Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


5. Бірук Юрій Олексійович. Вікові особливості змін скелета грудної кінцівки нутрій у постнатальному періоді онтогенезу: дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бірук Ю.О. Вікові особливості змін скелета грудної кінцівки нутрії у постнатальному онтогенезі. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 - патологія, онкологія і морфологія тварин. — Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню мікро- та макроморфологічних, біомеханічних особливостей скелета грудної кінцівки нутрії від її народження до 365 доби життя.

При виконанні роботи застосовані морфометричні, біомеханічні та гістологічні методики досліджень.

Встановлено, що ріст маси тіла та розвиток кісток грудної кінцівки у постнатальному періоді онтогенезу нутрії відбувається за експоненціальним законом, що проявляється у нерівномірності росту у різні вікові періоди (від народження до 365 доби). У рості кісток грудної кінцівки встановлені основні періоди відносного приросту. Довжина, діаметри, площі та індекси компактної кісткової тканини, моменти інерції, площі сагітальної проекції лопатки змінюються алометрично та мають високу ступінь кореляції з масою нутрії (r>0,9). Структурні зміни кісткової тканини на гістологічному рівні відбуваються поряд із змінами біомеханічних показників.

  1. Ріст маси тіла та розвиток кісток грудної кінцівки нутрії у постнатальному періоді онтогенезу відбуваються за експоненціальним законом, що проявляється нерівномірністю росту цих показників у різні вікові періоди (від народження до 365 доби).

  2. Приріст маси нутрій до 120 доби збільшується, а у наступні вікові періоди (від 120 до 365 доби) поступово зменшується, при цьому стабілізація середнього показника маси тіла у самок відбувається раніше, ніж у самців.

  3. У рості кісток грудної кінцівки нутрії спостерігається періодичність та гетерохронія. Ріст поздовжніх та поперечних показників приросту кожної з досліджуваних кісток нерівномірний і до 120 доби збільшується, у наступні вікові періоди (від 120 до 365 доби) поступово зменшується.

  4. У кістках грудної кінцівки нутрії відмічені основні періоди росту: переважання інтенсивності росту досліджуваних кісток у самок (від народження до 10 доби); загального уповільнення росту кісток у обох статевих груп (з 10 до 20 доби); найбільш інтенсивного приросту лінійних показників кісток (від 45 до 120 доби); поступового уповільнення та незначних змін морфологічних показників росту (від120 доби і до кінця досліду).

  5. Морфобіомеханічні характеристики кісток грудної кінцівки нутрії в постнатальному періоді онтогенезу (довжина, діаметри, моменти інерції та площі компактної кісткової тканини і лопатки) змінюються алометрично і мають високу ступінь кореляції з масою тіла тварини (r>0,9).

  6. Довжина кісток пропорційна масі тіла в степені 0,251-0,331; діаметри – 0,167-0,344; площі компактної кісткової тканини плечової кістки в степені 0,636; індекс компактної кісткової тканини плечової кістки – 0,056. Максимальні моменти інерції плечової кістки пропорційні масі тіла в степені 1,176, мінімальні – в степені 1,205; відношення Іmin/Imax пропорційне масі тіла 0,025.

  7. Плечова, променева та ліктьова кістки в поперечному перерізі набувають еліпсоподібної форми з більшими запасами міцності та жорсткості в сагітальній площині, а кістки п’ястка та фаланг пальців – в сегментальній.

  8. Лопатка росте пропорційно (ізометрично) масі тіла і швидше, ніж кістки вільної грудної кінцівки. При збільшенні розмірів тварин довжина кісток вільної грудної кінцівки на одиницю маси тіла зменшується, тобто вони поступово стають відносно коротшими і тоншими.

  9. Більш висока інтенсивність росту довжини кісток характерна для дистальних відділів вільної грудної кінцівки, а діаметрів – для проксимальних.

  10. Швидкість росту довжини кісток у самців вища, ніж у самок, а більшість показників їх діаметру, площі компактної кісткової тканини, моменту інерції поперечних перерізів, навпаки, вищі у самок, що визначається її початковими (при народженні) та кінцевими (дорослий стан) значеннями.

  11. Розвиток структури кісткової тканини діафіза плечової кістки нутрії в постнатальному періоді онтогенезу корелятивно змінюється у процесі росту його поздовжніх та поперечних параметрів, а також із збільшенням статичного та динамічного навантаження з боку маси тіла, яке збільшується з віком тварини.

Публікації автора:

  1. Бірук Ю.О. Особливості росту стилоподію у нутрії – Мyocastor coypus Molina, 1782 у постнатальному онтогенезі // Науковий вісник НАУ. - К. - 2003. - Вип. 63. - С. 192-196.

  2. Бірук Ю.О. Алометрія стилоподія грудної кінцівки нутрії – Myocastor coypus Molina, 1782 // Наукові праці Кримського державного агротехнологічного університету. - Сімферополь. - 2003. - Вип. 79. - С. 16-19.

  3. Бірук Ю.О. Алометрія деяких ланок грудної кінцівки нутрії – Myocastor coypus Molina, 1782 // Науковий вісник НАУ. - К. - 2003. - Вип. 64. - С. 194-197.

  4. Бірук Ю.О. Алометрія стилоподія грудної кінцівки нутрії – Myocastor coypus Molina, 1782 // Матеріали ІІ конференції професорсько-викладацького складу та аспірантів ННІВМЯБПАПК НАУ.- Тези доп. - Київ, 2003. - С. 71-72.