Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарно-санітарна експертиза


Хімич Марія Сергіївна. Ветеринарно-санітарна і якісна оцінка сухих кормів тваринного походження для непродуктивних тварин : Дис... канд. наук: 16.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Хімич М.С. Ветеринарно-санітарна і якісна оцінка сухих кормів тваринного походження для непродуктивних тварин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.09 – ветеринарно-санітарна експертиза. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнології імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена проблемі ветеринарно-санітарної і якісної оцінки сухих кормів для непродуктивних тварин та удосконаленню контролю їх якості та безпеки.

Вперше в Україні проведені комплексні ветеринарно-санітарні дослідження щодо виявлення якості та безпеки сухих кормів імпортного і вітчизняного виробництва, що використовуються при годівлі непродуктивних тварин – собак і кішок.

Встановлено, що всі сухі корми для непродуктивних тварин, які надходять в реалізацію відповідають ветеринарно-санітарним вимогам якості та безпеки, але в процесі реалізації, особливо при порушені умов зберігання, частина кормів втрачає якість і в певних випадках, може бути небезпечною для тварин.

Система контролю якості та безпеки кормів під час реалізації, побудована, відповідно діючих вимог, на органолептичних дослідженнях, не в повній мірі об’єктивна, і виявляє неякісні корми на ступені псування коли їх вже не можна використовувати як корм.

Встановлено, що значна частина кормів, що реалізуються, навіть за органолептичними показниками відноситься до категорії сумнівної якості – 57,2% за запахом і кольором, 28,6% за консистенцією і 14,3% за зовнішнім виглядом, а за біохімічними показниками понад 60% кормів.

За бактеріальними показниками 34,4% досліджених кормів не відповідали ветеринарно-санітарним вимогам за загальним бактеріальним обсіменінням, з 31,2% виділялись ентеробактерій, 13,7 – сальмонели, 21,8% – протей.

Вміст токсичних елементів в кормах не перевищує допустимих рівнів, а 34,8% кормів, які знаходились у реалізації, була притаманна загальна токсичність.

Встановлено, що корми, які надходять в реалізацію, особливо імпортні, за хімічним складом не завжди відповідають вимогам сертифікату, що пояснюється відсутністю науково обґрунтованої класифікації кормів.

Нами вперше розроблена і запропонована науково обґрунтована система класифікації сухих кормів для непродуктивних тварин на підставі їх кормової та

біологічної цінності, і система моніторингу їх якості та безпеки.

Науково обґрунтовано і запропоновано використання біохімічних методів, бактеріологічних експрес-методів та визначення загальної токсичності кормів з використанням інфузорії Colpoda steinii.

В дисертації відповідно до поставленої мети і завдань вперше встановлені якість і безпека сухих кормів для непродуктивних тварин, як імпортного так і вітчизняного виробництва, що реалізуються в торговій мережі, теоретично обґрунтована та експериментально підтверджена необхідність проведення їх ветеринарно-санітарної експертизи у процесі зберігання та реалізації. Удосконалені методи бактеріологічного дослідження та науково обґрунтований мікробіологічний експрес-метод визначення загальної токсичності сухих кормів для непродуктивних тварин. Розроблено та запропоновано для виробництва систему класифікації сухих кормів для непродуктивних тварин на підставі біологічної цінності та комплексну систему моніторингу їх якості та безпеки.

  1. Сухі корми тваринного походження для непродуктивних тварин надходять в торгову мережу якісними та безпечними, але під час зберігання та реалізації в них проходять складні біохімічні та біологічні процеси, під впливом яких відбувається їх псування, що не завжди виявляється діючими методами ветеринарно-санітарного контролю і вони можуть являти собою потенційну загрозу для здоров’я тварин.

  2. Під час реалізації сухих кормів для непродуктивних тварин, ветеринарно-санітарна експертиза обмежується органолептичним методом дослідження, що не дає можливості в повному обсязі вирішувати питання їх якості. Запропоновано до системи моніторингу їх якості та безпеки ввести біохімічні методи (визначення аміно-аміачного азоту, загальної кислотності та проведення реакції з реактивом Неслера), що підвищить достовірність досліджень і сприятиме виявленню їх псування на початкових стадіях. Встановлено, що для якісних кормів вміст аміно-аміачного азоту не більше 5,0 мг, загальна кислотність – 6,0 од., реакція з реактивом Неслера – позитивна (світло-жовте забарвлення).

  3. Сухі корми для непродуктивних тварин, що реалізуються, не відповідають діючим ветеринарно-санітарним вимогам за загальним бактеріальним обсіменінням у 34,4% проб, за вмістом бактерій кишкової палички – 31,2%, сальмонел – 13,7% і протея – 21,8%; за загальною токсичністю – 34,8%, з яких 6,6% – сильно токсичні. Найбільша невідповідність кормів ветеринарно-санітарним вимогам спостерігається влітку, менша – навесні й восени, і найменша – взимку.

  4. З сухих кормів для непродуктивних тварин, що знаходяться в реалізації в торговій мережі півдня України, виділяються бактерії групи кишкової палички – сероваріанти 020, 026, 055, 078, 086, 0111, 0114, 0125 і 0127; сальмонели – S.typhimurium, S.paratyphi, S.anatum, S.enteritidis, S.derby, S.aboni; протей – 05, 07, 09, 016 і 032, які можуть викликати кормові захворювання тварин і бути джерелом харчових токсикозів і токсикоінфекцій.

  5. Виділеним з кормів бактеріям кишкової палички, сальмонелам і протею притаманні патогенні властивості і висока термостійкість. Більшість з виділених культур мікроорганізмів витримують температуру 80C, що свідчить про недотримання санітарного режиму при виробництві кормів.

  6. Класифікація сухих кормів для непродуктивних тварин відсутня. Це сприяє надходженню в реалізацію кормів, які не відповідають нормам за кормовою та біологічною цінністю, і сприяє можливості їх фальсифікації в процесі виробництва. Також в чинних вимогах не передбачено методи контролю біологічної цінності кормів.

  7. Запропоновано систему класифікації сухих кормів для непродуктивних тварин, з урахуванням якості білків методом визначення білкового якісного показника, який для кормів класу «суперпреміум» повинен бути не менше 5,0 од., «преміум» – 4,0-5,0 од., «економ» – до 4,0 од.

  8. При зберіганні сухих кормів для непродуктивних тварин в них підвищується вміст аміно-аміачного азоту, загальна кислотність, кислотне та перекисне числа. Бактеріальне обсіменіння залежно від температурно-вологісного режиму, до 6-го місяця зберігання зростає у 20-36 разів, а при подальшому зберіганні поступово знижується, але все одно перевищує показники, отримані на початку досліду в 1,5-9 разів.

  9. Запропоновано комплексну систему моніторингу якості та безпеки сухих кормів для непродуктивних тварин для дослідження їх в процесі реалізації. В системі моніторингу визначають загальну токсичність кормів мікробіологічним експрес-методом з використанням в якості тест-організму інфузорії Colpoda steinii, що сприяє отриманню результатів досліджень впродовж 10 хв.-3 год., залежно від ступеня токсичності корму. Для бактеріологічних досліджень запропоновано використовувати експрес-методи визначення загального бактеріального обсіменіння, бактерій групи кишкової палички і сальмонел, з використанням поживних середовищ, збагачених стимуляторами росту (МПА-З, Ендо-М та ВСА-Е), що сприяє отриманню результатів впродовж 7-12год.

  10. Впровадження у роботу лабораторій ветеринарної медицини розробленої і запропонованої системи моніторингу сухих кормів для непродуктивних тварин, сприятиме об’єктивній оцінці їх якості та безпеки, зі зниженням енергоємності й тривалості досліджень та отримання економічної ефективності в розрахунку на одне дослідження в сумі 189,00 грн. (при вартості енергоносіїв 2006 року).

Публікації автора:

1. Ковбасенко В. М. Про удосконалення ветеринарно-санітарного контролю якості і безпеки кормів для непродуктивних тварин / В. М. Ковбасенко, М. С. Хімич // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць Одеського ДАУ. – Одеса, 2004. – Вип. 25. – С. 32-36. – (Ветеринарні науки). (Дисертант провів аналіз літературних даних, брав участь у підготовці роботи до друку)

2. Хімич М. С. Санітарна якість кормів для непродуктивних тварин, які реалізуються в роздрібній торгівлі / М. С. Хімич // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Забезпечення ветеринарно-санітарного благополуччя тваринництва, якості та безпеки продукції». – Одеса, 2004. – Ч. 2. – С. 3-7.

3. Хімич М. С. Динаміка санітарної якості кормів для непродуктивних тварин, які реалізуються в роздрібній торгівлі / М. С. Хімич // Проблеми екології ветеринарної медицини Житомирщини : наукові статті міжнародної науково-практичної конференції. – Житомир, 2005. – С. 46-49.

4. Хімич М. С. Контроль безпеки кормів тваринного походження для непродуктивних тварин з використанням мікробіологічного експрес-метода / М. С. Хімич // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць Одеського ДАУ. – Одеса, 2005. – Вип. 30. – С. 124-128. – (Ветеринарні науки).

5. Хімич М. С. Динаміка бактеріальних показників сухих кормів для непродуктивних тварин в залежності від температурних режимів зберігання/ М. С. Хімич // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету : зб. наук. праць. – Біла Церква, 2006. – Вип. 39. – С. 46-51.

6. Хімич М. С. Аналіз органолептичних показників сухих кормів для непродуктивних тварин в процесі зберігання / М. С. Хімич // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць Одеського ДАУ. – Одеса, 2006. – Вип. 33. – С. 68-73. – (Ветеринарні науки).

7. Ковбасенко В. М. Вплив тривалості зберігання сухих кормів тваринного походження для непродуктивних тварин на їх кормову цінність / В. М. Ковбасенко, М. С. Хімич // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць Одеського ДАУ. – Одеса, 2007. – Вип. 38. – С. 92-96. – (Сільськогосподарські та біологічні науки). (Дисертант провів аналіз літературних даних, брав участь у проведенні і узагальненні отриманих результатів досліджень та підготував статтю до друку).

8. Хімич М. С. Бактеріальне обсіменіння сухих кормів для непродуктивних тварин та фактори, що на нього впливають / М. С. Хімич // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць Одеського ДАУ. – Одеса, 2007. – Вип. 39. – С. 105-109. – (Ветеринарні науки).

9. Хімич М. С. Бактеріологічний контроль якості сухих тваринних кормів для непродуктивних тварин / М. С. Хімич // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць Одеського ДАУ. – Одеса, 2008. – Вип. 42, ч.1. – С. 149-153. – (Ветеринарні науки).

10. Методичні рекомендації з контролю якості та безпеки сухих кормів для непродуктивних тварин / [В. М. Ковбасенко, М. С. Хімич]. – Одеса, 2007. – 27 с. (Дисертант розробив методики досліджень, брав участь у розробці схеми контролю, оформив рекомендації)

11. Пат. 32482, Україна, МПК7 G 01 N 33/02, C 12 Q 1/02 Спосіб визначення токсичності кормів для непродуктивних тварин / Ковбасенко В. М., Розум Є. Ю., Хімич М. С., Стрига А. М., Оніщенко О. В. – № u 2008 03 013 ; заявл. 11.03.08; опубл. 12.05.08, Бюл. №9. (Дисертант брав участь у розробці схеми та методики досліджень, провів дослідження, оформив патент)