Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарно-санітарна експертиза


Горчанок Наталія Володимирівна. Ветеринарно-санітарна експертиза та санітарна оцінка риби при кудоозах : Дис... канд. наук: 16.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Горчанок Н.В. Ветеринарно-санітарна експертиза та санітарна оцінка риби при кудоозахРукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.09 – ветеринарно-санітарна експертиза. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена вдосконаленню порядку ветеринарно-санітарної експертизи та санітарної оцінки риби, ураженої міксоспоридіями роду Kudoa. На основі отриманих результатів розроблено й впроваджено для виробництва та навчального процесу науково-методичні рекомендації з діагностики кудоозів морської й океанічної риби та порядку її ветеринарно-санітарної експертизи. Визначено ступінь екстенсивності та інтенсивності інвазії паразитами роду Kudoa основних промислових видів риби (родин бичкових, мерлузових, тріскових). Визначено місця локалізації паразитів та їх морфологічні особливості. Наведено схему детального дослідження паразитів роду Kudoa. Ступінь ураження бичків кругляків встановлено залежно від розмірів і статі риби, пори року й району дослідження. Вивчено органолептичні, хімічні, мікробіологічні, токсикологічні, радіологічні показники та біологічну цінність риби, залежно від рівня її ураження Kudoa. Крім того, встановлено вплив паразитів на амінокислотний та жирнокислотний склад м’яса риби. Досліджено взаємовідносини у системі: паразит–живитель на гістологічному рівні.

1. В дисертаційній роботі наведено нові дані щодо рівня ураження промислової риби Азово-Чорноморського басейну (бички) та імпортованої в Україну риби (мерлуза, путасу) міксоспоридіями роду Kudoa. Вперше розроблено порядок ветеринарно-санітарної експертизи та санітарної оцінки риби залежно від інтенсивності інвазії паразитами роду Kudoa, удосконалено методи паразитологічних досліджень.

2. Встановлено, що рівень ураження промислової риби Азово-Чорноморського басейну (бички) та імпортованої (мерлуза, путасу) міксоспоридіями роду Kudoa різний і становить: ЕІ – від 47,1 до 100 % за ІР – від 1,1 до 4,6 та ЕІ – від 37 до 100 % за ІІ – від 1 до 40 цист на тушку риби, відповідно. Доведено, що дослідження „сліпих” мазків є найефективнішим методом діагностики кудоозів риби.

3. Виявлені п’ять видів міксоспоридій роду Kudoa локалізуються в м’язовій тканині різних ділянок тушки риби. За морфологічними ознаками два види – K. thyrsites (не утворює цисти) і K. paniformis (утворює цисти), що паразитують у м’язах тихоокеанської мерлузи, призводили до посмертного гідролізу (лізису) тканин. Інші три види – K. rosenbuschi (паразитує в м’язах аргентинських мерлуз), K. alliaria (паразитує в м’язовій тканині путасу) і
K. nova (виявлені в рибі родини бичкових) завжди утворювали цисти і не викликали лізису тканин.

4. Органолептичними дослідженнями виявлено розм’якшеність та водянистість м’язових волокон мерлузи та путасу, уражених K. thyrsites і
K. рaniformis. Органолептичних змін у разі ураження риби K. nova не встановлено, але виявлено цисти. Хімічних змін м’яса риби за низького ступеня ураження не встановлено, за високого ступеня ураження (більше 10 цист на
4 см2) реєструється наявність продуктів розкладу білків (сірководень, аміак).

5. Мікробіологічні показники ураженої слизовими споровиками мерлузи і путасу не перевищують встановлених допустимих рівнів. Проте за високого ступеня ураження кругляків (більше 10 цист на 4 см2) виявляються бактерії групи кишкової палички та перевищення кількості МАФАнМ.

6. Зміни хімічного складу м’язової тканини риби (кругляки), ураженої міксоспоридіями, проявляються за рахунок зниження вмісту білка та жиру на 3,7 і 0,16% відповідно. Для путасу (інтенсивність інвазії більше 20) вміст білка і жиру знижується на 2,1 та 1,4 %, порівнянно з контролем.

7. Амінокислотний склад м’язової тканини бичків, уражених слизовими споровиками, характеризується зниженням вмісту незамінних (на 1,290 г) і замінних (на 2,564 г) амінокислот (в розрахунку на 100 г продукту). В путасу, ураженої міксоспоридіями, рівень незамінних і замінних амінокислот знижується на 0,886 та 1,354 г відповідно.

У м’язовій тканині путасу, неураженої і ураженої Kudoa, на фоні підвищення рівня поліненасичених жирних кислот (36,42±0,38 і 43,2±0,84 %) встановлено зниження вмісту насичених (8,66±0,49 і 6,67±0,36 %) і ненасичених (54,65±0,22 і 50,13±0,62 %) жирних кислот відповідно.

8. Вміст токсичних елементів, гістаміну та радіонуклідів (цезій-137 та стронцій-90) у пробах м’язової тканини риби (кругляки і мерлузи), ураженої міксоспоридіями роду Kudoa, не перевищує допустимі рівні.

9. Встановлено, що відносна біологічна цінність (ВБЦ) м’яса ураженої риби (кругляки, мерлузи, путасу) зі зростанням інтенсивності інвазії має тенденцію до зниження. Відносна біологічна цінність фаршу м’яса кругляків, уражених міксоспоридіями роду Kudoa, знижувалася на 10,9 і 18,9 %. Відносна біологічна цінність фаршу м’яса путасу, ураженої Kudoa, нижча на 20 і 33% відповідно. Для мерлузи (інтенсивність інвазії більше 10 спор у полі зору) цей показник знижувався на 18,8%, порівняно з контролем.

10. За відсутності зовнішніх ознак інтоксикації у лабораторних тварин, зміни на гістопрепаратах (зерниста дистрофія гепатоцитів, гломерулонефрит), виготовлених із паренхіматозних органів щурів, свідчать про необхідність проведення подальших досліджень для кінцевого висновку про токсичність Kudoa на організм теплокровних.

11. Гістологічні дослідження свідчать про наявність дистрофічних змін (набряки, нечітка посмугованість м’язових волокон, лізис ядер волокон) у м’язовій тканині риби та підтверджують наявність міксоспоридій роду Kudoa.

12. На основі проведених експериментальних досліджень удосконалено методи діагностики та розроблено порядок ветеринарно-санітарної експертизи морської риби, ураженої міксоспоридіями, що знайшло своє практичне застосування в розроблених „Науково-методичних рекомендаціях з діагностики кудоозів морської й океанічної риби та порядку її ветеринарно-санітарної експертизи”, затверджених Державним департаментом ветеринарної медицини, від 25 червня 2007 р., наказ № 73.

Публікації автора:

1. Горчанок Н.В. Новые данные о зараженности бычка-кругляка Neogobius melanostomus (Pisces: Gobiidae) мышечным паразитом Kudoa nova (Myxosporea: Kudoidae) в Азовском море / Н.В. Горчанок, В.М. Юрахно// Экология моря. – 2005. – Вып. 68. – С. 37 – 41 (здобувачем проведено дослідження, зроблено підбір літератури з питання, обробку та аналіз результатів).

2. Мачкевский В.К. Особенности взаимодействия миксоспоридии Kudoa nova Najdenova, 1975 и хозяев – азовских бычков / В.К. Мачкевский,
Н.В. Горчанок // Экология моря. – 2005. – Вып. 69. – С. 39 – 43 (здобувачем зроблено підбір літератури з питання, обробку та аналіз результатів).

3. Якубчак О.М. Вплив міксоспоридій роду Kudoa на жирнокислотний склад ліпідів м’яса риби / О.М. Якубчак, Н.В. Горчанок // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – 2007. – Т. 2, Ч. 2. – С. 238 – 242 (здобувачем проведено дослідження, зроблено підбір літератури з питання, обробку та аналіз результатів, написано статтю).

4. Якубчак О. Амінокислотний спектр та біологічна цінність білків м’язової тканини здорової риби та ураженої міксоспоридіями роду Kudoa /
О.М. Якубчак, Н.В. Горчанок // Ветеринарна біотехнологія. Бюл. № 10/2007. – Київ, 2007. – С. 236 – 245 (здобувачем проведено дослідження, зроблено підбір літератури з питання, обробку та аналіз результатів).

5. Горчанок Н.В. Патоморфологічні зміни м’язової тканини путасу, ураженої міксоспоридіями роду Kudoa / Н.В. Горчанок,
Я.К. Сердюков // Збірник наукових праць Луганського НАУ – 2007. –
№ 78/101. – С. 120 – 124 (здобувачем проведено дослідження, зроблено підбір літератури з питання, написано статтю).

6. Горчанок Н.В. Вплив міксоспоридій роду Kudoa на органолептичні показники та фізико-хімічні властивості м’яса риби / Н.В. Горчанок // Науково-теоретичний збірник Державного агроекологічного університету. – Житомир, 2007. – Т. 1, №2 (19) – С. 22 – 29.

7. Горчанок Н.В. Біологічна повноцінність м’яса риби, ураженої міксоспоридіями роду Kudoa / Н.В. Горчанок // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2007. – №2. – С. 145 – 148.

8. Якубчак О. Ветеринарно-санітарна оцінка риби, ураженої кудоозами / О. Якубчак, Н. Горчанок, В. Юрахно // Ветеринарна медицина України. – 2007.– №11. – С. 40 – 44 (здобувачем проведено дослідження, зроблено підбір літератури з питання, оброблено й проаналізовано результати, написано статтю).

9. Якубчак О.М. Дослідження риби, ураженої Kudoa / О.М. Якубчак,
Н.В. Горчанок // Продукты и ингредиенты. – 2007. – № 7. – С. 76–77 (здобувачем проведено дослідження, написано статтю).

10. Горчанок Н.В., Мачкевский В.К. Особенности взаимодействия миксоспоридии Kudoa nova и ее хозяина, бычка Neogobius melanostomus, на тканевом уровне (предварительное сообщение): IV Всеукраинская конференция молодых ученых по проблемам Черного и Азовского морей [„Понт
Эвксинский IV ”], (Севастополь, 24–27 мая 2005р.). – Севастополь: ИБЮМ им.
А.О. Ковалевского НАН Украины, 2005. – С. 36.

11. Юрахно В.М., Горчанок Н.В. Новые даные о зараженности бычка-кругляка в Азовском море миксоспоридией Kudoa nova: IV Всеукраинская конференция молодых ученых по проблемам Черного и Азовского морей [„Понт Эвксинский IV”], (Севастополь, 24–27 мая 2005 р.). – Севастополь: ИБЮМ им. А. О. Ковалевского НАН Украины, 2005. – С. 152.

12. Юрахно В.М., Горчанок Н.В. Распределение миксоспоридии Kudoa nova (Multivalvulida: Kudoidae) в бычках Азовского моря: Международная научная конференция, посвященная 135-летию Института биологии южных морей (ИБЮМ) [„Проблемы океанической океанографии XXI века”], (Севастополь, 19–21 сент. 2006 г.). – Севастополь: ИБЮМ им. А.О. Ковалевского НАН Украины, 2005. – С. 89.

13. Юрахно В.М., Горчанок Н.В. О кудоозах промыслових видов морских рыб: Зб. матеріалів Міжнародної конференції, присвяченої 20-річчю біол. факультету ЗНУ [„Сучасні проблеми біології, екології та хімії” ], (Запоріжжя, 29 березня – 1 квітня 2007 р.). – Ч. 1. – Запоріжжя: НВП „Институт Экологии „Биосфера”, 2007. – С. 271–274.

14. Якубчак О.М. Науково-методичні рекомендації з діагностики кудоозів морської й океанічної риби та порядку її ветеринарно-санітарної експертизи / О.М. Якубчак, Н.В. Горчанок, В.М. Юрахно. – К., НАУ. – 2008. – 33 с. (здобувачем проведено дослідження, обробку й аналіз результатів, написано рекомендації).