Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарно-санітарна експертиза


69. Яворська Олександра Віталіївна. Ветеринарно-санітарна експертиза м'яса курчат, виробленого при стимуляції їх росту та розвитку: дис... канд. вет. наук: 16.00.09 / Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Яворська О.В. Ветеринарно-санітарна експертиза м’яса курчат, виробленого при стимуляції їх росту та розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.09 – ветеринарно-санітарна експертиза. Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького, Львів, 2004.

Встановлено, що характерні ознаки росту та розвитку організму курчат кросу “Тетра-СЛ” зв’язані з дослідженими і описаними типологічними особливостями впливів автономної нервової системи. Ветеринарно-санітарна оцінка тушок птиці при стимуляції росту та розвитку курчат за допомогою кормової добавки “Стимугал” та врахуванні типологічних особливостей автономної нервової системи, показала позитивний вплив даного біостимулятора на підвищення середньодобових приростів маси тіла, збільшення живої маси, промірів довжини і обхвату тулуба, довжини плесни та підвищення якості м’яса.

Підвищення природної резистентності курчат позитивно вплинуло на їх збереженість, інтенсивність росту та будову тіла.

Біостимулюючий вплив кормової добавки на організм курчат проявляється в закономірних змінах морфологічних і біохімічних показників крові: підвищенні вмісту еритроцитів, гемоглобіну, загального білка (зокрема в збільшенні b- і g-глобулінів), глюкози, загальних ліпідів та в зростанні активності ферментів аланін- і аспартатамінотрансферази, а також у підвищенні природної резистентності курчат.

Застосування кормової добавки “Стимугал” проявилося у вірогідному покращенні ветеринарно-санітарної оцінки тушок, за хімічним складом, харчовою та біологічною цінністю м’яса курчат дослідної групи: в м’язах грудини і стегна вірогідно зросла кількість протеїну, жиру, сухої речовини, золи, підвищилась калорійність, зменшився вміст води; відмічено зростання середньодобового приросту живої маси, забійного виходу, збереження птиці; відмічалось збільшення виходу м’язової тканини, їстівних частин маси напівпотрошеної і потрошеної тушки порівняно з контролем; при тривалому зберіганні м’ясо курчат дослідної групи було більш стійким до псування порівняно з м’ясом птиці контрольної групи. При застосуванні кормової добавки “Стимугал” відхилень від норми і патологічних змін в тушах і органах птахів не встановлено.

1. Ветеринарно-санітарна експертиза м’яса курчат, виробленого при застосуванні кормової добавки „Стимугал”, показала її позитивний вплив на забійний вихід та якість тушок курчат породи “Тетра-СЛ”, що означає вірогідне збільшення забійного виходу на 4,78 % по відношенню до контрольної групи, маси напівпотрошеної тушки на 18.93% (р < 0,05), потрошеної на 19,06% (р < 0,05), м’язової тканини на 21,37% (р < 0,01), маси їстівних частин на 19,77% (р < 0,05) порівняно з контрольною групою. Також вірогідно зросли показники відношень: маси їстівних частин до живої маси; маси їстівних частин до напівпотрошеної тушки; маси м’язів до живої маси; маси м’язів до напівпотрошеної тушки.

2. Використанням кормової добавки „Стимугал” для стимуляції росту і розвитку курчат досягнуто покращення характеристики хімічного складу, харчової та біологічної цінності м’яса курчат дослідної групи. Як в м’язах грудини, так і стегна вірогідно зросла кількість протеїну (р < 0,01); жиру (р < 0,01); сухої речовини (р < 0,001); золи (р < 0,05); підвищилась калорійність (р < 0,01); стало менше води (р < 0,05).

3. Відзначено вірогідне покращення фізико-хімічних і санітарних властивостей м’яса курчат, виробленого при застосуванні кормової добавки „Стимугал”.

4. При тривалому зберіганні м’яса курчат дослідної групи було більш стійким до псування порівняно з м’ясом птиці контрольної групи.

5. Аналіз даних дегустаційної оцінки вареного м’яса і бульйону, виготовленого з нього, свідчить про перевагу показників, як вареного м’яса, так і бульйону зразків дослідної групи, порівняно з контрольною; м’ясо було більш ніжним, ароматичним, соковитим, бульйон - прозорий, приємного смаку та запаху.

6. Використання в годівлі курчат кормової добавки “Стимугал” для отримання м’ясної продукції високої якості збільшує прирости живої маси у стані симпатикотонії на 22,69%, нормотонії – на 15,8% і в період початкової парасимпатикотонії – на 9,27%. Аналогічна вірогідна закономірність характеризує вплив даної стимулюючої кормової добавки на динаміку середньодобових приростів, відповідно до досліджуваних типологічних особливостей вегетативної регуляції в процесі росту курчат.

7. У процесі становлення типологічних особливостей вегетативної регуляції у різні вікові періоди розвитку курчат позитивний вплив досліджуваної кормової добавки проявляється з різною інтенсивністю: при симпатикотонії він максимальний (1), менший при нормотонії (0,70) і найменший у стані початкової парасимпатикотонії (0,41). Одержані дані можуть бути використані для прогнозування очікуваного підвищення приростів живої маси курчат під впливом стимулюючої кормової добавки в різні періоди становлення вегетативної регуляції, а також при прогнозуванні потенційних продуктивних можливостей курей на основі врахування стану автономної регуляції серцевого ритму.

8. Кормова добавка “Стимугал” активує біосинтетичні процеси і метаболізм у курчат в цілому, що проявилося в ефективному ростостимулюючому впливі: курчата дослідної групи мали вірогідно вищі добові прирости живої маси за 3-місячний термін дослідження, найбільш ефективно збільшення добових приростів курчат відбувалося з 10 по 50 день і складало у півників 21,20-25,50%, у курочок 21,80-26,97% по відношенню до контрольної групи. З 51 по 60 день інтенсивність підвищення середньодобових приростів дещо зменшувалась (до 17,45% у півників і 15,53% у курочок). На 70-90 днях досліду ефект від стимуляції встановився на рівні 12,8-14,1% у півників і 12,32-15,13% у курочок порівняно з контрольною групою.

9. Застосування кормової добавки “Стимугал” призводить до вірогідного покращення екстер’єрних показників (довжини і обхвату тулуба, довжини плесни) курочок і півників, що свідчить про кращу будову їх тіла, і позитивно впливає на покращення м’ясної продукції.

10. Біостимулюючий вплив кормової добавки “Стимугал” на організм курчат проявляється в закономірних змінах морфологічних і біохімічних показників крові: підвищенням вмісту еритроцитів (9,96-17,65%), гемоглобіну (10,83-19,09%), загального білка (16,90-23,51%) (зокрема, в збільшенні кількості b- і g-глобулінів), глюкози (10,70-30,80%), загальних ліпідів (9,80-19,80%) та в зростанні активності ферментів аланінамінотрасферази (36,80-38,50%) і аспартатамінотрансферази (16,30-23,50%), а також у підвищенні природної резистентності птиці. Збереження курчат дослідної групи було на 5% більшим порівняно з контролем.

11. Кореляційний аналіз свідчить про тісний вірогідний зв’язок змін досліджуваних гематологічних показників крові з динамікою приросту живої маси, розвитку курчат і підвищенням їх природної резистентності. Жива маса тіла курчат вірогідно корелює з кількістю еритроцитів (r=0,49, р<0,05), гемоглобіну (r=0,54, р<0,02), вмістом глюкози (r=0,53, р<0,05), загальних ліпідів (r=0,57, р<0,01), загального білка крові (r=0,53, р<0,02) та його фракцій, активністю аспартатамінотрансферази (r=0,53, р<0,02) та аланінамінотрансферази (r=0,46, р<0,05).

12. Застосування кормової добавки “Стимугал” позитивно впливає на ветеринарно-санітарні та споживчі показники м’яса курей. При цьому відхилень від норми і патологічних змін в тушах та органах птахів не встановлено.

Публікації автора:

1.Яворська О.В. Вивчення механізму дії кормової добавки “Стимугал”// Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів, 1998. – С.296-298.

2. Кравців Р.Й., Яворська О.В. Становлення типологічних особливостей

вегетативної регуляції в процесі росту курчат//Вісник аграрної науки. – 2001. - №12. – С.24-27. (Дисертанткою проведені експериментальні дослідження та прийнята участь в узагальненні і оформленні статті).

3. Кравців Р.Й., Яворська О.В. Ветеринарно-санітарна експертиза м’яса, отриманого за стимуляції росту і розвитку курчат кормовою добавкою “Стимугал”//Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – 2001. – Т.3, №1. – С.154-159. ( Дисертантка дослідила вплив застосування кормової добавки “Стимугал” на харчові якості м’яса, забійний вихід, хімічний склад та біологічну цінність м’яса, його фізичні та смакові якості та оформила статтю).

4. Яворська О.В. Ветеринарно-санітарне обгрунтування впливу кормової добавки “Стимугал” на ріст, розвиток, забійні і м’ясні якості курчат//Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – 2001. – Т. 3 №3. – С.191-193.

5. Кравців Р.Й., Яворська О.В. Ростостимулюючий та імуностимулюючий вплив на курчат кормової добавки “Стимугал”//Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – 2001. – Т. 3, №4, випуск 3. – С.193-200. (Дисертантка дослідила вплив кормової добавки “Стимугал” на ріст, розвиток, будову тіла курчат, провела кореляційний аналіз отриманих результатів).

6. Яворська О.В., Кравців Р.Й. Вплив біостимулюючої кормової добавки “Стимугал” на морфологічні та біохімічні показники крові курчат//Біологія тварин. – 2001. – Т.3, №1. – С.122-124. (Дисертантка виконала експериментальні дослідження, провела кореляційний аналіз отриманих результатів).

7. Деклараційний патент 34373 6 А01К67, Україна. Спосіб прогнозування продуктивних якостей сільськогосподарських тварин і птахів / Кравців Р. Й., Яворська О. В., Кононенко В. С. – Заявл. 30.06.1999. Опубл. 15.02.2001, Бюл. №1-6с. (Дисертантка розробила спосіб прогнозування продуктивності птахів, провела експериментальні дослідження, брала участь в обробці їх результатів та оформленні деклараційного патенту України на винахід).

8. Яворська О.В. Ветеринарно-санітарна оцінка фізіологічної стимуляції росту і розвитку курчат// Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – 2003. – Т. 3 – С.191-193.

9. Технічні умови України ТУ У 24.4.00492990.005-2003 Молочно-дріжджова кормова добавка “Стимугал”. З 2003 8. 9., 10 с. (Дисертантка розробила умови виготовлення, збереження, транспортування і дозування виготовленої кормової добавки).

10. Кононенко V.S., Нerasun B.A., Кононенко O.V. Way of increasing of Productivity and Prophylaxis of Discase of Yastrointestinal Tract.// Symposium Ukraine – sterreich. “Agriculture: Science and Practice”Collection of Abstracts. Lviv, - 1996. – С.99. (Дисертантка брала участь у розробці оптимальних доз кормової добавки для птахів).