Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Лисюк Сергій Васильович. Вибір методів місцевої ін'єкційної анестезії при протезуванні незнімними суцільнолитими протезами на основі порівняльної клініко-лабораторної оцінки: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Лисюк С. В. Вибір методів місцевої інєкційної анестезії при протезуванні незнімними суцільнолитими протезами на основі порівняльної клініко–лабораторної оцінки. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – Стоматологія. - Національний медичний університет ім.акад.О.О.Богомольця, Київ 2003.

Дисертація присвячена питанню вибору методик місцевого ін'єкційного знеболення при препаруванні зубів під суцільнолиті незнімні протези шляхом визначення та оцінки змін електроодонтометричних показників, швидкості пульпарного кровотоку, змін потужності теплового потоку та результатів суб'єктивної оцінки ефективності.

Вперше вивчені зміни швидкості кровотоку у судинах пульпи різних груп зубів на верхній та нижній щелепі при використанні різних методик та засобів місцевої ін'єкційної анестезії. Встановлено різний вплив мандибулярної анестезії на гемодинаміку одно- та багатокореневих зубів на нижній щелепі

Встановлено оптимальні методики та засоби місцевої ін'єкційної анестезії та оптимальний час препарування зубів під суцільнолиті незнімні протези. Встановлена кореляція між тривалістю та ефективністю анестезії та змінами швидкості пульпарного кровотоку. Запропонована схема вибору методики місцевої ін'єкційної анестезії, що враховує особливості втручань в клініці ортопедичної стоматології.

У дисертаційній роботі вирішена актуальна задача стоматології – підвищено ефективність місцевого ін'єкційного знеболення при препаруванні зубів під незнімні суцільнолиті протези на підставі клініко-лабораторного обгрунтування диференційованого добору методики анестезії та анестетика, залежно від конкретної клінічної ситуаці, що суттєво підвищило якість надання стоматологічної ортопедичної допомоги.

  1. Встановлено, що при препаруванні зубів під суцільнолиті незнімні протези ефективність становить 55,55% - 81,25% при мандибулярній анестезії, 78,57% - 100% при інфільтраційній анестезії на верхній щелепі, 38,46% - 86,05% при інфільтраційній анестезії на нижній щелепі у ділянці однокореневих зубів, від 59,25% - 92,59% при інтралігаментарній анестезії на нижній щелепі, 69,23% - 92% при інтрасептальній анестезії на нижній щелепі, від 82,6% - 100% при комбінації мандибулярної та внутрішньокісткової анестезії в залежності від анестетику, що використовується.

  2. Встановлено що при мандибулярній анестезії максимальна ефективність знеболення за електроодонтометричними показниками становить від 22,9±2,5 до 14,3±1,6 , тривалість ефективної анестезії від 88,4±5,3 до 51,3±5,9 хвилин. При інфільтраційній анестезії на верхній щелепі максимальна ефективність від 11,1±1,4 до 8,4±1,9, тривалість ефективної анестезії від 51,5±2,9 до 29,3±3,5. При інфільтраційній анестезії на нижній щелепі максимальна ефективність коливається від 11,0±1,5 до 1,2±0,2, тривалість ефективної анестезії - від 48,8±2,5 до 12,6±1,8 хвилин. При інтралігаментарній анестезії на нижній щелепі максимальна ефективність коливається від 18,1±1,9 до 9,5±2,7, тривалість ефективної анестезії від 45,3±3,4 до 24,8±1,3. При інтрасептальній анестезії на нижній щелепі максимальна ефективність коливається від 21,0±2,4до 9,4±1,9, тривалість ефективної анестезії від 44,8±2,6 до 25,1±2,3. При комбінації провідникової та внутрішньокісткової анестезії максимальна ефективність коливається від 23,8±2,7 до 19,3±1,4, тривалість ефективної анестезії від 130,2±4,1 до 68,3±2,5 в залежності від місцевого анестетику.

  3. Встановлений час зменшення швидкості пульпарного кровотоку – при інфільтраційній анестезії на верхній щелепі – 28-35 хвилин, при інфільтраційній анестезії на нижній щелепі – 25-31 хвилину, при внутрішньокісткових анестезіях – від 18 до 30 хвилин (при використанні анестетиків на основі артикаїну), при мандибулярній – від 45 до 103 хвилин.

  4. Встановлена тривалість та ступінь змін потужності теплового потоку ясен при інфільтраційній анестезії на верхній щелепі, при інтралігаментарній анестезії на нижній щелепі та мандибулярній, при використанні різних анестезуючих засобів.

  5. Встановлений вплив ішемізації нервових волокон пульпи на тривалість та ефективність знеболення твердих тканин зубів. За допомогою лазерної доплерівської флоуметрії встановлена кореляція між зменшенням швидкості пульпарного кровотоку та тривалістю ефективності різних місцевої ін'єкційної анестезії. Підтверджена закономірність, що зниження швидкості пульпарного кровотоку менше 40% за перші 10 хвилин після ін'єкції та тривалість зменшення менше 5 хвилин не забезпечують ефективного знеболення твердих тканин зубів.

  6. Встановлено кореляційний зв'язок між зміною потужності теплового потоку ясен та зменшенням швидкості пульпарного кровотоку. Тривалість змін потужності теплового потоку дорівнює тривалості зменшення швидкості пульпарного кровотоку. Час до максимального зменшеня потужності теплового потоку також збігається з часом до максимального зменшення швидкості пульпарного кровотоку, що дає можливість використання цього методу для прогнозу змін стану гемодинаміки пульпи.

Практичні рекомендації

        1. При препаруванні зубів на верхній щелепі оптимальною є інфільтраційна анестезія анестетиками на основі артикаїну з стандартним вмістом вазоконстрикторів, показники якої є оптимальними для ефективного знеболення. Інфільтраційна анестезія на верхній щелепі має також невелику кількість ускладнень – 9,15%. Використання внутрішньокісткової анестезії на верхній щелепі можливо у випадку неефективності інфільтраційної анестезії, у пацієнтів з геморагічними діатезами та дуже нестабільним кровообігом Препарування зубів під суцільнолиті кострукції доцільно проводити анестетиками з обов'язковим вмістом вазоконстрикторів.

        2. При препаруванні різців, ікол та премолярів на нижній щелепі найбільш оптимальною є інфільтраційна підокістна анестезія препаратами на основі артикаїну з підвищеним вмістом вазоконстрикторів. Ефективність – 71,05%, тривалість ефективної анестезії – 48,8±2,5 хвилин.

        3. При препаруванні молярів нижньої щелепи найбільш ефективною є комбінація провідникової та внутрішньокісткової анестезії анестетиками на основі артикаїну з стандартним вмістом вазоконстрикторів. Ефективність - 100%, тривалість ефективної анестезії – 111,6±3,2 хвилини.

        4. Мандибулярну анестезію доцільно використовувати при препаруванні групи зубів на нижній щелепі враховуючи тривалість анестезії при використанні препаратів: на основі артикаїну – 101,7±4,2 – 128,6±4,4; на основі лідокаїну – 63,4±3,7 – 103,4±3,2; на основі мепівакаїну – 68,3±4,2.

        5. Враховуючи показники пульпарної гемодинаміки препарування зубів на нижній щелепі при використанні мандибулярної анестезії доцільно починати з молярів нижньої щелепи з просуванням у напрямку ікол.

        6. Препарування зубів на нижній щелепі при використання мандибулярної анестезії доцільно починати через 13 – 15 хвилин після ін'єкції. При використанні інфільтраційної, інтралігаментарної та інтрасептальної анестезії – через 8-10 хвилин. При комбінації мандибулярної та внутрішньокісткової анестезії – через 8-10 хвилин при використанні анестетиків на основі мепівакаїну з стандартним вмістом вазоконстрикторів, артикаїну та лідокаїну з підвищеним вмістом вазоконстрикторів; через 13-15 хвилин при використанні анестетиків на основі артикаїну та лідокаїну з стандартним вмістом вазоконстрикторів.

        7. Препарування зубів слід проводити протягом часу, коли відбувається зменшення швидкості пульпарного кровотоку – при інфільтраційній анестезії на верхній щелепі – 28-35 хвилин, при інфільтраційній анестезії на нижній щелепі – 25-31 хвилину, при внутрішньокісткових анестезіях – від 18 до 30 хвилин, при мандибулярній – від 45 до 103 хвилин при використанні анестетиків на основі артикаїну. При використанні анестетиків на основі лідокаїну з підвищеним вмістом вазоконстрикторів препарування молярів нижньої щелепи можна проводити в середньому протягом 63 – 65 хвилин після інєкції, препарування премолярів – протягом 71 – 73 хв., ікла – 80 хв. При використанні анестетиків на основі лідокаїну з стандартним вмістом вазоконстрикторів препарування молярів нижньої щелепи можна проводити протягом 42 – 44 хвилин після інєкції, препарування премолярів – протягом 47 – 51 хв., ікла – 54 хв. При використанні анестетиків на основі мепівакаїну з стандартним вмістом вазоконстрикторів препарування молярів нижньої щелепи можна проводити протягом 50 – 53 хвилин після інєкції, препарування премолярів – протягом 55 – 57 хвилин, ікла – 60 хвилин.

Публікації автора:

1. „Порівняльна оцінка методів сучасної місцевої інєкційної анестезії у клініці ортопедичної стоматології.” В.П.Неспрядько, С.В.Лисюк. Вісник стоматології. -№5, 2000 р., с. 174

Особистий внесок: здобувачу належать клінічні дослідження.

2. ”Дослідження змін пульпарного кровотоку при місцевому інєкційному знеболенні.” С.В.Лисюк . Український науково-медичний молодіжний журнал. - №3,2002. с.34-38.

3. „Оптимизация выбора методики обезболивания моляров нижней челюсти в клинике ортопедической стоматологии." В.П.Неспрядько, С.В.Лысюк. Современная стоматология. - №1(21), 2003. с. 109-114.

Особистий внесок: здобувачу належать клінічні та лабораторні дослідження.

4. “Особливості вибору методів знеболення при препаруванні зубів у клініці ортопедичної стоматології”. С.В.Лисюк, В.П.Неспрядько. Український науково-медичний молодіжний журнал. - №1, 2003. с. 36-40.

Особистий внесок: здобувачу належать клінічні та лабораторні дослідження.

5. В.П.Неспрядько, С.В.Лисюк. Спосіб вибору методики місцевого ін'єкційного знеболення на нижній щелепі при препаруванні зуба під суцільнолитий незнімний протез. Деклараційний патент на винахід № 60048А від 15.09.2003

6. В.П.Неспрядько, С.В.Лисюк. Сучасні підходи до лікування та профілактики стоматологічних захворювань.// Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (12-14 березня 2003 року) - Івано-Франківськ. - С.110-111.