Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Ілюк Тетяна Михайлівна. Урядові інформаційні кампанії з європейської інтеграції в Польщі: теоретико-методологічний підхід : Дис... канд. наук: 25.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Ілюк Т. М. Урядові інформаційні кампанії з європейської інтеграції в Польщі: теоретико-методологічний підхід. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2009.

У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методологічний підхід до підготовки і проведення урядових інформаційних кампаній з урахуванням досвіду інформування з євроінтеграції Польщі (1999–2004 рр.) й України (2004–2007 рр.) та сформульовано науково-практичні рекомендації щодо вдосконалення інформування громадськості з питань євроінтеграції в Україні.

З’ясовано сутність та державно-управлінську специфіку урядової інформаційної кампанії в інформаційно-комунікативному та програмно-організаційному аспектах, зокрема досліджено структуру кампанії як процесу комунікації, визначено типову послідовність етапів її підготовки та проведення, проаналізовано наукові концепції історичного розвитку моделей інформаційних кампаній, систематизовано й уточнено понятійний інструментарій.

За результатами вивчення інформаційно-комунікативного та програмно-організаційного аспектів урядової інформаційної кампанії розроблено теоретико-методологічний підхід, на основі якого досліджено урядові інформаційні кампанії з європейської інтеграції в Польщі (1999–2004 рр.) та український досвід інформування громадськості з питань євроінтеграції (2004–2007 рр.). За підсумками дослідження запропоновано науково-практичні рекомендації щодо вдосконалення інформування громадськості України з питань євроінтеграції.

У дисертації на основі дослідження сутності та державно-управлінської специфіки урядової інформаційної кампанії в інформаційно-комунікативному та програмно-організаційному аспектах, вивчення досвіду інформування у сфері європейської інтеграції Польщі й України та аналізу їх результативності вирішене наукове завдання щодо розроблення теоретико-методологічного підходу до підготовки та проведення урядової інформаційної кампанії та рекомендацій щодо вдосконалення інформування громадськості України з питань європейської інтеграції з урахуванням досвіду Польщі. Результати, отримані за підсумками дослідження, підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дають підстави зробити такі висновки:

1. З’ясовано, що основне значення для дослідження сутності урядової інформаційної кампанії як складного, багатоаспектного явища мають інформаційно-комунікативний та програмно-організаційний аспекти.

У результаті вивчення урядової інформаційної кампанії в інформаційно-комунікативному аспекті підтверджено ключову роль у її процесі інформації, яка характеризується цілеспрямованістю, структурованістю й масштабністю, лінійність комунікації і наявність у структурі кампанії таких складових комунікативного процесу як: вихідна ситуація, комунікатор, цільові групи, повідомлення, канали інформування, очікувана ситуація, зворотний зв’язок.

Відстежено етапи впровадження різних моделей інформаційних кампаній у сферу державного управління в США та Росії, виділено їх характерні ознаки, а також показано, що модель інформаційної кампанії, яка використовується в сучасній державно-управлінській практиці країн пострадянського простору, сформувалася під впливом американської та радянської традицій.

Виявлено, що урядовій інформаційній кампанії як комплексу дій програмно-організаційного характеру притаманна типова послідовність етапів: аналіз ситуації планування реалізація контроль результатів. Виокремлено такі державно-управлінські характеристики урядової інформаційної кампанії: офіційний характер комунікації, спрямованість на досягнення суспільно важливої мети, високий ступінь громадської легітимності, організація інформаційної кампанії інституціалізованим у сфері інформування органом державної влади, залучення організацій – партнерів.

Систематизовано й уточнено понятійний інструментарій, а також запропоновано низку авторських визначень у сфері інформування, зокрема державна політика інформування громадськості, урядова інформаційна кампанія. Під урядовою інформаційною кампанією пропонується розуміти ініційований урядом комплекс дій з метою надання громадськості інформації щодо суспільно важливих або державно-управлінських питань, який здійснюється впродовж визначеного періоду часу з використанням різних методів і засобів інформування для забезпечення обізнаності й розуміння громадянами цілей та змісту державної політики.

2. Розроблено теоретико-методологічний підхід до підготовки та проведення урядової інформаційної кампанії, який полягає у встановленні відповідності складових інформаційної кампанії (вихідна ситуація, комунікатор, цільові групи, повідомлення, канали, передавачі, очікувана ситуація, зворотний зв’язок) її основним етапам (аналіз ситуації організаційне та ресурсне забезпечення планування здійснення інформування контроль і оцінка). На його основі побудовано базову модель урядової інформаційної кампанії.

Запропонована модель враховує державно-управлінську специфіку складових та видів діяльності в межах етапів кампанії. З огляду на важливість залучення до інформування організацій-партнерів введено таку складову кампанії, як передавачі. Враховуючи необхідність деталізації управлінської діяльності в межах інформаційної кампанії, визначено такі види діяльності уряду: на етапі організаційного та ресурсного забезпечення – створення організаційної структури, формування нормативно-правової бази, інституційне і кадрове, фінансове й матеріально-технічне забезпечення; на етапі здійснення інформування – організація, керівництво, координація та контроль; на етапі контролю й оцінки – періодичний контроль за діяльністю державних органів, контент-аналіз інформаційних матеріалів у ЗМІ, замовлення соціологічних досліджень з метою відстеження динаміки громадської думки та оцінки результативності інформування.

3. Виявлено, що урядові інформаційні кампанії з європейської інтеграції в Польщі (1999-2004 рр.) були підготовлені та проведені з використанням підходу, який за послідовністю та змістом основних етапів відповідає запропонованій базовій моделі урядової інформаційної кампанії. Встановлено, що урядом Польщі на етапі аналізу ситуації були проведені соціологічні дослідження; в рамках організаційного та ресурсного забезпечення створено організаційну структуру, сформовано нормативно-правову базу та кадровий потенціал державної служби, визначено обсяги бюджетного фінансування; на етапі планування встановлені цілі й завдання кампаній, вибрано цільові групи громадськості та канали передачі інформації, створено повідомлення; у процесі здійснення інформування забезпечені єдине керівництво, делегування повноважень щодо реалізації інформаційних заходів на регіональний та місцевий рівні, широке залучення організацій-партнерів; на етапі контролю й оцінки проведені опитування громадської думки та заходи внутрішнього контролю діяльності органів влади.

Доведено, що урядові інформаційні кампанії з європейської інтеграції в Польщі були результативними внаслідок дотримання послідовності та змісту етапів базової моделі урядової інформаційної кампанії.

4. Установлено, що інформування громадськості з питань європейської інтеграції в Україні впродовж 2004-2007 рр. здійснювалося без чіткого дотримання послідовності та змісту визначених етапів кампанії, зокрема виявлено такі недоліки: на етапі аналізу ситуації не було здійснено ґрунтовної оцінки попередніх інформаційних заходів і відповідних соціологічних досліджень; у рамках організаційного та ресурсного забезпечення недостатньою була робота щодо розвитку кадрового потенціалу державної служби та фінансування; під час планування не використано поділ громадськості на цільові групи, не визначено партнерів уряду та механізми координації їх діяльності, не вироблено єдиний підхід до створення й подання повідомлень; на етапі здійснення інформування не було забезпечено єдиного керівництва і належної координації дій, практично відсутні випадки залучення до реалізації інформаційних заходів організацій-партнерів, не налагоджено співпрацю з міжнародними організаціями; для контролю й оцінки виконання програми інформування використано лише контроль у системі органів влади.

Зроблено висновок про низьку результативність інформування громадськості України з питань євроінтеграції впродовж 2004-2007 рр. як наслідок недотримання послідовності та змісту етапів підготовки та проведення урядової інформаційної кампанії.

5. На підставі отриманих висновків розроблено науково-практичні рекомендації щодо вдосконалення інформування громадськості з питань євроінтеграції в Україні як невід’ємної складової державної політики у цій сфері та засобу забезпечення відкритості і прозорості діяльності органів державної влади загалом, згідно з якими є доцільним:

  1. здійснювати інформування громадськості у сфері євроінтеграції з дотриманням таких основних принципів: об’єктивності, актуальності та повноти інформації; відкритості й доступності інформації; зворотного зв’язку; цілеспрямованості та адресності інформування; децентралізації; регіональної специфіки; комплексного моніторингу; громадської участі та партнерства; узгодженості й координації; врахування змін; достатнього організаційного та ресурсного забезпечення;

  2. комплексно застосовувати такі науково-обґрунтовані засоби інформування громадськості України з європейської інтеграції: інформування через засоби масової інформації; видання урядових документів, науково-аналітичних, просвітницьких та рекламних матеріалів; оприлюднення інформації на веб-сайтах органів влади; забезпечення доступу до європейських інформаційних джерел і баз даних; проведення заходів науково-практичного характеру; створення мережі інформаційних центрів; впровадження тематики європейської інтеграції в систему освіти; організація масових акцій з метою пропагування ідеї євроінтеграції;

  3. здійснювати інформування громадськості з питань євроінтеграції шляхом проведення послідовних інформаційних кампаній, організованих відповідно до базової моделі, результативність якої підтверджена за підсумками дослідження урядових інформаційних кампаній з євроінтеграції в Польщі впродовж 1999-2004 рр.: аналіз вихідної ситуації організаційне та ресурсне забезпечення планування здійснення інформування контроль і оцінка;

  4. у рамках аналізу ситуації проводити оцінку зовнішнього та внутрішнього середовищ, у яких відбуватиметься урядова інформаційна кампанія з європейської інтеграції. Оцінка зовнішнього середовища включає: дослідження громадської думки з метою з’ясування рівня суспільного зацікавлення та поінформованості громадян щодо предмета інформування, визначення доступності каналів передачі інформації та бажаних форм інформування; оцінку та визначення співвідношення позицій прихильників та опонентів, прогнозування розвитку конкурентної комунікації. Оцінка внутрішніх ресурсів для проведення урядової інформаційної кампанії передбачає аналіз наявної нормативно-правової бази, інституційного, кадрового, фінансового й матеріально-технічного забезпечення;

  5. за підсумками оцінки внутрішніх можливостей уряду як ініціатора й організатора інформаційної кампанії створити достатнє для результативної підготовки і проведення кампанії організаційне та ресурсне забезпечення. Зокрема, слід:

забезпечити функціонування відповідної організаційної структури й розподілити повноваження щодо інформування на всіх рівнях управління;

сформувати належну нормативно-правову базу, передусім визначивши інформування громадськості як окремий і обов’язковий напрям державної політики європейської інтеграції;

у рамках заходів з метою покращення кадрового потенціалу державної служби у сфері інформування громадськості з європейської інтеграції організувати вузькопрофільні навчальні курси та стажування вітчизняних державних службовців у відповідних державних органах країн – нових членів Євросоюзу за підтримки європейських програм;

у достатніх обсягах фінансувати програму інформування громадськості України з питань європейської інтеграції з державного бюджету, залучати фінансову й технічну підтримку з боку міжнародних та європейських фондів, програм країн-членів Євросоюзу, ресурси бізнесових структур;

  1. на етапі планування урядової інформаційної кампанії з європейської інтеграції дотримуватися такої послідовності дій:

виділення цілей і завдань інформування з їх подальшим коригуванням відповідно до змін суспільно-політичної ситуації та з урахуванням недоліків попередніх інформаційних заходів;

визначення цільових груп відповідно до кількох підходів, зокрема за рівнем впливу на формування громадської думки, ставленням до ідеї євроінтеграції, наявністю доступу до інформації, регіональним, соціально-демографічним та професійним принципами, що сприятиме адресності інформування;

створення повідомлення відповідно до потреб цільових груп з метою максимального сприйняття інформації громадськістю;

вибір каналів та засобів інформування (ЗМІ, інформаційні пункти, видавнича діяльність, освітні програми тощо) для забезпечення належного доступу до інформації стосовно євроінтеграції;

  1. під час здійснення інформування забезпечити:

зосередження керівних повноважень щодо інформування громадськості в руках одного органу виконавчої влади;

делегування значної частини повноважень щодо проведення інформаційних заходів на регіональний та місцевий рівні управління;

широке залучення організацій-партнерів, передусім засобів масової інформації та неурядових організацій, шляхом проведення конкурсів;

налагодження співпраці з міжнародними організаціями, які реалізують проекти у сфері інформування з європейської інтеграції;

координацію дій усіх суб’єктів інформування;

  1. на етапі контролю й оцінки урядової інформаційної кампанії з європейської інтеграції використовувати як внутрішні (періодичний контроль за діяльністю державних органів – суб’єктів інформування, контент-аналіз публікацій у ЗМІ), так і зовнішні (проведення соціологічних досліджень, незалежний громадський моніторинг) форми відстеження стану виконання інформаційних заходів. Узагальнені результати контролю й оцінки є підставою для внесення коректив у заплановані заходи, а після завершення інформаційної діяльності – оцінювання її результативності.

Публікації автора:

  1. Ілюк Т. М. Досвід Польщі в організації інформаційної підтримки державної політики європейської інтеграції / Т. М. Ілюк // Актуальні проблеми державного управління : Зб. наук. пр. Харк. регіон. ін. держ.упр НАДУ, – Х., 2005. – № 2 (25). – Ч. ІІ. – С. 83–88.

  2. Ілюк Т. М. Засоби масової інформації як партнери Уряду в процесі інформаційних кампаній на тему європейської інтеграції в Польщі / Т. М. Ілюк // Державне управління : теорія та практика : електрон. наук. фах. вид. – 2005. – № 2. – Режим доступу : http://nbuv.gov.ua/e-journals/Dutp/2005-2/

  3. Ілюк Т. М. Ефективний діалог з громадськістю : теоретична основа і методи організації / Т. М. Ілюк // Вісн. НАДУ. – 2007. – № 1. – С. 239–247.

  4. Ілюк Т. М. Європейська комунікаційна політика : “наближення ЄС до громадян” // Ефективність державного управління : Зб. наук. пр. Львів. регіон. ін-ту держ. упр. НАДУ / за заг. ред. П. І. Шевчука. – Л. : ЛРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 12. – С. 79–86.

  1. Ілюк Т. М. Урядові інформаційні кампанії : основні підходи до класифікації / Т. М. Ілюк // Зб. наук. пр. НАДУ / за заг. ред. О. Ю. Оболенського, С. В. Сьоміна. – К. : Вид-во НАДУ, 2007. – Вип. 2. – С. 149–160.

  2. Ілюк Т. М. Державна політика інформування громадськості України з питань європейської інтеграції в контексті досвіду Польщі / Т. М. Ілюк // Вісн. НАДУ. – 2008. – № 1. – С. 48–57.

  3. Iluk Tatiana. Kampanie informacyjne na temat integracji europejskiej w Polsce na etapie poprzedzajcym czonkostwo w UE (1999–2003) // Na drodze przemian. Polska i jej ssiedzi w procesie transformacji / Publikacja wydana w ramach Programu Stypendialnego im. L. Kirklanda Polsko-Amerykaskiej Fundacji Wolnoci, 2006. – S. 65–85.

  4. Ілюк Т. М. Роль громадських організацій у проведенні інформаційних кампаній на тему європейської інтеграції у Польщі / Т. М. Ілюк // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення : матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 31 трав. 2005 р. : у 2 т. – К. : Вид-во НАДУ, 2005. – Т. 2. – С. 278–279.

  5. Ілюк Т. М. Характерні ознаки й особливості урядових інформаційних кампаній / Т. М. Ілюк // Стратегія реформування системи державного управління на засадах демократичного врядування : матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 31 трав. 2007 р. : у 2 т. – К. : Вид-во НАДУ, 2007. – Т. 2. – С. 283–285.