Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Пожежна безпека


Згуря В’ячеслав Іванович. Удосконалення системи визначення пожежонебезпечних властивостей речовин, матеріалів та будівельних конструкцій : Дис... канд. наук: 21.06.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Згуря В.І. Удосконалення системи визначення пожежонебезпечних властивостей речовин, матеріалів та будівельних конструкцій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.02 – пожежна безпека. Український науково-дослідний інститут пожежної безпеки МНС України, Київ, 2007.

Дисертаційну роботу присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі удосконалення системи визначення пожежонебезпечних властивостей речовин, матеріалів, вогнестійкості будівельних конструкцій, показників якості продукції протипожежного призначення шляхом удосконалення методів випробувань, методології проведення та оцінювання результатів порівняльних випробувань і забезпечення єдності випробувань у сфері пожежної безпеки. У роботі показано обмеженість застосування у зазначеній сфері статистичних характеристик та критеріїв, що визначені міжнародними нормативними документами, через відсутність стандартних зразків з приписаними значеннями. Обґрунтовано доцільність використання статистичних критеріїв Фішера та Стьюдента для оцінки результатів порівняльних випробувань. Визначено умови застосування критерія Граббса для результатів трьох випробувань. Експериментально встановлено, що однорідні зразки за одним показником пожежної небезпеки можуть бути неоднорідними за іншими показниками. Визначено критерії однорідності зразків і розроблено алгоритми їх оцінювання. Розроблено алгоритм оброблення результатів порівняльних випробувань, що базується на застосуванні статистичних критеріїв Граббса, Фішера і Стьюдента, який покладено в основу інструкції з проведення міжлабораторних порівняльних випробувань у сфері пожежної безпеки. Результати досліджень також використані для удосконалення нормативної бази щодо методів випробувань та якості їх проведення.

Дисертаційну роботу присвячено розв’язанню науково-технічної задачі удосконалення системи визначення пожежонебезпечних властивостей речовин, матеріалів, вогнестійкості будівельних конструкцій, показників якості продукції протипожежного призначення шляхом забезпечення єдності випробувань за рахунок поліпшення методології проведення та оцінювання результатів випробувань у сфері пожежної безпеки.

Основні наукові і практичні результати дисертаційної роботи:

1. Проведено аналіз системи визначення пожежонебезпечних властивостей речовин, матеріалів, вогнестійкості будівельних конструкцій і показників якості продукції протипожежного призначення, методів оцінювання результатів випробувань, критеріїв однорідності зразків, невизначеності вимірювань, і виявлено, що одним із шляхів удосконалення цієї Системи, яка впливає на стан пожежної безпеки в Україні, є забезпечення єдності випробувань за рахунок поліпшення методології проведення та оцінювання результатів випробувань у сфері пожежної безпеки.

2. Розроблено програму та експериментально визначено групу горючості пластифікованої плівки у 12 лабораторіях і вогнестійкість сталевих колон, облицьованих п‘ятьма шарами гіпсокартону, у трьох лабораторіях. Проведено порівняльний аналіз із застосуванням стандартизованих методів оцінювання отриманих результатів. Експериментально встановлено, що застосування діючих у Системі нормативних документів для класифікації горючих твердих речовин і матеріалів (ГОСТ 12.1.044-89) за результатами визначення групи горючості зразків одного матеріалу різними лабораторіями призвело до різної їх класифікації, а за визначенням межі вогнестійкості будівельних конструкцій (ДСТУ Б В.1.1-4-98*) – до встановлення різних меж їх вогнестійкості, що свідчить про недосконалість Системи.

3. Теоретично та експериментально оцінено придатність застосування статистичних характеристик та критеріїв, передбачених міжнародними нормативними документами (ISO/IEC Guide 43-1; ISO 5725-2), для порівняння отриманих результатів з визначення групи горючості твердих речовин і матеріалів та межі вогнестійкості будівельних конструкцій різними лабораторіями. Показано обмеженість їх безпосереднього використання у сфері пожежної безпеки. Обґрунтовано доцільність використання статистичних критеріїв Фішера та Стьюдента. Розроблено алгоритм оцінювання результатів, що базується на статистичних критеріях Граббса, Фішера та Стьюдента, який покладено в основу розробленої інструкції з проведення міжлабораторних порівняльних випробувань у сфері пожежної безпеки.

4. На основі проведених теоретичних досліджень з чисельним моделюючим експериментом встановлено особливість застосування критерію Граббса щодо виявлення викидів за результатами випробувань трьох зразків, що є характерним для сфери пожежної безпеки. Показано, що абсолютне значення викиду залежить від різниці двох інших результатів. Чим більша ця різниця, тим більше абсолютне значення викиду. Існує закономірність, що пов‘язує абсолютне значення викиду з іншими двома результатами, а саме, наприклад, . Крім того, за умови отримання двох однакових результатів , будь-яке інше значення , відмінне від та , за критерієм Граббса буде визнано викидом.

5. Проведено теоретичні та експериментальні дослідження з визначення індексу поширення полум‘я горючих твердих матеріалів (ГОСТ 12.1.044-89) і маси погонного метра напірного пожежного рукава (ДСТУ 3810-98), оцінено невизначеності отриманих результатів (U0,95) і визначені умови застосування критерію En (ISO/IEC Guide 43-1) для аналізування результатів порівняльних випробувань. Запропоновано критерії оцінки однорідності зразків за показниками якості та пожежної небезпеки, при цьому зразки визнають однорідними за умови або за умови несуттєвого розходження як дисперсій, так і середніх значень результатів повторних випробувань для матеріалів з найменшим значенням відношення .

Експериментально встановлено на прикладі досліджень матеріалів з визначення індексу поширення полум’я, групи горючості та коефіцієнту димоутворення (ГОСТ 12.1.044-89), що зразки, однорідні за одним показником пожежної небезпеки, можуть бути неоднорідними за іншими показниками.

6. За результатами оцінки невизначеності температури показано шляхи удосконалення процедури випробувань з визначення інерційності максимальних теплових пожежних сповіщувачів та межі вогнестійкості. Також за результатами досліджень з вогнестійкості будівельних конструкцій (ДСТУ Б В.1.1-4-98*) встановлено вплив нерівномірності температурного поля в печі, що не нормується, на результат випробування. Запропоновано в якості критерія нерівномірності використовувати інтегральні характеристики середньоквадратичного відхилення або розмаху температур, виміряних термопарами в печі.

7. За результатами теоретичних та експериментальних досліджень удосконалено Систему шляхом розширення нормативної бази щодо проведення випробувань і оцінювання їх результатів у сфері пожежної безпеки. Розроблено три національні стандарти України та Інструкцію з проведення міжлабораторних порівняльних випробувань у сфері пожежної безпеки, яку погоджено з Національним агентством з акредитації України та затверджено наказом МНС України від 27 серпня 2007 року за № 581.

Основні результати дисертаційної роботи опубліковано у таких роботах:

1. Харченко І.О., Згуря В.І., Нефедченко Л.М., Спірідончев М.О., Кислиця В.І. Залежність результатів випробувань максимальних теплових пожежних сповіщувачів за показником інерційності від температурного режиму // Науковий вісник УкрНДІПБ. К.: УкрНДІПБ, 2001.- № 2(4)- С.115 - 118.

Особистий внесок здобувача – проведення експериментальних досліджень інерційності сповіщувачів, аналіз і оброблення отриманих результатів.

2. Згуря В.І., Остапчук А.П., Ґедзь О.В. Щодо автоматизації вимірювань під час проведення вогневих випробувань // Науковий вісник УкрНДІПБ. К.: УкрНДІПБ, 2001.- № 3 - С.130 - 133.

Особистий внесок здобувача – проведення експериментальних досліджень та порівняльного аналізу технічних характеристик приладів, участь у створенні автоматизованого вимірювального комплексу.

3. Харченко І.О., Довбиш А.В., Нехаєв В.В., Досенко В.Є., Згуря В.І. Випробування будівельних матеріалів на горючість // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції “Пожежна безпека - 2001” Зб. Наукових праць. – П 32 Львів: 2001. – C.390-392.

Особистий внесок здобувача – огляд методів випробування будівельних матеріалів на горючість, проведення експериментальних досліджень.

4. Володарський Є.Т., Харченко І.О., Згуря В.І. Особливості застосування Настанови ISO/IEC43-1:1997 для оцінки професійного рівня випробувальних лабораторій //Науковий вісник УкрНДІПБ. К.: УкрНДІПБ, 2003.- № 2(8).- С.15 - 21.

Особистий внесок здобувача – огляд та аналіз літературних джерел, оформлення отриманих результатів.

5. Володарський Є.Т., Харченко І.О., Згуря В.І. Достоверность контрольных испытаний и неопределенность измерений // Вісник технологічного університету Поділля. Хмельницький: 2004. - № 2,2004 / Ч.1, Т.1- С.90 - 92.

Особистий внесок здобувача – проведення теоретичного аналізу невизначеності вимірювань і підготовка отриманих результатів до публікації.

6. Володарський Є.Т., Лавренова Д.Л., Харченко І.О., Згуря В.І. Испытания образцов на однородность // Науковий вісник. Збірник наукових праць ЛІПБ. Львів.: 2004.- № 4.- С.162 - 168.

Особистий внесок здобувача – огляд та аналіз літературних джерел, проведення експериментів і розрахунків, оброблення отриманих результатів.

7. Коцюба А.М., Харченко І.О., Згуря В.І. Невизначеність вимірювань // Стандартизація, сертифікація та якість. К.: 2004.-№ 2‘2004.- С.45 - 47.

Особистий внесок здобувача – проведення теоретичних досліджень невизначеності вимірювань, оброблення отриманих результатів.

8. Харченко І.О., Коцюба А.М., Сопенко С.І., Згуря В.І. Оцінювання придатності методу визначення маси погонного метра напірного пожежного рукава // Науковий вісник УкрНДІПБ. К.: УкрНДІПБ, 2005.- № 1(11).- С.86 - 93.

Особистий внесок здобувача – проведення експериментів та розрахунку похибки визначення маси погонного метра напірного пожежного рукава.

9. Володарський Е.Т., Харченко И.А., Згуря В.И. Применение Руководства ISO/IEC43-1:1997 для оценки результатов межлабораторных сравнительных испытаний в области пожарной безопасности // Сборник тезисов докладов ІІІ Международной научно-практической конференции “Чрезвычайные ситуации: Предупреждение и ликвидация”. - Минск.- 2005. - Том 3. - С.197-199.

Особистий внесок здобувача – аналіз Настанови ISO/IEC43-1:1997, експериментальні дослідження, оброблення отриманих результатів.

10. Володарський Е.Т., Харченко И.А., Згуря В.И. Особенности оценки неопределенности межлабораторных сравнительных испытаний // Вісник інженерної академії України. К.: 2005. - №2. - С.156 - 161.

Особистий внесок здобувача – проведення теоретичних досліджень, проведення розрахунків, аналіз і оброблення отриманих результатів.

11. Харченко І.О., Коцюба А.М., Згуря В.І. Використання невизначеності результатів випробувань для оцінки неоднорідності зразків під час міжлабораторних порівняльних випробувань // Науковий вісник УкрНДІПБ. К.: УкрНДІПБ, 2006. - № 1(13).- С.5 - 12.

Особистий внесок здобувача – проведення теоретичних досліджень оцінки неоднорідності зразків, аналіз і оброблення отриманих результатів.

12. Харченко І.О., Коцюба А.М., Згуря В.І. До питання вибору зразків під час проведення міжлабораторних порівняльних випробувань // Науковий вісник УкрНДІПБ, К.: 2006. - № 2 (14).- С.148 - 156.

Особистий внесок здобувача – проведення теоретичних досліджень та експериментів щодо вибору зразків, аналіз і оброблення отриманих результатів.

13. Володарський Є.Т., Згуря В.І., Харченко І.О. Узагальнені вимоги щодо організації та оцінки проведення міжлабораторних порівняльних випробувань за ISO/IEC Guide 43-1:1997 // Реферативний збірник наукових праць за результатами 5-ої Міжнародної науково-практичної конференції «Комп‘ютерні системи в автоматизації виробничих процесів». Хмельницький. - 2007. -С. 40.

Особистий внесок здобувача – аналіз вимог ISO/IEC Guide 43-1:1997 щодо оцінки результатів проведення міжлабораторних порівняльних випробувань.

14. Володарський Е.Т., Харченко И.А., Згуря В.И. Молочков М.Е. Корректность применения критерия Граббса при анализе результатов испытания с тремя элементами // «Системи обробки інформації» Випуск № 6 (64) «Невизначеність вимірювань: наукові, нормативні, прикладні та методичні аспекти». Харків.- 2007. - С.20 - 22.

Особистий внесок здобувача – проведення теоретичних та експериментальних досліджень застосування критерія Граббса, аналіз отриманих результатів.

15. Харченко І.О., Згуря В.І., Запольський Л.Л. Аналіз результатів міжлабораторних порівняльних випробувань, які отримано при визначенні групи горючості зразків пластифікованої плівки // Науковий вісник УкрНДІПБ. К.: УкрНДІПБ, 2007.- № 1(15). - С.38 - 51.

Особистий внесок здобувача –організація та проведення експериментальних досліджень, аналіз отриманих результатів.