Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Щебетюк Наталія Борисівна. Українська академія сільськогосподарських наук: становлення та діяльність (1956-1962 роки) : дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / УААН; Державна наукова сільськогосподарська бібліотека. — К., 2007. — 241арк. — Бібліогр.: арк. 205-226.



Анотація до роботи:

Щебетюк Н.Б. Українська академія сільськогосподарських наук: становлення та діяльність (1956–1962 роки). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Державна наукова сільськогосподарська бібліотека Української академії аграрних наук, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню організації, становлення та подальшій діяльності Української академії сільськогосподарських наук у 1956-1962 роках. Розкрито політичні, соціальні й економічні умови розвитку сільськогосподарської галузі та її наукового забезпечення. Відображено тенденції розвитку сільськогосподарських знань, які передували створенню УАСГН.

Висвітлено процес розгортання діяльності Академії, її функції й напрями роботи управлінського апарату. На основі здійсненого аналізу наукових програм УАСГН визначено тематичне спрямування науково-дослідної роботи установ Академії у 1957-1961 рр. у межах діяльності Відділень.

У результаті проведеного нами дослідження зроблено висновки, основні з яких виносяться на захист.

1. Встановлено, що вітчизняні історико-наукові, зокрема історико-аграрні дослідження недостатньо комплексно відтворюють спрямованість та окремі етапи розвитку вітчизняної сільськогосподарської дослідної справи, а саме проблему становлення й діяльності Української академії сільськогосподарських наук у 1956-1962 рр. Відсутність узагальнюючого аналітичного дослідження з даної проблеми і певна фрагментарність історіографічних розвідок висуває на перший план важливість опрацювання джерельної бази, насамперед комплексу архівних матеріалів, як основи для вивчення історії розвитку дослідної справи в Україні у 50-60-х роках ХХ ст. Обґрунтовано, що представлена джерельна база є достатньою для цілісного і всебічного дослідження поставленої наукової проблеми.

2. У результаті системного аналізу суспільно-політичної та економічної ситуації досліджуваної доби з’ясовано, що в цей самостійний, виокремлений період вітчизняної історії активізуються темпи розвитку виробництва, починає зростати добробут населення, але через 5-6 років увага до аграрних питань дещо послаблюється. Проблеми суспільства віддзеркалювались у науковому середовищі: поява об’єднуючого і координуючого центру – Української академії сільськогосподарських наук – сприяла активізації науково-дослідної діяльності в сільськогосподарській галузі народного господарства України, але внаслідок згортання “радикального реформаторства” система організації аграрної науки знову повернулася до стану міжвідомчої розпорошеності.

3. Встановлено, що аграрна наука України, яка багато років зазнавала політичної залежності, надмірної плановості й централізації, попри безліч втрат і перешкод продовжувала збагачувати скарбницю знань та зміцнювати науковий потенціал. Вчені досягли вагомих результатів у різних галузях сільськогосподарської науки, таких як агробіологія, тваринництво, лісівництво і агролісомеліорація, гідротехніка і меліорація, ґрунтознавство та агрохімія, фізіологія живлення рослин. Після подолання наслідків “лисенківщини” аграрна наука врешті стала на творчий шлях наукового пошуку. Проте міжвідомча розпорошеність не дозволяла зосередити зусилля науковців на пріоритетних напрямах розвитку аграрного виробництва. Агрополітичні рішення часто передували науковим висновкам, що змушувало науковців проводити ті дослідження, що визначалися як актуальні, саме партійно-державними органами.

4. Потреба в удосконаленні управління наукою й поліпшенні дослідної справи зумовила створення розгалуженої мережі науково-дослідних установ, упорядкування структурних підрозділів Академії, реорганізацію сфери наукових досліджень, що дозволило об’єднати провідних учених-аграрників і конкретизувати проблеми сільськогосподарського виробництва, які вимагали невідкладного вирішення. У структурі Української академії сільськогосподарських наук науково-методичні функції виконували п’ять Відділень, у межах діяльності яких здійснювалося комплексне виконання наукових програм за основними напрямами у 1957-1961 рр.

5. З’ясовано, що у досліджуваний період вітчизняну аграрну науку збагачували вагомими здобутками такі видатні вчені: В.Я. Юр’єв, П.В. Кучумов, Ф.Г. Кириченко, Б.П. Соколов, В.О. Козубенко, В.М. Ремесло, С.Х. Дука, О.К. Коломієць, О.В. Попов, А.С. Диба, Г.А. Оношко П.А. Власюк, Л.К. Гребень, О.В. Квасницький, В.О. Поварніцин, Д.В. Воробйов, М.О. Тюленєв, І.Н. Романенко, Л.М. Клецький, К.Г. Телешек.

6. Наприкінці 50-х років минулого століття формувалися наукові школи академіка П.М. Василенка, академіка ВАСГНІЛ І.І. Мартиненка, академіка АН УРСР П.А. Власюка, професорів М.О. Зеленського, М.Г. Городнього, Б.Й. Логгінова, С.І. Лебедєва, К.Б. Свєчина, П.Д. Пшеничного, М.А. Кравченка, В.В. Нікольського, В.Ф. Пересипкіна, члена-кореспондента ВАСГНІЛ І.Н. Романенка.

7. У цілому, підвищення врожайності основних сільськогосподарських культур на початку 60-х років минулого століття відбувалося за рахунок вдосконалення структури посівних площ (посівів більш продуктивних культур); сортозаміни; системи насінництва, що дозволяла використовувати високоякісне насіння; застосування органічних і мінеральних добрив, засобів захисту рослин; зрошення; вдосконалення системи сільськогосподарських машин. Результати селекційних досліджень та впровадження інтенсивних технологій вирощування визначили потенційно високий рівень врожайності основних зернових культур та їх якість.

8. Встановлено, що за період свого нетривалого функціонування Українська академія сільськогосподарських наук забезпечила комплексне виконання дослідницької роботи науково-дослідними установами від початку наукових розробок до завершення та впровадження результатів наукових досліджень у виробництво за допомогою дієвих механізмів координації науково-дослідної роботи між інститутами і станціями системи УАСГН, а також АН УРСР, АН СРСР, ВАСГНІЛ.

9. Здійснена в досліджуваний період унікальна спроба поєднання наукового пошуку із навчальним процесом сприяла зближенню сільськогосподарської науки й вищої освіти. Це значно покращувало рівень підготовки не тільки фахівців, а й спеціалістів вищої кваліфікації і наукових кадрів. Однак таке об’єднання не виявило суттєвого впливу на наукову діяльність. Було налагоджено співпрацю між науковцями і педагогами, скоординовано тематику науково-дослідних робіт та об’єднано керівництво науковими програмами. Проте в цьому питанні залишалося багато недоопрацювань, почасти організаційних: недостатнє застосування нових методів досліджень, незначна кількість госпдоговірної тематики, неврегульоване впровадження у виробництво результатів досліджень, пропозиції Навчальної частини не включались до загальноакадемічних планів впровадження завершених робіт.

10. До негативних чинників впливу на аграрну науку в зазначений період слід віднести започаткування руйнівних процесів, зумовлених кількома обставинами: 1) впливом адміністративних механізмів тогочасної влади на організацію наукових досліджень і розвиток інфраструктури дослідних установ; 2) ігноруванням об’єктивної закономірності, коли впровадження наукових розробок у виробництво є найефективнішим стимулятором нових досліджень; 3) низьким суспільним авторитетом результатів досліджень та особистої заслуги новатора-дослідника; 4) формуванням негативної громадської думки про аграрну науку, перекладанням на неї прорахунків і невдач у сільському господарстві.

11. У цілому, прийняті після вересневого пленуму (1953 р.) заходи стимулювали подальший розвиток сільськогосподарського виробництва. Із середини 50-х років ХХ ст. сільське господарство вперше стало рентабельним. Середньорічні темпи зростання обсягів виробництва сільськогосподарської продукції у 1954-1959 рр. перевищили 7%. Неподільні фонди збільшувалися щороку в колгоспах на 21,8%, у радгоспах – на 16%. Підвищилися валові збори та врожайність зерна, збільшилося поголів’я худоби. Проте зростаюча результативність виявилася нестабільною. З 1958 р. у сільськогосподарському виробництві почався спад. Якщо протягом 1951-1958 рр. обсяг валової продукції збільшився на 65%, то з 1959 по 1964 р. – лише на 22%. Середньорічні темпи розвитку сільського господарства зменшилися до 2% на рік, виробництво продуктів тваринництва майже не зростало.

12. Результати проведеного дослідження дозволили зробити висновок, що створення і діяльність Української академії сільськогосподарських наук, цього унікального творчого об’єднання, що не мало аналогів на теренах колишнього СРСР, відіграли важливу роль у подальшому розвитку вітчизняної дослідної справи у другій половині минулого століття та сприяли досягненню сучасних знань з різних напрямів аграрної науки.

Публікації автора:

1. Щебетюк Н.Б. З історії утворення Української академії сільськогосподарських наук // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К., 2003. – Вип. 13. – С. 232-237.

2. Щебетюк Н.Б. До питання про структуру Української академії сільськогосподарських наук // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К., 2004. – Вип. 14. – С. 231-238.

3. Щебетюк Н.Б. Діяльність Української академії сільськогосподарських наук у період її організаційного становлення // Український селянин: Зб. наук. пр. / За ред. С.В. Кульчицького, А.Г. Морозова. – Черкаси: Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, 2004. – Вип. 8. (Спеціальний: Матеріали V Всеукраїнського симпозіуму з проблем аграрної історії). – С. 124-127.

4. Щебетюк Н.Б. Становлення і діяльність навчальної бази Української академії сільськогосподарських наук із впровадження наукових розробок (1954-1957) // Історичні записки: Зб. наук. пр. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005. – Вип. 6.– С. 150-156.

5. Щебетюк Н.Б. Система координації наукових досліджень в аграрному секторі України наприкінці 50-х років ХХ століття // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К., 2006. – Вип. 23. – С. 224-231.

6. Щебетюк Н.Б. Ліквідація Української академії сільськогосподарських наук // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К., 2006. – Вип. 24. – С. 225-230.

7. Щебетюк Н.Б. Соціально-економічні та політичні передумови створення Української академії сільськогосподарських наук (1956 р.) // [Електронний ресурс] // Історія науки і біографістика. — 2006. — Вип. 1. — Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/E-Journals/INB/2006-1/06cnbasn.html. — Заголовок з екрана.

8. Щебетюк Н.Б. Організаційні засади створення Української академії сільськогосподарських наук // Історія освіти, науки і техніки в Україні: Матеріали ІІ конференції молодих вчених та спеціалістів (27-28 травня 2004 р., м. Київ) / УААН, ДНСГБ, АН Вищої школи України. Відділення історії освіти, науки і техніки. – К., 2004 – С. 221-223.

9. Щебетюк Н.Б. Діяльність академіка П.А. Власюка при створенні Української академії сільськогосподарських наук у 1957 р. // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол.: Д.О. Мельничук (відп. ред.) та ін. – К.: НАУ, 2005. – Вип. 87. – С. 22-26.

10. Щебетюк Н.Б. Мережа науково-дослідних установ на Донбасі в системі Української академії сільськогосподарських наук (1956-1962) // Внесок Донбасу в розвиток вітчизняного промислового потенціалу: Матеріали Міжнародної наукової конференції. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005. – С. 201-204.

11. Щебетюк Н.Б. Планування науково-дослідної роботи в УАСГН (1956-1962 рр.) // Історія освіти, науки і техніки в Україні: Матеріали ІІІ конференції молодих учених та спеціалістів (26-27 травня 2006 р., м. Київ) / УААН, ДНСГБ, Переяслав-Хм. ДПУ ім. Г. Сковороди, АН Вищої школи України. Відділення історії освіти, науки і техніки. – К., 2006. – С. 27-28.