Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Старікова Світлана Леонідівна. Використання танталу і ніобію з модифікованою поверхнею для дентальної імплантації (експериментально-клінічне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Інститут стоматології АМН України. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Старікова С.Л. Використання танталу і ніобію з модифікованою поверхнею для дентальної імплантації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. – Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена вивченню способів модифікації поверхні дентальних імплантатів для оптимізації процесів остеоінтеграції і скорочення строків початку ортопедичного лікування незнімними протезами.

Вперше проведено комплексний порівняльний аналіз електрохімічної активності титану, танталу і ніобію в залежності від стану поверхні металу. Обгрунтована можливість комбінованого застосування танталу і ніобію для формування пористого покриття на поверхні імплантату. Виявлено вплив способу окислення металу і товщини поверхневих оксидних плівок на корозійну стійкість танталових і ніобієвих імплантатів. Визначено оптимальну товщину оксидної плівки для зниження електрохімічної активності цих металів.

Проведено порівняльні дослідження міцності з'єднання імплантатів з кістковою тканиною, а також встановлено особливості морфологічних і хімічних змін кісткової тканини і внутрішніх органів тварин при введенні імплантатів з модифікованою поверхнею.

Проведена клінічна апробація запропонованих імплантатів.

В роботі представлене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, що полягає в обгрунтуванні ефективності використання імплантатів із танталу і ніобію з модифікованою поверхнею в якості опор під зубні протези.

  1. Порівняльний аналіз електрохімічної активності металів показав, що імплантати з танталу і ніобію мають більшу пасивність, у порівнянні з титановими, що пов'язано з особливостями властивостей їхніх власних оксидів і виявляється в зниженні корозійних токів у 10 і більш разів.

  2. Пасивацию імплантатів із ніобію і танталу шляхом нанесення на їхню поверхню оксидної плівки необхідно проводити методом анодного окислення, що забезпечує формування суцільної бездефектної аморфної оксидної плівки, на відміну від термічного окислення, коли відбувається утворення дефектного кристалічного оксиду. Оптимальна товщина анодного оксиду, що переводить імплантат у пасивний стан, складає від 0,13 до 0,25 мкм.

  3. Формування пористого покриття й оксиду з електретними властивостями на поверхні імплантатів із танталу і ніобію призводить до збільшення міцності їхнього з'єднання з кісткової тканиною на 6070% у порівнянні з титановими імплантатами.

  4. Мікроскопічні і гістологічні дослідження показали, що нанесення електретного покриття на поверхню імплантату істотно прискорює процеси його остеоінтеграції, що виявляється у вираженому остеогенезі вже на 1 місяці після імплантації і дозволяє скоротити інтервал між хірургічним і ортопедичним етапами лікування.

  5. Тантал і ніобій як матеріали для внутрішньокісткових дентальних імплантатів характеризуються відсутністю токсичних властивостей, оскільки ознак дистрофічних і деструктивних порушень, а також кумуляції іонів металу й інтоксикації організму під час експерименту не виявлено.

  6. Встановлено, що проба Шиллера-Писарєва в хворих з імплантатами з танталу і ніобію з модифікованою поверхнею не виявляла значного підвищення вмісту глікогену, а показники кольорового стану слизової оболонки зросли незначно – з 1,91 ± 0,05 до 2,06 ± 0,05. При такому стані слизова оболонка зберігала гарні регенеративні спроможності, що не призводило до її глибоких змін та хронічних запальних процесів. Слизова оболонка в основної маси хворих була блідо-рожевого корьору вже не ранніх термінах спостереження

  7. Розроблено набір стандартних імплантатів із товщиною електретних оксидних плівок від 0,13 до 0,2 мкм і застосовано у клініці з позитивними результатами протягом 5 років.

Публікації автора:

  1. Куцевляк В.И., Старикова С.Л., Стариков В.В. Стабилизация имплантатов из тантала и ниобия путем модификации их поверхности // Український медичний альманах. – 2001. - Т. 4, № 6. – С. 88-90. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел, участь у проведенні експериментальної частини, проведено статистичну обробку, підготовлено до друку.

  2. Куцевляк В.И., Старикова С.Л. Морфологические особенности организации костной ткани вокруг имплантируемых материалов (экспериментальное исследование) // Український медичний альманах. – 2002. –Т. 5, № 1. – С. 89-92. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел, проведено мікроскопічні дослідження, статистична обробка, сформульовані висновки, підготовлено до друку.

  3. Куцевляк В.И., Старикова С.Л., Стариков В.В. Сравнительная характеристика металлов, применяемых для изготовления имплантатов // Український медичний альманах. – 2001. – Т. 4, № 2. – С. 97-100. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел, участь у проведенні експериментальної частини, проведено статистичну обробку, підготовлено до друку.

  4. Куцевляк В.И., Старикова С.Л., Стариков В.В. Ниобий и тантал как перспективные материалы для изготовления стоматологических имплантатов // Вісник стоматології. – 1999. - № 3. – С. 79-81. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  5. Старикова С.Л., Стариков В.В. Особенности изготовления стоматологических имплантатов из тантала и ниобия // Медицина сегодня и завтра. – 2000. - № 1. – С. 139-140. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  6. Патент № 18017А Україна, МКИ 6 A61L 27/00, C23C 24/00. Спосіб виготовлення імплантату / Куцевляк В.І., Алтуніна С.В., Старіков В.В., Старікова С.Л. - № 96103963; Заявл. 21.10.96; Опубл. 17.06.97. Внесок здобувача: запропоновано ідею, проведено збір та науковий аналіз літературних джерел, підготовлено до патентування.

  7. Патент № 33629А Україна, МКИ 6 A61L 27/00, C 23C 24/00. Спосіб виготовлення імплантату / Куцевляк В.І., Старікова С.Л., Старіков В.В. - № 99031489; Заявл. 18.03.99; Опубл. 15.02.01. Внесок здобувача: запропоновано ідею, проведено збір та науковий аналіз літературних джерел, підготовлено до патентування.

  8. Куцевляк В.И., Старикова С.Л., Стариков В.В. Использование анодных оксидных пленок тантала и ниобия при стоматологической имплантации // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. науч. тр. ХГМУ. – 1998. – Вып. 1. – С. 88-89. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  9. Куцевляк В.И., Старикова С.Л., Стариков В.В. Влияние электретного покрытия на остеорегенерацию при стоматологической имплантации // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. науч. тр. ХГМУ. – 2000. – Вып. 3. – С. 37-38. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  10. Куцевляк В.И., Старикова С.Л., Стариков В.В. Изготовление стоматологических имплантатов из танталово-ниобиевых сплавов // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. науч. тр. ХГМУ. – 2000. – Вып. 3. – С. 35-37. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  11. Куцевляк В.И., Старикова С.Л. Оценка влияния на организм материалов, применяемых для изготовления стоматологических имплантатов // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. науч. тр. ХГМУ. – 2001. – Вып. 4. – С. 187-191. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  12. Куцевляк В.И., Старикова С.Л. Использование электретов в качестве покрытий для имплантатов // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. науч. тр. ХГМУ. – 2003. – Вып. 5. – С. 159-161. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку.

  13. Стариков В.В., Сердюков А.А., Старикова С.Л. Влияние способа окисления и толщины оксида на пассивность ниобиевых дентальных имплантатов // Вісник ХДУ. Серія “Фізика”. – 2002. – Вип. 6, № 558. – С. 128-131. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел, проведено експериментальні дослідження, підготовлено до друку.

  14. Куцевляк В.І., Старікова С.Л., Гречко Н.Б., Старіков В.В. Порівняльна характеристика дентальних імплантатів з титану, танталу та ніобію // Актуальні проблеми стоматологічної імплантації: Тез. доп. III Міжнародної науково-практичної конференції. – Львів, 2000. – С. 11-13. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку, участь у дискусії.

  15. Куцевляк В.И., Старикова С.Л. Сравнительная характеристика титана, тантала и ниобия как материалов для дентальных имплантатов // Динаміка наукових досліджень: Матеріали Міжнарод. науково-практич. конференції. –Дніпропетровськ, 2002. – С. 38-40. Внесок здобувача: виконано науковий аналіз літературних джерел і практичних даних, підготовлено до друку, участь у дискусії.