Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Юшковська Ольга Геннадіївна. Відновлення роботоздатності та якості життя хворих на ішемічну хворобу серця на санаторно-курортному етапі реабілітації : дис... д-ра мед. наук: 14.01.33 / Одеський держ. медичний ун-т. — О., 2007. — 335арк. — Бібліогр.: арк. 277-314.



Анотація до роботи:

Юшковська О.Г. Відновлення роботоздатності та якості життя хворих на ішемічну хворобу серця на санаторно-курортному етапі реабілітації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. - Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології, Одеса, 2007.

У дисертації на підставі комплексного клініко-функціонального і психосоматичного досліджень створена саногенетична концепція підвищення роботоздатності та якості життя хворих на ішемічну хворобу серця на санаторно-курортному етапі реабілітації, що узагальнює існуючі відомості та дані власних досліджень щодо впливу функціонального стану, психологічних чинників, індивідуальних особливостей особистості і якості життя цієї групи хворих на ефективність реабілітації. Науково обґрунтовано нову систему відновлення стану здоров’я та фізичної роботоздатності хворих з різними формами ІХС з урахуванням показників вегетативного статусу, психосоматичного стану та толерантності до фізичного навантаження, яка подана у вигляді процесу управління здоров'ям. Обґрунтовано можливість найбільш адекватного здійснення індивідуалізованої медичної реабілітації хворих на ІХС з позицій саногенетичного підходу та запропоновано принципово нову систему оцінки ефективності реабілітації. Виділено психологічні предиктори, що впливають на ефективність медичної реабілітації, динаміку роботоздатності і якості життя хворих на ІХС.

У дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розробці та науковому обґрунтуванні психофізичного напрямку у відновленні роботоздатності та підвищенні якості життя хворих на ішемічну хворобу серця на санаторно-курортному етапі як реалізація саногенетичної концепції у реабілітації.

  1. При вивченні ефективності санаторного етапу реабілітації хворих на ІХС за даними ретроспективного опрацьовування санаторних карт та статистичних показників діяльності кардиореабілітаційного відділення санаторію було встановлено, що до 51,4% хворих ІІ та ІІІ класів тяжкості ІМ поступають на санаторний етап не досягнув належного об'єму рухової активності.

  2. Провідним механізмом зниження об'єму рухової активності, функціональних і компенсаторних можливостей серцево-судинної системи (включаючи толерантність до фізичних навантажень) у хворих на ІХС є психофункціональна дезадаптація. Тому психофізичний напрямок реабілітації цих хворих є пато- та саногенетично обумовленим.

  3. Найбільш інформативними інтегральними показниками ефективності дії реабілітаційних програм на організм пацієнтів з ІХС є ехокардіографічні показники ступеня і швидкості кардіорепаративних процесів міокарду лівого шлуночку, показники варіабельності серцевого ритму, тесту з шестихвилинною ходьбою, якості життя хворих, особливості особистості хворих, дані лазерної кореляційної спектроскопії ротоглоткових змивів та інформаційного аналізу лейкоцитарної формули.

  4. Оцінка діяльності основних функціональних систем у процесі реабілітації хворих на ІХС повинна будуватися за таким алгоритмом:

    • незалежний збір інформації стосовно кожного рівня експресними й інформативними засобами детекції;

    • єдина, уніфікована система оцінки функціональної виразності параметрів;

    • побудова індивідуального паттерну саногенетичного балансу;

    • вичленовування інформативно значущих динамічних зрушень, що позначають напрямок і ступінь виразності процесів дезадаптації;

    • визначення із індивідуально розрахованих векторів дезадаптації узагальненого внутрішньо-популяційного профілю.

  5. У результаті аналізу зіставлюваних показників варіабельності серцевого ритму в досліджуваних групах після проведеного етапу санаторно-курортної реабілітації встановлено, що під впливом пропонованого способу психофізичної реабілітації в основній групі відбувається вірогідно більш значуще збільшення потужності спектра варіабельності серцевого ритму і його окремих спектральних характеристик, що виявлялося зниженням симпатовагального індексу (2,00 ± 0,21 проти 2,76 ± 0,68 у початковому стані (Р<0,05)) і було не таким виразним у контрольній групі.

  6. Більш виразні зміни ехокардіографічних показників ступеня і швидкості кардіорепаративних процесів міокарду у групі хворих, яким проводився курс психофізичної реабілітації, пов’язані з корегуючим впливом кінезопсихотерапевтичних вправ, який полягає в створенні умов для формування компенсаторно-пристосовних реакцій, усунення порушень з боку вегетативної нервової систем, нормалізації потреби міокарду в кисні і ритму серцевої діяльності, зменшенні ішемії, що призводе до покращення скоротливої здатності міокарду, яке виявляється в збільшенні ударного індексу на 9,1% та підвищенні фракції викиду на 10,7% (Р<0,05).

  7. Застосування у хворих на ІХС розробленої програми реабілітації сприяє підвищенню роботоздатності, що виявляється після закінчення курсу і стає ще більш виразним 13,2 ± 0,4 місяців по тому. Високі показники толерантності до фізичних навантажень наприкінці курсу реабілітації виявлено у 32,0 % основної групи і 17,3 % контрольної (Р<0,05). Фізіологічна реакція на навантаження після курсу була досягнута у вірогідно більшій кількості випадків - у 51 хворого основної групи проти такої у 23 хворих контрольної групи (Р<0,05). Серед пацієнтів основної групи після закінчення курсу реабілітації не було осіб з незавершеною пробою, у контрольній групі було 9 таких осіб. Приріст толерантності до фізичних навантажень за рік, що минув після закінчення курсу, більш виразно спостерігався в основній групі, а саме, 40% хворих основної групи змінили функціональний клас на більш високий (Р<0,01).

  8. Тест з шестихвилинною ходьбою може застосовуватися для оцінки ефективності реабілітаційних програм у кардіологічних хворих через його високу ефективність, незначну вартість, можливість інтегральної оцінки психосоматичного стану. Показник процентної складової від належної дистанції розрахованої з урахуванням зросту, віку та ваги чіткіші відображає критерії фізичної роботоздатності та функціонального стану, чим лише довжина пройденої дистанції. Ці показники для хворих на ІХС зі серцевою недостатністю І функціонального класу складають (75,2 ± 8,1) % від належної, для ІІ функціонального класу (58,3 ± 6,2) % та для ІІІ функціонального класу (37,2 ± 7,2) %.

  9. Вагомий вплив на показники якість життя мають вік хворих, рівень освіти, функціональний клас і давність інфаркту міокарда в анамнезі. Вірогідно (Р<0,05) найнижчі показники якості життя мають місце у хворих вікової групи 55 років, з вищою освітою, у хворих І клінічної групи ((–10,2) ± 0,4).

  10. Покращання якості життя хворих, яким проводився курс психофізичної реабілітації, пов’язане з поліпшенням їхнього психологічного статусу, а також зі збільшенням толерантності до фізичних навантажень. У цих пацієнтів приріст показників якості життя вірогідно більший (у середньому (4,2 ± 0,3) бала), ніж такий у хворих контрольної групи (в середньому 1,8 ± 0,07, Р<0,05). При цьому покращання якості життя більш виразно у осіб, які регулярно відвідували заняття з психофізичної гімнастики і сумлінно ставилися до самостійних тренувань.

  11. На участь у процедурах лікувальної гімнастики негативно впливають такі особистісні особливості хворих, як егоцентризм і конфліктність, а також поблажливе ставлення до своїх вад. Такі особливості заважають хворим виявляти готовність до докладання тривалих цілеспрямованих зусиль. Імовірність відмови від участі в заняттях з психофізичної гімнастики є високою у осіб з емоційною сталістю, що призводить до недооцінювання такими пацієнтами ситуації і недостатнього розуміння ними власної відповідальності за своє здоров'я, що вкупі з невисокою обов'язковістю пояснює причину не досить активної участі цієї категорії хворих у медичної реабілітації.

  12. Хворим, імовірність участі яких у реабілітаційному процесі є невеликою через низький рівень освіти або наявність певних особистісних особливостей, необхідно до початку лікування провести підвищення мотивації до призначеного виду втручання. Хворим, у яких виявлено психопатологічну симптоматику, за доцільне до початку лікування провести курс поліпшення їхнього психічного стану і підвищення ймовірності участі в терапії з застосуванням фізичних тренувань. Саме застосування психофізичної гімнастики для цієї категорії хворих дозволить лікувати основне захворювання і водночас позитивно впливати на їхній психічний статус.

  13. Система терапевтичного навчання хворих, до якої входять взаємопов’язані елементи психофізичної реабілітації, “Школа кардіологічного хворого”, “Університет здоров’я”, дозволяє формувати у цього контингенту пацієнтів усвідомлену мотивацію щодо лікування і самоконтролю, спрямовану на зміну поведінки і стилю життя, що сприяє поліпшенню якості життя. Система терапевтичного навчання хворих надає можливість контролювати віддалені результати лікування і реабілітації у санаторії, проводити опитування й анкетування хворих, дозволяючи зберігати зворотний зв’язок із ними, що й визначає ефективність застосування реабілітаційних схем, дозволяє також виявляти осіб, які належать до груп ризику розвитку ІХС, проводити вторинну профілактику цього захворювання, що сприяє підвищенню ефективності медичної реабілітації.

  14. Запропонована концепція реабілітації характеризується такими перевагами як висока ефективність, комплексність, сінергізм та можливість інтеграції, доступність для широких верств населення, неінвазівність та дупліфіціруемість. Оцінка ефективності реабілітаційної дії на організм з позицій концепції саногенезу є інтегральною, вірогідною та досить інформативною, що й обґрунтовує застосування саногенетичного підходу в медичної реабілітації.

Публікації автора:

  1. Соколовський В.С., Юшковська О.Г. Лікувальна фізкультура в комплексі санаторно-курортного лікування // Лікувальна фізкультура в санаторно-курортних закладах. – К:. ”Купріянова”, 2005. – С. 6-63. (Дисертанту належить обґрунтування необхідності застосування ЛФК у санаторно-курортному лікуванні, узагальнення основних принципів застосування ЛФК)

  2. Соколовський В.С., Запорожан В.М., Кресюн В.Й., Юшковська О.Г. Валеологическая экспертная система - современный подход к выявлению и интерпретации адаптационных сдвигов в организме человека // Медицина сегодня и завтра. - 2001. - № 1. - С. 70-72. (Дисертанту належить обґрунтування використання експертної системи, написання та підготовка до друку)

  3. Соколовский В.С., Кресюн В.Й., Юшковская О.Г. Донозологическая диагностика адаптационных резервов организма человека: опыт применения и перспективы // ЛФК и массаж . – 2002. - № 1. – С. 33-36. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  4. Соколовський В.С., Юшковська О.Г., Борисюк Б.Б., Лічінакі О.О. Психофізична гімнастика у профілактиці і корекції зрушень, які виникають у функціональній системі дихання вагітних жінок // Одеський медичний журнал. – 2002. - №4. - С. 67-73. (Дисертанту належить обґрунтування використання психофізичної гімнастики, написання та підготовка до друку).

  5. Соколовский В.С., Юшковская О.Г. Донозологическая диагностика: состояние и перспективы использования // Інтегративна антропологія – 2003. - №1. – С.60-63. (Дисертанту належить обґрунтування використання донозологічної діагностики, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  6. Юшковська О.Г. Якість життя хворих із серцево-судинними захворюваннями // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 3. – С. 104-109.

  7. Юшковская О.Г. Новый подход к оценке эффективности санаторно-курортной реабилитации больных ишемической болезнью сердца // Физкультура в профилактике, лечении и реабилитации. – 2004. - № 1 – С. 22-26.

  8. Юшковська О.Г. Психосоматичний профіль хворих на ішемічну хворобу серця, що знаходяться на санаторному етапі реабілітації // Одеський медичний журнал. – 2004. - № 3. – С. 52-57.

  9. Юшковська О.Г. Сучасні підходи до психофізичної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця // Спортивний вісник Придніпров’я. – 2004. - №7. - С. 153 – 155.

  10. Юшковская О.Г. Возможности метода лазерной корреляционной спектроскопии при оценке адаптационных реакций организма человека // Спортивная медицина. – 2004. - № 1-2. – С. 139-145.

  11. Юшковська О.Г., Лічінакі О.О. Психофізична гімнастика у комплексній реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця// Досягнення біології та медицини. – 2005. - №1. – С. 31-35. (Дисертанту

  12. Юшковська О.Г. Якість життя – індикатор психосоматичного статусу та критерій ефективності санаторно-курортної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця // Одеський медичний журнал. – 2005. - № 6. – С. 68-72.

  13. Юшковская О.Г. Саногенетические аспекты физической реабилитации больных ишемической болезнью сердца на санаторно-курортном этапе восстановительного лечения // Спортивная медицина. – 2005. - № 1. - С. 87-91.

  14. Юшковская О.Г. Интегральная оценка влияния реабилитационного процесса на организм больных ишемической болезнью сердца// Физкультура в профилактике, лечении и реабилитации. – 2005. - № 5-6 – С. 51-56.

  15. Юшковська О.Г. Вплив психофізичної реабілітації на толерантність до фізичного навантаження хворих на ішемічну хворобу серця // Одеський медичний журнал. – 2006. - № 1. – С. 65-70.

  16. Юшковская О.Г. Лазерная корреляционная спектроскопия ротоглоточных смывов как интегральный метод оценки эффективности реабилитации больных ишемической болезнью сердца// Спортивная медицина. – 2006. - № 1. - С. С. 141-148.

  17. Юшковська О.Г. Терапевтичне навчання хворих - ефективний метод комплексної реабілітації і вторинної профілактики ішемічної хвороби серця // Одеський медичний журнал. – 2006. - № 2. – С. 87-92.

  18. Юшковська О.Г. Взаємозв'язок особливостей особистості і показників якості життя хворих на ішемічну хворобу серця на санаторно-курортному етапі реабілітації // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. - 2006. - № 1. - С.8-12.

  19. Юшковська О.Г. Концептуальне обґрунтування саногенетичної оцінки ефективності санаторно-курортної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця // Інтегративна антропологія – 2006. - №1. – С.44-50.

  20. Юшковська О.Г. Психофізична реабілітація та психолого-педагогічні заходи на етапі санаторно-курортної реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця//Слобожанський науково-спортивний вісник. – 2006. - № 9 – С. 128-132.

  21. Соколовский В.С., Юшковская О.Г. Современные валеологические аспекты мониторинга, оценки и коррекции здоровья здорового человека // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – 2006. - № 4 – С. 172-176. (Дисертанту належить проведення експериментальних досліджень, обґрунтування використання експертної системи, написання та підготовка до друку)

  22. Гайдаєв Ю.О., Юшковська О.Г., Шульга Р.М. Відновлення фізичної роботоздатності хворих на ішемічну хворобу серця на санаторно-курортному етапі як приоритетний напрямок медичної реабілітації // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. - 2007. - № 2. – С. 3-6. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  23. Юшковська О.Г. Шестихвилинний кроковий тест – новий спосіб оцінки ефективності санаторно-курортної реабілітації хворих зі серцево-судинною патологією// Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. - 2007. - № 3. – С. 18-21.

  24. Патент 65865 А, UA А61Н1/00 Спосіб реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця / Соколовський В.С. Лічінакі О.О. Юшковська О.Г. № 2003065505 Заявл. 13.06.2003, Бюл. № 4, 2004 (дисертанту належить науково обґрунтування дії гімнастики на організм хворих, вимір та інтерпретація фізіологічних маркерів позитивної дії гімнастики, а також написання та підготовка до друку)

  25. Патент 6578 U, UA А61В5/145 Спосіб оцінки ефективності реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця / Юшковська О.Г. № 20041008166 Заявл. 08.10.2004, Бюл. № 5, 2005

  26. Юшковская О.Г. Вариабельность сердечного ритма как индикатор адаптационных возможностей организма // Тези доповідей VII Міжнар. науково-практ. конф. «Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини». - Одеса, 2001. - С. 92-93.

  27. Юшковская О.Г., Владова В.С., Цвиговская Т.К. Особенности спектральных характеристик адаптационной динамики постинфарктных больных // Тези доповідей VII Міжнар. науково-практ. конф. «Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини». - Одеса, 2001. - С. 93-95. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  28. Соколовський В.С., Романова Н.О., Юшковська О.Г., Бондарев І.І. Современные интегральные методы оценки здоровья студентов // Наукові праці ІІІ Всеукр. науково-практ. конф. «Актуальні проблеми фізичного виховання у вузі» . - Донецьк, 2001. - С. 140-141. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, вимір та інтерпретація даних, а також написання та підготовка до друку)

  29. Соколовский В.С., Юшковская О.Г., Паненко А.В. Валеотипирование как основа индивидуального прогнозирования биологического риска // Матеріали I Всеукраїнського з’їзду фахівців із спортивної медицини і ЛФК „Перспективи розвитку спортивної медицини і лікувальної фізкультури XXI століття”.- Одеса. - 2002. – С. 40-45. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, вимір та інтерпретація даних, а також написання та підготовка до друку)

  30. Юшковская О.Г. Качество жизни больных сердечно-сосудистыми заболеваниями как интегральный показатель эффективности проводимого лечения и реабилитации // Матеріали I Всеукраїнського з’їзду фахівців із спортивної медицини і ЛФК „Перспективи розвитку спортивної медицини і лікувальної фізкультури XXI століття”. - Одеса. - 2002. – С. 259-261.

  31. Соколовский В.С., Пивоваров В.В., Юшковская О.Г., Романова Н.А. Донозологическая диагностика и вопросы оценки адаптационных возможностей организма // Тези доповідей VIII Міжнародної науково-практичної конференції ”Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології”. Одеса. - 2002. – С. 3-6. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, вимір та інтерпретація даних, а також написання та підготовка до друку)

  1. Соколовский В.С., Юшковская О.Г., Романова Н.А. Валеологический подход к оценке адаптационных возможностей организма человека // Наукові праці ІІ Міжнародної конференції “Інформаційні технології в охороні здоров'я та практичній медицини”. - Київ. – 2002. - С. 143-146. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, написання та підготовка до друку)

  2. Борисюк Б.Б., Юшковская О.Г. Синергетический подход к терапии больных с синдромом вегето-сосудистой дистонии // Материалы юбилейной научно-практической конференции “Психосинергетика - на границе философии, естезствознания, синергетики, медицины и гуманитарных наук”. – Одеса, 2003. – С. 13-15. (Дисертанту належить участь у розробці, апробація методу та підготовка до друку)

  3. Соколовский В.С., Юшковская О.Г., Романова Н.А. Саногенез с позиций синергетики // Материалы юбилейной научно-практической конференции “Психосинергетика - на границе философии, естествознания, синергетики, медицины и гуманитарных наук”. – Одеса, 2003. – С.118-120. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, написання та підготовка до друку)

  4. Згурская Н. Д., Швед Г. И., Владова В. С., Юшковская О.Г. Использование музыкотерапии как средства санаторно-курортной реабилитации // Тези доповідей ІХ міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології». – Одеса, 2003. – С. 115-117. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, написання та підготовка до друку)

  5. Юшковська О.Г. Значимість якості життя хворих із серцево-судинними захворюваннями для успіху санаторно-курортної реабілітації // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. – Том 12, № 2. – С. 50.

  6. Юшковская О.Г. Оценка адаптационных реакций организма человека методом лазерной корреляционной спектроскопии // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. – Том 12, № 2. – С. 81.

  7. Соколовский В.С., Юшковская О.Г. Информационные аспекты определения профилей индивидуальной саногенетической нормы // Наукові праці ІІІ Міжнародної конференції “Інформаційні технології в охороні здоров'я та практичній медицини. - Київ, 2003. - С. 81-84. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  8. Юшковская О.Г. Качество жизни больных ишемической болезнью сердца на санаторно-курортном этапе реабилитации // Наукові праці ІІІ Міжнародної конференції “Інформаційні технології в охороні здоров'я та практичній медицини. - Київ, 2003. - С. 84-86.

  9. Соколовский В.С., Юшковская О.Г., Романова Н.А. Концептуальные основы валеологического подхода в медицине // Тези доповідей ІХ міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології» - Одеса, 2003. – С.3-11. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  10. Юшковская О.Г., Личинаки А.А., Цвиговская Т.К. Реабилитация больных ишемической болезнью сердца. Вопросы комплексного подхода // Тези доповідей ІХ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології» - Одеса, 2003. – С.212-213. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  11. Юшковська О.Г. Вплив психокінетичної гімнастики на психосоматичний стан хворих на ішемічну хворобу серця // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта‘2004”.– Дніпропетровськ, 2004. – Том 47. – С. 75-76.

  12. Юшковская О.Г. Актуальность прогнозирования течения, исхода болезни и физической активности больных ишемической болезнью сердца (литературный обзор). // Матеріали Ювілейної X міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології". – Одеса. – 2004. - С. 51-59.

  13. Юшковська О.Г., Лічінакі О.О., Владова В.С., Цвиговська Т.К. Психофізична гімнастика у комплексній санаторно-курортній реабілітації хворих // Матеріали Ювілейної X міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології". – Одеса. – 2004. - С.200-202. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку)

  14. Юшковська О.Г. Вплив психокінетичної гімнастики на толерантність до фізичного навантаження і психологічний статус хворих на ІХС на санаторному етапі реабілітації // Матеріали ІII міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. - Том 11. – С. 75-76.

  15. Соколовский В.С., Максименко Е.И., Юшковская О.Г., Соловей Р.Г. Психофизиологические критерии диагностики и лечения пограничных состояний у лиц опасных профессий// Материалы V Международного конгресса «Эниология XXI века». – Одесса, 2004. – С. 220-222. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, вимір та інтерпретація даних, а також написання та підготовка до друку)

  16. Юшковська О.Г. Прогнозування участі хворих на ішемічну хворобу серця в програмі психофізичної реабілітації // Матеріали XI Міжнародної науково-практичної конференції "Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології". – Одеса, 2005. - С.235-238.

  17. Романова Н.А., Соколовский В.С., Юшковская О.Г. Основы методики лечебной физкультуры у детей в условиях санаторно-курортного лечения // Матеріали VI науково-практичної конференції з міжнародною участю “Кліматолікування, лікувальна фізкультура, механотерапія, фітотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні» (Додаток до журналу “Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія” №3, 2005). - Євпаторія, 2005. – С. 107-108. (Дисертанту належить участь у розробці та апробація методу)

  18. Юшковская О.Г. «Школа кардиологического больного» - перспективное направление медицинской валеологии (санологии) // Матеріали конференції з міжнародною участю “Валеологія: перші досягнення та перспективи”. – Київ, 2005. – С.76.

  19. Соколовский В.С., Юшковская О.Г., Романова Н.А Здоровье и болезнь. Взгляд с позиций санологии // Матеріали конференції з міжнародною участю “Валеологія: перші досягнення та перспективи”. – Київ, 2005. – С.56. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, написання та підготовка до друку)

  20. Юшковська О.Г. Інноваційна технологія рекреації хворих на ішемічну хворобу серця - ”Школа кардіологічного хворого” // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ, 2006. – С.83-84.

  21. Юшковська О.Г. Ефективність методу терапевтичного навчання хворих на ішемічну хворобу серця у комплексної фізичної реабілітації// Матеріали XII міжнародної науково-практичної конференції "Спортивна медицина, лікувальна фізкультура та валеологія". – Одеса, 2006. - С.278-280.

  22. Юшковська О.Г., Лічінакі О.О., Цвіговська Т.К. Шляхи підвищення ефективності фізичної реабілітації на санаторно-курортному етапі за допомогою психофізичного тренування // Матеріали XII Міжнародної науково-практичної конференції "Спортивна медицина, лікувальна фізкультура та валеологія". – Одеса, 2006. - С.283-284. (Дисертанту належить наукове обґрунтування, написання та підготовка до друку)

  23. Юшковська О.Г., Заярнюк О.С., Шульга Р.М, Снисаренко Т.Ю., Пламеневська С.А., Киносян А.Г. Шляхи підвищення медичної ефективності санаторного етапу реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №2. - Матеріали VІІ Республиканского конгреса физиотерапевтов и курортологов „Актуальные вопросы организации курортного дела, курортной политики и физиотерапии автономной республики Крым”. – Євпаторія, 2007.- С.133 (Дисертанту належить наукове обґрунтування, написання та підготовка до друку).

  24. Юшковська О.Г. Шляхи підвищення ефективності впливу санаторно-курортного етапу реабілітації хворих на ішемічну хворобу серця на показники роботоздатності // Матеріали XIII Міжнародної науково-практичної конференції "Спортивна медицина, лікувальна фізкультура та валеологія". – Одеса, 2007. - С.283-284.

  25. Юшковська О.Г., Косовєров Є.О., Шульга Р.М. Підвищення об’єму рухової активності хворих як засіб збільшення ефективності санаторно-курортного етапу реабілітації // Матеріали VII Міжнародній науково-практичній конференції „Сучасні проблеми курортно-рекреаційної діяльності та технологій відновлювального лікування в умовах глобалізації”. – Місхор, 2007. - С.166-168. (Дисертанту належить експериментальна частина роботи, узагальнення результатів, написання та підготовка до друку).