Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Панов Ален Володимирович. Томаш Масарик і його ставлення до проблем Закарпаття в 20 – 30-х роках ХХ століття : Дис... канд. наук: 07.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Панов А.В. ”Томаш Масарик і його ставлення до проблем Закарпаття в 20 – 30-х роках ХХ століття”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01 – історія України. – Ужгородський національний університет, Ужгород, 2008.

У роботі дисертанта досліджується вплив Т.Масарика на еволюцію суспільно-політичних відносин у міжвоєнному Закарпатті, його роль у становленні державницьких відносин, формуванні ліберально-демократичних умов суспільного розвитку, зміст толерантного ставлення до представників різних національностей та віросповідань. На прикладі Закарпаття подається концепція розвитку держави Т.Масарика, яка була реалізована ним на практиці й вивела Чехословацьку Республіку за часів свого президентства в одну із найдемократичніших країн тогочасного світу.

Аналізується вплив Томаша Масарика на суспільно-політичні події, визначається його роль у процесі входження історичного Закарпаття до складу новоутвореної слов’янської держави – Чехословацької Республіки, а також роль Т.Масарика у взаємовідносинах центральної влади і регіональної політичної еліти, його стосунках з губернаторами Підкарпатської Русі, політичними партіями. На основі архівних джерел, а також вітчизняних та зарубіжних праць визначено передумови та причини інтеграції закарпатського краю в політичну систему новоутвореної держави, досліджено місце Т.Масарика в цьому процесі.

У центрі уваги даного дисертаційного дослідження є постать першого президента Чехословацької Республіки Томаша Масарика. Прояв його активного громадського життя виражався у постійному самовдосконаленні як освітньо-виховному, науковому, так і політико-правовому сенсі. Його кар’єра як політика стала вираженням патріотичного поштовху для слов’янських народів, котрі довгий історичний час перебували під національно-політичним гнітом.

Науковому аналізу підлягає постать Т.Масарика як виразника ідеології чеської влади стосовно різних національностей, а зокрема українського національно-культурного Руху Закарпаття. Дослідження доводить, що Т. Масарик був одним із ініціаторів входження цього регіону до Чехословаччини, розуміючи важливість цього об’єднання для всіх слов’янських народів, а насамперед для закарпатців.

Публікації автора:

  1. Панов А. Державність Закарпаття в політико-правовій діяльності Т.Масарика / А. Панов, М. Болдижар. – Ужгород : Видавництво „Закарпаття”, 2005. – 104 с. – Особистий внесок дисертанта – С. 3 – 79, 96 – 102.

  2. Панов А. Масарик і входження Закарпаття до складу Чехословаччини (1918 – 1920 рр.) / Ален Панов // Закарпаття у політиці Чехословаччини та Угорщини між світовими війнами : Матеріали наукової конференції. – Ужгород – Кошице, 2001. – С. 41 – 51.

  3. Панов А. Перспективи розвитку Закарпаття в оцінці Т. Масарика / Ален Панов // Carpatica – Карпатика : Історія і культура Карпат / Ужгород. націон. ун-т, НДІ карпатознавства. – Ужгород, 2002. – Вип. 19. – С. 346 – 349.

  4. Панов А. Роль Т. Масарика у визначенні статусу Закарпаття напередодні його входження до складу Чехословаччини / Ален Панов // Carpatica – Карпатика : Політологічні студії : історія, теорія, практика / Ужгород. націон. ун-т, НДІ карпатознавства. – Ужгород, 2003. – Вип. 21. – С. 382 – 389.

  5. Панов А. Альтернативи державного розвитку Закарпаття після Першої світової війни / Ален Панов // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія : право / Ужгород. націон. уні-т. – Ужгород, 2005. – Вип. 4. – С. 86 – 93.

  6. Панов А. Становлення Томаша Масарика як ученого / Ален Панов // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія : історія / Ужгород. націон. уні-т. – Ужгород, 2008. – Вип. 20. – С. 203 – 208.