Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


65. Горенко Зоя Анатоліївна. Вплив тироксину на жовчоутворювальну функцію печінки: дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Горенко З.А. Вплив тироксину на жовчоутворювальну функцію печінки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук. Спеціальність 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Інститут фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України. Київ, 2004.

В дисертації викладені результати експериментального вивчення впливу тироксину на жовчоутворювальну функцію печінки. Дослідження ефектів тироксину на рівень холерезу і хімічний склад жовчі проведені в хронічних експериментах на собаках з холецисто-дуоденальними фістульними трубками. Встановлено, що тироксин, застосований per os, незначно впливає як на рівень жовчоутворення, так і на якісний склад жовчі. Тироксин в дозі 1,42 мкг/кг, введений внутрішньом’язово, підвищує рівень холерезу і збільшує вміст в жовчі вільних і кон’югованих жовчних кислот, холестерину та загального білка. При цьому змінюється інтенсивність процесів кон’югації і гідроксилювання, а також збільшується холатохолестеринове співвідношення на користь жовчних кислот, що покращує антилітогенні властивості жовчі. Отримані результати свідчать, що цей гормон змінює дифузійно-фільтраційні та біосинтетичні процеси в печінці. Показано, що для адекватної реалізації холеретичного ефекту тироксину необхідна збережена функціональна активність парасимпатичної нервової системи.

  1. Гормон щитовидної залози тироксин впливає на жовчоутворювальну функцію печінки і хімічний склад жовчі, тобто він регулює діяльність структурно-функціонального елемента печінки. При цьому відбувається перебудова всіх ланок жовчосекреторного процесу, а не просте звільнення позапечінкових вивідних шляхів від раніше виробленого секрету. Характер і вираженість холеретичного ефекту тироксину залежать від шляху його надходження в організм.

    Тироксин підвищує об’ємну швидкість жовчоутворення і збільшує абсолютний вміст в жовчі органічних компонентів, зокрема вільних жовчних кислот – природних чинників саморегуляції холерезу, тобто він є холеретиком.

    Холесекреторний ефект тироксину реалізується на рівні метаболічних процесів в паренхімі печінки шляхом підсилення як дифузійно-фільтраційних, так і біосинтетичних та енергозатратних транспортних процесів, що підтверджується викликаними гормоном змінами хімічного складу жовчі. Зміни вмісту жовчних кислот і загального білка в жовчі є важливими доказами регуляторного впливу тироксину на жовчоутворення і хімічний склад секрету.

    Тироксин підвищує рівень біосинтезу вільних жовчних кислот, їх кон’югацію з таурином в печінці, збільшує вміст холестерину і загального білка в жовчі.

    1. Тироксин покращує солюбілізуючі (антилітогенні) властивості жовчі, про що свідчить збільшення показника холатохолестеринового співвідношення на користь жовчних кислот.

    2. Адекватний холеретичний ефект тироксину залежить від збереженої функціональної активності парасимпатичної нервової системи: блокатори М- і Н-холінорецепторів атропін і бензогексоній значно послаблюють жовчосекреторну відповідь печінки на введений гормон.

Публікації автора:

  1. Весельський С., Лященко П., Каревіна Т., Горенко З., Овчарик Т. Вплив тироксину на процеси кон’югації та гідроксилювання жовчних кислот у печінці собак // Науковий вісник ВДУ. Біологічні науки. – 1999. – Вип.4. – С.88-92.

  2. Горенко З.А., Лященко П.С., Весельський С.П. Вплив L-тироксину на зовнішньосекреторну функцію печінки // Вісник КНУ „Проблеми регуляції фізіологічних функцій”. – 2002. – Вип.8. – С.9-12.

  3. Горенко З.А. Роль холінорецепторів в тироксинових ефектах на жовчоутворення // Вісник Черкаського університету. Біологічні науки. – 2003. – Вип.52. – С.35-40.

  4. Патент 99031324 Україна, МБИ А61 В5/14. Спосіб підготовки проб біорідин для визначення вмісту речовин ліпідної природи: Пат. 99031324 Україна, МБИ А61В5/14 / Весельський С.П., Лященко П.С., Костенко С.І., Горенко З.А., Куровська Л.Ф. - № 33564 А; Заявл.11.03.1999; Опубл.15.02.2001. Бюл.№ 1.

  5. Лященко П., Гушинець Г., Весельський С., Каревіна Т., Куровська Л., Овчарик Т., Горенко З. Про можливу роль тирозину в реалізації секреторних ефектів L-тироксину в травному тракті // Матер.всеукр.наук.конф.”Проблеми вікової фізіології”. – Луцьк. - 1998. – С.44.

  6. Лященко П.С., Весельский С.П., Лященко Т.П., Горенко З.А. Холесекреция у собак под влиянием тироксина и пентагастрина // Матер. Всероссийской науч. конф., посвящ.150-летию со дня рожд. акад.И.П.Павлова. – Санкт-Петербург: СПбГМУ. – 1999. – С.212-213.

  7. Горенко З.А. Изменение спектра желчных кислот под влиянием тироксина // Тезисы докладов междунар. конф. «Механизмы функционирования висцеральных систем». – Санкт-Петербург. – 2001. – С.89-90.

  8. Лященко П.С., Горенко З.А. Зміни процесів кон’югації та гідроксилювання жовчних кислот у печінці собак під впливом тироксину // Тез.доп.Всеукр.наук.конф.”Актуальні проблеми гастроентерології”. – Київ: Київський університет. – 2001. – С.29.

  9. Лященко П.С., Гушинець Г.П., Весельський С.П., Пелюх П.Ф., Горенко З.А., Шевчук М.В. Вплив тироксину на секрецію травних соків і електрогенез гладеньких м’язів залежно від амінокислотного забезпечення організму // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т.48, № 2. – С.136-137.

  10. Горенко З.А., Лященко П.С. Зміни жовчосекреторної функції печінки у собак під впливом L-тироксину // Тез.доп.Всеукр.наук. конф.”Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології”. – Київ. – 2002. – С.39.

  11. Горенко З.А., Весельський С.П., Лященко П.С. Участь парасимпатичної нервової системи в реалізації ефектів тироксину на холерез у собак // Архів клінічної та експериментальної медицини. – 2003. – Т.12, № 1. – С.33.