Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


2. Голопура Сергій Іванович. Участь молочної залози в обміні речовин при гострому отруєнні лактуючих корів нітратами (за даними ангіостомії): Дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2001. - 151арк. - Бібліогр.: арк. 120-145.



Анотація до роботи:

Голопура С.І. Участь молочної залози в обміні речовин при гострому отруєнні лактуючих корів нітратами (за даними ангіостомії).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 - патологія, онкологія і морфологія тварин. - Національний аграрний університет, Київ,2002.

Дисертація присвячена вивченню порушення обміну речовин між кров’ю і молочною залозою в організмі великої рогатої худоби за умови експериментального нітратного токсикозу у лактуючих корів. За допомогою методу ангіостомії аорти та підшкірної черевної вени провели аналіз показників артеріо-венозної різниці між кров’ю, яка надходить до вим’я (А), і кров’ю, яка від нього відтікає (ПЧВ).

Для моделювання нітратного токсикозу коровам вводили через рот 10 %-ий водний розчин нітратів в дозі 0,35 г/кг живої ваги за нітрат-іоном у складі натрієвої і калієвої солей в еквімолярному співвідношенні.

Через чотири години після одноразового надмірного навантаження нітратами організму великої рогатої худоби спостерігалися функціональні порушення в молочній залозі. Вони проявляються зміною складу крові, яка протікає через неї, а також складу молока (збільшення в ньому вмісту нітратів і нітритів, сухого залишку, сечовини, лужної фосфатази, ЛЖК, КУО та зменшення глюкози).

За даними щодо різниці між вмістом (А-ПЧВ) за цих умов, молочна залоза видаляє із крові нітрати, нітрити, загальний білок, сечовину, альбуміни, гамма-глобуліни, кисень, карбонати, ЛЖК, SH-групи, глюкозу, сукцинатдегідрогеназу та виділяє в кров альфа-глобуліни, бета-глобуліни, трансферин, церулоплазмін, метгемоглобін, вуглекислий газ, АСТ, АЛТ, лужну фосфатазу, вільні радикали, піровиноградну кислоту, тригліцериди.

  1. У дисертації наведені теоретичні положення і нове вирішення наукової задачі, яка полягає в з’ясуванні характеру порушень обміну речовин між молочною залозою і кров’ю в лактуючих корів за умов навантаження їх організму надлишком нітратів та визначенні ролі цього органу в розвитку захисно-компенсаторних реакцій, які проявляються в метаболічних та функціональних змінах.

  2. В умовах отруєння у лактуючих корів посилються процеси виділення нітратів у відтікаючу від молочної залози кров та видалення цих токсинів з молоком, на що вказує заміна негативної (-2,97мг/л) А-В різниці на позитивну (+2,35мг/л), а також збільшення вмісту нітратів в молоці (34,67мг/л).

  3. В умовах отруєння суттєво посилюється видалення нітритів із молоком і в меншій мірі - у відтікаючу кров, про що свідчить збільшення вмісту цих сполук в молоці (0,515 мг/л) та знижена в порівнянні з вихідним станом А-В різниця (0,147мг/л проти 0,162 мг/л).

  4. Під впливом надмірних доз нітратів у корів порушується синтезуюча функція молочної залози, на що вказують зниження поглинання нею із притікаючої крові глюкози (на 18,2 %) та ЛЖК (на 29,8 %), а також заміна позитивної А-В різниці на негативну за вмістом трансферину (відповідно +0,05 мг/л проти -0,03 мг/л), піровиноградної кислоти (відповідно +40,0 ммоль/л (р<0,05) проти -26,0 ммоль/л), тригліцеридів ( відповідно +0.11 ммоль/л проти -0.29 ммоль/л), рСО2 ( відповідно +10,62 мм. рт. ст. проти -0,4 мм. рт. ст.).

  5. За умов гострого нітратного отруєння в молочній залозі розвиваються зміни, характерні для ушкодження клітин, що проявляються у достовірному підвищенні активності лужної фосфатази в молоці (з 16018,5 до 27413,2 нмоль/с л) та в заміні А-В різниці з позитивної (+1424.8 нмоль/с л) на негативну (-310.6 нмоль/с л), а також у збільшенні негативної А-В різниці активності АЛТ (до -0,39 мкмоль/год. на мл крові; р<0,05) та вмісту вільних радикалів (до -2,531016sp/мл; р<0,05).

  6. У молочній залозі при нітратному токсикозі розвиваються адаптаційно-компенсаторні процеси, про що свідчить достовірне збільшення в 4 рази негативної А-В різниці вмісту метгемоглобіну (до 1 мг/мл проти 0,23 мг/мл), достовірне підвищення позитивної А-В різниці вмісту піровиноградної кислоти (відповідно +40,0 ммоль/л проти -26,0 ммоль/л), а також зменшення використання ЛЖК на 29,8 % та зміна позитивної А-В різниці рСО2 на негативну (відповідно +10,62 мм. рт. ст. і -0,4мм. рт. ст.).

  7. Через чотири години після нітратного навантаження у молочній залозі корови посилюються процеси зневоднення крові, яка частково залишається в тканинах, про що свідчить збільшення А-В різниці за вмістом сухого залишку (відповідно 4,8 г/л проти 4,1 г/л) та підвищення його вмісту в молоці (101,9 г/л (р<0,05) проти 91,0 г/л).

  8. Під впливом нітратів та продуктів їх метаболізму знижується бактерицидна активність молока - мікробне забруднення в ньому збільшилось на 69,6 % (32,8 КУО) у порівнянні з вихідним станом (19,34 КУО).

Пропозиції виробництву

Результати проведених нами досліджень обміну речовин між кров’ю і молочною залозою в умовах гострого експериментального отруєння нітратами рекомендовано використовувати у навчальному процесі при викладанні дисциплін патологічна фізіологія, токсикологія, акушерство та гінекологія і написанні підручників та посібників з названих спеціальностей.

Публікації автора:

  1. Мазуркевич А.Й., Голопура С.І., Карповський В.І., Данілов В.Б, Малюк М.О. Обмін речовин між кров’ю і тканинами молочної залози за впливу на організм корів нітрато-нітритів (дані ангіостомії). // Науковий вісник НАУ. – К., 2000. - №22.- С. 228-231.

(Дисертант провів клінічні і біохімічні дослідження всіх показників та їх аналіз).

2. Голопура С.І. Вплив нітрат-іону на активність трансферину і церулоплазміну в молочній залозі (за даними ангіостомії). // Науковий вісник НАУ.-К., 2000. - № 28. - С.345-348.

  1. Голопура С.І., Карповський В.І., Данілов В.Б., Куц Н.В. Участь тканин молочної залози в обміні вуглеводів при гострому експериментальному отруєнні лактуючих корів. // Науковий вісник НАУ. – К., 2001.- № 40.- С. 208-211.

(Дисертант провів клінічні і біохімічні дослідження всіх показників і узагальнив результати).

4. Мазуркевич А.Й., Голопура С.І., Карповський В.І., Данілов В.Б., Куц Н.В. Участь молочної залози корів в регуляції кислотно-лужного стану та газового складу крові в умовах нітратного отруєння. // Науковий вісник НАУ. – К., 2001.- № 42.- С. 20-24.

(Дисертант провів експеримент, зробив статистичну обробку отриманих результатів і їх аналіз).

  1. Мазуркевич А.Й., Голопура С.І., Карповський В.І., Данілов В.Б., Малюк М.О. Участь тканин молочної залози в обміні речовин при надмірному натходженні нітратів в організм корів. // В кн.: Тези доп. наук. конф. проф.-виклад. складу, наук. співр. та аспір., присвячена 80-річчю фак-ту вет. мед. - К.: НАУ. - 2000. - С.55.

  2. Мазуркевич А.Й., Голопура С.І.,Карповський В.І., Данілов В.Б. Зміни показників вуглеводного обміну при надмірному надходженні нітратів в організм корів (за даними ангіостомії). // В кн.: Тези доп. наук. конф. проф.-виклад. складу, наук. співр. та аспір. фак-ту вет. мед. - К.: НАУ. - 2001. - С.76.