Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарно-санітарна експертиза


Білик Руслан Іванович. Ветеринарно-санітарна оцінка молока при лейкозі великої рогатої худоби : Дис... канд. наук: 16.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Білик Р.І. Ветеринарно-санітарна оцінка молока при лейкозі великої рогатої худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.09 – ветеринарно-санітарна експертиза. – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.

Проведено аналіз безпеки та якості молока, отриманого від РІД- та ПЛР-позитивних корів. Досліджено органолептичні, фізико-хімічні, мікробіологічні, токсикологічні показники, біологічну цінність та технологічні властивості молока, отриманого від РІД- і ПЛР- позитивних корів. Науково обґрунтовано зміни показників якості та безпеки молока, отриманого від РІД- та ПЛР-позитивних корів та розроблено правила ветеринарно-санітарної оцінки такого молока.

Уперше в Україні теоретично та експериментально обґрунтовано ступінь ризику споживання молока, отриманого від РІД- та ПЛР-позитивних на лейкоз корів, який підтверджено дослідами на біологічній моделі лабораторних мишей при (хронічному) тривалому згодовуванні їм такого молока.

Для ветеринарно-санітарної експертизи молока, отриманого від РІД та ПЛР-позитивних корів, запропоновано: «Методичні рекомендації з ветеринарно-санітарної експертизи молока та м’яса, отриманих від великої рогатої худоби, хворої на лейкоз», затверджені науково-методичною радою Державного комітету ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України (протокол №1 від 20 грудня 2007 року); «Спосіб фарбування мазків молока для цитологічного дослідження», деклараційний патент на корисну модель 31575 Україна, G01Т1/00. Бюл.№ 7, від 10.04.2008 р.

У дисертаційній роботі отримано нові дані щодо динаміки змін показників якості та безпеки молока, отриманого від інфікованих на лейкоз корів (РІД- та ПЛР-позитивних). Вивчено епізоотичне значення та проведено аналіз ризиків під час згодовування такого молока. Науково обґрунтовано підходи до удосконалення ветеринарно-санітарної оцінки молока, отриманого від хворих та інфікованих на лейкоз корів.

1. Концептуальна система факторів сукупності ризику розвитку лейкозу великої рогатої худоби відстежує ендогенний, пов’язаний з особливостями організму (порода, спадковість, вік тварин), та екзогенний (екологічний, технологічний, біологічний) вплив на сприйнятливих тварин, що може бути використане з метою практичного застосування показників ризику при плануванні оздоровчих заходів та контролю отримання безпечної продукції належної якості.

2. Молоко, отримане від РІД- та ПЛР-позитивних корів залежно від року лактації має різні закономірності щодо якісних фізико-хімічних показників, які нижчі порівняно з молоком, отриманим від здорових корів. Так, у молоці корів четвертої лактації 1-ї дослідної групи встановлено зниження вмісту загального білка і казеїну на 19,5 та 12,0% відповідно. В 2-й дослідній групі, навпаки, виявлено підвищення загального білка і казеїну на 19,2 та 9,5% відповідно, а в 3-й – зниження цих показників на 10,0 і 10,7%.

3. Молоко, отримане від РІД- та ПЛР-позитивних корів, мало значне бактеріальне обсіменіння (в 1,8-2,6 раза вище за дані контролю). Стафілококова мікрофлора молока корів у 11,36% випадків відзначалася слабкопатогенними властивостями.

4. Встановлено, що за технологічними властивостями молоко, отримане від РІД-позитивних корів, відрізняється від молока здорових тварин зниженою класністю та є малопридатною сировиною для виробництва кисломолочної продукції і сирів. Вміст макроелементів у молоці дослідних РІД- та ПЛР-позитивних корів знижувався (натрій – на 16%, калій – на 25, кальцій – на 18%), а мікроелементів – підвищувався (міді – на 19%, цинку– 44%).

5. Вміст амінокислот характеризується змінами сумарної величини та співвідношення амінокислот в білку молока інфікованих тварин. Так, співвідношення незамінних/замінних амінокислот знизилося на 0,16 г/100 г білка. Серед замінних амінокислот у білку молока, отриманого від РІД- та ПЛР-позитивних корів, виявлено підвищення глутамінової кислоти на 49%, валіну – на 41, проліну – на 19%, порівняно з аналогічними показниками молока контрольних корів. Встановлено підвищення на 37% вмісту триптофану в молоці, отриманому від РІД- та ПЛР-позитивних корів.

6. Під час вивчення токсичності та відносної біологічної цінності з використанням інфузорії Tetrachymena pіriformis встановлено, що молоко, отримане від інфікованих корів, слабкотоксичне зі зниженою (на 40 %) відносною біологічною цінністю.

7. Цитологічні зміни молока навіть на початку розвитку лейкозного процесу можуть бути використані як додатковий об’єктивний тест для діагностики лейкозу. Секрет молочної залози РІД та ПЛР-позитивних корів складається: лейкоцити – 50-68%, епітеліальні клітини – 3-7, макрофаги – 7-11, клітинний детрит – 8-11%. Відбувається значне підвищення лейкоцитів (у 1,7 раза), в основному, за рахунок нейтрофілів. При цьому спостерігається збільшення зруйнованих клітин, вірніше, їх залишків різної величини та форми.

8. Встановлено, що метод полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі дає можливість виявляти вірусспецифічні фрагменти ДНК вірусу лейкозу великої рогатої худоби у молоці корів. Використання цього методу з пробами молока має важливе практичне значення в молозивний період, особливо для племінних тварин і корів-первісток.

9. Морфологічні зміни у внутрішніх органах мишей, яким згодовували молоко, отримане від інфікованих лейкозом корів (гостра венозна гіперемія міокарда, печінки, зерниста та жирова дистрофія гепатоцитів, гіперплазія лімфоїдних вузликів селезінки), свідчать про негативний вплив молока на організм дослідних тварин.

10. У 20% піддослідних мишей, яким згодовували пастеризоване молоко від інфікованих лейкозом корів, виявлені у препаратах-відбитках селезінки зміни, характерні для розвитку лейкозного процесу, що є високим ступенем ризику використання такого молока для споживачів.

Публікації автора:

  1. Біологічна цінність і токсичність молока та м’яса при лейкозі великої рогатої худоби / О.М. Якубчак, Г.В. Козловська, Т.В. Таран, Р.І. Білик [та ін.] // Ветеринарна біотехнологія – К., 2007. – № 10. – С. 230–235 (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних)

  2. Якубчак О.М. Фізико-хімічні показники молока, отриманого від серопозитивних на лейкоз корів / О. М. Якубчак, Р. І. Білик // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. зб. наук. праць. – Харків, 2007. – Вип. 14 (39). – Ч. 2. – Т. 1.– С. 235–237 (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  3. Білик Р.І. Моніторинг мікробіологічних показників молока, отриманого від РІД-позитивних корів / О. М. Якубчак, Н. А. Меженська, Р. І. Білик, І. В. Семенчукова // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – Луганськ: ЛНАУ, 2007. – № 78/10 1– (Ветеринарні науки).– С. 44–48 (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  4. Білик Р.І. Вивчення інфекційних властивостей та впливу на організм дослідних мишей молока, отриманого від РІД-позитивних на лейкоз корів / Р. І. Білик // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.Ж. Гжицького – Львів, 2007. – Т. 9, №2 (33). – С.129-133.

  5. Білик Р. І. Моніторинг сезонних змін показників якості молока при лейкозі великої рогатої худоби: матеріали ІІІ міжвузівської наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених О. М. Якубчак, Н. А. Меженська, Р.І. Білик [та ін.]. – Житомир: ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С.3–5 (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  6. Якубчак О.М., Білик Р.І. Характеристика амінокислотного складу молока, отриманого від серопозитивних на лейкоз корів / О. М. Якубчак, Р. І.Білик // Науково-теоретичний вісник ДАУ. – Житомир, 2007. – Вип. №2 (19).– Т. 1. – С.71–75 (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  7. Якубчак О. Зміни лейкоцитів крові дослідних мишей при згодовуванні їм молока та м’яса, отриманих від РІД-позитивних на лейкоз корів/ О. Якубчак, Т. Таран, Р. Білик // Ветеринарна медицина України. – 2008.– №1. – С. 16–18. (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних).

  8. Перспективи діагностики лейкозу великої рогатої худоби методом ПЛР із використанням проб молока / Р. І. Білик, Л. М. Іщенко, С. Д. Мельничук [та ін.] // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2008. – № 1. – С.109–111 (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  9. Білик Р.І. Мінеральний склад та технологічні властивості молока, отриманого від РІД-позитивних корів /Р. І. Білик // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: зб. наук. праць. – Харків, 2007. – Вип. 16 (41). – Ч. 2. – Т. 1.– С. 95–98.

  10. Методичні рекомендації з ветеринарно-санітарної експертизи молока та м’яса, отриманих від великої рогатої худоби, хворої на лейкоз: розглянуті та затверджені науково-методичною радою Державного комітету ветеринарної медицини України, протокол № 1 від 20 грудня 2007 року / О.М. Якубчак, В.О. Бусол, Р.І.Білик. – К.: НАУ, 2008. – 29 с. (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи з удосконалення ветеринарно-санітарної експертизи молока та підготовку матеріалів до друку).

  11. Пат. 31575 Україна, G01Т1/00. Спосіб фарбування мазків молока для цитологічного дослідження / Якубчак О.М., Білик Р.І., Таран Т.В.; заявник і патентовласник Національний аграрний університет Заявлено 28.11 .2007; Опубл. 10.04.2008 Бюл.№ 7 від 10.04.2008 р. – 2 с. (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та підготовив матеріали заявки).

  12. Морфологічні дослідження внутрішніх органів мишей, яким згодовували молоко та м’ясо від позитивно реагуючих за РІД на лейкоз корів / Р. І. Білик, О. М. Якубчак, Т. В. Таран, Я. К. Сердюков // Науково-теоретичний збірник Вісник ДАЕУ. – Вип. № 1 (21). Т.1 – Житомир: ДАЕУ, 2008 р. – С. 52–55. (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  13. Билык Р.И. Молоко как объект исследования для ПЦР-диагностики лейкоза крупного рогатого скота: материалы Междунар. науч.-практ. конф., 5-8 февр. 2008 г. / Р. И. Билык, О. Н. Якубчак, Н. А. Меженская// – пос. Персиановский: [б.и.], – С.4–6. (здобувач самостійно проводив експериментальну частину роботи та статистичну обробку даних та підготовку матеріалів до друку).

  14. Білик Р.І. Зміни амінокислотного складу м’язової тканини та внутрішніх органів, отриманих від хворих на лейкоз корів: матеріали VI Міжнар. конгресу спеціалістів ветеринарної медицини присвячений 110-річчю НАУ, (6–10 жовт. 2008р.) / О.М.Якубчак, Т. В. Таран, Р. І. Білик //. –К.: [б.в.], 2008. – С. 145–149.

  15. Білик Р.І. Результати мікроскопії мазків-відбитків продуктів забою, отриманих від РІД-позитивних на лейкоз корів: матеріали VI Міжнар. конгресу спеціалістів ветеринарної медицини присвячений 110-річчю НАУ, (6–10 жовт. 2008р.) / О.М.Якубчак, Т. В. Таран, Р. І. Білик // – К.: [б.в.], 2008. – С. 166–167.