Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Власенко Зоя Костянтинівна. Утворення і рекомбінаційні властивості неоднорідностей в твердих розчинах n-CdHgTe: дисертація канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / НАН України; Інститут фізики напівпровідників. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Власенко З.К. Утворення і рекомбінаційні властивості неоднорідностей в твердих розчинах n-CdHgTe.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 - фізика твердого тіла.- Інститут фізики напівпровідників НАН України, Київ, 2003.

Показано, що утворення неоднорідностей в твердих розчинах CdхHg1Te з х » 0.2 n-типу при їх зберіганні в звичайних умовах оточуючого середовища відбувається за рахунок процесів переносу власних і домішкових точкових дефектів, стимульованих дією полів внутрішніх залишкових пружних напружень. Виявлено типові для неоднорідних кристалів особливості їх фотоелектричних характеристик, зокрема неоднорідний розподіл і різке зменшення фоточутливості в температурному діапазоні домішкової провідності, зміна нахилів люкс-амперних характеристик, формування в спектрах фотопровідності додаткових максимумів в областях фундаментального і крайового поглинання, а також розмитого довгохвильового краю, тощо. Показано, що ці особливості визначаються зміною в розподілах рекомбінаційних потоків нерівноважних носіїв заряду по матриці і рекомбінаційно-активних включеннях і залежать від складу і електричних параметрів кристалів, а також від температури і параметрів оптичного збудження.

Розробка і створення сучасної високоінтегрованої деградаційностійкої елементної бази ІЧ-фотоелектроніки на основі твердих розчинів КРТ вимагає досліджень домінуючих рекомбінаційних процесів з урахуванням ступеню структурної досконалості кристалів, пошуку технологічних шляхів створення досконалих напівпровідникових матеріалів, а також методів і засобів усунення негативної дії об’ємних дефектів на фотоелектричні параметри приладових структур, що є важливими задачами матеріалознавства та виробництва приладів ІЧ-фотоелектроніки.

Постановка даної роботи вимагала вивчення, аналізу та узагальнення існуючих літературних джерел, зокрема по властивостям структурних дефектів в кристалах, технологічним аспектам утворення об’ємних дефектів, електрофізичним, оптичним, фотоелектричним та структурним властивостям неоднорідних кристалів КРТ.

При вирішенні поставлених задач використовувався комплексний підхід, що включав експериментальні дослідження електрофізичних, фотоелектричних і структурних властивостей кристалів, їх співставлення з кількісними розрахунками та відомими даними, використання методів математичного моделювання. Все це дозволило отримати нові науково обгрунтовані і практично значимі результати, підвищити надійність запропонованих моделей і висновків.

Найбільш важливі результати узагальнюючого характеру у відповідності з основними задачами досліджень такі.

1. Показано, що при зберіганні кристалів твердих розчинів КРТ з х » 0.2 n-типу в звичайних умовах оточуючого середовища формування неоднорідностей відбувається за рахунок переносу власних і домішкових точкових дефектів, стимульованого дією полів внутрішніх залишкових пружних напружень. Встановлено, що збільшення розмірів вузькощілинних областей відбувається по степеневій залежності l ~ t 1/n з коефіцієнтом n » 1.2 - 1.4, що відрізняється від чисто дифузійного механізму росту фаз (n = 2) і свідчить про наявність джерел уповільнення цього процесу, пов’язаних з потенціальними бар’єрами різного походження.

2. Показано, що області матриці КРТ навколо включень Te внаслідок невідповідності їх об’ємних параметрів пружно і пластично деформовані, що призводить до процесів прискореного переносу у ці області надлишкової ртуті (яка має у порівнянні з Cd меншу енергію зв’язку у кристалічній гратці) по діючих тут каналах висхідної дифузії в полях внутрішніх залишкових пружних напружень, а також по діючих паралельно до них дислокаційних каналах швидкої дифузії, густина яких в цих областях (Nd » 107см-2) суттєво перевищує матричну (Nd » 104 - 105 см-2).

3. В кристалах КРТ з х » 0.2 n-типу в температурних діапазонах домішкової і власної провідності виявлені та досліджені просторові флуктуації фоточутливості, зумовлені наявністю областей з відмінними від матриці рівнем легування і (або) складом компонент, які відрізняються параметрами міжзонної ударної рекомбінації. Показано, що енергетичний зонний рельєф, що утворюється в прилягаючих до цих областей шарах, не змінює їх дії в якості джерел або стоків ННЗ, а позначається на ефективності дифузійно-дрейфового обміну ННЗ між ними і матрицею.

4. В неоднорідних кристалах КРТ з х » 0.2 n-типу в температурному діапазоні домішкової провідності виявлено область різкої втрати фоточутливості, що при домінуванні механізму міжзонної ударної рекомбінації пояснюється перехопленням рекомбінаційних потоків ННЗ каналами швидкої рекомбінації по вузькощілинним і перелегованим областям за рахунок збільшення довжини дифузії ННЗ в матриці.

Показано, що критичні температури, при яких ефективний час життя ННЗ в неоднорідних кристалах мінімальний, залежать від складу і концентрації рівноважних носіїв заряду. Це дозволяє вибором теплових режимів мінімізувати негативний вплив рекомбінаційно-активних включень на фоточутливість приладових структур на основі таких матеріалів.

5. В неоднорідних по складу або рівню легування кристалах КРТ з х » 0.2 n-типу в залежностях фоточутливості від рівня імпульсного оптичного збудження в стаціонарному режимі при концентраціях ННЗ (Dn » Dp), що досягають або перевищують концентрацію основних рівноважних носіїв заряду (n0) виявлено ділянки з залежностями, які відрізняються від типових для міжзонної ударної рекомбінації, що пояснюється зміною в розподілі рекомбінаційних потоків ННЗ між матрицею і включеннями і зумовлено зменшенням довжини дифузії носіїв заряду в матриці, а також зниженням оточуючих перелеговані включення рекомбінаційних бар’єрів для них. Це може призводити до непрогнозованих спотворень при перетворенні оптичної інформації, що необхідно враховувати при розробці фотоелектронних приладів, працюючих в умовах високих рівнів оптичних сигналів.

6. В неоднорідних по складу кристалах КРТ n-типу в спектрах ФП виявлено додаткові максимуми в областях фундаментального і довгохвильового краю поглинання, що зумовлено просторовим розділенням розподілів функції генерації і рекомбінаційних потоків пар ННЗ внаслідок їх дифузійно-дрейфового переносу між матрицею та широкощілинними або вузькощілинними областями, параметри якого залежать від спектрального діапазону оптичного збудження.

Результати виконаних досліджень важливі для науки і виробництва. У наукових дослідженнях їх доцільно використовувати при вивченні і аналізі нерівноважних електронних процесів в багатокомпонентних кристалічних твердих тілах, а також в наукових установах і вищих учбових закладах, що займаються цими проблемами.

В конструкторсько-технологічних застосуваннях їх слід враховувати при розробці і створенні деградаційностійких приладів ІЧ-фотоелектроніки з високими функціональними параметрами, а також методів і засобів неруйнівного контролю матеріалів та приладових структур. Їх слід також використовувати на підприємствах і в організаціях електронної промисловості, що займаються проблемами ІЧ-фотоелектронного приладобудування, матеріалознавства та метрологічного контролю кристалічних твердих тіл.

Достовірність результатів підтверджується комплексністю виконаних досліджень, високою відтворюваністю та взаємоузгодженістю експериментальних результатів, висвітленням основних результатів в широковідомих наукових журналах та обговоренням робіт на наукових конференціях, в тому числі міжнародних.

Публікації автора:

1. Власенко А.И., Власенко З.К., Любченко А.В. Спектры фотопроводимости кристаллов CdHgTe с фотоактивными включениями // Физика и техника полупроводников.- 1999.- т.33, №1.- С. 47-51.

2. Власенко А.И., Власенко З.К. Температурные зависимости фотопроводимости кристаллов CdHgTe с фотоактивными включениями // Физика и техника полупроводников.- 1999.- т.33, №3.- С. 277-281.

3. Власенко О.І., Власенко З.К. Фотопровідність кристалів CdхHg1-хTe з фотоактивними включеннями при високих рівнях збудження // Український фізичний журнал.- 1999.- т.44, №10.- С.1241-1246.

4. Власенко А.И., Власенко З.К., Любченко А.В. Преобразование системы дефектов в твердых растворах теллуридов кадмия, ртути в процессе естественной деградации // Оптоэлектроника и полупроводниковая техника.- 1999.- №33.- С.174-180.

5. Власенко З.К., Мозоль П.О. Координатний розподіл фоточутливості в неоднорідно легованих твердих розчинах CdxHg1-xTe n- типу //Фізика і хімія твердого тіла.- 2002.- т.3, №2.- С.249-254.

6. Власенко О.І., Власенко З.К., Любченко А.В. Рекомбінація в кристалах CdHgTe в умовах перетворення їх дефектної системи // Міжнародна школа-конференція з актуальних питань фізики напівпровідників. Тези доповідей. Дрогобич (Україна).- 1999.- С.71.

7. Vlasenko A.I., Vlasenko Z. K., Lyubchenko A. V. Formation and generation-recombination activity of photoactive inclusions in CdHgTe crystals // Fifth international conference Material Science and Material Properties for Infrared Optoelectronics 22-24 May, 2000, Kiev, Ukraine.- P.68.

8. Власенко А.И., Власенко З.К. Фотопроводимость кристаллов n-CdHgTe с фотоактивными включениями // XVI Международная научно-техническая конференция по фотоэлектронике и приборам ночного видения. Москва, ГУП “НПО “ОРИОН” 25-27 мая 2000 г. С.107-108.

9. Власенко А.И., Власенко З.К., Савкина Р.К., Смирнов А.Б., Кременицкий В.В. Рекомбинационная активность когерентных включений в узкозонных твердых растворах CdHgTe // Тезисы докладов II Международная конференция “Аморфные и микрокристаллические полупроводники” 3-5 июля 2000 г., Санкт-Петербург (Россия): СПбГТУ.- 2000.- С.134.

10. Vlasenko Z. K., Vlasenko A. I. Defect formation in II-VI Semiconductors solid solution of IR-application // International Conference on Optoelectronic Information Technologies “PHOTONICS - ODS 2000”. 2-5 October, 2000, Vinnytsia, Ukraine. Abstracts.- Vinnytsia: “УНІВЕРСУМ - Вінниця”.- 2000.- P.128.

  1. Vlasenko O. I., Vlasenko Z. K., Mozol’ P.E. Appearance of Enriched Hg Regions in Solid State in CdHgTe Crystals // Proc. 23nd International Conference on Microelectronics “MIEL 2002” 12-15 May 2002.- V.2.- Nis, Yugoslavia : IEEE Catalog No. 02TH8595.- 2002.- P.409-412.

  2. Власенко З.К. Рекомбинационные процессы в неоднородных твёрдых растворах CdHgTe в условиях слабых уровней оптического возбуждения. Севастополь, 30 июня-7 июля 2002, Матер. XII Междунар. сов. “Радиационная физика твердого тела”, С. 101-105.

  3. Власенко О.І., Власенко З.К. Утворення і рекомбінаційні властивості когерентних включень у твердих розчинах CdHgTe //1-а Українська наукова конференція з фізики напівпровідників УНКФН-1 (з міжнародною участю). Україна, Одеса, 10-14 вересня, 2002 р. Тези доповідей: У 2 т. Т. 1. Пленарні та усні секційні доповіді. - Одеса: Астропринт, 2002.- С. 32.

  4. Власенко З.К., Мозоль П.О. Рекомбінаційні властивості неоднорідностей по рівню легування і складу в твердих розчинах CdxHg1-xTe n- типу //1-а Українська наукова конференція з фізики напівпровідників УНКФН-1 (з міжнародною участю). Україна, Одеса, 10-14 вересня, 2002 р. Тези доповідей: У 2 т. Т. 2. Стендові доповіді. - Одеса: Астропринт, 2002.- С. 346.