Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


127. Кіпень Наталія Іванівна. Удосконалення методів первинної та вторинної профілактики генералізованого гінгівіту в студентської молоді: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2005.



Анотація до роботи:

Кіпень Н. І. Удосконалення методів первинної та вторинної профілактики генералізованого гінгівіту у студентської молоді. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. - Українська медична стоматологічна академія. - Полтава,2005.

Дисертація присвячена обґрунтуванню та вивченню ефективності комплексу лікувально-профілактичних заходів генералізованого катарального гінгівіта у студентів із психоемоційними порушеннями. Установлено, що психоемоційний стан визначає особливості патогенезу та клінічного перебігу захворювання. Матеріали дисертації свідчать про те, що наявність у студентів психоемоційних порушень на фоні дефіциту місцевих та загальних імунних механізмів захисту, сприяє формуванню несприятливих варіантів генералізованого катарального гінгівіту.

З урахуванням цього розроблено методи застосування психокорегуючих препаратів у профілактиці та комплексному лікуванні генералізованого катарального гінгівіту у студентів. Застосування розробленого комплексу лікувально-профілактичних заходів у студентів із інтактним пародонтом та студентів, хворих на генералізований катаральний гінгівіт, дозволяє запобігти виникненню запального процесу в яснах та досягти видужання у 88,9 % хворих.

У дисертації приведене теоретичне обґрунтування і практичне рішення нової наукової задачі – підвищення ефективності лікувальних і профілактичних заходів у студентів із інтактним пародонтом і хворих на генералізований катаральний гінгівіт на основі вивчення ролі психоемоційних і імунних розладів у патогенезі захворювання.

На основі отриманих результатів визначені нові діагностичні, лікувально-профілактичні підходи комплексної терапії захворювання, які сприяли підвищенню ефективності лікування генералізованого катарального гінгівіту у студентів і зниженню числа рецидивів у віддалені терміни спостереження.

  1. У структурі психоемоційних порушень у студентів, хворих на генералізований катаральний гінгівіт, відзначається тенденція до збільшення рівня тривожності (з переважанням рівня реактивної тривожності) і формування депресивних станів. Частота виявлення і та ступінь виразності психоемоційних порушень неоднакова при різних клінічних варіантах перебігу генералізованого гінгівіту, що характеризуеться вищими показниками тривожності у пацієнтів із загостреним перебігом запального процесу в ясеневій тканині.

  2. Психологічне тестування і імунологічне обстеження дозволяє виділити серед студентів, хворих на генералізований катаральний гінгівіт, з урахуванням патогенезу захворювання, дві групи: першу – з переважанням порушень імунного статусу; другу – з психоемоційними порушеннями, асоційованими із змінами імунного статусу, що обумовлюють несприятливий клінічний перебіг захворювання.

  3. Психоемоційні порушення у студентів сприяють формуванню більш глибокого дефіциту гуморальної та клітинної резистентності, зниженню рівнів SIgA, IgG, підвищенню рівню IgM у ротовій рідині, зниженню фагоцитарній активності лейкоцитів, зниженню кількості Т-лімфоцитів та їх хелперної та супресорної субпопуляцій. Студенти із порушеннями емоційно-особистісної сфери та змінами імунного статусу мають бути віднесені до групи ризику з високою імовірністю розвитку загострених форм клінічного перебігу генералізованого катарального гінгівіту.

  1. Розроблено патогенетично обґрунтований метод комплексної терапії генералізованого катарального гінгівіту у студентів, що включає корекцію психоемоційного й імунного статусу бемітілом, препаратом, що володіє психокорегуючею, імуномодулюючую та антиоксидантною дією. Запропонований метод дозволяє усувати виявлені психоемоційні порушення, що створює умови для наступної ефективної етіотропної терапії та підвищення ефективності профілактики та лікування захворювання.

5. Запропонована комплексна терапія генералізованого катарального гінгівіту, асоційованого з психоемоційними порушеннями у студентів, має значну перевагу перед традиційною, про що свідчить висока частота одужання (88,9 %), зменшення термінів лікування до 8,2 ± 0,2 діб, зниження кількості рецидивів у віддалені терміни (через 6 місяців) після завершення терапії до 18,8 %, тоді як при здійсненні традиційної комплексної терапії у даної групи студентів ці показники були достовірно гірше (частота одужання – 25 %, термін лікування – 10,5 ± 0,9, кількість рецидивів – 88,9 % ).

Публікації автора:

  1. Кипень Н.И. Взаимосвязь аффективных расстройств у студентов первого года обучения с воспалительными процессами в тканях пародонта // Вісник стоматології.- 2004.- №1.- С.24-26.

  2. Кипень Н.И. Комплексное лечение генерализованного катарального гингивита у студентов с психоэмоциональными расстройствами // Український стоматологічний альманах.- 2004.- №1-2. -С.28-30.

  3. Мащенко И.С., Кипень Н.И. Выявление групп риска, выбор и тактика профилактических мероприятий и лечения генерализованного катарального гингивита у студентов // Современная стоматология.- 2004.- №2(26). -С.53-55.

(Особистий внесок полягає у клінічному обстеженні студентів, аналізі результатів дослідження)

  1. Самойленко І.І., Кіпень Н.І., Споріш О.А. Визначення активності патологічного процесу в ясенних тканинах у хворих на катаральний генералізований гінгівіт // Медичні перспективи.- 2004.- T. IX, №2.- С.112-115

(Особистий внесок полягає у клінічному обстеженні студентів, узагальненні результатів дослідження)

  1. Кипень Н.И. Методологические подходы в осуществлении диагностической, лечебной и профилактической помощи при воспалительных заболеваниях пародонта у студентов // Тези наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми терапевтичної стоматології”.- Київ, 2003.- С.85-87.

  2. Гударьян Ю.И., Кипень Н.И., Завтонова А.В. Особенности психовегетативного статуса при генерализованном катаральном гингивите и генерализованном пародонтите у студентов // Матеріали (Х) з’їзду Асоціації стоматологів України “Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології”.- Київ: Книга плюс, 2004.-С.212-213.

(Особистий внесок полягає у клінічному обстеженні студентів, аналізі результатів дослідження)