Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Перекрест Тетяна Вячеславівна. Удосконалення залучення інвестиційних ресурсів машінобудівними підприємствами за допомогою цінних паперів : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Перекрест Т.В. Удосконалення залучення інвестиційних ресурсів машинобудівними підприємства за допомогою цінних паперів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”, Запоріжжя, 2006

Дисертація присвячена розробці теоретичних, методичних підходів та практичних рекомендацій з удосконалення залучення інвестиційних ресурсів підприємствами машинобудування за допомогою цінних паперів.

Досліджено теоретичні засади залучення інвестиційних ресурсів на підприємствах. Визначено джерела та методи формування інвестиційних ресурсів на підприємствах. Розкрито сутність понять “цінний папір”, “емісія цінних паперів”, виходячи зі специфіки залучення інвестиційних ресурсів. Проаналізовано сучасні тенденції та перспективи залучення інвестиційних ресурсів на підприємствах машинобудування. Розроблено етапи емісійної програми підприємства на основі комплексного підходу до організації залучення інвестиційних ресурсів. Удосконалено механізм залучення підприємствами машинобудування інвестиційних ресурсів шляхом емісії цінних паперів.

У дисертації на основі проведених досліджень здійснені методичні підходи і практичні рекомендації щодо вдосконалення залучення інвестиційних ресурсів підприємствами машинобудування за допомогою цінних паперів. Основні висновки зводяться до такого:

1. У процесі дослідження теоретичних засад залучення інвестиційних ресурсів на підприємствах України визначено, що підвищення ефективності їх господарювання відбудеться за рахунок збільшення всіх видів вкладень в об’єкти інвестування: фінансових, матеріальних, нематеріальних, трудових.

Особливості формування інвестиційних ресурсів на підприємствах визначають відповідні джерела та методи. Для формування інвестиційних ресурсів за рахунок власних джерел використовується метод самофінансування. Для формування інвестиційних ресурсів за рахунок позикових (боргових) джерел використовуються методи андеррайтинга, кредитне фінансування, лізинг і селенг. Для формування інвестиційних ресурсів за рахунок залучених джерел використовуються методи акціонування, державне фінансування. Для формування інвестиційних ресурсів також використовують метод змішаного фінансування, який базується на комбінації різних методів фінансування.

2. В Україні найбільш вигідним і ефективним способом залучення інвестиційних ресурсів може стати емісія цінних паперів. Визначено, що цінний папір як специфічний інвестиційний товар має подвійний характер – правовий і економічний. Як юридична категорія цінний папір засвідчує майнові права його власника. Як економічна категорія цінний папір, беручи участь в інвестиційному процесі, є формою вираження інвестицій і опосередковує рух капіталу, втіленого у формі цінного папера. Шляхом порівняння найпоширеніших в Україні видів цінних паперів (акції, облігації) було виділено основні їх відмітні ознаки, а також визначено основні переваги й недоліки емісії акцій порівняно з облігаціями.

3. Емісія цінних паперів як механізм залучення інвестиційних ресурсів має бути спрямована на досягнення таких цілей: акумуляція тимчасово вільних коштів і залучення їх в інвестиційну сферу; формування власного і позикового капіталу (акції, облігації); покриття дефіциту державного бюджету (державні цінні папери); економія грошей в обігу (вексель, чек тощо). Досягнення завдань емісії передбачає здійснення організаційних, економічних і правових дій, спрямованих на залучення інвестиційних ресурсів.

4. Проведений аналіз сучасного стану залучення інвестиційних ресурсів свідчить, що за останні роки дуже активно розвивається ринок облігацій. Збільшення залучення інвестиційних ресурсів на машинобудівних підприємствах за допомогою корпоративних облігацій відбувається за рахунок впливу таких чинників: вітчизняні підприємства починають використовувати облігації як додатковий інструмент у залученні позикового капіталу на оснащення й переобладнання виробництва; комерційні банки передбачають у посередницькій діяльності на ринку корпоративних облігацій нову лінію, яка дає їм комісійні доходи за розміщені цінні папери, та додаткове джерело отримання відсоткових доходів.

5. Встановлено, що у галузевій структурі корпоративних облігацій частка підприємств машинобудування залишається незначною. Останніми роками відбувається збільшення обсягів залучених інвестиційних ресурсів за допомогою акцій. Однак такий спосіб залучення на підприємствах машинобудування не може розглядатися як перспективний напрям. Причиною цього є переміщення в 2005 – 2006 рр. інтересів інвесторів на підприємства коксохімічної галузі, гірничо-металургійного комплексу та нафтопереробки, де існує максимальна прибутковість.

6. Запропоновано етапи емісійної програми підприємства машинобудування, які дають змогу найбільш ефективно організувати випуск та розміщення цінних паперів, мінімізувати витрати, пов’язані з організацією випуску, найбільш точно структурувати випуск цінних паперів, а також визначити найбільш сприятливий момент виходу підприємства на фондовий ринок: аналіз зовнішнього середовища підприємства-емітента; оцінка інвестиційної привабливості підприємства-емітента; структурування випуску цінних паперів; розробка схеми розміщення цінних паперів.

7. У рамках реалізації емісійної програми розроблені методичні підходи до оцінки фінансового стану підприємства-емітента, що надають такі переваги керівництву, аналітикам, консультантам та інвесторам: можливість порівнювати компанію з конкурентами в галузі; можливість визначати основні рушійні сили і чинники бізнесу компанії; виявляти проблеми і відхилення у виробничо-господарській діяльності компанії з метою їх подальшого усунення; а також можливість зробити прозорою фінансову звітність підприємств машинобудування.

8. Розроблено механізм організації фінансування інвестиційних проектів машинобудівних підприємств за допомогою емісії корпоративних облігацій, що дає змогу оптимізувати графік обслуговування облігаційної позики емітентом з урахуванням особливостей реалізації інвестиційного проекту. Реалізація цього механізму дозволить розширити можливості машинобудівних підприємств щодо залучення інвестиційних ресурсів і підвищить гарантії виконання зобов'язань з цінних паперів для зовнішніх інвесторів.

Публікації автора:

  1. Перекрест Т.В. Особенности и экономическое значение эмиссии ценных бумаг // Модели управления в рыночной экономике: (Сборник научных трудов) Общ. ред. и предислов. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – кн.3. – С.227-233.

  2. Перекрест Т.В. Особливості функціонування вторинного ринку цінних паперів // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2003. – № 4.– С.209-213.

  3. Перекрест Т.В. Роль рынка ценных бумаг Украины в привлечении инвестиционных ресурсов промышленными предприятиями // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка та менеджмент. – 2005. – Вип. 3-4 (16-17). – С.42-46.

  4. Семенов Г.А., Перекрест Т.В. Аналіз випуску й обігу корпоративних цінних паперів промисловими підприємствами // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 4. – С.327-332. Особистий внесок автора: проаналізовано випуск та обіг корпоративних цінних паперів промисловими підприємствами за 2003 – 2005 рр., визначена роль фондового ринку в залученні інвестиційних ресурсів.

  5. Семенов Г.А., Перекрест Т.В. Обґрунтування інвестиційної привабливості підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – № 4. – С.232-236. Особистий внесок автора: проведено аналіз фінансових результатів діяльності підприємства машинобудування.

  6. Семенов Г.А., Перекрест Т.В. Особливості розвитку ринку цінних паперів України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – № 3. – C.206-214. Особистий внесок автора: проаналізовано сучасний стан ринку цінних паперів, виділено основні тенденції його розвитку та виявлено фактори, що впливають на розвиток цінних паперів.

  7. Перекрест Т.В. Государственное регулирование рынка ценных бумаг в Украине // Збірник матеріалів Міжнародної наукової конференції “Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах”, 24-26 вересня 2003р. – Черкаси: Видавничий відділ ЧНУ, 2003. – С.97-100.

  8. Перекрест Т.В. Значення інформаційного забезпечення ринку цінних паперів // Дні науки: Збірник тез доповідей: В 3 т. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 28-29 жовтня 2004р.; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – Т.2. – С.75-76.

  9. Перекрест Т.В. Инвестиционная привлекательность облигаций // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наукові дослідження – теорія та експеримент ‘2005”, м. Полтава, 16-20 травня 2005р. – Полтава: Вид-во ПолтНТУ ім. Ю. Кондратюка, 2005. – Т.8. – С.74-77.

  10. Перекрест Т.В. Навіщо емітують та купують акції // Тези доповідей учасників XIV міжвузівської студентської наукової конференції м. Запоріжжя, 11-18 травня 2006р.: У 2 ч. / Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – Ч 1. – С.274.

  11. Перекрест Т.В. Разработка и реализация эмиссионной программы с целью привлечения инвестиционных ресурсов // Дні науки: Збірник тез доповідей: В 3 т. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 5-6 жовтня 2006р.; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – Т.2. - С.149-151.

  12. Перекрест Т.В. Функции, структура и инфраструктура рынка ценных бумаг в Украине // Збірник наукових праць з гуманітарних наук: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Українська політична антропологія як гуманістичний чинник державотворення в Україні”. – Запоріжжя: Вид-во ЗДІА, 2003. - С.285-290.

  1. Перекрест Т.В., Ткаченко А.М. Сущность ценных бумаг, их виды и кассификация // Матеріали IV Міжнародної конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг в XXI сторіччі”, 23-25 травня 2003р. –Донецьк: РВА ДонНТУ, 2003. – С.172-174. Особистий внесок автора: визначена сутність цінних паперів як специфічного інвестиційного товару.

  2. Перекрест Т.В., Цымбал О.А. Рынок облигаций Украины: динамика и перспективы развития // Матеріали IX науково-технічної конференції викладачів та студентів ЗДІА, 19-23 квітня 2004р. Ч. 6. Секція “Економіки підприємств”. – Запоріжжя: Вид-во ЗДІА, 2004. – С.62-63. Особистий внесок автора: проаналізовано сучасний стан ринку облігацій України та перспективи його розвитку.