекцію як перцептивних дій, так і вищих психічних процесів: порівняння, узагальнення, абстрактності із переміщення впливу останніх на всі інші функції організму учня. Цим самим забезпечується регулювання порушень між чуттєвими і раціональними шляхами пізнання та подолання труднощів при перетворенні чуттєвих образів в поняття, предметно-образних значень в ідеальне (слово, думку, поняття).

Створена комп’ютерна підтримка навчання фізики в 7-9 класах інтенсивної педагогічної корекції, яка дидактично обґрунтована і розширює межі використання дидактичних засобів, урізноманітнює всі форми представлення навчального матеріалу, спонукає учнів бути активними учасниками навчально-виховного процесу, мінімізує час, виділений учням на виконання завдань, і час, необхідний учителю для підготовки та проведення уроку.

9. Експериментальна перевірка основних положень дисертації та їх упровадження в практику роботи шкіл і класів інтенсивної педагогічної корекції підтверджують ефективність і результативність запропонованих підходів до розв’язання зазначеної проблеми дослідження.

Подальший розвиток даної проблеми ми вбачаємо у:

розробці методичної системи підготовки вчителів фізики, які будуть працювати з учнями із затримкою психічного розвитку;

розвитку сучасних технологій навчання фізики в школах і класах інтенсивної педагогічної корекції;

створенні методик вивчення окремих питань курсу фізики в спеціальних загальноосвітніх школах і класах інтенсивної педагогічної корекції тощо.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники, підручники та програми

1. Сиротюк В.Д. Навчання фізики учнів із затримкою психічного розвитку в школах і класах інтенсивної педагогічної корекції: Монографія. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2004. – 313 с.

2. Сиротюк В.Д. Фізика: Підручник для 7 класу спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів (шкіл, класів) інтенсивної педагогічної корекції (для дітей із затримкою психічного розвитку). – К.: Благовіст, 2001. – 160 с. (Гриф МОН України).

3. Сиротюк В.Д. Фізика: Підручник для 8 класу спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів (шкіл, класів) інтенсивної педагогічної корекції (для дітей із затримкою психічного розвитку). – Харків: Прапор, 2001. – 156 с. (Гриф МОН України).

4. Сиротюк В.Д. Фізика: Підручник для 9 класу спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів (шкіл, класів) інтенсивної педагогічної корекції (для дітей із затримкою психічного розвитку). – Харків: Прапор, 2001. – 144 с. (Гриф МОН України).

5. Сиротюк В.Д., Запорожан В.П. Збірник задач з фізики для 7-9 класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (класів) інтенсивної педагогічної корекції. – К.: Благовіст, 2004. – 175 с. (Автором розроблені зміст і структура збірника задач, підібрані та запропоновані задачі для 7 і 9 класу, інші розробки належать співавтору). (Гриф МОН України).

6. Програма з фізики для 7-9 класів загальноосвітніх шкіл-інтернатів (класів) інтенсивної педагогічної корекції (для учнів із затримкою психічного розвитку) / Укл. В.Д. Сиротюк. – К.: Богдана, 2002. – 40 с. (Гриф МОН України).

7. Нижник В.Г., Коршак Є.В., Сиротюк В.Д. Дидактичні матеріали з фізики для 7 класу: Посібник для вчителів. – К.: Педагогічна преса, 1999. – 84 с. (Автором розроблена третина посібника, виконані до нього малюнки, інші розробки належать співавторам). (Гриф МОН України).

8. Сиротюк В.Д., Зорька О.В. Картки з фізики “Вимірювальні прилади”: Навчальний наочний посібник. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2000. - 40 карток. (Автору належить ідея створення карток, розроблені 25 карток, інші розробки належать співавтору).

Методичні рекомендації

9. Методичні рекомендації до вивчення основних понять з фізики в VII-IX класах спеціальних загальноосвітніх шкіл інтенсивної педагогічної корекції / Укл. В.Д. Сиротюк. – К.: ІЗМН, 1998. – 100 с.

Статті у наукових збірниках і журналах

10. Нижник В.Г., Сиротюк В.Д., Чумак М.Є. До методики введення поняття внутрішньої енергії у 8 класі // Фізика та астрономія в школі. – 1999. - № 2. – С. 22-23. (Автором запропонована методика введення поняття внутрішньої енергії, інші розробки належать співавторам).

11. Сиротюк В.Д., Гордієнко Т.П. Роль елементів цікавої фізики в підвищенні ефективності навчально-виховного процесу // Додаток до журналу “Фізика та астрономія в школі”. – 1999. – Випуск № 3. – С. 5-6. (Автором запропонована методика використання елементів цікавої фізики на уроках в 7-8 класах, інші розробки належать співавтору).

12. Сиротюк В.Д., Гордієнко Т.П. Деякі аспекти організації методики проведення домашніх експериментальних досліджень // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін. – Рівне, 1999. – С. 74-76. (Автором запропонована методика проведення домашніх експериментальних досліджень, інші розробки належать співавтору).

13. Сиротюк В.Д. Задачі зі шкалами приладів // Фізика та астрономія в школі. – 2000. - № 2. – С. 3 форзацу.

14. Сиротюк В.Д., Гордієнко Т.П. Система завдань для формування в учнів вимірювальних умінь і навичок // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка. – Випуск 3. – Серія: педагогічні науки. – Чернігів, 2000. – С. 263-267. (Автором запропонована методика створення системи завдань, інші розробки належать співавтору).

15. Сиротюк В.Д. Фізичний кросворд “Фізичні величини та їх вимірювання” // Фізика та астрономія в школі. – 2001. - № 1. – С. 3 форзацу.

16. Сиротюк В.Д. Навколишній світ у фізичних задачах // Фізика та астрономія в школі. – 2001. - № 3. – С. 42-45.

17. Сиротюк В.Д. Вимірювання густини речовини // Фізика та астрономія в школі. – 2001. - № 4. – С. 3 форзацу.

18. Сиротюк В.Д. Вимірювання густини рідини за допомогою денсиметра // Фізика та астрономія в школі. – 2001. - № 5. – С. 3 форзацу.

19. Сиротюк В.Д. Розв’язуємо комплексні задачі // Фізика та астрономія в школі. – 2001. - № 6. – С. 3 форзацу.

20. Сиротюк В.Д., Лавренчук В.А. Проблема створення системи дидактичних засобів з фізики для шкіл інтенсивної педагогічної корекції // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. – Випуск 13. - Т.І. – Серія: педагогічні науки. – Чернігів, 2002. – С. 127-131. (Автором розроблена система дидактичних засобів для шкіл інтенсивної педагогічної корекції, інші розробки належать співавтору).

21. Лавренчук В.А., Сиротюк В.Д. Наочність для вивчення теми “Тертя” // Фізика та астрономія в школі. – 2002. - № 4. – С. 3 форзацу. (Автором підібрана наочність до теми, інші розробки належать співавтору).

22. Сиротюк В.Д., Лавренчук В.А. Урок з теми “Згоряння палива. Питома теплота згоряння палива” // Фізика та астрономія в школі. – 2002. - № 5. – С. 2-6. (Автором розроблена методика вивчення теми „Згоряння палива”, інші розробки належать співавтору).

23. Сиротюк В.Д. Все про сірники // Фізика та астрономія в школі. – 2002. - № 6. – С. 52.

24. Сиротюк В.Д. Затримка психічного розвитку як педагогічна проблема // Соціально-педагогічні проблеми підготовки педагогічних кадрів для сільських шкіл: Збірник наукових праць. - Серія: педагогічні науки. - № 6. – Бердянськ: БДПУ, 2002. – С. 28-34.

25. Сиротюк В.Д. Створення підручників фізики для учнів спеціальних загальноосвітніх шкіл інтенсивної педагогічної корекції та організація роботи з ними // Вісник: Збірник наукових статей викладачів, докторантів, аспірантів Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В.Дмитренко, Л.Л.Макаренко, О.П.Симоненко. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2002. – Випуск 4. – С. 20-27.

26. Сиротюк В.Д. Фізика людини // Фізика та астрономія в школі. – 2003. - № 1. – С. 3 форзацу.

27. Сиротюк В.Д. Особливості формування пізнавальної активності в учнів із затримкою психічного розвитку на уроках фізики // Збірник наукових праць: Педагогічні науки. – Випуск 32. – Ч. 1. – Херсон: ХДПУ, 2002. – С. 159-163.

28. Коршак Є.В., Нижник В.Г., Сиротюк В.Д. Зміна кінетичної і потенціальної енергії // Фізика та астрономія в школі. – 2003. - № 4. – С. 3 форзацу. (Автором виконані малюнки (діаграми), інші розробки належать співавторам).

29. Сиротюк В.Д. Людина на Місяці // Фізика та астрономія в школі. – 2003. - № 4. – С. 6, 30, 3 форзацу.

30. Сиротюк В.Д. Навчання фізики в спеціальних загальноосвітніх школах і класах інтенсивної педагогічної корекції (для дітей із затримкою психічного розвитку) // Збірник наукових праць: Спеціальний випуск. – К.: Науковий світ, 2003. – С. 199-204.

31. Сиротюк В.Д. Структурно-функціональний аналіз навчального матеріалу з фізики для учнів із затримкою психічного розвитку // Методологічні принципи формування фізичних знань учнів і професійних якостей майбутніх учителів фізики та астрономії: Збірник наукових праць: Серія педагогічна. – Випуск 9. – Кам’янець-Подільський: К-ПДУ, 2003. – С. 70-73.

32. Лавренчук В.А., Сиротюк В.Д. Світло морських глибин // Фізика та астрономія в школі. – 2003. - № 6. – С. 3 форзацу. (Автором підібрані матеріали, інші розробки належать співавтору).

33. Сиротюк В.Д. Державні вимоги до загальноосвітньої підготовки з фізики учнів із затримкою психічного розвитку // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В.Дмитренко, Л.Л.Макаренко, В.Д.Сиротюк. – К.: НПУ, 2003. – Випуск 53. – С. 312-317.

34. Лавренчук В.А., Сиротюк В.Д. Особливості застосування аудіовізуальних засобів на уроках фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка. – Випуск 23. – Серія: педагогічні науки. – Чернігів, 2004. – С. 72-77. (Автором розроблена методика використання аудіовізуальних засобів на уроках фізики, інші розробки належать співавтору).

35. Двораківський В.М., Сиротюк В.Д. Проблеми шкільного навчального експерименту // Фізика та астрономія в школі. – 2004. - № 4. – С. 10-11. (Автор пропонує шляхи розв’язання проблем шкільного демонстраційного експерименту, інші розробки належать співавтору).

36. Лавренчук В.А., Сиротюк В.Д. Використання текстів художньої літератури та творів мистецтва у навчанні фізики // Фізика та астрономія в школі. – 2004. - № 6. – С. 6-9. (Автором розроблена методика використання текстів художньої літератури на уроках фізики, інші розробки належать співавтору).

37. Перегінець Н.В., Сиротюк В.Д. Особливості організації розв’язування фізичних задач в класах інтенсивної педагогічної корекції // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей. – Кам’янець-Подільський: К-ПДУ: інформаційно-видавничий відділ. – 2004. – Вип. 10. – 184 с. – С. 125-128. (Автором розроблена методика розв’язyвання фізичних задач в 7-9 класах інтенсивної педагогічної корекції, інші розробки належать співавтору).

38. Нижник В.Г., Коршак Є.В., Сиротюк В.Д. Розв’яжіть самі і запропонуйте учням // Фізика та астрономія в школі. – 2005. - № 1. – С. 3 форзацу. (Автор пропонує розроблену задачу, інші розробки належать співавторам).

Тези доповідей і матеріали конференцій

39. Лагунов І.М., Сиротюк В.Д. Проблеми впровадження комп’ютеризованих педагогічних технологій у навчальний процес // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Особливості підготовки вчителів природничо-математичних дисциплін в умовах переходу школи на профільне навчання” / Укл. Шарко В.Д. – Херсон: „Олді-Плюс”, 2004. – 118 с. – С. 22-23. (Автор пропонує шляхи розв’язання поставленої проблеми, інші розробки належать співавтору).

40. Лавренчук В.А., Сиротюк В.Д. Використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі навчання фізики // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Особливості підготовки вчителів природничо-математичних дисциплін в умовах переходу школи на профільне навчання” / Укл. Шарко В.Д. – Херсон: „Олді-Плюс”, 2004. – 118 с. – С. 90-91. (Автор пропонує методику використання нових технологій у процесі навчання фізики, інші розробки належать співавтору).